Šupinky ve vlasech? Seborea u miminek se dá snadno řešit

miminko dítŠupinky ve vlasech a seborea trápí malá miminka velmi často

Šupinky ve vlasech a seborea potrápí nejen miminko, ale i rodiče. Vytoužené miminko přináší do života svého okolí radost a také spoustu nových výzev. A taky řešení problémů, které se objeví. Jednou z častých obtíží u novorozenců i batolat je seboroická dermatitida neboli seborea, jakési šupinky či lupy ve vlasech dítěte. Nejsou nakažlivé, ale život miminka mohou v případě komplikací znepříjemnit. Jak se jich šetrně zbavit?

Seborea u miminek

Seboroická dermatitida, častěji nazývaná seborea či šupinky ve vlasech, je nepřenosné onemocnění kůže, které se projevuje zejména v oblasti vlasů, ale u kojenců a batolat se může rozšířit i na spánky, do plenkové oblasti, případně na trup. Tyto šupinky ve vlasech jsou způsobeny zvýšenou produkcí kožního mazu, díky čemuž dojde k přemnožením kvasinky rodu Malassezia. Ta se na kůži běžně vyskytuje, potíže způsobuje skutečně až při přemnožení. Šupinky ve vlasech (seborea) vypadají jako mastné lupy, případně jakési ohraničené narůžovělé až načervenalé flíčky, které mohou mít i žlutohnědé šupinky. Tyto flíčky se často semknou do celých „nevzhledných“ ložisek. Jak tedy vznikla a jak na ni?

Jak se zbavit šupinek ve vlasech?

Seborea se nejčastěji vyskytuje u dětí od 3 týdnů do 3 měsíců. Je třeba si uvědomit, že novorozenec si zvyká na své nové prostředí. Opustil bezpečí těla matky a nyní čelí řadě nových podnětů, na které se učí adekvátně reagovat. Mezi jednu z nejčastějších reakcí organismu je ochránit svou pokožku, což může vést právě k nadměrné tvorbě mazu. A tvorbě šupinek ve vlasech. Důvodů však může být více a často se jedná o jejich kombinaci:

  • genetické predispozice
  • znečištěné prostředí
  • nevhodná kosmetika
  • nadměrné pocení
  • užívání nějakých léků

Zpočátku se mohou šupinky ve vlasech - seborea jevit jako atopický ekzém, ale zkušený dermatolog (tricholog) by měl rozdíl bezpečně rozeznat.

Pozor, seborea není výsledek nedostatečné hygieny!

Seborea u novorozenců – léčba

Na rozdíl od dospělých se u dětí zpravidla jedná o onemocnění, které novorozenec za použití vhodných kroků „překoná“ za pár týdnů či měsíců a již se s ním nemusí setkat. Navíc ho zpravidla nijak neomezuje. Jedná se pouze o „kosmetickou“ záležitost. Jak tedy k léčbě přistoupit?

  1. Hodinu před mytím hlavičky do vlasů novorozence jemně vmasíruje kvalitní za studena lisovaný olej.
  2. U nejmenších dětí se doporučuje hlavičku denně opláchnout vlažnou vodou (případně s přidáním vhodného speciální šampónu). Důvodem je mechanické odstranění kožního mazu.
  3. Díky změklé pokožce hlavy po mytí a aplikaci oleje můžete jemně kartáčkem nebo žínkou ložiska šupinek vyčesávat. Je třeba přistupovat skutečně jemně, jinak dojde k poškození pokožky.
  4. Pokožku je třeba hydratovat. Mohou pomoci kosmetické přípravky s ureou.
  5. V případě neustupujících problémů, případně když dojde ke komplikacím, je třeba navštívit pediatra. Ten může naordinovat případně léky obsahující kortikosteroidy.

seboreaŠupinky ve vlasech vypadají podobně jako lupy

POZOR: Nedoporučuje se šupinky či krustičky odlupovat, neboť může dojít k poškození pokožky a následnému drobnému krvácení. Zvyšuje se také riziko proniknutí patogenů do rány, vznik infekce a následné prodloužení léčby a procesu hojení.

Šupinky ve vlasech a seborea nejen u dětí

Seborea se objevuje i u dospělých. Zpravidla jsou k ní náchylnější muži, neboť v jejich těle putuje více testosteronu. Nejčastějším výskytem červené „vyrážky“ je pokožka hlavy (kolem uší), včetně obličeje (obočí, vousy) a trup (u mužů v místě ochlupení). Tato ložiska mohou svědit, ale mohou být i bez dalších projevů. Podobně jako u novorozenců, může zde být důvodem vzniku genetická dispozice, užívání léků či nadměrné pocení. K dalším důvodům šupinek ve vlasech patří únava, stres, hormonální nerovnováha, nevhodná strava či nedostatek spánku.

Seborea – léčba dospělých a novorozenců se liší!

Léčba u dospělých probíhá jinak než u novorozenců či batolat. Zejména proto, že dětská pokožka je výrazně citlivější než ta dospělá. Navíc v případě dospělých se často jedná o opakující se, tedy vracející se onemocnění, které je navíc doprovázeno zánětem. Vhodné jsou gelové šampóny, které obsahují látky potlačující nepříjemné projevy a tlumí zánět. V případě vážnějších projevů však lékaři nasazují také antimykotika, kortikosteroidy či keratolytika.


Stáhnout v PDF
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Doporučujeme k tématu

Bylinný čaj Krásné vlasy a nehty 50g EV

Sedm bylin pro podporu vlasů,nehtů a osvěžení těla Detail Sedm…

Cena: 170 Kč

Neelyadee vlasový olej 180ml

Bylinný olej dle ájurvédské receptury pro poškozenou pokožku hlavy a strukturu…

Cena: 399 Kč

Vápník & hořčík & zinek Forte + vit. D3…

Kosti, zuby, svaly, vlasy, nehty Přípravek obsahuje zesílenou…

Cena: 248 Kč

Neelyadi mýdlo na vlasy Siddhalepa 60g

Ájurvédské ručně dělané mýdlo pro ošetření vlasů Ájurvédské mýdlo…

Cena: 149 Kč

Skořicové mýdlo Siddhalepa 60g

Ájurvédské ručně dělané mýdlo Ajurvédské mýdlo obsahující extrakt z…

Cena: 149 Kč

Henna s bylinami na vlasy 150g Ayumi

Přírodní barva na vlasy, vyrobená z ručně sbíraných lístků henny,…

Cena: 165 Kč

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte