Opar na tváři způsobuje virus herpes simplex. Zjistěte, jak se jím můžete nakazit a na co vsadit při léčbě
Opar na tváři nebo ještě častěji na rtu zažil téměř každý. Málokdo však ví, co jej způsobuje. Příčinou bývá virus herpes simplex (HSV-1), kterým trpí dle celosvětových zdravotnických dat až 3,7 miliardy lidí mladších 50 let. Pojďme si tedy osvětlit, jak se takový virus do těla člověka dostane a zda je vyléčitelný.
Důležité je si také uvědomit, že medicína rozeznává dva typy virů herpes simplex, které nelze zaměňovat. Opar na tváři či na rtu způsobuje virus herpes simplex typu 1 (HSV-1), zatímco genitální opar zapříčiňuje virus herpes simplex typu 2 (HSV-2), jenž je méně rozšířený ve společnosti a přenáší se nejčastěji pohlavním stykem s infikovanou osobou.
Opar na tváři či na rtu versus infekce virem herpes simplex
Virus herpes simplex typu 1 se může do lidského organismu dostat dvojím způsobem. V první řadě bývá člověk infikován již po narození nebo v útlém dětství – přispívá k tomu například fakt, že infikovaný dospělý bez jakýchkoliv příznaků miminko či batole hladí či „pusinkuje“ a tím jej nevědomky nakazí. Druhý způsob se již váže k dospívání nebo dospělosti, kdy se HSV-1 přenese prostřednictvím dotyků, líbání a sdílením osobních věcí, jako jsou balzámy na rty nebo holící strojky – to vše může předcházet vzniku oparu na tváři či rtu. Poznámka: Tuto infekci lze ovšem získat i orálním sexem (infikovaný člověk ji přenese na druhého přes genitálie).
Příčiny vzniku oparu na tváři či na rtu
Jakmile se virus herpes simplex typu 1 dostane do vašeho organismu, usídlí se v nervových buňkách a rozmnoží se zde nastálo (je tedy nevyléčitelný, neboť v organismu přetrvává celoživotně). Poté se nijak neprojevuje, je pro něj ale typické střídání neaktivních a aktivních fází. Právě tehdy, kdy je zaktivován, způsobuje nepříjemný opar na tváři nebo rtu a další obtěžující příznaky. Spouštěčem může/mohou být:
- virová infekce či horečka
- hormonální změny související např. s menstruací u žen
- emoční nebo fyzický stres
- únava
- zvýšené vystavení slunečnímu záření nebo větru
- změny v imunitním systému
- poranění kůže (případně stav po operaci)
Příznaky oparu na tváři nebo na rtu
Typicky se opar na tváři nebo rtu projevuje kožním výsevem drobných puchýřků, které mohou také praskat, mokvat a bolet. Souběžně s trvající infekcí může oslabený člověk pociťovat i bolest hlavy, bolest v krku, bolest svalů, nevolnost, citlivost na dotyk v místě výsevu, zduřené lymfatické uzliny v místě infekce a nezřídka kdy se vyskytne i horečka. Tyto příznaky obvykle trvají pár dní až dva týdny – vždy záleží na úrovni imunitního systému daného člověka.
Jak opar na tváři či rtu léčit?
Pokud dojde k výsevu oparu na tváři či rtu bez jakýchkoliv jiných vážných příznaků, lze aplikovat léčebné metody samostatně. Ty obvykle zahrnují krémy obsahující aciklovir nebo famciklovir – v ranných fázích oparu (kdy místo na kůži pouze svědí) je nejosvědčenější krém s aciklovirem. Proti bolestem hlavy nebo horečce lze také užívat volně prodejná léčiva s obsahem paracetamolu a ibuprofenu. V případě jakýchkoliv závažnějších zdravotních komplikací je pak nutné navštívit ošetřujícího lékaře nebo pohotovost.
Vzácně může infekce HSV-1 vést k závažnějším komplikacím, jako je encefalitida (infekce mozku) nebo keratitida (infekce oka).
Opar na tváři či rtu a prevence přenosu infekce
Pokud máte opar na tváři či rtu, měli byste se vyvarovat polibků s ostatními lidmi nebo sdílení svých osobních předmětů a hygienických pomůcek – obzvlášť čerstvě vysetý opar na tváři či rtu je totiž vysoce infekční záležitost (nejinfekčnější je tekutina obsažená v puchýřcích), a tak můžete snadno druhé nakazit. A abyste předešli jeho rozšiřování do okolních míst, nedotýkejte se, pokud možno, ostatních částí obličeje, plus si pravidelně a důkladně myjte ruce teplou vodou a mýdlem.
Riziko zdravotních komplikací způsobených herpesem je vyšší u kojenců a též u lidí s HIV/AIDS, rakovinou nebo transplantovaným orgánem.
Autor článku: Iveta Reinisch
Diskuse k článku