Pitný režim: Kolik toho vypít, abychom tělo povzbudili a ne utopili?

10130Na pitný režim by si měli dávat pozor zejména děti a senioři 

Zejména v letních měsících se vrací otázka pitného režimu. Voda totiž udržuje náš organismus v chodu. Je pro náš život nezbytná a už při malých nedostatcích se tělo hlásí o pozornost. Signálům bychom měli naslouchat a vodu včas dodat. Kolik však máme vypít, abychom si prospěli a ne ublížili?

Tělo jako vodní elektrárna

Pitný režim je důležitý celý rok. Udržení správného vodního hospodářství našeho těla je jedním z pilířů zdraví. Důležité je si uvědomit, že nedostatek vody v organismu mimo jiné zamezuje vyplavování tělo zatěžujících látek, zpomaluje proces trávení (hrozí zácpa) a může vyvolat nepříjemné obtíže v oblasti močových cest. V každém případě však nedostatek vody probouzí obranné mechanismy, které mají za cíl jediné: udržet nás naživu. Pokud máte vody nedostatek, začne se to zpravidla projevovat nejen fyzickými signály, ale také například zvyšující se únavou, podrážděním a nesoustředěností. Jedním ze signálů je i „suchá“ kůže, resp. snížení její pružnosti. Ohroženější na dehydrataci bývají ženy, neboť hlavní zásobárnou vody v těle jsou svaly, a těch má průměrný muž až o 10 % více.

Pitný režim: Děti a senioři jsou ohroženou skupinou

Samostatnou kapitolou je pitný režim u dětí. Pro mnohé bude překvapením, že dětský organismus tvoří vyšší procento vody, než je tomu u toho dospělého. Navíc i starší dítě snadno zapomene, že má žízeň. Ano, zapomene. Ve víru událostí, hry, soustředění či aktivit stav tekutin nedoplňuje včas, což může vést k nepříjemným následkům (bolest hlavy, problémy s trávením či teplota). Pokud kojíte, pak v horkých dnech můžete prso poskytnout dítěti častěji. U batolat pak v horkých dnech doplnit pitný režim například o převařenou a následně vychladlou vodu nebo dětský čaj (pozor však na složení, aby zbytečně nevyvolal alergickou reakci). Pro úplnost uvádíme, že další rizikovou skupinou jsou senioři. S rostoucím věkem se snižuje pocit žízně.

Pitný režim: Najednou nebo zvlášť?

Přístupy k pitnému režimu se různí. Zatímco většina západních odborníků se přiklání k průběžnému pití během celého dne, některé východní směry zase doporučují jednorázové prolívání organismu. Jednoznačný návod neexistuje, vždy je třeba přihlédnout k aktuální zdravotní situaci jedince, jeho životnímu tempu i aktivitám. Odborníci ze západu a východu se však víceméně shodnou na tom, že pít bychom neměli během jídla, a také cca 30 minut před ním a 30 minut po něm. Pozor bychom si také měli dát na „tekutiny“, které se do pitného režimu nepočítají, například káva (ta dokonce odvodňuje), mléko nebo polévka.

Pitný režim: Kolik vody vypít?

Velkou otázkou také je: Kolik toho vypít? Jak jsme naznačili, vždy záleží na konkrétním člověku, situaci, ve které se nachází a jeho zdravotním stavu. Je nutné též zohlednit venkovní teplotu a tělesnou zátěž.  Obecně lze říci, že potřebujeme asi 35 ml tekutin na jeden kilogram tělesné hmotnosti za den. Odtud doporučení cca 2–2,5 litrů na den (při váze 60-70 kg). Pozor byste si však měli dát i na opačný extrém, kdy tělu dodáte tekutin moc. Ano, i tento krok pro vás může být ohrožující. Nadbytek vody (stejně jako nedostatek) způsobuje vážné potíže v organismu (v extrémních případech i otok plic nebo mozku).

 1201Kolik bycho měli vypít tekutin? Co je zdravý pitný režim?

Pitný režim není „jen“ voda

Mnoho lidí argumentuje tím, že je voda pro ně moc „těžká“. Utíkají pak k různým méně zdravým alternativám, které bohužel tělo zatíží buď různými chemikáliemi anebo cukrem. Přitom stačí relativně málo, aby vám pitný režim chutnal. Nejjednodušší je přidat do vody vhodnou bylinku nebo i čerstvé ovoce. Variantou jsou samozřejmě také čaje a odvary. Obzvlášť v parných dnes se doporučuje místo ledové vody sáhnout po kvalitním čaji. Podle vědců totiž právě čaj zažene žízeň, a navíc nezvýší pocení. Černý či zelený čaj mohou pomoci i s pozorností, například při jízdě autem. Černý čaj je též vhodný podávat jako podporu zlepšení stavu při žaludečních obtížích. Samostatnou kapitolou je ovoce a zelenina „nadupaná“ vodou, mezi ty patří červený meloun a okurka. Jahody, hrušky, papriky anebo třeba cuketa jsou cenným, chutným a zdravým zdrojem vlákniny (ta na sebe vodu váže).

Pozor na cukr! Doplňujte minerály

Sladké limonády, oslazený čaj či kolové nápoje jsou cestou nejen k nadváze, ale také žízni. Součástí limonád je též řada sladidel, konzervačních látek a barviv. Nápoj plný cukru sice dodá rychle energii, avšak zároveň následuje její propad do ještě větší únavy. Navíc obsažené látky mohou způsobit větší žízeň, čímž zatížíte tělo, ale i svou peněženku. Co si naopak pohlídat je dostatečný příjem minerálních látek, které jsou pro optimální chod těla zásadní. Minerálky je třeba však střídat, neboť jak řekl Paracelsus: „O léku rozhoduje množství.“

Autor článku: Markéta Palatin


Stáhnout v PDF
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte