Pokud má pejsek pouze lokální postižení kvasinkami, stačí jej 1x týdně vykoupat šamponem s chlorhexidinem.
29. 02. 2024

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby nebo okolí řitního otvoru a oblast u kořene ocasu. Zjistěte společně s námi, jak tuto nemoc poznat a co nejlépe řešit.

Na kůži zdravého psa žije několik druhů mikroorganismů, kteří se nazývají komenzálové – jedním z nich je i kvasinka rodu Malassezia. Pokud má zvíře dobrou imunitu nebo nenarušenou bariérovou funkci kůže, nečiní tato kvasinka žádné obtíže. Problém však nastává, když je organismus oslaben a kůže porušena – právě tehdy se může rozvinout kvasinková infekce u psa, při níž se kvasinky přemnoží.

Nejčastější příčiny kvasinkové infekce u psa

Prvně je třeba si říct, že některá psí plemena jsou ke kvasinkové infekci náchylnější než ta ostatní. Ohroženi mohou být více například pudlové, jezevčíci, baseti, teriéři, čivavy, shih-tzu, šeltie, lhasa-apso nebo španělé. Obecné a nejčastější příčiny kvasinkové dermatitidy pak jsou:

Čtěte také:

Paraziti u psů a psí nemoci – kdy může pes nakazit i člověka?

 • Alergie: mohou být zapříčené blechami, potravinami, pamlsky, doplňky stravy, krmivem samotným nebo třeba povrchy textilií, které jsou vyprané v nešetrném pracím prostředku či aviváži.
 • Léky obsahující steroidy: pokud je váš pejsek obecně alergik anebo se léčí s autoimunitním onemocněním a užívá léky se steroidy (na předpis od veterináře), může se u něj snadno objevit kvasinková infekce.
 • Léčba antibiotiky: předepsal-li vám veterinář pro pejska antibiotika kvůli nějaké bakteriální infekci, můžete se též potýkat s jeho oslabenou imunitou a úbytkem dobrých bakterií ve střevě – to má nezřídka kdy za následek přemnožení kvasinek.
 • Další přidružená onemocnění: přemnožené kvasinky můžete zpozorovat i u psů, kteří mají cukrovku nebo nadměrnou produkci kožního mazu (seborrhea oleosa).

Jaké jsou příznaky kvasinkové infekce u psa

Poznat kvasinkovou infekci u psa není žádná věda, pokud víte, na co se zaměřit. Pozorujte následující:

 • Pes si určitou oblast těla stále oblizuje a kouše, protože jej kvůli kvasinkové infekci svědí.
 • Pes stále potřásá hlavou, jako by měl něco v uších.
 • Pes tzv. „sáňkuje“ zadkem o podlahu (může to být také známka toho, že má plné anální žlázky).
 • Pes vyzařuje silný, nepříjemný až „zatuchlý“ odér.
 • Pes má evidentní změny na kůži – některé oblasti těla mohou být zarudlé, zažloutlé anebo ztmavlé a vylysalé.

Pokud kvasinková infekce zasáhne psí uši, je často nutná aplikace léčivých kapek.

Jak kvasinkovou infekci u psa léčit?

Máte podezření na kvasinkovou infekci u psa? Pak zamiřte nejlépe k veterináři. Ten mazlíčka pečlivě prohlédne a v některých případech může také provést stěr z kůže k mikrobiologickému vyšetření. Dále veterinární lékař navrhne léčebný postup dle rozsahu obtíží. Pakliže jsou kožní problémy menšího charakteru a omezené jen na jedno či dvě místa na těle psa, obvykle doporučí jen častější koupání antimikrobiálním šamponem (zpravidla s chlorhexidinem) nebo nějaké mazání léčivou mastí. Má-li pejsek komplexní projevy, přistupuje se k léčbě perorální (psovi jsou podávány tablety s antimykotickým účinkem).

Prevence kvasinkové infekce u psa

Abyste se vyvarovali recidivám kvasinkové infekce u psa, je vhodné působit preventivně. Pro lepší zdraví pejska můžete jako chovatel udělat následující:

 1. Pokud je venku extrémní teplo a vysoká vlhkost, omezte procházky na na nezbytně nutnou dobu - platí zejména v létě, kdy panují tropické teploty a časté deště. 
 2. Když už se pejsek někde v létě smočí (např. v rybníku či jiné vodní ploše), vždy jej doma důkladně vykoupejte (použijte kvalitní šampon proti parazitům) a velmi pečlivě osušte – hlavně kožní záhyby.
 3. Neměňte psovi stravovací návyky, pokud mu typ krmiva a pamlsku vyhovuje. Pakliže provedete jakoukoliv změnu a zaregistrujte projevy kvasinkové infekce, ihned krmivo nebo pamlsek vysaďte – velmi častým alergenem způsobujícím přemnožení kvasinek je kuřecí maso. Přemíra bílkovin ve stravě pak také může způsobit problémy.
 4. Dbejte na pravidelné veterinární prohlídky, odčervování i přeočkování.

Autor článku: Iveta Reinisch

Vytisknout stránku Stáhnout v PDFVložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Pes na zahradě nebo „gaučák“? Každý mazlíček potřebuje něco jiného. Poznejte známky toho, že se mu venku nelíbí a zakročte včas

Pro hodně lidí žijících na vesnici je pes na zahradě jakousi samozřejmostí, neboť jej neberou pouze jako člena rodiny a mazlíčka, ale také jako statného hlídače. Musí mít však dobré zázemí v nepřízni počasí a také možnost přejít do domu, když to extrémní teploty vyžadují. Stále více však převažuje…

jít na článek

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Dobrý kontakt

EWOPHARMA: léčivé přípravky, distribuce a internetový prodej, Praha

Společnost EWOPHARMA je obchodní…

Elektromontáže, s.r.o.: elektromontážní práce a projekční činnosti, Lety u Dobřichovic

Společnost Elektromontáže, s.r.o. se sí…

Auto EDU, s.r.o.: autorizované školicí středisko a autoškola, Ostrava

Společnost Auto EDU se sídlem ve městě Ostrava…

Mateřská škola Dobřichovice: Děti učíme dobrému vztahu k přírodě

Bezpečí, jistota, vzájemné…