Jste připraveni na setí a sázení? Lunární kalendář vám napoví, kdy je nejvhodnější doba

sazeni bylinek_2Setí a sázení podle lunárního kalendářeTo, že život a růst rostlin ovlivňuje Slunce, zřejmě nikdo nepopírá, avšak vliv Měsíce stále někteří lidé považují za jakýsi šarlatánský pohled na tuto problematiku. Vliv Měsíce je ale rovněž nepopiratelný. Toto Zemi nejbližší vesmírné těleso rovněž svojí silou život na naší Zemi podstatně ovlivňuje. Jednak mají svůj vliv fáze Měsíce a také je to síla Měsíce.

Fáze Měsíce: ubývající, přibývající, úplněk a novoluní

Síla Měsíce nemá s jeho fázemi nic společného. Síla může být stoupající nebo klesající podle pohybu Měsíce na obloze a jeho přibližování se nebo vzdalování se Zemi.

Síla stoupajícího Měsíce je silou zimy a jara. Vztahuje se ke znamením Střelce, Kozoroha, Vodnáře, Ryb, Berana, Býka a i Blíženců.

Klesající neboli sestupný Měsíc se vztahuje ke znamením Blíženců, Lva, Raka, Panny, Vah, Štíra a Střelce. Je to ten pravý čas pro sázení a přesazování. V tomto období se daří kořenům, jsou to tedy i dny vhodné pro hnojení rostlin.

Období, kdy je Měsíc v Blížencích a ve Střelci jsou tzv. přechodová. Stoupající a klesající síly mění v tuto dobu svůj směr.

Fáze Měsíce a jejich vliv na život a růst rostlin

Přibývající Měsíc

Začíná se objevovat již několik hodin po novoluní. Na povrchu Měsíce zleva doprava putující, ke Slunci přivrácená strana Měsíce. Ukáže se úzký srpeček a pak přibývající Měsíc.

Působí na rostliny tak, že šťávy jdou vzhůru, země vydechuje. Všechny nadzemní části rostlin lépe a rychleji rostou. Je vhodné sázet vše, co se rodí nad Zemí. Je to také čas příhodný pro roubování. Se zvyšující se silou měsíčního svitu se zvyšuje i síla rostlin a také jejich schopnost bránit se a odolávat různým parazitům a chorobám. Ovoce a zelenina v tomto období sklizená nám dodá více energie, kompost z tohoto období bude teplejší, seno kvalitnější a řezané květiny ve váze delší dobu vydrží.

Ubývající Měsíc

Zastíněná strana Měsíce ho zdánlivě "deformuje" - zprava doleva - a začíná asi třináctidenní fáze ubývajícího Měsíce.

Síla klesá a rostliny táhnou šťávy více ke kořenům. Kořeny posilují a země se nadechuje, v tuto dobu lépe než kdy jindy přijímá živiny. Je vhodné sázet vše, co plodí pod Zemí. Je to také období vhodné pro prořezávání stromů, v tento čas z nich nevyteče míza. S klesajícím svitem Měsíce stoupá vitalita rostlin. Barvy, chutě i vůně jsou intenzivnější. Výraznější jsou nutriční i léčivé vlastnosti rostlin.

Vliv měsíce a základní pravidla pro setí, sklízení a další manipulaci s rostlinami

Setí a sázení rostlin

mesicNejvhodnější čas vysévání většiny rostlin je brzy na jaře. Ohled však berte na dny, kdy je zatmění Slunce nebo Měsíce, přízemí nebo odzemí a v tyto dny na zahradě nepracujte.Rostliny, které rostou na povrchu, by se měly vysévat nebo sázet za  Měsíce přibývajícího. Rostliny rostoucí převážně pod povrchem Země (brambory, mrkev, cibule) by se měly vysévat nebo sázet za ubývajícího Měsíce.

Samozřejmě je třeba brát v ohled také roční období. Nejvhodnější čas vysévání většiny rostlin je brzy na jaře. Ohled však berte na dny, kdy je zatmění Slunce nebo Měsíce, přízemí nebo odzemí a v tyto dny na zahradě nepracujte.

Přesazování a odnože

Rostliny by se měly přesazovat hlavně v době přibývajícího Měsíce. Také sázení odnoží a řízků je vhodné za přibývajícího Měsíce. Je to z toho důvodu, že nové kořínky se lépe tvoří a rostlinky se dobře uchytí.

Boj proti škůdcům

Nejvhodnější doba k hubení hmyzu je za ubývajícího Měsíce. Látky pro boj proti škůdcům působí v této době silněji.

Řez rostlin

Pro řez rostlin je nejlepší dobou ubývající Měsíc. Z řezné rány se v tomto období vyroní méně šťávy.

Roubování

Nejvhodnější doba je za přibývajícího Měsíce. Šťáva rychle stoupne z podnože do roubu.

Lunární kalendář a „staří" hospodáři

bylinky_1Pravidla zahradničení podle lunárního kalendáře se předávala z pokolení na pokolení. Magnetická síla Měsíce dokáže pohnout masami vod v oceánech a tak je jisté, že má vliv i na vodu v živých organismech. Lidé, kteří jsou citliví vůči přírodním jevům, pak většinou znají to, že Měsíc ovlivňuje jejich nálady a třeba i kvalitu spánku. Vliv Měsíce Vám potvrdí hlavně houbaři, pro ty je skutečnost, že za dorůstajícího Měsíce houby více rostou, jistě známá.

Ještě na počátku dvacátého století se pravidla lunárního kalendáře vyučovala v zahradnických a zemědělských školách. Z pokolení na pokolení se v hospodářských rodinách předávala pravidla a kalendáře s poznámkami o fázích měsíce a jejich vlivu na rostliny i zvířata. Dobrý hospodář nikdy nepohrdal poznatky svých předků.

Značky v lunárním kalendáři

V českém lunárním kalendáři najdeme značky pro měsíc v úplňku, světlé kolečko. Měsíc v úplňku má samozřejmě největší sílu. V období dorůstání, které je značeno písmenem D, jako dorůstání, je tažena voda do nadzemních částí rostlin. Fáze označená jako C-couvání stahuje šťávy do kořenů, oddenků a cibulí.

Měsíc v jednotlivých znameních a jak se v tuto dobu starat o zahradu

Dle některých názorů ovlivňuje růst a zrání také to, v jakém znamení se právě Měsíc nachází.

BERAN – ovlivňuje především zrání a tvorbu semene, je to znamení vhodné pro sklizeň, rytí, okopávání, pletí, není však vhodný pro setí a sázení

BÝK – je vhodný pro sázení a setí takových rostlin, u kterých má jejich síla přejít do kořenů a hlíz, ale také pro setí salátu, zelí a jiné listové zeleniny, přesazování je v tuto dobu také vhodné

BLÍŽENCI – doporučuje se zasévat pouze popínavé a šlachovité rostliny, vhodný čas pro úpravu půdy a sklizeň, posekáte-li v Blížencích trávník, pak si do dalších dní ušetříte se sečením práci, tráva pak poroste totiž pomaleji

RAK - vhodné je setí i sázení, v tomto období klíčí i mladé rostlinky, tvoří se stonky a listy a to obzvlášť rychle, vhodné je v tento čas zalévat, hnojit

LEV - nevhodné je sít či sázet, dobré je posekat trávník, potom dorůstá nejpomaleji, ničení plevele a vytrhávání nežádoucích rostlin a křovin je také možné a v tomto čase vhodné

PANNA - sázejte zeleninu, vhodné je sázet také jednoleté letní květiny a opínavé rostliny, dobrý je to čas i pro to, nechat zarůst plot a podobně, kvetoucí divokou révou, kvetoucím kozím listem či popínavou růží, je vhodné se starat o půdu a plevel, v Panně je úspěšné hubení mšic, šneků a různého hmyzu nejlépe pouze přírodními postřiky

VÁHY - dobré je v tento čas sít a sklízet, daří se květům a květinám, zasazené a ošetřované růže v této době jsou pak velmi krásné a silné, vhodné zasít i různé druhy zeleniny

ŠTÍR – je období jako stvořené pro sázení květin, zeleniny, ovocných stromů, malin, ostružin - všemu se pak totiž daří, velmi odolné jsou víceleté rostliny a trvalky zasazené v tomto období, vhodné je zasít i rostlinu, o které nevíte zda vůbec vydrží, v tento čas se to totiž s největší pravděpodobností povede

STŘELEC – nevhodný čas pro setí a sázení, sázet je možné snad jen jabloně a jiné ovocné stromy, je-li to nutné, je možné sázet také cibuli, mrkev a brambory, když už budete v tomto období sázet, pak tak, aby Měsíc při sázení ubýval

KOZOROH - sázení plodin zrajících pod zemí - brambory, řepa, mrkev a cibule, vhodné vysazení okrasných keřů a stromů, nevhodné sázet květiny

VODNÁŘ - zahradnické práce, kopání, plení, ničení škůdců, žádné setí ani sázení, obstojí snad jedině cibule či borovice v tento den zasazené

RYBY - vhodné sázet i sít, především kořenová zelenina a květiny, které rostou z cibulí a hlíz, keře zakoření v suché půdě obzvlášť hluboko

zahrada4_1600x900msMěsíc ovlivňuje život lidí, zvířat i rostlin.

O setí a sázení s Měsícem i bez něj

Na jaře musíme vždy počkat na to, až půda rozmrzne a vyschne. Pokud máme sadbu ve skleníku nebo v bytě na vnitřním parapetu, pak bychom jí rozhodně měli dopřát čerstvý vzduch a dostatek světla. Do volné půdy můžeme sít i brzy z jara. Půdu pár dní předtím pokryjeme černou fólií, aby se prohřála. V nejteplejší části dne folii natáhneme a v jejích rozích ji dobře zatěžkáme.

Pokud vyséváme zeleninu rovnou do záhonu, pak do jamky vždy po dvou semenech, pro případ, že by nevyklíčila správně. V případě, že nám vzejdou obě, pak je ve vhodném čase buď rozsadíme, nebo se jedné z nich vzdáme.

I když „zahradničíme s Měsícem" neznamená to samozřejmě to, že bychom se k záhonkům a práci na nich vydávali v noci.

Mnoho zkušených pěstitelů a zahradníků si vede svůj vlastní lunární kalendář. Do toho si zaznamenávají i to, jak se rostlinkám vedlo a jaké ošetřování jim v jednotlivých fázích Měsíce nejvíce prospívalo. Vlastní zkušenosti jsou vždy nejlepšími průvodci a pomocníky. Vlastní zápisky totiž zohledňují i podmínky Vaší vlastní zahrady. Měsícem se tedy můžete nechat při zahradničení vést. Ostatní přírodní jevy však samozřejmě mějte také na paměti a nezapomínejte je brát v úvahu. Například při prudkých deštích samozřejmě není vhodné do přemokřené zeminy vysévat, a to i v případě, že je právě Měsíc v ideálním postavení.

Jediným problémem této metody zahradničení podle lunárního kalendáře je skutečnost, že neexistuje obecně platný a časově neohraničený kalendář, neboť ten se mění každým rokem. Jediným řešením je pořídit si každý rok lunární kalendář nový nebo knihu zahradničení s rozpisem prací.

Zahradničení s lunárním kalendářem by mělo být pro zahradu jakousi nadstavbou, ale rozhodně by se nemělo stát dogmatem.

Pěstování zeleniny s Měsícem

Vysvětlivky:

Např. když je napsáno „dny plodu", jsou to dny, kdy Měsíc prochází znamením Berana, Lva nebo Střelce.

  • Kořen: Býk, Panna, Kozoroh
  • Plod: Beran, Lev, Střelec
  • List: Rak, Štír, Ryby
  • Květ: Blíženci, Váhy, Vodnář 

 

Saláty

dny listu (Ryby, Štír, Rak), fáze Měsíce spíše ubývající, pokud sázíte druhy, které vybíhají do výšky, u ostatních druhů může být i přibývající Měsíc.

Brambory

ubývající Měsíc, dny plodu nebo tři dny po úplňku v Rybách

Rajčata

dny plodu, fáze není rozhodující

Okurky

přibývající Měsíc, dny plodu

Fazole

přibývající Měsíc, dny plodu

Hrách

přibývající Měsíc, dny plodu

Květák

přibývající Měsíc, dny plodu

Kedlubny

přibývající Měsíc ve Lvu nebo ubývající Měsíc v Beranu

Celer

ubývající Měsíc

Cibule

ubývající Měsíc

Červená řepa

ubývající Měsíc, dny plodu

Mrkev

ubývající Měsíc, dny plodu, setí mrkve k uskladnění vždy 8. června bez ohledu na postavení Měsíce

Rebarbora

přibývající Měsíc

Špenát

přibývající Měsíc

Zelí

přibývající Měsíc v Raku nebo Štíru

 

OVOCNÉ STROMY A KEŘE, OVOCE

Jabloň

přibývající Měsíc, dny plodu nebo v Panně

Hrušeň

přibývající Měsíc, dny plodu nebo v Panně

Třešeň

přibývající Měsíc, dny plodu nebo v Panně

Meruňka

přibývající Měsíc, dny plodu nebo v Panně

Švestka, slíva, mirabelky

přibývající Měsíc, dny plodu

Maliny

přibývající Měsíc, dny plodu

Ostružiny

na jaře ve dnech Panny nebo v přibývajícím Měsíci v dny plodu

Rybíz

na podzim ve dnech Panny

Angrešt

na podzim ve dnech Panny

Jahody

den plodu bez ohledu na postavení Měsíce


Stáhnout v PDF

Přečteno: 36193x

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Dobry den, moc děkuji za vaše stránky, hlavně tedy za lunarni kalendář. Rada bych se s vámi poradila snažím se dle vaše kalendáře a s pomocí knihy lunarni zahrada od Thomase Poppe sit a sázet své ovoce a zeleninu. Nedávno se mi však dostala do ruky kniha od Václava Lažanského Lunarni kalendář, ale vyvrací určitě věci, které aplikují. Například… celý příspěvek

Dobry den, moc děkuji za vaše stránky, hlavně tedy za lunarni kalendář. Rada bych se s vámi poradila snažím se dle vaše kalendáře a s pomocí knihy lunarni zahrada od Thomase Poppe sit a sázet své ovoce a zeleninu. Nedávno se mi však dostala do ruky kniha od Václava Lažanského Lunarni kalendář, ale vyvrací určitě věci, které aplikují. Například… celý příspěvek


Doporučujeme k tématu

Lunární náramek Onyx + Karneol

Unikátní náramek z drahých kamenů pro život v souladu s Měsícem Lunární…

Cena: 340 Kč

Lunární náramek Onyx + Křišťál

Náramek z drahých kamenů pro život v souladu s Měsícem Lunární náramek je…

Cena: 340 Kč

Lunární náramek Růženín + Křišťál

Náramek z drahých kamenů pro život v souladu s Měsícem Lunární náramek je…

Cena: 340 Kč

Lunární náramek Karneol

Náramek z minerálních kamenů pro život v souladu s Měsícem Lunární…

Cena: 340 Kč

Lunární náramek Perleť + Karneol

Náramek z drahých kamenů pro život v souladu s Měsícem Lunární náramek je…

Cena: 340 Kč

Lunární náramek Aqua Aura Křišťál

Náramek z drahých kamenů pro život v souladu s Měsícem Náramek z…

Cena: 480 Kč

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte