Zavařování v troubě – zásoby letního ovoce a zeleniny na zimu

Zavařování v troubě – zásoby letního ovoce a zeleniny na zimu

Léto je za humny a brzy nastane dlouho očekávaná sklizeň domácího ovoce a zeleniny. Jak si ale zajistit dávku vitamínů i v podzimních a zimních měsících? Pokud se stanete fanouškem zavařování v troubě, jednoduchým způsobem si díky němu uchováte vzpomínky na prosluněné měsíce ve sklenicích. V těch uskladníte všechny dobroty, které rádi mlsáte. Od švestek, višní, třešní, až po rajčata, papriky, okurky, či jiné druhy ovoce a zeleniny. Zavařit můžete zkrátka kde co.

Čtěte také:

Zavařování masa do sklenic využijete na dovolené a navíc ušetříte

Podrobný návod, jak na zavařování třešní - v troubě i v hrnci

Metoda zavařování v troubě je ideální hlavně pro ty, kteří doma speciální zavařovací hrnce nevedou. A hlavně, troubou disponuje téměř každá domácnost.

Zavařování v troubě – ještě, než začnete

Zavařování v troubě vyžaduje důkladnou přípravu. Zajistěte si dostatek sklenic a kompatibilní víčka, nejlépe šroubovací. Sklenice by měly být čisté a suché. Někdy postačí vymýt je pouze horkou vodou, v tomto případě je ale nevytírejte utěrkou a nechte je samovolně uschnout. Lepší ovšem bude, když sklenice před zavařováním v troubě řádně sterilizujete, k tomu můžete použít i myčku nastavenou na vyšší teplotní stupeň, nebo je dejte v plechu s trochou vody na zhruba deset minut do trouby, která bude nastavená na sto stupňů. Předejdete tím nechtěné a předčasné zkáze již zavařených potravin.

Zavařování v troubě – jaká je nejvhodnější?

K zavařování lze použít kdejakou troubu. Zavařování v troubě je jednoduché, ale je potřeba si pohlídat, na jakou teplotu sklenice s ovocem a zeleninou sterilizujete. Každá trouba je totiž jiná a nastavení se bude lišit v případě, že se bude jednat o troubu plynovou, nebo horkovzdušnou a jiné nastavení zase bude vyžadovat ta elektrická, která je pro zavařování v troubě v podstatě nejvhodnější.

kitchen-5139609_960_720

Zavařování v troubě – na kolik stupňů a na jak dlouho?

  • Co se týká zavařování v troubě plynové, k sterilizaci ovoce a zeleniny se doporučuje stupeň 1 až 2. Každá trouba je ale jiná, proto si zvolte stupeň výhřevnosti podle sebe. Troubu, kterou máte v domácnosti, znáte zkrátka nejlíp vy samotní.
  • Zavařování v troubě elektrické se doporučuje na zhruba 170 stupňů Celsia.
  • Jestli máte doma horkovzdušnou troubu, nastavte ji na 250 stupňů Celsia. Opět se ale při nastavování řiďte svými zvyklostmi.

Doba zavařování v troubě má své odlišnosti i vzhledem k druhu sterilované potraviny. Pokud budete zavařovat ovoce, postačí mu asi tři čtvrtě hodiny. Zeleninu v troubě ponechejte o patnáct minut déle. Horkovzdušná trouba sterilizuje poměrně rychle, a to už do patnácti minut, proto sklenice nezapomeňte hlídat!

Zavařování v troubě má i svá úskalí

Při zavařování v troubě se můžete někdy potýkat s určitými úskalími. Pokud se rozhodnete potraviny sterilovat v troubě, budete muset mít trpělivost s tím, jak ji správně nastavit na vhodný teplotní stupeň. Pokud jste ve své troubě nikdy nezavařovali, je vhodné si důkladně prostudovat její návod, pokud jej tedy máte. V něm si můžete o zavařování v troubě zjistit více informací a vyvarovat se případným chybám. Může se také stát, že ovoce a zeleninu zavaříte nedokonalým způsobem a brzy podlehnou zkáze. Dále také počítejte s určitou vyšší spotřebou energie, vždy ale záleží, jaký druh trouby máte. A v neposlední řadě skleněný a gumový materiál, z kterého jsou nádoby a víčka vyrobeny, je rovněž vysokými teplotami značně namáhaný. A tak je způsob zavařování v troubě méně šetrný, než kdybyste zavařovali ve speciálním hrnci.

Autor článku: Iveta Berezkinová



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

SOBOTA 27. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 28. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 29. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
ÚTERÝ 30. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
STŘEDA 01. 05. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni
ČTVRTEK 02. 05. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni
PÁTEK 03. 05. 2024
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v ubývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni

Nejlepší sirupy do kávy si vyrobíte sami doma a za pár korun

No, pro mne je káva KÁVA a měla by i kávou zůstat, tj. s čistou chutí a vůní kávy. A že cukr do kávy nepatří? ...

Entezopatie

Dobrý den p. Jano jsem na tom stejně, bolesti,které mám snad všude. Jak jste vy na tom ?Příspěvek je starý 4 r...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Bylo mi doporučeno ať užívám fermentovanou rýži na snížení cholesterolu v krvi. Máte...

prací prostředky e shop

tam taky ráda objednávám. Líbí se mi, že je to eshop zamřěený celkově na ekologii a c...

prací prostředky e shop

taky si nemůžu vynachválit tu Tierra Verde :)
Zobrazit všechna témata

Nezapomenutelná žádost o ruku aneb Kde vyslovit „Vezmeš si mě?“

Chcete, aby vaše žádost o ruku měla jistý punc originality a došly vám nápady? Pak pro vás máme hned několik tipů, díky nimž pozdvihnete tak důležitý okamžik života na vyšší úroveň. Svůj způsob si v našem výčtu...

Nanotechnologie v domácnosti: Univerzální úklid s nano houbičkami

V dnešní zrychlené době si často nemůžeme dovolit ztrácet hodiny času nad úklidem. Naštěstí se vývoj rapidně posunul i v oblasti úklidu a přinesl s sebou revoluční pomocníky v podobě nano houbiček. Tito malý, a...

Sociální sítě u dětí: Kdy je povolit a jaká přináší rizika?

Sociální sítě jsou v 21. století tématem číslo jedna. Od jejich vzniku si na ně lidé velmi rychle zvykli, a tak jsou dnes nedílnou součástí mnoha životů. Kde je ale ona zdravá uživatelská míra a existuje nějaká...

Nejlepší sirupy do kávy si vyrobíte sami doma a za pár korun

Pořádně hořkou a poctivou kávu bez příměsí si jistě dá rád každý. Jsou ale dny, kdy si i tu kávu chceme trošku ozvláštnit. A třeba si i trošku více osladit život. V takovém případě přijde jistě vhod sirup do ká...

Věříte v paranormální jevy? Psychologická fakta možná vaše přesvědčení vyvrátí

Proč i v 21. století věří stále tolik lidí na paranormální jevy? Psychologové mají na toto téma jasné vysvětlení, které vás možná ve výsledku překvapí. Nehledejte za ním však nic „duchařského“ ani abnormálního,...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.