Štěně z útulku se umisťuje do nové rodiny daleko lépe oproti dospělému psovi.
27. 09. 2021 Přečteno: 1728x

Pes z útulku vám dá bezmeznou lásku. Potřebuje však pevné vedení

Pes z útulku bývá ke svému novému pánovi velmi přimknutý. Za lásku, kterou mu dáte, je ohromně vděčný. Pozitiva pořízení takového pejska tedy převažují nad negativy, je ale nutné mazlíčka vést pevnou rukou. Ostatně každý pes, nejen ten z útulku, potřebuje řádný výcvik i důslednou péči.

Pokud sháníte nového zvířecího kamaráda do rodiny, můžete udělat velký dobrý skutek. Pes z útulku je v tomto případě ideální varianta. Při výběru pejska ovšem nebuďte unáhlení. Vše chce čas. Snažte se jej dopřát sobě i vyhlídnutému psovi. Choďte spolu na procházky a pokud možno se poznávejte.

Pes z útulku a jeho neznámá minulost

Rozhodli jste se, že vaším novým zvířecím kamarádem se stane pes z útulku? Potom musíte vzít v potaz, že takový typ pejska nemusí mít zrovna dokonalou minulost. V těchto případech bývá i značně složitá, jež zanechala jizvy na psí duši. Snažte se tedy s pracovníky vybraného útulku o konkrétním pejskovi důkladně pobavit. Pravděpodobně nezjistíte vše, ale budete vědět to základní a podstatné (např. jaké má pes hygienické návyky, zda se hodí k dětem, jaké umí povely a případně co předcházelo jeho umístění do útulku samotného).

Čtěte také:

Slepecký pes se cvičí 2 roky a umí až 40 povelů. Život slepců je díky nim snadnější a radostnější

Pes z útulku: Ještě než si jej pořídíte, zvažte „pro“ a „proti“

Pes z útulku vám může dát tolik lásky, kterou jste snad ani nezažili v lidském světě. Jenže v některých případech je počáteční soužití s novou rodinou natolik složité, že se pejsek musí vrátit zpět do kotce v útulku. A to přidá na zvířecí duši další šrám. Proto, než se rozhodnete, zvažte všechna „pro“ a „proti“. Zde je výčet otázek, které byste si měli položit před pořízením psa z útulku:

  • Máte na pejska dostatek času? Pes z útulku bude vyžadovat mnohonásobně více tréninku a socializace se svým okolím. Musíte mít zkrátka prostor na to, abyste si na sebe zvykli.

  • Počítáte s tím, že pes z útulku může být vzhledem ke své neznámé či negativní minulosti problematický? Nevzdáte se ho ani v tomto případě?

  • Jste smíření s myšlenkou, že fena anebo pes z útulku budou muset za nějaký čas po adopci ke kastraci?

Pes z útulku obvykle ke svému novému pánovi značně přimkne.

Pes z útulku, to je často láska na první pohled

Nyní již víte, že pes z útulku je pro vás tím pravým? Potom si v místě svého bydliště vyhledejte zařízení, do kterých můžete přijít zmapovat situaci. Všímejte si, jak se personál ke zvířatům chová, v jakých podmínkách o ně pečuje a co všechno o nich ví. Obloukem se vyhněte nejrůznějším prapodivným místům anebo nehumánním množírnám. A pakliže na ně skutečně natrefíte, nahlaste to příslušným úřadům. Při první návštěvě útulku budete zahlceni emocemi i informacemi. Ovšem dejte na první dojem a svůj vnitřní pocit. Pejska vybírejte srdcem. Obvykle to bývá láska na první pohled. Prostě budete vědět, že je to ten pravý, odvezete si jej domů do bezpečí a zahrnete ho láskou. V případě, že vás pohltí nejistota, navštivte psa před adopcí klidně i několikrát za sebou. Vyjděte si na procházku a seznamte se. Útulek, který vám toto třeba ani v přítomnosti personálu, neumožní, raději nenavštěvujte a vyhlédněte si jiný.

Pes z útulku: Jak probíhá adopce nového mazlíčka?

Mnoho útulků si určuje při adopci pejska svá vlastní pravidla. Existují však obecné požadavky, které musíte respektovat, než se pes z útulku stane vaším novým rodinným členem. Co tedy musíte splnit?

  • Pes z útulku nepatří do hlavní péče malým dětem či dospívajícím. Proto při adopci pejska již musíte být plnoletí.

  • Mnoho útulků taktéž požaduje, aby se ten, kdo adoptuje, výhradně staral o vybraného psa. Některé společnosti vysloveně nedávají k adopci štěně či psa, pokud by se jednalo o dárek osobě blízké.

  • Ještě, než se stane pes z útulku vaším novým zvířecím parťákem, musíte obvykle při podpisu adopční smlouvy složit poplatek. Ten se na mnoha místech liší (částky se obvykle pohybují kolem mezi 500 až 1 500 Kč).

  • U většiny fenek/pejsků z útulků, požaduje personál po adoptujícím kastraci zpravidla do roka od osvojení.

  • Pes z útulku má většinou za sebou krušnou minulost, proto se bude kvalitní společnost o jeho budoucí život aktivně zajímat. Personál útulku z větší části vyžaduje nějaké fotografie či videa ze společného soužití. Adoptující by zkrátka měl ohlásit, že se pejskovi daří dobře a nic mu neschází. Pokud je snad vše jinak, útulek prověřuje, jak se věc má skutečně (může přijít za dotyčným osobně).

Autor článku: Iveta Reinisch

Vytisknout stránku Stáhnout v PDFVložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Kosti pro psa: Jsou nebezpečné? Jaké kosti může pes dostávat?

Když dítě maluje psa, většinou mu namaluje i kost. Moderní pes však překvapivě příliš kostí nedostává. Život psa se zkrátka změnil úplně stejně jako ten lidský. Moderní doba a jiný způsob žití i stravy se odrazily také ve zvířecím světě. Zatímco dříve pes dostával „něco“ ze stolu, kost od řezníka,…

jít na článek

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Práce u počítače vestoje? Odhalte benefity standing office!

<a href="http://www.seznam.cz">lehátko</a> [url=http://www.seznam.cz]seznam[/url]
https://www.seznam.cz/ ...

Práce u počítače vestoje? Odhalte benefity standing office!

Stání je pro zdraví nejhorší možná "činnost". Odrovnáváte si páteř, klouby, narušujete krevní oběh, přetěžujet...

Dobrý kontakt

Vyberte pro ně vhodné krmivo