Do pejska v útulku se snadno zamilujete. Na vědomí ale musíte brát i několikaletou starost o něj, pokud jej adoptujete..
19. 02. 2024

Adopce psa je bohulibá záležitost. Kdy k ní ale raději nepřistupovat?

Adopce psa by se dala zařadit mezi dobré skutky – pokud je tedy o mazlíčka náležitě postaráno ve všech směrech. V posledních letech se s ní skutečně roztrhnul pytel, a tak si jako země stále držíme přední příčku co do počtu pejskařů. Pokud se aktuálně i vy rozhodujete o osvojení pejska, zvažte důkladně všechna pro a proti! Pomoci vám mohou i následující indicie, díky kterým pochopíte, že pes pro vás nejspíš není vhodný.

Představujete si adopci psa tak, že podepíšete nějaké dokumenty, zaplatíte poplatek a následně se radujete z přítomnosti zvířete? Pak možná žijete v mylných představách. Tento proces bývá leckdy poněkud složitý, obzvlášť když si chcete osvojit pejska, který má za sebou nějaké trauma. Je to nejen o vzájemném zvykání si, ale i o následné péči, výcviku a lásce. K tomu ještě potřebujete dostatek financí na případné veterinární výlohy či krmivo, časový prostor na procházky/venčení a dostatek trpělivosti na vše kolem. Prověřte, zda jste skutečně dobrým adeptem na pejskaře.

10 indicií, které vám napoví, že nejste připraveni na adopci psa

Říká se, že pes je nejvěrnější přítel člověka. Něco pravdy na tomto výroku jistě bude. Toto domestikované zvíře vás skutečně dokáže zahrnout bezmeznou láskou a pozorností. S jeho přítomností se ale vážou nejen radosti, ale i každodenní starosti. Zjistěte, kdy pro vás adopce psa není vhodná:

Čtěte také:

Pes na volno: Palčivé téma i fenomén doby. Co radí trenérka psů?

  1. Neradi vstáváte brzy. Pokud nejste ranní ptáčata, pak radši na adopci psa zapomeňte. Pejskové sice nemají pojem o čase jako takovém, ví ale přesně, kdy potřebují vykonat svou vylučovací potřebu. Venčení v ranních hodinách se tedy nevyhnete (obzvlášť u štěňat může být daleko častější).
  2. Žijete ve velmi malém bytě. Psi potřebují nějaký ten svůj koutek na pelíšek a misku s vodou či krmivem. Záleží však na velikosti zvířete. Takový krysařík se jistě do bytu vtěsná a nemusí být nijak traumatizován. Naopak velká plemena typu německý ovčák, husky a podobně potřebují dostatek pohybu i prostoru – ideální tedy k domečku se zahradou nebo do bytu s předzahrádkou.
  3. Pracujete mimo domov až do pozdních večerních nebo nočních hodin. Jste-li velmi zaneprázdnění lidé, adopci psa hned zavrhněte. Toto zvíře potřebuje dostatek času z vaší strany – jak na venčení, tak i na péči a výcvik. Procházka 2x denně (ráno a večer) je skutečné minimum. Krom toho pes, který je dlouho sám (více jak 8 hodin), může psychicky strádat.
  4. Nemáte dostatek finančních prostředků. Chov psa je též nákladná záležitost. Zahrnuje nejen zpoplatněné veterinární návštěvy, ale také samozřejmě nákup krmiva, pamlsků, doplňků stravy, šamponů, hraček, oblečků a podobně. Nejste-li ochotni (nebo dokonce schopni) do tohoto investovat, na adopci psa zanevřete.
  5. Často cestujete po světě. Cestování je skvělá investice, jenže… S pejskem nemusí být úplně komfortní (ne všude je povolen vstup psům). K tomu si také přičtěte fakt, že psy letecká přeprava může docela stresovat. A zdaleka nejhorší je pak skutečnost, když mazlíčka ponecháváte nějaké osobě na hlídání – a on po vás teskní několik dní či týdnů. Radši se adopce psa vzdejte, jestli se nechcete vy vzdát častých cest do zahraničí.
  6. Nežijete v dog-friendly prostředí. Ne všechny bytové jednotky bývají vhodné pro pobyt psa – například ty ve vyšších patrech panelového domu bez výtahu, s nebezpečnými balkony a podobně. Ba dokonce může sám majitel nemovitosti určit, zda chce do pronájmu člověka s mazlíčkem nebo bez (to byste měli respektovat). Než přistoupíte k adopci psa, zvažte důkladně všechny tyto aspekty!
  7. Jste kuřák/kuřačka a kouříte doma. Skutečnost, že kouříte tabákové výrobky, se ještě tak úplně nemusí rozcházet s adopcí psa – pokud si zapálíte na balkoně, zahradě nebo terase. Když ale zahlcujete cigaretovým kouřem svůj domov, vytváříte tím nepříjemné a nezdravé ovzduší nejen sobě, ale také pejskovi. V tomto případě si mazlíčka raději neosvojujte.
  8. Nechcete žádnou odpovědnost ani závazek. Jste volnomyšlenkář až do morku kostí a nechcete se o nic a nikoho starat? Potom je pro vás adopce psa pasé. Pojí se s ní totiž každodenní péče po dobu nejméně deseti let (pokud je pejsek zdravý)!
  9. Jste milovníky ponocování v barech a nočních podnicích. Pejsek by v ideálním případě neměl zůstat sám déle jak 6 hodin. Proto, pokud se rádi touláte po večerech a nocích venku, na adopci psa radši zapomeňte.
  10. Nejste zrovna zodpovědnost sama. Tento bod tak trochu souvisí s tím osmým. Svobodomyslný člověk, který nepřijímá žádné závazky ani zodpovědnost, by se určitě měl vyhnout osvojení pejska. Pojí se s ním totiž nutnost pravidelného venčení, krmení či koupání – nemluvě o stříhání drápků, vymačkávání žlázek či veterinárních prohlídkách (očkování, odčervení a podobně).

Na chov pejska musíte mít dost času i trpělivosti.

Adopce psa a pár vět na závěr

Ať už se ve výše uvedených bodech vidíte nebo ne, vždy byste měli před adopcí psa uvažovat racionálně. Je to totiž vážné rozhodnutí, s kterým byste měli přijmout i náležitou dávku odpovědnosti. Pes není věc, je to živý tvor vyžadující nejen lásku, ale i důkladnou péči a vedení. Zkuste se tedy oprostit od všech emocí, dobře promyslete vše, co s osvojením pejska souvisí a až tehdy přistupujte ke konečnému kroku. Není totiž nic horšího, než když si psa adoptujete a pak ho po čase vrátíte zpět do útulku s tím, že jste na to nestačili. I pes má city, na to nezapomínejte! 

Autor článku: Iveta Reinisch

Vytisknout stránku Stáhnout v PDFVložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Pes na zahradě nebo „gaučák“? Každý mazlíček potřebuje něco jiného. Poznejte známky toho, že se mu venku nelíbí a zakročte včas

Pro hodně lidí žijících na vesnici je pes na zahradě jakousi samozřejmostí, neboť jej neberou pouze jako člena rodiny a mazlíčka, ale také jako statného hlídače. Musí mít však dobré zázemí v nepřízni počasí a také možnost přejít do domu, když to extrémní teploty vyžadují. Stále více však převažuje…

jít na článek

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Dobrý kontakt

Agro Hochstaffl, s.r.o.: chov a prodej koní ve stáji Venus v Mysletíně

Upejska.cz: kvalitní krmiva pro psy s vysokým obsahem masa

Psí hotel ARNY v Krušných horách

Potřebujete ubytovat pejska po dobu dovolené nebo…

Kvalitní krmivo K-9 pro spokojený psí život plný energie

Kvalitní krmivo pro psy K-9 je komplexní strava s…