Závislost na mobilech a počítačích - na co si dát pozor u sebe i našich dětí?

Závislost na mobilech a počítačích - na co si dát pozor u sebe i našich dětí?

Závislost na mobilu čili nomofobie

Závislost na mobilním telefonu je věcí dnes skoro běžnou, mnoho lidí nedá bez svého „chytrého“ telefonu ani ránu. Závislost na mobilním telefonu neboli tzv. nomofobie má ale vážné dopady na váš soukromý i pracovní život. Častým „koukáním do mobilu“ ztrácíte čas. Člověk totiž není vybaven na to, aby dělal dvě naprosto odlišné věci zároveň. Když u sebe nemáte telefon, pak můžete pociťovat větší úzkost nebo se cítit nepříjemně. Pokud kontrolujete svůj mobil těsně před spaním, může to vést až k problémům se spánkem. Navíc většina lidí spí se svým telefonem na dosah, na čemž tedy také není nic dobrého. Kromě toho, že jakékoliv zapípání vás může během noci probudit, tak chytré telefony vydávají i tzv. modré světlo, která dává mozku signál, že je čas vstávat. Toto světlo dokonce potlačuje tvorbu hormonu melatoninu, který je zodpovědný za řízení spánkového cyklu.

Čtěte také:

Závislost na alkoholu se nevyhýbá ani dětem a dospívajícím

Závislost na mobilu - základní znaky

Poznáváte se v některém z následujících bodů, pak máte zřejmě nakročeno k závislosti na mobilu nebo jste již závislí.

 • Mobil odkládáte až v momentě, kdy jdete spát, nebo ho hledáte jako první věc po probuzení.
 • Čtete emaily nebo zprávy i během jídla a v posteli.
 • Vybitý nebo z nějakého důvodu nedosažitelný telefon pro vás znamená úzkost a stres. Jste-li mimo dosah mobilního telefonu, máte pocit, že o něco přicházíte.
 • Lidé si stěžují na vaše užívání mobilního telefonu. Konflikt je častý výsledek závislosti.

Chcete-li si závislosti na mobilním telefonu zbavit nebo jí předejít, pak se naučte vypínat na noc svůj mobilní telefon, a to aspoň hodinu před tím, než jdete spát. Dejte mozku příležitost, aby si odpočinul. Telefon zapínejte ideálně až po provedení všech ranních rituálů.

Chcete-li si zachovat zdravý rozum a zvýšit produktivitu svojí práce, pak si na práci s telefonem vyhraďte vždy jen určitý časový úsek, třeba jen 10 minut během dne, a toto ultimátum se snažte dodržet.

Vyhraďte si místa a čas, kdy budete úplně bez mobilu. Je dobrý nápad stanovit si prostor nebo čas, kdy nebudete na příjmu. Je to jeden z nejlepších způsobů, jak bojovat se závislostí nejen na mobilu. Zásadně nepoužívejte telefon při jídle a nenoste si ho do postele.

Posledníma nejdůležitějším tipem je komunikovat s lidmi naživo a ne jen přes sociální sítě a mobilní telefony. Ke spokojenému životu potřebujeme skutečnou mezilidskou komunikaci, a to je něco, co nám telefony a komunikace přes internet stejně nikdy nebudou schopny poskytnout.

NÁŠ TIP:

Přečtěte si také o dalším fenoménu dnešní doby - co je to shopaholismus neboli závislost na nakupování a jak s ním bojovat?

Závislost na internetu

Nadužívání internetu a závislost na internetu může mít vážné důsledky pro život jedince, kdy u studentů dochází k poklesu studijního výkonu a neúspěchům a stejně tak k poklesu pracovního výkonu a pracujících. U obou skupin se mohou také objevit větší problémy v mezilidské komunikaci, v partnerském soužití atd.. Specifickým problémem v tomto ohledu jsou různé online milostné avantýry a poměry, kdy se člověk nadměrně věnuje online chatování, e-mailování, navazování milostných poměrů, nadužívání seznamovacích aplikací apod..

Následky závislosti na počítačích a na internetu mohou být i fyzického rázu. Jsou jimi například bolesti zad, zrakové obtíže, přibývání na hmotnosti.

 závislost na mobilech

Základní znaky závislosti na internetu

 • Aplikace nebo hra má pro uživatele velký význam. Ve chvíli, kdy není právě online, se objevuje bažení, touha být online, přemýšlení o hře apod.
 • Změny nálad při připojení k internetu. Závislí například uvádějí, že při spuštění hry pocítí klid a uvolnění nebo naopak vzrušení.
 • Stejně jako u látkových návykových látek se postupně zvyšuje tolerance
 • Objevují se odvykací příznaky a abstinenční příznaky v důsledku omezení nebo ukončení aktivity.
 • Vyšší konfliktnost v mezilidských vztazích je způsobena zanedbáváním svých povinností i blízkých osob, což je častým zdrojem hádek.
 • Vnitřní konflikt v důsledku pocitů rozpolcenosti v rozhodování se mezi trávením času online a jinou aktivitou.
 • Recidiva neboli relaps se projevuje tendencí k opakování dřívějšího vzorce závislostního chování

Závislost na počítačových hrách

V dnešní době jsou počítačové hry a online hry běžnou součástí života většiny teenagerů. Každý, kdo hraje počítačové hry, nemusí být hned zákonitě závislý. O závislosti na počítačových hrách hovoříme v případě, kdy se hraní pro závislého stává nejdůležitější činností a hraní podřizuje své každodenní chování. Hra už není jen zábavou, ale stává se prostředkem úniku před každodenním životem. Práh tolerance se posouvá, chorobně závislý hráč musí hrát stále intenzivněji, prodlužují se časy hraní a obsah her je stále více extrémní. Při vysazení hraní se dostaví abstinenční příznaky – nervozita, podrážděnost, někdy i třes a pocení. Závislý hráč ztrácí kontrolu a nedodržuje časová omezení herní doby. Pokusy omezit hraní nebo přestat hrát se nedaří. Přátelé, škola, práce a zájmy ve srovnání se hrou ztrácejí na významu. Obtíže a konflikty s blízkým okolím se tím jenom vyostřují a získávají na intenzitě.  

Závislost na počítači u dětí a mladých lidí

Se závislými mladými lidmi i dětmi je možné se setkat čím dál tím častěji. Někteří rodiče tomuto problému věnují pozornost, jiní méně. Pro ty z rodičů, kteří by rádi závislosti na počítači svého potomka předešli, jsou zde následující rady.

 • Buďte dítěti dobrým příkladem, dítě obvykle napodobuje chování rodiče.
 • Při výběru her menšímu dítěti asistujte, se starším alespoň konzultujte, některé hry mají také nezanedbatelný kladný účinek na vývoj dítěte, podporují rozvoj logického myšlení, schopnost orientace v různých situacích, koordinaci očí a rukou, koncentraci, plánování, řešení problémů a další schopnosti.
 • Seznamte se s hrou, kterou vaše dítě hraje, vše s ním proberte, dítě se musí naučit rozlišovat fikci od reality.
 • Stanovte jasná pravidla, kdy a jak dlouho vaše dítě může používat počítač a hrát hry a kdy ne.
 • Zjistěte, zda hra není pro dítě únikem před nějakým problémem.
 • Veďte dítě k tomu, aby si vždy po určité době hraní udělalo přestávku.
 • I průběžně s dítětem o hře mluvte.
 • Zajímejte se s dítětem také o jiné koníčky a zájmy.
 • Předcházejte tomu, aby se dítě nudilo.
 • Posilujte zdravé sebevědomí dítěte.

Zpozorněte pokud:

 • Dítě nepřiměřeně zuří na základě zákazu používání počítače.
 • U počítače tráví každou volnou chvíli.
 • Zanedbává školu, učení a ostatní aktivity na úkor hraní.
 • Je ochotné splnit téměř vše, jen aby si mohlo opět sednout k počítači a hrát.

Jedná se o některé znaky, které mohou naznačovat, že počítač již přerostl Vašemu potomkovi přes hlavu.

Jak svépomocí na závislost na mobilu nebo počítači

Pokud je závislost nezvladatelná, pak je vhodné poradit se o nejlepším možném postupu s psychologem nebo terapeutem. Zde je ale několik rad, jak se pokusit potíže zvládnout svépomocí.

 • Naučte se rozeznat spouštěče a vyhýbejte se jim.
 • Ve chvílích, kdy je to možné, se odpojujte od internetu, nebuďte stále online.
 • Odstraňte ze záložek rizikový obsah.
 • Plánujte si bezpečné aktivity mimo dosah elektroniky – procházky v přírodě, sport, fyzická práce atd.
 • Před prací na počítači si udělejte plán a ten dodržujte, budete pracovat rychleji a efektivněji. Zároveň používejte počítač pouze k předem danému konkrétnímu úkolu.
 • Další možností je využívat počítač pouze po pevně stanovenou dobu, např. 30 minut. Také to zvýší Vaši efektivitu.
 • Vyhněte se i možným souvisejícím rizikům.
 • Věnujte pozornost uspokojování svých skutečných potřeb jako je jídlo, spánek, dostatek fyzického pohybu, bezpečí, zdravotní péče, vztahové potřeby a prospěšné uplatnění svých schopností.
 • Věnujte se dostatečně odpočinku. Odpočatý člověk lépe uvažuje i odolává pokušení a ovládá se.
 • Naučte se relaxovat.
 • Dodržíte-li počítačový půst, pochvalte se a odměňte se (ovšem nějak jinak než opět počítačem).

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ČTVRTEK 20. 01. 2022
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v ubývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
PÁTEK 21. 01. 2022
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
SOBOTA 22. 01. 2022
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
NEDĚLE 23. 01. 2022
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 24. 01. 2022
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ÚTERÝ 25. 01. 2022
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
STŘEDA 26. 01. 2022
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni

Otužování „utuží“ zdraví aneb Několik rad pro začátečníky

Otužování se může jevit pro zaryté "teplomilce" jako něco nepředstavitelného. Ovšem pokud mu přijdete jak se říká „na chuť“, můžete se těšit na nespočet zdravotních benefitů. S otužováním je možné začít praktic...

Nevěra z pohledu žen a mužů aneb Jak to bylo tehdy a jak je dnes?

Nevěra bývá velmi častým problémem v partnerských vztazích. Není žádnou novinkou, že ženy a muži na ni nahlíží rozdílným způsobem. Jedno je však jisté, většinou předznamenává nalomení důvěry mezi dvěma lidmi. J...

Barvy v interiéru volte uvážlivě. Mají značný vliv na psychiku

Barvy v interiéru působí na duši člověka velmi intenzivně. Obvykle je člověk vybírá dle svých osobních preferencí a možná tak trochu vypovídají i o jeho povaze. Introverti mohou inklinovat k tlumenějším a uklid...

Skutečně může modré světlo z elektroniky způsobit nespavost či bolesti hlavy?

Modré světlo je všude kolem nás. Jde o typ světla, který produkují LED obrazovky počítačů, notebooků, telefonů nebo televize. Modré světlo dokonce produkují i úsporné žárovky nebo zářivky. Co to tedy přesně je ...

Nesplněná vánoční přání aneb Když Ježíšek nepřinese dětem to vytoužené

Nesplněná vánoční přání se mohou na první pohled jevit jako příkoří milovaným dětem, jenže psychologové se na věc dívají jinak. Někdy mohou být dokonce jakýmsi výchovným „darem“, který vaše ratolesti ochrání do...

Přátelství podle horoskopu aneb S kým si budete nejlépe rozumět?

Přátelství podle horoskopu se může zdát na první dobrou jako určitý paradox, jenže ať chcete nebo ne, i na výběru kamarádů se může z části podílet astrologie. Samo sebou si své nejbližší vybíráte podle osobních...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Solná jeskyně může pomoci s mnoha zdravotními problémy. Proč ji navštívit?

Solná jeskyně nabídne příjemné a ozdravné prostředí. Pouhých 45 minut pobytu v ní je prý srovnatelných se třemi dny na zahraniční dovolené u moře. Působení léčivé soli se však můžete vystavovat kdykoliv jen chc...

Trápí vás bolavé klouby? Pusťte se do cvičení, které vás postaví na nohy

Zařadit cvičení do běžného života může být náročné i pro zcela zdravého jedince, natož pak pro člověka, který má bolavé klouby. Přesto právě při problémech s klouby, je cvičení nadmíru důležité. Tedy chcete-li ...

Síla pozitivního myšlení. Ovládněte svoji mysl a získejte vše, po čem toužíte

Pozitivní myšlení je základem úspěchu. Hovoří o tom psychoterapeuti, zaměřují se na to kouči a dokonce bylo na toto téma sepsáno nespočet knih. Síla pozitivního myšlení nám může přinést osobní růst i úspěchy.

Velikonoční mini mazance

Upečte si voňavé velikonoční mini mazanečky podle našeho jednoduchého receptu s tvarohem a ořechy.

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Babské rady, které pomohou s různými vánočními nehodami

Na babské rady se obracejí lidé i v jednadvacátém století. Jsou to lety osvědčené postupy a nemusí se týkat výhradně jen lidového léčitelství. Víte například, jak si poradit s takovými vánočními nehodami? Může ...

Jedu v rychlíku a ten nestaví...

Taky máte někdy pocit, že jedete v rychlíku a ten prostě nestaví? Tak přesně tohle prožívám teď já. Vzala jsem pozici šéfredaktorky, před pár měsíci a vlastně mě to baví. Jenže... mám pocit, že prostě jedu jako fretkomyš a vůbec nestihám svůj vlastní život. Asi budu muset začít přibržďovat, jinak mě jebne, přátelé... Voni jsou prej svátky? Já si kvůli tý hromadě práce ani nevšimla...