Problémy s kůží dokáží potrápit

Kožní problémy z hlediska psychosomatiky

Kůže je mnohými považována za zrcadlo naší duše. Svým způsobem je však zrcadlem i naší fyzické a psychické kondice. Tento orgán má řadu důležitých funkcí. Je bariérou, která odděluje náš vnitřní svět od toho okolního, propouští řadu látek, a naopak jich mnoho z organismu touto cestou odstraňuje. Pokud vznikne v těle nerovnováha, bývá kůže prvním ze signálů, že se něco děje. Co na problémy s kůží říká psychosomatika?

Problémy s kůží: Co pro nás kůže dělá?

Kůže je největším orgánem lidského těla. Plní hlavně ochrannou roli, ale účastní se řady fyziologických procesů (například v jedné její vrstvě se přeměňuje vitamin D na formu pro tělo použitelnou, má termoregulační funkce, detoxikuje tělo). Kůže je také zrcadlem našich emocí a skutečného (nikoli proklamovaného) fyzického stavu. Stačí sledovat barevnou škálu – červenáme, bledneme, modráme, nebo reakci studené ruce, potíme se... Kůže ukazuje na to, jak se skutečně cítíme bez ohledu na to, jaký dojem se snažíme vytvořit. Stačí si vzpomenout, když se nám někdo zdál takový „šedý“, bez jiskry, bledý. Kůže odráží i naši únavu (je sušší, bez lesku). Psychosomatika bere kůži jako symbol hranic. Spojuje ji také s potlačením silných emocí, které z nějakého důvodu zastavíme uvnitř těla (na hranicích) a nepustíme ven.

Problémy s kůží: Psychosomatika

Kůže chrání naši individualitu (je i fyzickou hranicí, ukazuje, kde končí naše fyzické tělo). Pokožka je spojena s ledvinami, tedy vztahy a spojeným emočním světem. Pokud je problém na úrovni pokožky, pak je obvykle „problém“ i v psychické rovině. Jaké jsou nejčastější problémy s kůží a co na to psychosomatika?

Čtěte také:

Psychosomatika: Termoregulace aneb tepelné hospodářství našeho těla

  1. Ekzém – psychická nestabilita, duševní přepětí, nedostatek vůle a špatná komunikace s blízkými. Specifickou oblastí je atopický ekzém, který ukazuje na potlačený hněv, sebelítost, malé sebevědomí a zejména nevyřešené problémy s rodiči.
  2. Lupénka (rohovatění kůže) – úzkostné a depresivní sklony, špatné zvládání stresových situací, neřešená psychická traumata (snaha dělat svět hezčí, než jaký ho cítí), nedokáže se vzdát starých věcí (fyzických i návyků či názorů).
  3. Akné – potlačování sexuality (hormonální změny měnící tělo), ochrana před intimitou, strach z dospívání, strach ze selhání, trapnosti, snaha vrátit se do bezpečného dětství

Problémy s kůží. Co na to psychosomatika?

Psychosomatika a problémy s kůží: Jaké otázky si položit

  • Věnuji si pozornost?
  • Co mě v životě svědí/pálí/bolí/chci se zbavit?
  • Jak často se vracím do minulosti? (loupání kůže)
  • Jaký mám vztah s jedinci, na kterých mi záleží/se kterými žiji anebo jsem v užším kontaktu?
  • Snažím se vidět vše pozitivně, resp. odmítám i negativní/temnou stránku reality?

Problémy s kůží: Proč často postihuje děti?

Pokud odložíme na stranu vnější vlivy jako nekvalitní ovzduší, strava nebo nevhodná hygiena, bývají kožní problémy u dětí signálem, že se něco děje v rodině nebo úzkém okolí. A pozor, nemusí to být na první pohled vidět. Dítě (a to i pubertálního věku) reaguje na spodní proudy, a to ať se tváříme jakkoli. Problémy s kůží, jak jsme naznačili jsou problémy i s hranicemi. Mohou být příliš pevné (neschopnost a křečovitost při fyzickém kontaktu s druhými), anebo naopak slabé (otloukánek). Problémy s kůží mohou značit také pocity nepohodlí v prostředí, kde se dítě vyskytuje.

Zjednodušeně řečeno stres, že se dítě ocitá v situaci, která je mu nepříjemná a navzdory snaze v ní je drženo (od nechtěného kroužku, po špatný kolektiv ve třídě, šikana či častá absence rodičů). Někdy je jeho snaha o změnu tvrdě zamítnuta a dítě se jednoduše bojí „vyloučení“ (na jeho úrovni vědomí to může být i strach o život, aniž by ve skutečnosti o něj někdo usiloval). A pozor, skutečně se může jednat o něco, co vy dospělýma očima vyhodnotíte jako „prkotinu“.

Problémy s kůží: Jak se o ni starat

  1. Náš psychický i fyzický stav ovlivňuje strava. Není třeba být dogmaticky „zdravý“, ale je třeba vysledovat reakce, které vaše tělo má po konzumaci určitých potravin. Například sladká tečka po obědě je cesta do kožních problémů, nikoli odměnou za snědený oběd.
  2. Pitný režim. Není třeba se utopit, ale také žít v prostředí pouště našemu organismu neprospívá. Je třeba pít průběžně během dne, nikoli jednorázově. Preferujte odstátou vodu před limonádami. Pozor: mléko nebo polévka se do pitného režimu nepočítá.
  3. Pohyb. Pohyb by měl být samozřejmostí. Zkuste zařadit také protahování či různé jógové pozice (ásany), které posílí svaly, fascie a pokožku činí pružnější.
  4. Zkuste 30 vteřin studené vody. Po každém sprchování zkuste svou pokožku osvěžit 30vteřinovým studeným „šokem“. Že to nejde? Tak začněte na patnácti vteřinách. A proč do toho jít? Jednoduše probudíte jemné vlásečnice, které pokožku proplétají.
  5. Pot je důležitý! Neznamená to samozřejmě svou zvířecí vůni oblažovat kancelář či městskou dopravou, ale pot je hodně spojen s tím, co jíme! Pokud se vaše tělo nepotí, pak pravděpodobně není v pořádku termoregulace.
  6. Používejte šetrnou kosmetiku. U ryze přírodních produktů však vyzkoušejte, zda vám opravdu sedí. Mohou být paradoxně zdrojem alergenů.
  7. Pracujte na své psychické stránce – vytyčte si své hranice a budujte zdravé sebe-u-vědomění (způsobů, jak na to jít je spousta, důležité je začít).

Autor: Markéta Palatin



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

SOBOTA 20. 04. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
NEDĚLE 21. 04. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 22. 04. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
ÚTERÝ 23. 04. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
STŘEDA 24. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, dnes je úplněk. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
ČTVRTEK 25. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 26. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Gabriela Richtrová: výroba mýdel a přírodní kosmetiky
Zdravý životní styl a kvalitní…
Blanka Krčálová
Firma Pohlazenizesumavy.cz je internetový prodej…
STYL, družstvo pro chemickou výrobu: specialista na bytovou chemii
STYL, družstvo pro chemickou výrobu je největším českým…

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Dobrý den, pane / paní Půjčte si peníze přímo bez hodnocení (půjčka je nyní levněj�...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Dobrý den, pane / paní Půjčte si peníze přímo bez hodnocení (půjčka je nyní levněj�...

prací prostředky e shop

já jsem si oblíbila netoxické čističe Method nebo tierra verde. Obojí kupuji na eshopu Al...
Zobrazit všechna témata

Nezapomenutelná žádost o ruku aneb Kde vyslovit „Vezmeš si mě?“

Chcete, aby vaše žádost o ruku měla jistý punc originality a došly vám nápady? Pak pro vás máme hned několik tipů, díky nimž pozdvihnete tak důležitý okamžik života na vyšší úroveň. Svůj způsob si v našem výčtu...

Na sázení letniček se vrhněte ideálně v květnu. Jaké druhy vybrat?

Teplé jarní počasí je jako stvořené k sázení letniček. Pokud si tedy chcete zkrášlit svou zahradu nebo i balkon pestrobarevnými kvítky nejrůznějších jednoletých rostlin, s polovinou května se pomalu začněte chy...

Sociální sítě u dětí: Kdy je povolit a jaká přináší rizika?

Sociální sítě jsou v 21. století tématem číslo jedna. Od jejich vzniku si na ně lidé velmi rychle zvykli, a tak jsou dnes nedílnou součástí mnoha životů. Kde je ale ona zdravá uživatelská míra a existuje nějaká...

Dovolená na jaře? Proč ne! Volno má blahodárný vliv na naše tělo a čistí mozek

Letní dovolená je takový evergreen. Rádi někam vyrazíme a plánujeme si ji často prakticky už zkraje roku. Je vlastně tradice, že vždy v létě někam odjedeme a odpočíváme. Ale co si udělat dovolenou třeba právě t...

Věříte v paranormální jevy? Psychologická fakta možná vaše přesvědčení vyvrátí

Proč i v 21. století věří stále tolik lidí na paranormální jevy? Psychologové mají na toto téma jasné vysvětlení, které vás možná ve výsledku překvapí. Nehledejte za ním však nic „duchařského“ ani abnormálního,...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.