Podpora imunitního systému

Imunita v chřipkovém období: Jaké jídlo vás zachrání?

Imunitní systém je poměrně složitý a je ovlivňován řadou faktorů naší životosprávy. Jedním z nich je pestrá strava. I to, co jíme, se podílí na fungování imunity. Nabízí se proto pár potravin, které je vhodné zařadit do jídelníčku, zejména v chřipkovém období.

Podpora imunitního systému

Pro posílení imunitního systému je důležité organismu poskytovat potřebné živiny, které podporují obrannou funkci organismu a bojují proti oxidačnímu stresu. Jde zejména o antioxidanty, fytonutrienty (různé živiny z rostlin), vitamíny, minerály a vlákninu. Základem je dostatek čerstvé zeleniny a ovoce, ale prospěšná je i řada dalších potravin.

Superpotraviny

Často se můžeme setkat s pojmem superpotraviny. Může se zdát, že existují vybrané potraviny, jejichž konzumací si zajistíme pevné zdraví. Ve skutečnosti jde však spíše o marketingový pojem, který zvyšuje atraktivitu různých surovin. To však neznamená, že by nebyly prospěšné – většinou jde o potraviny, které jsou bohaté na vitamíny, minerály a další prospěšné živiny. Jsou proto důležitou součástí jídelníčku.

Citrusy

Při nachlazení často saháme po citrusech, ať už jde o citrón do čaje nebo třeba mandarinky. Jsou bohaté na vitamín C, který pomáhá v boji proti infekci, jelikož podporuje bílé krvinky.
Skvělou volbou je červený pomeranč, jelikož obsahuje mnohonásobně více antioxidantů než běžný pomeranč a ostatní citrusy. Pravidelnou konzumací tak lze omezit oxidační stres a podpořit zdraví celého organismu.

Kiwi

Mezi potraviny s vysokým obsahem vitamínu C patří také kiwi. Obsahuje i antioxidanty, například lutein a zeaxanthin. Dále pak vlákninu, karoten a polyfenoly. Všechny tyto látky podporují imunitní systém, najdete je přitom v jediné potravině.

Z různého ovoce si můžete připravit smoothie – jednoduchý nápoj plný skvělých živin. Přidat můžete cokoli, co máte rádi, třeba i zeleninu pro ještě více nutrientů. Skvělým pomocníkem je multifunkční kuchyňský robot, který poslouží jako mixér, ale pomůže vám i při přípravě jiných pokrmů. 

Brokolice

Další skvělou potravinou je brokolice a případně i další brukvovitá zelenina. Obsahují sulforafan, což je cenný antioxidant bojující proti volným radikálům. Kromě toho stimuluje tvorbu různých enzymů, ve výsledku tedy může podporovat imunitní systém a pomoci tak v boji proti různým onemocněním.

Zelený čaj

Nejde sice úplně o potravinu, ovšem rozhodně by vám v kuchyni neměl chybět. Zelený čaj obsahuje flavonoidy – jde o specifické antioxidanty, které podporují imunitu. Navíc mají protizánětlivé účinky. Konkrétně katechin, který je v zeleném čaji hojně zastoupen, má antibakteriální a antivirové vlastnosti.

Zázvor

Perfektní přísadou do čaje či různých pokrmů je zázvor. I ten je dobře známý jako přírodní lék proti nachlazení. Nejlepší je konzumovat ho čerstvý. Díky protizánětlivým vlastnostem se tato potravina hodí v boji proti nachlazení a chřipce. Zázvor navíc podporuje zdravé trávení, a právě trávicí systém tvoří významnou součást imunity.

Jogurt

Zdraví organismu dokáže podpořit i obyčejný jogurt. Obsahuje živé kultury – spoustu prospěšných bakterií, které stimulují imunitní systém. Kromě toho obsahuje také vitamín D. Ideální jsou jogurty bez přidaného cukru. Ochutit si ho můžete medem nebo ovocem a máte tak skvělé jídlo.

Rybí olej

Rybí olej se nachází v rybách jako je losos, tuňák nebo makrela. Klíčový je obsah omega 3 mastných kyselin, který podporuje funkci bílých krvinek. Kromě toho jsou tyto zdravé tuky celkově prospěšné, a to nejen pro imunitu, ale i srdce a mozek.

Ořechy a semínka

Mandle, vlašské ořechy, slunečnicová semínka a spousta dalších ořechů a semínek obsahuje spoustu vitamínů a minerálů. Ty jsou pro fungování imunitního systému a celého organismu důležité. Navíc obsahují zdravé tuky. Ovšem vzhledem k tomu, že jsou poměrně tučné, jsou skvělým doplňkem například do salátů nebo jako zdravá svačinka – neměli byste to s nimi ale přehánět.

Pevný imunitní systém

I když jídlo má velký význam pro naši imunitu, rozhodně nejde o jediný faktor. Důležitá je celková zdravá životospráva. Zaměřte se na přípravu vyvážených jídel a jezte pravidelně. Praktická sada nádobí vám usnadní vaření pestrých pokrmů.

Kromě jídla se ale zaměřte i na dostatek spánku, pravidelný pohyb a relax. Pro pevné zdraví je důležité chodit pravidelně spát a dopřát si aspoň sedm hodin spánku. Dopřejte si dostatek odpočinku, abyste se zbavili stresu z každodenního života. Vyhněte se kouření a konzumaci alkoholu.

V chřipkové sezóně je také velmi důležitá důkladná hygiena – pravidelné mytí a dezinfekce rukou představuje efektivní způsob, jak se bránit virům a bakteriím.

Inspiraci a vše, co potřebujete pro přípravu skvělého jídla, které podpoří zdraví vašeho organismu, najdete na Tescoma.cz.

Zdroj obrázku: Africa Studio / stock.adobe.com
 



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

NEDĚLE 19. 05. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 20. 05. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
ÚTERÝ 21. 05. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
STŘEDA 22. 05. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v přibývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte…
více o tomto dni
ČTVRTEK 23. 05. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, dnes je úplněk. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 24. 05. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
SOBOTA 25. 05. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni

Barvy aury a jejich význam

Možná jsem vídala auru i dříve, ale chvíle, kdy jsem si uvědomila, že to co vidím je aura, u mne nastala někdy...

Venkovní bouda pro kočku krok za krokem: dopřejte kočce teplý pelíšek i v zimě

chtělo by to nějakej plánek,nákres nebo něco,jinak je to k ničemu,prý krok za krokem

Fika: Originální švédský rituál kávy, bez kterého se od teď už neobejdete

Člověk, který všechno dělá ve spěchu, si vlastně neumí vychutnat život. Je dobré se plně soustředit na to, co ...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Opravdu potřebujete půjčku? Ovlivňuje vás ekonomika?

Opravdu potřebujete půjčku? Ovlivňuje vás ekonomika? Chcete zlepšit své podnikání? VO...

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Výhodně a solidně k financím. Jste ve svízelné finanční situaci a nevíte kam se obr...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Výhodně a solidně k financím. Jste ve svízelné finanční situaci a nevíte kam se obr...
Zobrazit všechna témata

Je to životní láska? Těchto pět indicií vám napoví!

Přemýšleli jste někdy nad tím, o čemže vlastně je ona životní láska? Je to snad naprosté spříznění duší, bezmezná důvěra anebo vzájemná podpora v časech dobrých i zlých? A co vlastně odlišuje věčnou lásku od vz...

Více než jen hra: Proč je společná hra s dětmi tak důležitá

"Kdo si hraje nezlobí," praví staré přísloví, které v sobě skrývá hlubší pravdu než se zdá na první pohled. Společenské hry nejen sbližují a učí, ale také podporují propojení rodinných vztahů. Hra není pouze zá...

Kocovinová úzkost: Zaručené tipy, jak se jí zbavit

Po včerejším popíjení jste se ráno probudili ne ve zcela optimálním stavu. Není vám dobře a navíc máte pocit úzkosti až depresí. Možná cítíte i vinu, hanbu a do toho je vám stále špatně. Tak přesně toto je takz...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Šerm: Historie snoubená se sportem i uměním. Chcete se naučit šermovat?

V šermu je ukryto kus historie a rozhodně má své kouzlo. Jde ale především o sport, při kterém se zapojí do práce celé tělo i naše mysl. Šerm rozvíjí koordinaci, hbitost, rovnováhu, flexibilitu, sílu a podporuj...

Umíte správně dýchat? Hluboké dýchání může vyřešit mnohé zdravotní problémy

Správný jídelníček, snížení nadváhy, cvičení, popíjení bylinek nebo meditace. To všechno jsou metody, které naše zdraví mohou prokazatelně zlepšovat. Pro pevné zdraví je však nezbytné i systematické snižování č...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.