Sociální sítě bývají pro mladistvé důležitým kanálem pro interakci s přáteli. Jako rodiče byste ale měli mít stále kontrolu.

Sociální sítě u dětí: Kdy je povolit a jaká přináší rizika?

Sociální sítě jsou v 21. století tématem číslo jedna. Od jejich vzniku si na ně lidé velmi rychle zvykli, a tak jsou dnes nedílnou součástí mnoha životů. Kde je ale ona zdravá uživatelská míra a existuje nějaká věková hranice pro přístup dětí? Právě ty jsou totiž z hlediska uživatelského nejkřehčí, a tak by rodiče měli dbát zvýšené obezřetnosti.

V dnešní době to zná téměř každý rodič – dítě žadoní už v útlém věku, že by si chtělo založit účet na sociálních sítích. Na matce a otci pak je konečné rozhodnutí, které by se mělo odvíjet zejména od vyzrálosti potomka. Bez kontinuální rodičovské kontroly to ale nepůjde.

Ještě, než dítěti povolíte sociální sítě, zmapujte všechna rizika

Pakliže uvažujete s partnerem o tom, že byste svému potomkovi povolili sociální sítě, měli byste si jako rodiče uvědomovat rizika spojená s jejich užíváním v dětském věku. Mezi ta patří například:

Čtěte také:

Posilujte potomkům sebevědomí. Pomozte svému dítěti překonat komplex méněcennosti

  • Nevhodný obsah: mladistvý uživatel nemusí být ušetřen fotografiím či videím, která nejsou určená pro dětské oko. Lidé dnes totiž na sociálních sítích sdílí i příspěvky se sexuálním či násilným podtextem.
  • Nevhodné chování: virtuální svět je pro dítě, stejně jako pro dospělého, jakousi bezpečnou zónou, ve které si dovolí mnohem více než ve skutečnosti. U mladistvého nevyzrálého uživatele tedy může docházet k nadměrnému sdílení nevhodného obsahu, nemístným komentářům či dokonce stalkingu a šikaně.
  • „Přátelství“ s neznámými lidmi: toto je nejčastější riziko – děti jsou totiž velmi důvěřivé, a tak se snadno stanou obětmi virtuálních „predátorů“. Ti se neváhají s mladistvými seznamovat a mohou jim nabízet dokonce osobní schůzky. Většinou se jedná o falešné profily lidí, kteří se jen snaží škodit (v nejhorším případě mohou působit i jako sexuální predátoři s prvky pedofilie).

Kdy je dítě připraveno na užívání sociálních sítí?

Pro rodiče neexistuje žádný manuál na to, aby mohli správně rozhodnout, zda je to či ono vhodné pro jejich dítě. Nejlepší je tedy zapojit selský rozum a zcela racionálně posoudit celou situaci podle toho, v jaké vývojové fázi se potomek nachází. Provozovatelé sociálních sítí mívají obecně nastavený limit pro samostatné používání profilů na 13 let. Od této hranice se ale můžete odklonit a spíše ji navýšit, pokud nechcete, aby vaše dítě bylo vystaveno rizikům virtuálního světa. Obvykle tedy rodiče povolují svým potomkům zřízení samostatného účtu na sociálních sítích od 13 do 15 let – je to ale stále velmi individuální záležitost.

Dnešní děti berou sociální sítě jako samozřejmosti. Rodiče by ale neměli podlehnout jejich tlaku a udržet je co nejvíce v reálném životě.

Dítě začíná se sociálními sítěmi. Co vše jako rodič nepodcenit?

Jakmile se definitivně rozhodnete pro to, že dítě může sociální sítě používat, měli byste ho celým procesem provést a seznámit jej s případnými riziky. Profil tedy zakládejte jedině společně, abyste znali přihlašovací údaje a mohli případně zasáhnout při nepravostech. Přihlašovací údaje si pak pro jistotu někam zapište. Dále byste měli s potomkem projít následující:

  • Řekněte svému dítěti, že by nemělo sdílet jakékoliv nevhodné komentáře, údaje, fotografie či videa velmi osobního a citlivého charakteru.
  • Sdělte také rizika, která představují falešné profily – prozkoumejte společně, jak takový profil poznat.
  • Zdůrazněte dítěti, že by se na sociálních sítích nemělo „přátelit“ s cizími lidmi – optimální je společně vyhledat příbuzné či kamarády a přidat je do přátel.
  • Ujistěte svého potomka v tom, že kdyby nastaly s užíváním sociálních sítí jakékoliv problémy, může se na vás kdykoliv obrátit.  
  • Zeptejte se dítěte, zda všemu rozumí a nechte mu prostor pro otázky. Ty pak pravdivě zodpovězte.

Omezený čas pro sociální sítě

Další zásadní věcí spojenou s užíváním sociálních sítí je to, kolik času na nich bude vaše dítě trávit. I to musíte mít jako rodič ve své moci. Domluvte se tedy s dcerou nebo synem na tom, že bude mít vyhrazený určitý časový úsek pro pobyt na sociálních sítích – nemělo by na nich zkrátka trávit čas celý den a plnit si průběžně své povinnosti. A taky nezapomeňte poukázat na důležitost pobytu venku – zajděte si tedy raději na procházku, na pizzu nebo do kina. Takto strávené volné dny jsou zcela určitě krásnější nežli u počítače, tabletu nebo mobilu.

Autor článku: Iveta Reinisch



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

SOBOTA 14. 12. 2024
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
NEDĚLE 15. 12. 2024
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích, dnes je úplněk. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch vám…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 16. 12. 2024
rak
Měsíc ubývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
ÚTERÝ 17. 12. 2024
rak
Měsíc ubývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
STŘEDA 18. 12. 2024
rak
Měsíc ubývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
ČTVRTEK 19. 12. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v ubývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
PÁTEK 20. 12. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v ubývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den paní Matrino, dnes trh nabízí různé druhy masti, krémů a gelů a každému n�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den, zkuste se podívat na výrobky od vabios.com, které jsou zaměřeny právě na tu ...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Urgentní půjčka pro ženy na mateřské dovolené a na MD v ČR Hrozí vám nepředvídat...
Zobrazit všechna témata

Jmelí si můžete vypěstovat i sami na zahradě. Jak na to?

Jmelí je oblíbený i tradiční symbol Vánoc všude na světě a spjat je zejména s polibkem pod ním, který má přinést dvěma lidem dlouhotrvající a šťastnou lásku nebo vztah. Dle evropských pověr pak představuje symb...

Jak vysvětlit větším dětem, že Ježíšek neexistuje?

Máte doma dítka, která mají tušení, že Ježíšek neexistuje? Pak se možná budete zaobírat otázkou, jak jim citlivě sdělit pravdu. Připravili jsme pro vás několik praktických tipů, díky nimž bude sdělování vánoční...

Nejlepší adventní trhy. Tipy, kam vyrazit v Česku i  v zahraničí

Je nejvyšší čas nasát pořádnou vánoční atmosféru. Koledy, svařené víno, punč, klobása na zahřátí, ale taky třeba trdelník. To všechno nabízejí tradiční adventní trhy. I když venku není sníh a rozhodně se nezdá,...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Letos pečeme na Vánoce...

Dneska se předem omlouvám těm, kteří milují Vánoce a nemůžou se jich dočkat. Protože dneska bude můj blogovej článek spíše vyhovovat těm, co je neslaví anebo nechtějí slavit pro letošek. Já se na ně vždycky těšila, ale vlivem okolností je slavit vlastně letos ani nechci...