Paraziti u psa a psí nemoci, které mohou být přenosné na člověka.
04. 03. 2021 Přečteno: 1480x

Paraziti u psů a psí nemoci – kdy může pes nakazit i člověka?

Co všechno se dá chytit od psa a jaká je prevence? Paraziti u psa jsou velice nepříjemná záležitost pro vašeho mazlíčka, a to je obrovský důvod sám o sobě. Přesto se hodí vědět, které psí nemoci a parazity můžete sami chytit. Napoví vám to, zda je třeba činit kroky navíc.

Nejznámější psí paraziti: Blechy psí na člověka nejdou?

Dbejte na prevenci. Paraziti u psa jsou v případě blech pořádná obtíž. Při přemnožení koušou i lidi a usazují se v kobercích. Blechy váš pejsek může chytit od jiného zvířete. Nemusí jít o blechu psí, ale také o blechu kočičí nebo ježčí.

Výskyt blech u psa podchyťte co nejdříve. Jsou totiž rychlé a odolné. Pozorujte, zda se pes často nedrbe. Někteří psi mají na bleší kousance alergii, což se projevuje ošklivou vyrážkou. Blechy ničíme různými přípravky, na zablešené rohože funguje mrazák.

Čtěte také:

Nemoci koček přenosné na člověka – prevence a léčba

Velkou roli v prevenci hraje celková výživa a péče o psa. Dobře živené a zdravé zvíře blechy tolik nepřitahuje a pokud ano, je na něm o něco těžší se pomnožit. Kousnutí i tak bolí. Zabezpečte zahradu proti vniknutí cizích zvířat, doma uklízejte, psa ošetřete přípravkem proti blechám.

Škrkavky u psa a jak se nenakazit

Odstranění škrkavek začíná dříve než prevence. Paraziti u psa žijí nejen ve střevech, ale larvy přežívají i v jiných orgánech a v březosti se aktivují. Proto se štěňata rodí nakažená od matky a musí se odčervit. I během života však hrozí zavlečení škrkavek do těla například pozřením nakažených hlodavců.

Škrkavky způsobují záněty ve střevech, nechutenství, svědění kůže, zahlenění. Největší riziko je právě u štěňat. Toxokaróza je dokáže i zabít. U psů pravidelně dávejte vyšetřit trus. Podle toho lze stanovit fázi životního cyklu škrkavek a dobu, kdy je odčervení nejúčinnější.

Člověk může škrkavky chytit z vajíček a larev ukrytých v hlíně, nebo i při kontaktu s kojící fenou. Vždy si pečlivě myjte ruce a dohlédněte také na děti.

Psí nemoci: Vzteklina je vzácná, ale smrtící!

Neopomeňme zmínku nejděsivější psí nemoci. Proti vzteklině se povinně očkuje a proto v ČR oficiálně neexistuje. Pěna u huby, divné chování, selhání dýchacího ústrojí, to jsou zkrátka věci, které u svého psa vidět nechcete. Pozor však na zvířata v zahraničí, kde situace může být jiná. Vzteklina je přenosná na člověka a přežilo ji na světě jen 14 lidí a 0 zvířat.

Klíšťata a borelióza

Klíšťata jsou psí paraziti stejně jako paraziti mnoha jiných zvířat i lidí. Pokud si je přinesete domů, mohou přelézt ze psa na vás a naopak. Jak víme, přenášejí lymskou boreliózu, která se týká pejsků i lidí.

Přečtěte si v našem článku – jak zbavit mazlíčka klíšťat.

Oproti lidem mají nakažení psi jiné příznaky, většinou však žádné. Obvykle jde o kulhání a apatii. Nemoc se dá léčit antibiotiky. Prevencí jsou přípravky proti klíšťatům nebo očkování. Pes člověka boreliózou většinou nenakazí, rizikem je spíš výskyt a přenos infikovaných klíšťat.

Leptospiróza – proč nenechat psa žrát myši

Od psa můžete chytit také bakteriální chorobu zvanou leptospiróza. Přezdívá se jí krysí horečka, postihuje totiž myši, krysy a potkany, ale také dobytek a psy. Moč nemocných zvířat kontaminuje půdu a vodu. Pes se může nakazit lovem hlodavců či pitím z potoka.

Příznaky této psí nemoci jsou apatie, zvracení, průjem, třes. Leptospiróza napadá ledviny a játra. Může nastat jejich selhání. Existuje akutní, chronická, těžší i lehčí podoba, záleží na typu bakterií i na protilátkách v těle psa. Lehčí formu lze léčit antibiotiky, těžší vyžaduje hospitalizaci.

Od psa se dá nakazit kousnutím, škrábnutím či olíznutím obličeje nebo otevřené rány. U lidí většinou nastává horečka, třesavka, poškození ledvin.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDFVložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Panostitida u psů a její léčba

Panostitida u psů je onemocnění, při kterém dochází k zánětu obalu dlouhých kostí, tzv. okostice. Otok, který se zde vytvoří utlačuje receptory bolesti, které jsou následně přecitlivělé. Zbystřit by měli zejména majitelé velkých plemen. Jak poznat, že se jedná o panostitidu? Jak se panostitida u…

jít na článek

Jak postavit boudu pro psa? Návod krok za krokem

Návod, jak vyrobit psí boudu, se hodí nejen majitelům velké zahrady, ale také pánům domácích pejsků. Bouda může být na různých místech a různého tvaru. Důležité je, že jde o místo, kam si pes může v případě potřeby zalézt a mít tak chvíli sám pro sebe. A u venkovních psů také jde o úkryt před…

jít na článek

Mantrailing: jak může záchranářský pes skutečně pomáhat?

Stopování, ale tak trochu jinak. To je mantrailing, založený hlavně na posilování přirozených instinktů psa. Hlavním cílem je nalezení osoby, a to pomocí pachu. Jedná se o velmi starou metodu, při které se pracuje především s motivací psa a jeho emocemi. Jak na to? Snadný návod neexistuje, zažijete…

jít na článek

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Podpora erekce: 19 otázek, které kladete nejčastěji a odpovědi, díky kterým zlepšíte erekci, výdrž, milostný život a celkové zdraví

jedine co nám pomohlo na problémy s erekci byly spreje a gely

5 potravin, které spolehlivě podpoří vaše trávení

potřebuji ho spíše stabilizovat a narovnat střevní mikrofloru

Dobrý kontakt

Agro Hochstaffl, s.r.o.: chov a prodej koní ve stáji Venus v Mysletíně

Upejska.cz: kvalitní krmiva pro psy s vysokým obsahem masa

Kvalitní krmivo K-9 pro spokojený psí život plný energie

Kvalitní krmivo pro psy K-9 je komplexní strava s…

Vyberte pro ně vhodné krmivo

PURINA®: kvalitní…