Panostitida u psů
08. 04. 2021 Přečteno: 5392x

Panostitida u psů a její léčba

Panostitida u psů je onemocnění, při kterém dochází k zánětu obalu dlouhých kostí, tzv. okostice. Otok, který se zde vytvoří utlačuje receptory bolesti, které jsou následně přecitlivělé. Zbystřit by měli zejména majitelé velkých plemen. Jak poznat, že se jedná o panostitidu? Jak se panostitida u psů léčí a jakou prevenci zvolit?

Panostitida u psů: Projevy

Panostitida postihuje zejména velká plemena psů, zejména dobrmany, německé dogy, německé ovčáky, basety či retrívry. Zásadním rizikovým faktorem je rychlý růst dlouhých kostí, který je právě pro štěňata větších plemen typický. Prvními projevy bývá kulhání bez zjevné vnější příčiny (úrazu či traumatu), případně naříkání, pokud nohu silněji stisknete. Příznaky se objevují již od 5. měsíce věku, přibližně do 18. měsíce.

Výjimkou není „stěhování“ bolesti. Pes nejprve kulhá na levou a pak na pravou nohu. Kulhání je důsledek uhýbání bolesti a trvá obvykle 2–5 týdnů. Problém je třeba řešit, neboť jinak se zvyšuje riziko vzniku dysplazie kyčelního kloubu.

Čtěte také:

Paraziti u psů a psí nemoci – kdy může pes nakazit i člověka?

Doprovodnými projevy panostitidy u psů mohou být:

  • zvýšená teplota
  • nechutenství a úbytek hmotnosti
  • zánět mandlí
  • apatie

Panostitida u psů: Nejčastější příčiny

O příčinách panostitidy se stále spekuluje. Některé studie se odkazují na infekci, jiné na autoimunitní reakci organismu. Zkoumal se také vliv genů. Mezi nejvíce pravděpodobné příčiny však patří strava, obzvlášť ta, která je bohatá na tuky a proteiny (bílkoviny). Z rozborů krve psů trpících panostitidou vyplývá, že se u nich objevuje také snížený poměr hladiny vápníku a fosforu, tedy kombinace látek nezbytných ke zdravému růstu kostí.

Léčba psů - panostitida

Diagnóza nemoci se provádí pomocí rentgenového vyšetření, na kterém je v počáteční fázi vidět nepatrné zvýšení kostní hustoty. V pokročilejší fázi je vnitřek kosti skvrnitý a povrch drsný. Léčba panostitidy sestává z potlačení akutních projevů, zejména bolesti a zánětu. Obvykle se používají nesteroidní léčiva (z nejznámějších např. aspirin). Pakliže se panostitida rozvine v komplikovaný zánět, je obvykle nutné nasadit kortikosteroidy. V tomto případě je nutné sledovat případné nežádoucí projevy. V případě prokázání infekce se léčba může rozšířit také o antibiotika. Panostitida je onemocnění, které obvykle odezní samo. Pakliže problémy přetrvávají, je nutné komplexnější vyšetření.

Podpora léčby u panostitidy 

Základním podpůrným krokem léčby je utlumení aktivity zvířete. K tomu pomáhá fakt, že zvíře noha postižená panostitidou obvykle bolí, a tak na velké akce nemívá náladu. Přesto je třeba psa kontrolovat, zejména minimalizovat skákání. Omezit by se měli také vycházky. V případě, že se problém vrací, je nutné zvážit také úpravu jídelníčku. Zvolit byste měli speciální granule, které obsahují snížený obsah proteinů, a naopak se poohlédnout po přípravcích, které psovi doplní vápník.

Přečtěte si také náš článekPoznáte nejčastější nemoci psů?

Panostitida u psů: Prevence

Prevence panostitidy u psů je velmi složitá, neboť i příčiny jsou značně mlhavé. Vhodné je vybírat psa z kvalitní chovatelské stanice, kde je známá zdravotní historie zvířat, zařadit adekvátní doplňky stravy a být pozorný k nestandardním projevům psa.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Jak léčit zánět uší u psa a jak mu předejít?

Mezi psí nemoci, které se mohou vynořit zdánlivě “odnikud”, patří mimo jiné i ušní infekce. Zánět ucha je velmi nepříjemný a je na vás, abyste problém začali co nejdříve řešit. Ušní zánět může být ve zvukovodu, středním uchu nebo dokonce až ve vnitřním uchu.

jít na článek

Veterina nejen pro malá zvířata

Ve světě veterinární péče jsou pečlivost a zkušenosti naprosto stěžejními faktory, které dokáží přispět k zajištění zdraví a pohody zvířecích společníků. A právě o tyto hodnoty opírá svou dlouholetou praxi veterinární doktor MVDr. Radek Busta, jenž se specializuje zejména na hospodářská zvířata.…

jít na článek

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Dobrý kontakt

Agro Hochstaffl, s.r.o.: chov a prodej koní ve stáji Venus v Mysletíně

Upejska.cz: kvalitní krmiva pro psy s vysokým obsahem masa

Psí hotel ARNY v Krušných horách

Potřebujete ubytovat pejska po dobu dovolené nebo…

Kvalitní krmivo K-9 pro spokojený psí život plný energie

Kvalitní krmivo pro psy K-9 je komplexní strava s…