Betaglukany zlepší funkci imunitního systému, ochrání nás také preventivně

img

Betaglukan je komplexní přírodní polysacharid, který pomáhá zlepšovat funkci imunitního systému. Preventivně nás ochrání před vznikem mnoha onemocnění nebo zajistí rychlejší regeneraci organismu. Ačkoliv je pozitivních účinků této látky spousta, do hledáčku odborníků se betaglukany dostaly až v polovině 20. století. Dnes již o betaglukanech víme mnoho, a proto můžeme oprávněně apelovat na zvýšení jejich příjmu. Ačkoliv se staly reklamním trhákem výrobců potravinových doplňků, přijímat je můžeme i z běžné stravy. Na následujících řádcích se dozvíte, jaké jsou jejich účinky a jak je do našeho organismu úspěšně dostat.

Betaglukan – silný modulátor imunity

Díky agresivním reklamním kampaním mnoha výrobců doplňků stravy můžeme nabýt dojmu, že betaglukany jsou zázračné synteticky vytvořené tablety, které posílí naši imunitu a zlepší náš celkový zdravotní stav. Je třeba si uvědomit, že betaglukany jsou přírodní polysacharidy, které můžeme najít v mnoha potravinách kolem nás. Díky uspěchanému životnímu stylu a celkové proměně civilizace jsou však komerčně dostupné doplňky stravy jednou z mála možností, jak dostat tyto látky na ideální hladinu a využít tak všech prospěšných účinků pro náš organismus.

Čtěte také:

Léčivé houby: Hlíva ústřičná, Shitake, Reishi a další perly pro naše zdraví

Proč nám betaglukany chybí

Je třeba říci, že betaglukany našemu organismu chybí. Pokud by byl jídelníček každého z nás vyvážený, nemuseli bychom tyto látky přijímat z doplňků stravy. Ačkoliv se ve velké míře nachází především v houbách a kvasinkách, nalezneme je také v ovsu nebo ječmenu. Za nedostatek betaglukanů však může i celkový vývoj civilizace.

Kdybychom v průběhu let takřka nevymýtili celozrnnou mouku a nenahradili jí bílou, mohl být příjem těchto látek pro náš organismus mnohem větší. Při výrobě bílé mouky se totiž zbavujeme těch částí, které obsahují spoustu blahodárných látek, včetně betaglukanů. Pokud tak chceme příjem polysacharidů tohoto typu zvýšit, kromě příjmu doplňků stravy se můžeme zaměřit také na návrat ke kvalitní a vyvážené stravě.                                                                                                                                

O betaglukanech se mluví stále častěji a reagují na to také samotní výrobci potravin. Dnes tak můžeme zakoupit pečivo, které se honosí zvýšeným obsahem betaglukanů. Za takové produkty si ale připlatíme. Můžeme však předpokládat, že tyto tendence budou vzrůstat a třeba brzy v supermarketech narazíme na regál, věnovaný jen potravinám s vysokým obsahem betaglukanů.

Doplněk stravy s betaglukany

Získávání betaglukanů nemá obecně příliš dlouhou tradici. Výrazně pozitivní účinky této látky na lidský organismus byly totiž prokázány teprve nedávno. Dnes můžeme betaglukany ve formě doplňků stravy zakoupit v každé lékárně. Vyrábí se extrakcí z buněčných stěn hub shitake a hiratake. Je však třeba upozornit, že ačkoliv na trhu nalezneme celou řadu produktů s označením betaglukanu, jen některé lze považovat za opravdu účinné.

Doporučujeme se vyhnout doplňkům stravy, které obsahují jen nadrcené části hub hlívy ústřičné nebo shitake. Účinky takových přípravků jsou minimální. Při nákupu doplňku se zajímejte především o čistotu obsažených látek. Dražší doplňky také nemůžeme hned považovat z kvalitnější.

Betaglukany a aktivace makrofágů

Konečně se dostáváme k tomu nejdůležitějšímu – jaké jsou účinky betaglukanů a proč se o nich dnes tak často mluví? Asi nejvýznamnějším účinkem je aktivace makrofágů, což jsou základní buňky imunitního systému. Makrofágy mají za úkol pochytat viry, bakterie a další látky, které našemu organismu škodí.

Je dokázáno, že příjem betaglukanů vede k výraznému posílení a zvýšení funkce makrofágů, což v důsledku vede k celkovému posílení imunitního systému. Betaglukan je proto dnes považován za jeden z nejsilnějších modulátorů imunity vůbec. Jste náchylní na nemoci? Doplňte betaglukany a posilníte tím svou imunitu. Doporučují se rovněž všem, kteří jsou ohroženi virovým onemocněním nebo v nedávné době onemocnění prodělali. Tyto látky též pomáhají zvyšovat odolnost proti stresu a fyzickému vypětí.

Betaglukany jako ochrana proti záření

Betaglukan má zvláštní schopnost aktivizovat makrofágy tak, aby byly schopné zachytávat buňky, poškozené radiací. Bohužel, žijeme v době, ve které se nedá vyhnout působení záření, byť v malém množství. Televizory, počítače, mobilní telefony a další elektronické přístroje vyzařují v malém množství záření, které může být vzhledem k intenzitě užívání nebezpečné.

Betaglukany nám pomohou tento nešvar moderní doby alespoň částečně eliminovat a ochránit nás před nebezpečnými účinky záření. Betaglukan se rovněž doporučuje ve zvýšené míře všem, kteří absolvovali léčbu ozařováním či vyšetření rentgenem.

S betaglukanem zpomalíte proces stárnutí

Díky komplexnímu působení betaglukanů lze hovořit o schopnostech zpomalování procesu stárnutí. Při dostatečném příjmu těchto polysacharidů připravíme pro organismus dostatečné zázemí pro boj s viry či nádorovými onemocněními. Rovněž pomáhají při léčbě antibiotiky. Díky kvalitnímu imunitnímu systému, ničení volných radikálů a celkové podpoře činnosti organismu lze hovořit o „anti-age“ efektu betaglukanu.

Betaglukan je označován jako účinný antioxidant i stabilizátor krevního cukru

Účinky betaglukanů jsou komplexní a pozitivně ovlivňují celý lidský organismus. Řada odborných výzkumů prokázala, že betaglukan působí jako účinný antioxidant – vychytává a ničí volné radikály. Také zpomaluje vstřebávání krevního cukru, díky čemuž jej stabilizuje. Díky tomu pomáhá při léčbě cukrovky. Alespoň v bodech upozorněme na další léčivé účinky betaglukanu, které byly doposud vypozorovány:

  • potlačení a mírnění stresových situací
  • snižování cholesterolu v krvi
  • ochrana střevní stěny
  • prevence před rakovinou tlustého střeva
  • podpora při léčbě nádorových onemocnění
  • podpora krvetvorby

Betaglukany jsou pro podporu zdraví a celkové vitality a obranyschopnosti velmi důležité. Zaměříme-li se na jejich příjem z potravy, eventuálně z kvalitních doplňků stravy, dobře své tělo připravíme na zákeřné boje s nemocemi. Díky betaglukanům můžeme malé i velké bitvy vyhrát.

Napsat komentář: Betaglukany zlepší funkci imunitního systému, ochrání nás také preventivně

RE: Betaglukany zlepší funkci imunitního systému, ochrání nás také preventivně

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.