Máte rádi čerstvá rajčata? Ukrývá se v nich lykopen, který vám prodlouží život

img

Lykopen patří mezi doplňky stravy, o kterých se mluví jen velice málo. Přitom jde o poměrně významný antioxidant, který pomáhá předcházet rakovině a pečuje o zdraví celého kardiovaskulárního systému.

Lykopen funguje v potravinách jako pigment, je totiž zodpovědný za červenou barvu. V potravinářství je dokonce využíván jako jasně červené barvivo. Lykopen má mnoho společného s beta-karotenem, ale stejní rozhodně nejsou. Pojďme se tedy na lykopen podívat více zblízka.

Lykopen je znám už více než sto let

Lykopen byl poprvé izolován v roce 1910 a celá struktura molekuly byla objevena v roce 1931. Lykopen je řazen mezi fytonutrienty. Což jsou látky, které se přirozeně vyskytují v rostlinách a chrání je před vnějšími hrozbami (houby, viry, škůdci, toxiny, UV záření). Fytonutrienty patří do skupiny antioxidantů. V rostlinných potravinách se nachází více než 25 000 různých druhů fytonutrientů a jedněmi z nejdůležitějších jsou karotenoidy, mezi které lykopen spadá. Karotenoidy pomáhají rostlinám absorbovat světlo a chrání chlorofyl před poškožením UV zářením.

Čtěte také:

Přírodní doplňky stravy z exotických bylin - podpořte své zdraví dary přírody

Zelené superpotraviny - chlorella, spirulina a zelený ječmen. Zázrak, nebo marketingový tah?

Betaglukany zlepší funkci imunitního systému, ochrání nás také preventivně

Karotenoidy, tedy i lykopen, jsou rozpustné v tucích. Což znamená, že jsou schopny se do lidského těla vstřebat jen v případě, že jsou konzumovány společně s tuky. Mohou to být jak za studena lisované oleje, tak i semínka, ořechy nebo třeba avokádo. Ač lze lykopen nalézt v mnoha potravinách, rajče je v tomto ohledu naprostou jedničkou.

Lykopen a jeho výhody pro lidské tělo

Lykopen je dostupný i jako doplněk stravy ve formě tablet, kapslí nebo tobolek. V případě koupě je však nutné dbát na čistotu a kvalitu produktu. A proč jej užívat? Rozhodně jde o jeden z nejsilnějších a nejúčinnějších antioxidantů. Chrání lidské tělo, umí zachovat mládí a údajně tak i prodloužit život. I jeho kvalitu. Lykopen chrání před vstřebáváním pesticidů z jiných potravin a brání tělo před účinky glutamátu sodného, který je součástí téměř všech polotovarů a fast foodů. Dále se lykopen dokáže popasovat i s kvasinkami v těle. Je vhodné užívat jej jak u kandidózy v ústech, tak i u vaginálních kvasinkových infekcí.

Nejvyšší množství lykopenu se ukrývá v rajčatech

Díky silným antioxidačním účinkům je lykopen prevencí rakoviny a dokáže zpomalit i postup mnoha typů rakoviny. Stejně jako ostatní karotenoidy, chrání i zrak. Ze studí se zjistilo, že lykopen má schopnost zabránit vzniku šedého zákalu. Zároveň má lykopen velký vliv na procesy, které vedou k věkem podmíněné makulární degeneraci. Dále pak zmírňue neuropatickou bolest, zlepšuje zdraví srdce a vůbec celého kardiovaskulárního systému. Pomáhá snižovat vysoký krevní tlak a je prevencí aterosklerózy a ischemické choroby srdeční. 

Lykopen versus beta-karoten: Rozdíly

Lykopen i beta-karoten spadají do skupiny karoteoidů. Jsou si podobní, ale rozhodně nejsou stejní. V obou případech jde o antioxidanty. Beta-karogen je prekurzorem vitamínu A, lykopen není prekurzorem žádného vitamínu. Při nadměrné konzumaci, především doplňků stravy, může být beta-karoten škodlivý a vitamín A je toxický. U lykopenu nejsou žádné vedlejší účinky z nadměrného užívání prokázány. Beta-karoten z doplňků stravy může negativně interagovat s řadou léků, jeho konzumaci je proto nutné řešit s lékařem či lékárníkem. Lykopen by se neměl užívat pouze v případě léků na ředění krve. Lykopen i beta-karoten jsou silně protizánětlivé a protirakovinné. A oba chrání mozek před poklesem kognitivních funkcí.

Lykopen ve stravě i doplňcích stravy

Jednoznačně nejvyšší množství lykopenu je v rajčatech. Vysoký obsah se však ukrývá i ve vodním melounu, grepu, papáji, chřestu, červeném zelí, v mangu a mrkvi. V případě užívání doplňků stravy je vhodné přijmout denně alespoň 10 mg lykopenu denně. Což je ekvivalent zhruba 400g porce zralých syrových rajčat. Žádná oficiální doporučená denní dávka lykopenu však není stanovena.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.