Pes se krmí hypoalergenními granulemi
15. 02. 2018

Ztracený pes: zachovejte klid a postupujte systematicky

Pro každého majitele psa je zatoulaný či ztracený pes velká zkouška. Pocit strachu o jeho život a zdraví střídají pocity beznaděje a zoufalství. Ztracený pes se může zatoulat na nebezpečná místa anebo příliš daleko od domova. Najít cestu je pak pro něj těžké. Víte ale, jak se správně zachovat, když se vám pes ztratí? Přinášíme několik důležitých rad, které vám mohou pomoci. V první řadě je důležité udržet si chladnou hlavu a postupovat při hledání systematicky.

1. Zůstaňte co nejdéle na místě

Ztracený pes se většinou vrací zpět na místo, kde vás opustil. Proto se snažte zůstat co nejdéle na místě, kde jste psa viděli naposledy. Nepřestávejte volat jeho jméno na všechny světové strany nebo používejte píšťalku, na kterou je zvyklý.

Čtěte také:

Dogtrekking aneb ve dvou se to lépe táhne

Pokud pes ucítil zajímavou stopu a vydal se za ní, může se vrátit i za několik hodin. V případě, že se z jakéhokoli důvodu nemůžete již déle na místě zdržet, nechte zde třeba svoji bundu nebo mikinu. Pejsek se může při návratu u této stopy zdržovat a když se na místo vrátíte, může vás čekat příjemné shledání.

2. Hledejte ztraceného psa podle mikročipu

Mnoho majitelů má své psí kamarády očipované. Pokud se vám pes ztratí, zkuste zavolat operátorovi národního registru (+420 602 611 053) a nadiktujte mu číslo mikročipu i vaše telefonní číslo. Číslo mikročipu naleznete na identifikačním průkazu. Informace o ztraceném psovi jsou poté zařazeny do seznamu pohřešovaných zvířat a budou uveřejněny na webových stránkách NRMZ (Národní registr majitelů čipovaných zvířat).

3. Zkuste štěstí v útulku

Je-li pejsek ztracený více než dva dny, zkuste zamířit do útulku pro opuštěná zvířata. Možná psíka někdo našel a zavedl ho na bezpečné místo. Kontaktuje nejen útulky ve vašem městě, ale také ty v jeho okolí. Nikdy totiž nevíte, kam až se pes mohl dostat. Mnohem jednodušší hledání bude, když psovi dáte k obojku i cedulku s vaším číslem a jménem. Pro nálezce bude snadnější vás kontaktovat.

4. Obraťte se na policii

Je dosti možné, že se ztracený pes dostane do útulku policie. Odchyt zatoulaných psů má na starosti právě městská policie. Proto neváhejte a zavolejte i přímo jim. Podejte přesné informace o tom, kdy a kde se pes ztratil i jak vypadá a na jaké jméno slyší. Pokud psa policie nalezne, nebude ho zbytečně předávat útulku, ale rovnou vám.

5. Vylepte letáky s fotografií ztraceného psa

Velmi účinné je také natisknout plakáty s kvalitní fotografií vašeho ztraceného miláčka s telefonním číslem na vás a odměnou za jakoukoliv pomoc. Tyto plakáty pak můžete vylepit na zastávky, sloupy osvětlení, stromy, vyvěsit do hospod, škol, na benzínky apod. Kolemjdoucí lidé si plakátu dozajista všimnou a pokud jim není osud pejska lhostejný a spatří jej, možná vás kontaktují.

6. Facebook: více očí, více šancí

Nejen plakáty na ulici, ale také internet je velmi účinný nástroj, jak rozhlásit, že se hledá ztracený pes a jak do hledání zapojit co největší počet lidí. Zkuste sdílet fotografii s popiskem, kdy a kde se vám pes ztratil, na jaké slyší jméno, jak vás mají lidé kontaktovat a opět nabídněte odměnu za pomoc. Nejefektivnější je v dnešní době sociální síť Facebook. Zde můžete vytvořit veřejnou událost, pozvat do ní všechny přátele a poprosit o sdílení dalším přátelům.

Ztracený pes je zpět - potrestat nebo odměnit?

Jakmile se vám pejsek vrátí domů, rozhodně jej netrestejte, že se vám zaběhl. Pes nebude vědět, za co je káraný. Bude nesmírně šťastný, že se vrátil zpět ke svému milovanému pánečkovi a příště si rozmyslí, jestli mu takové výlety za to stojí. Měli byste mu naopak připravit vřelé uvítání. Kdo ví, co během svého výletu jedl nebo naopak jak dlouho byl hladem. Nejvíce jej potěší miska dobrého a kvalitního krmiva

Dobrá rada na závěr

Při procházkách mějte vždy při ruce chutné a zdravé pamlsky a odměňujte pejska za to, že poslouchá na vaše zavolání. Věřte nám, že ztraceného psa už řešit nebudete muset.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF

Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Ještě krmíte psa klasickými granulemi? Přečtěte si, proč si pes zaslouží změnu

Súhlasím, kŕmenie mäsom je najlepšie, akurát nie každé zvieratko to chce. Naša seniorka vôbec. Len konzervy a ...

Trápí vás časté nemoci? Podpořte svou imunitu

zdrava strava, hodně vitaminu, zeleniny, ovoce a k tomu ještě pohyb na posílení imunity

Dobrý kontakt

Kvalitní krmivo K-9 pro spokojený psí život plný energie

Kvalitní krmivo pro psy K-9 je komplexní strava s…