Zdraví vs. peníze. Jak najít rovnováhu?

PR článek

Starost o peníze může leckdy vést až ke stihomamu. Jak najít rovnováhu mezi honbou za penězi, obživou rodiny a vlastní psychickou pohodou? Přečtěte si 5 tipů, které vám pomohou. 

2

Vytvořte si rozpočet

Chcete-li mít své finance pod kontrolou, to první, co potřebujete udělat, je vytvořit si měsíční rozpočet. To nemusí být nic náročného – stačí, když si jeden měsíc budete poctivě zapisovat opravdu každý, i sebedrobnější výdaj. Ke konci měsíce si ke svému výpisu sedněte a jednotlivé položky roztřiďte do kategorií jako jsou potraviny, nákupy, jídlo v restauracích a podobně. Až uvidíte, kolik jste za měsíc za co utratili, možná vás to překvapí, ale není třeba se děsit. Díky přehledu víte, kde můžete ubrat a kde si naopak vedete dobře.

Nastavte si rozpočet

Dobrým nástrojem, jak mít stanovený rozpočet pod kontrolou, je určit si ke každé kategorii hranici, za níž nechcete jít. Díky tomu budete mít jistotu, že se stále pohybujete v mezích a nečekané výdaje vás nepřekvapí, protože budete nakládat s financemi umírněně. K následující pravidelné kontrole nejlépe slouží mobilní aplikace, které vám dovolují si rozpočet i kategorie nastavit.

Odkládejte si

Bez naspořených peněz nikdy nebudete mít klid. Proto, pokud jej ještě nemáte, si k běžnému účtu zřiďte spořicí účet a pravidelně si na něj posílejte určitou částku. Naspořeno byste měli mít částku odpovídající zhruba třem měsíčním platům. Díky peněžní záloze budete mít jistotu, že se v případě nečekané situace budete moct postarat sami o sebe i o ostatní.

Ujasněte si priority

Nezapomínejte se v každodenním shonu zastavit a ujasnit si, co ještě potřebujete a co už ne. Co pro vás má větší hodnotu – práce, rodina, volný čas? Pokud si chcete něco pořídit, pište si to na seznam a nechte to nějakou dobu uležet. Často zjistíte, že si na to po měsíci ani nevzpomenete a pokud ano, jedná se o nákup, do kterého se vyplatí investovat. Přemýšlení nad rozvržením práce a volného času vám také umožní zpomalit a uvědomit si, že některé věci si za peníze nekoupíte.

Nebojte se sáhnout po úvěru

Zbavte se strachu z půjček a pokud se ocitnete v situaci, kdy potřebujete, nebojte se si ji vzít. Rychlá půjčka do výplaty vám může vytrhnout trn z paty, pokud se vám doma rozbije nezbytný spotřebič a vy jste ještě nestihli naspořit dostatek peněz. A někdy je půjčka zkrátka tím nejvýhodnějším řešením, které vás zbaví stresu ze splatností a dá vašemu splácení řád.


Stáhnout v PDF
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte