Psychosomatika: Termoregulace aneb tepelné hospodářství našeho těla

Psychosomatika: Termoregulace aneb tepelné hospodářství našeho těla

Srpen je měsíc, kdy bychom se měli zaměřit na naši termoregulaci. Tedy oblast, se kterou standardní medicína víceméně nepracuje. Cestou může být psychosomatika. Ta nabízí odpovědi tam, kde standardní medicínské postupy z různých důvodů již nepřináší kýžený efekt nebo pomoc. Paradoxně může dokonce dojít k situaci, kdy jste medicínsky naprosto zdrávi, ale vy se tak necítíte. Psychosomatika pracuje s tělem jako celkem, neodděluje jeho jednotlivé části, ale naopak si všímá souvislostí. Základní myšlenkou zde je, že naše psychika ovlivňuje chod těla, stejně jako stav těla ovlivňuje naši psychiku. Takže, co konkrétně udělat pro své zdraví v srpnu?

Čtěte také:

Na otužování není pozdě v jakémkoliv věku

Tepelné hospodářství pod vedením přírody

V prvé řadě je třeba si uvědomit, co znamená srpen. Je to vrchol léta. Vše zraje, dostává se do „vrcholné“ síly, sklízíme plody své práce, je to období hojnosti. Teploty alespoň v první polovině šplhají ke svým maximům, aby je následně vystřídaly teploty podstatně nižší. V druhé polovině naopak často přichází ochlazení a častější deště. Výjimkou není ani situace, kdy se během několika dní teplota zhoupne v řádu několika stupňů. Na dovolenou tedy bereme nejen plavky, ale i kvalitní podzimní výbavu. A vše často pravidelně po dnech střídáme. Příroda nám však tímto způsobem ukazuje, že i my bychom měli naučit své tělo zdravě reagovat na vnější podněty.

Psychosomatika v srpnu

Normální tělesná teplota, která zaručuje optimální fungování našeho organismu je 35,5–37 °C. Termoregulaci můžeme dle medicínského hlediska rozdělit na hormonální (zde hrají roli zejména hormony produkované nadledvinkami a štítnou žlázou) a nervovou (reguluje pocení). Pokud je termoregulace narušena, snižuje se i naše odolnost vůči vnějším vlivům, včetně patogenů. Jednoduše nereagujeme včas nebo přiměřeně. Pokud tepelnou regulaci těla nezvládáme, ani náš imunitní systém nefunguje hladce.

Příznaky, že naše termoregulace není v pořádku:

  • „Návaly“ horka a zimy.
  • Pocity slabosti (motá se nám hlava nebo se objevují časté bolesti).
  • Nadměrné pocení.

7437 

Termoregulace: Co o ní říká psychosomatika

Správná reakce na okolní situaci není tak snadná, jak se na první pohled může zdát. Studené ruce a nohy či spaní v ponožkách není tak docela „v pořádku“, i když to dělá mnoho žen a bere se to jako fakt. Ani „trpění vedrem“ při venkovní teplotě 20 °C není standardem. Psychosomatika termoregulace naznačuje následující:

  • vnitřní chlad je spojován s nedostatkem životní radosti, spontaneity či vřelosti. Může nám chybět příjemná společnost anebo i situace (například jsme se vzdali nějaké činnosti, kterou jsme měli rádi). Začněte tím, že přestanete popírat/bránit se svou citlivost. Zkuste dávat více prostoru intuici.
  • horkost v těle psychosomatika termoregulace bere jako znamení zastavit se. Jste jednoduše natlakovaná sopka před výbuchem (navenek můžete působit samozřejmě jako jemně jako víla). Zklidněte dech. Nadechněte se a poté vydechněte či vykřičte svůj vztek, napětí, frustraci, kterou můžete cítit. Klidně si vezměte polštář, který vaši zátěž unese. Zkuste krok za krokem se učit dát životu trochu volnosti a vpustit do něj překvapení, nesnažte se zavděčit a dělejte si čas na sebe.

Termoregulace: Co udělat pro svou kondici?

  • Hýbejte se. Pohyb je pro zdraví nezbytný, vedle prevence kardiovaskulárních chorob i potíží s pohybovým aparátem či žilními obtížemi dokonce snižuje i riziko vzniku rakovinného bujení.
  • Posilujte játra. Psychosomatika o játrech tvrdí, že uchovávají naši agresivitu, zlost, vztek. Zkuste tedy během tohoto období nejen pracovat na odpuštění „starých hříchů“, ale také brát život více s humorem (nikoli jedovatým) a vnímat krásu kolem sebe.
  • Solte méně.
  • Vyzkoušejte koupání v řece nebo potoku. Tekoucí voda je velmi živá, nejen pohybem, ale i teplotou. Na rozdíl od rybníků a jiných stojatých vod (včetně bazénů) bývá i chladnější, což je skvělé nejen pro naše tělo, které následně necháte vyhřát na slunci, ale i pro pokožku a trénink termoregulace.
  • Dodržujte zdravý pitný režim.
  • Rozpohybujte lymfu. K tomu jsou vhodné i lymfatickém masáže. Je důležité si uvědomit, že právě lymfatický systém odvádí z těla toxiny, ulevíte tím i játrům.
  • Upravte jídelníček. Stále ještě je hodně sezónního ovoce a zeleniny, zařaďte ochlazující potraviny (meloun, maliny, meruňky, ostružiny, salát, brokolice, cuketa, okurky) třeba ve formě smoothies. Zkuste do jídelníčku včlenit jáhly, různé klíčky či kuskus a zkuste omezit maso, případně zařadit ryby (losos, sardinka, tuňák). Hlídejte si dostatečné množství minerálů (hořčík, vápník, zinek…).

Autor článku: Markéta Palatin



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ČTVRTEK 25. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 26. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 27. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 28. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 29. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
ÚTERÝ 30. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
STŘEDA 01. 05. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Nejlepší sirupy do kávy si vyrobíte sami doma a za pár korun

No, pro mne je káva KÁVA a měla by i kávou zůstat, tj. s čistou chutí a vůní kávy. A že cukr do kávy nepatří? ...

Entezopatie

Dobrý den p. Jano jsem na tom stejně, bolesti,které mám snad všude. Jak jste vy na tom ?Příspěvek je starý 4 r...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Bylo mi doporučeno ať užívám fermentovanou rýži na snížení cholesterolu v krvi. Máte...

prací prostředky e shop

tam taky ráda objednávám. Líbí se mi, že je to eshop zamřěený celkově na ekologii a c...

prací prostředky e shop

taky si nemůžu vynachválit tu Tierra Verde :)
Zobrazit všechna témata

Jak vybrat nejúčinnější šampon proti lupům?

Říká se, že lupy trápí až polovinu populace. Kdo se s nimi setkal, potvrdí, že lupy dokáží pěkně znepříjemnit život. Na oblečení se objevují nevzhledné bílé částečky, svědění a drbání hlavy je velmi obtěžující....

Nezapomenutelná žádost o ruku aneb Kde vyslovit „Vezmeš si mě?“

Chcete, aby vaše žádost o ruku měla jistý punc originality a došly vám nápady? Pak pro vás máme hned několik tipů, díky nimž pozdvihnete tak důležitý okamžik života na vyšší úroveň. Svůj způsob si v našem výčtu...

Nanotechnologie v domácnosti: Univerzální úklid s nano houbičkami

V dnešní zrychlené době si často nemůžeme dovolit ztrácet hodiny času nad úklidem. Naštěstí se vývoj rapidně posunul i v oblasti úklidu a přinesl s sebou revoluční pomocníky v podobě nano houbiček. Tito malý, a...

Sociální sítě u dětí: Kdy je povolit a jaká přináší rizika?

Sociální sítě jsou v 21. století tématem číslo jedna. Od jejich vzniku si na ně lidé velmi rychle zvykli, a tak jsou dnes nedílnou součástí mnoha životů. Kde je ale ona zdravá uživatelská míra a existuje nějaká...

Dovolená na jaře? Proč ne! Volno má blahodárný vliv na naše tělo a čistí mozek

Letní dovolená je takový evergreen. Rádi někam vyrazíme a plánujeme si ji často prakticky už zkraje roku. Je vlastně tradice, že vždy v létě někam odjedeme a odpočíváme. Ale co si udělat dovolenou třeba právě t...

Nejlepší sirupy do kávy si vyrobíte sami doma a za pár korun

Pořádně hořkou a poctivou kávu bez příměsí si jistě dá rád každý. Jsou ale dny, kdy si i tu kávu chceme trošku ozvláštnit. A třeba si i trošku více osladit život. V takovém případě přijde jistě vhod sirup do ká...

Věříte v paranormální jevy? Psychologická fakta možná vaše přesvědčení vyvrátí

Proč i v 21. století věří stále tolik lidí na paranormální jevy? Psychologové mají na toto téma jasné vysvětlení, které vás možná ve výsledku překvapí. Nehledejte za ním však nic „duchařského“ ani abnormálního,...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.