Adopce, pěstounská péče nebo poručnictví? Náhradní rodinná péče může mít více podob

Adopce, pěstounská péče nebo poručnictví? Náhradní rodinná péče může mít více podob

V České republice se náhradní rodinná péče uskutečňuje ve třech právních režimech, jsou jimi osvojení - adopce, poručnictví a pěstounská péče, krom toho je možné také svěření dítěte do péče jiné osoby, než rodiče. Umísťovat děti do náhradní rodinné péče je u nás možné až od roku 1963, kdy byl vydán zákon o rodině.

Čtěte také:

Umělé oplodnění: Jak probíhá IVF nebo IUI?

Náhradní rodinná péče je forma péče o dítě, které je vychováváno jinými osobami, než svými rodiči v prostředí, které se nejvíce podobá životu v rámci přirozené rodiny.

Poručnictví

Poručníka ustanovuje dítěti soud, a to v konkrétních případech, kdy jsou rodiče zbaveni rodičovské zodpovědnosti nebo z důvodu úmrtí rodičů dítěte. Obvykle bývá poručníkem ustanovena osoba rodiči určená, pokud to neodporuje zájmům dítěte a zpravidla se jedná o osobu blízkou nebo příbuzné dítěte. Poručníky se může stát i manželský pár. Pokud poručníkem nemůže být ustanovena fyzická osoba, pak soud ustanoví poručníkem orgán sociálně-právní ochrany dětí.

Poručník může zastupovat dítě, vychovávat jej a spravovat jeho jmění. Poručnictví není možné plně zařadit mezi instituty náhradní rodinné výchovy a péče, neboť poručník o dítě může, ale nemusí pečovat. Není jeho povinností vychovávat dítě ve své rodině a nemusí jej ani vyživovat, nevzniká tedy mezi ním a poručníkem ze zákona takový vztah, jaký je mezi rodičem a dítětem. Pokud poručník péči o dítě osobně vykonává, pak je na něj pro účely hmotného zabezpečení nahlíženo jako na pěstouna.

Svěření dítěte do péče jiné fyzické osoby, než rodiče

Začne-li být výchova a péče rodičů o dítě z nějakých důvodů nedostačující, pak přichází v úvahu první z institutů náhradní rodinné péče a to svěření do péče jiné fyzické osoby. Takovýto typ náhradní rodinné péče bývá soudem upřednostňován především v případě, kdy existuje reálná možnost, že dítě se v budoucnu bude moci do své původní rodiny vrátit. Při výběru vhodné osoby dává soud v těchto případech zpravidla přednost příbuznému dítěte. V případě tohoto typu opatření nezaniká a nadále trvá vyživovací povinnost rodičů ke svému potomkovi a rodičovská zodpovědnost je omezena právě v takovém rozsahu, v jakém práva a povinnosti přešly na jinou osobu.

Pěstounská péče

Jedná se o formu náhradní rodinné péče, která je státem kontrolovaná a dlouhodobě řízená. Vzhledem k poměru k vlastní rodině je pěstounská péče vnímána jako nejbližší druh péče hned za osvojením neboli adopcí dítěte. Je také druhou nejoptimálnější cestou výchovy opuštěných dětí. Jde o formu náhradní péče, které zajišťuje dostatečné hmotné zabezpečení dítěte a zároveň odměnu těm, kteří se dítěte ujali. Výše příspěvků na dítě a výše odměny poskytnuté pěstounům je stanovena soudem. Dítě může být svěřeno do péče fyzické osobě nebo do společné pěstounské péče manželů. Svěřením dítěte do péče nevzniká mezi pěstounem a dítětem takový druh vztahu, jako mezi rodičem a dítětem, zároveň však nezanikají vztahy dítěte k jeho vlastní rodině.

Pěstoun má právo zastupovat dítě a spravovat jeho záležitosti pouze v běžných věcech, stává se nositelem práv a povinností v oblasti výchovy a je povinen se o dítě osobně starat. K výkonu dalších záležitostí, může jimi být např. vyřízení cestovního dokladu, musí požádat o souhlas rodiče dítěte, kteří zůstávají jeho zákonnými zástupci, pokud tedy nedošlo k tomu, že tito byli soudně zbaveni rodičovské zodpovědnosti.

Individuální pěstounská péče: probíhá v menším uskupení, které se podobá běžné rodině.

Skupinová pěstounská péče: je spojena s velkými pěstounskými rodinami, v jejichž čele stojí buď manželský pár, nebo matka - pěstounka. Jedná se například o výchovu dětí v SOS vesničkách.

image map

Osvojení – adopce

Adopce je považována za nejdokonalejší formu náhradní rodinné péče. Mezi osvojitelem a dítětem vzniká právní vztah na úrovni stejné, jako mezi rodičem a dítětem. Vznikem právního vztahu osvojení dochází zároveň k zániku všech vzájemných práv mezi osvojeným dítětem a jeho původní rodinou. Osvojitelé přebírají zodpovědnost za dítě a rodičovskou odpovědnost v plném rozsahu.

Dítě může osvojit fyzická osoba, společně pak pouze manželský pár. Osvojit lze takové dítě, které je tzv. „právně volné", to znamená, že jeho rodiče buď dali k osvojení souhlas, rodiče dítěte zemřeli nebo soud určil nezájem rodičů, či je zbavil rodičovské odpovědnosti.

Ze zákona existují dva druhy adopce. Jedná se o zrušitelné osvojení – osvojení prosté. Je to osvojení prvního stupně, kdy vzájemná práva a povinnosti mezi osvojencem a původní rodinou zanikají. V rodném listě zůstávají uvedeni původní rodiče, jinak veškerá práva a povinnosti přecházejí na osvojitele.

Druhým typem je tzv. nezrušitelné osvojení neboli osvojení druhého stupně. Tento typ se v praxi vyskytuje častěji a od osvojení prostého se liší tím, že do rodného listu dítěte jsou zapsáni osvojitelé a není možné osvojení zrušit.

Adoptovat si dítě je jedním z možných způsobů řešení situace neplodných párů, které přesto, že nemohou mít potomka vlastního, touží po dítěti. Podmínky adopce jsou stanoveny zákonem, rodiče se musí obrnit trpělivostí, než dojde k osvojení, mnohdy to trvá dlouho a rodiče jsou podrobeni mnohým šetřením, z nichž některá nejsou právě příjemná.

Definice osvojení podle zákona o rodině

Při osvojení přijímají manželé či jednotlivci za vlastní opuštěné dítě a mají k němu stejná práva i povinnosti, jako by byli jeho rodiči. Osvojením vzniká mezi osvojiteli a dítětem vztah jako mezi biologickými rodiči a vlastními dětmi. Veškerá vzájemná práva a povinnosti mezi osvojencem a jeho původní rodinou osvojením zanikají.

Co je dobré zvážit, před přistoupením k procesu adopce dítěte

Pokud jste se rozhodli adoptovat dítě, uvědomte si nejprve, o jak závažný životní krok se jedná. Měli byste se na tento krok podívat z několika úhlů. Zvažte svoji ekonomickou situaci, a to, jak se může po příchodu nového člena rodiny změnit, berte v úvahu také hledisko sociálně-psychologické a hledisko vztahů v rodině a to jak úzké, tak i širší. K osvojení by rodiče měli přistupovat se stejnou zodpovědností, s níž by se rozhodovali počít vlastní dítě, navíc ale zvýšenou o vědomí, že se chystají přebrat zodpovědnost za dítě, které zplodil a přivedl na svět někdo jiný. Adoptované dítě neponese geny svých osvojitelů, neponese tedy ani jejich podobu, talent, charakter,... Budou je moci formovat pouze prostředím, životním stylem, láskou, výchovou a vzděláním.

Je vhodné si také předem ujasnit, kdy a jak dítěti sdělí, že se nenarodilo do jejich rodiny a připustit si také fakt, že v životě dítěte může nastat negativistické období, během kterého bude odmítat poslušnost s odůvodněním, že není jejich.

specifické poruchy učení u dětí

Podmínky pro osvojení dítěte

Osvojit lze podle stávající právní úpravy jen nezletilé dítě, a to jen v případě, že je osvojení k jeho prospěchu.

Dítě lze osvojit:

a) se souhlasem rodičů dítěte

Souhlas rodičů, kteří jsou zákonnými zástupci dítěte, může být dán buď ve vztahu ke konkrétním žadatelům o osvojení (adresný souhlas) nebo předem, bez vztahu k určitým osvojitelům (blanketový souhlas). Souhlas k adopci může být dán rodičem v obou případech nejdříve šest týdnů po narození dítěte.

b) se souhlasem jiného zákonného zástupce než rodiče

  • jestliže rodiče dítěte zemřeli;
  • pokud rodiče pozbyli na základě soudního rozhodnutí způsobilost k právním úkonům v plném rozsahu;
  • pokud soud zbavil rodiče dítěte rodičovské zodpovědnosti. Takové rozhodnutí je velmi závažným zásahem do práv a povinností rodičů, soudy k němu přistupují většinou v případech, kdy rodiče závažným způsobem zanedbávají jeho výchovu, dítě je týrané, zneužívané, rodiče si vůči němu neplní řádně své povinnosti apod.

c) pokud soud rozhodl o nezájmu rodičů

Podle zákona o rodině není třeba souhlasu rodičů s osvojením (jsou-li zákonnými zástupci dítěte) pokud:

  • rodiče po dobu šesti měsíců soustavně neprojevovali opravdový zájem o dítě (zejména dítě pravidelně nenavštěvovali, neplnili pravidelně a dobrovolně svou vyživovací povinnost vůči dítěti, neprojevili snahu upravit si své sociální a rodinné poměry tak, aby dítě mohli do své osobní péče převzít);
  • po dobu nejméně dvou měsíců od narození dítěte neprojevili o dítě žádný zájem (ačkoliv jim v tom nebránila závažná překážka).

Ustanovení o nezájmu se vztahují i na nezletilého rodiče. O nezájmu rodičů rozhoduje soud v samostatném řízení, jehož je rodič účastníkem.

Toto řízení se zahajuje na návrh orgánu sociálně-právní ochrany dětí, jako opatrovníka dítěte, popřípadě na návrh druhého rodiče (jde zejména o situace rozvedených manželů). Soud rozhoduje podle stavu ke dni podání návrhu. K zájmu rodiče projevenému po podání návrhu se nepřihlíží. Řízení o osvojení může být zahájeno až poté, kdy nabylo právní moci rozhodnutí soudu o tom, že není třeba souhlasu rodičů s osvojením.

couple-having-adoption-home-visit

Podmínky a průběh adopce dítěte v ČR

Zájemci o adopci dítěte musí být nejprve zařazeni do seznamu – evidence žadatelů. Žadatelé o adopci dítěte musí splňovat podmínky stanovené zákonem 94/1963 Sbírky o rodině.

  • Podmínkou je věk nad osmnáct let, trvalý pobyt v České republice, způsobilost k právním úkonům, bezúhonný život a čistý trestní rejstřík (předkládá se výpis i se zahlazenými tresty).
  • Žadatelé o osvojení musejí počítat s tím, že věkový rozdíl mezi nimi a osvojeným dítětem nemůže být vyšší než jedna generace.
  • Žadatelé o adopci musí následně vyplnit poměrně podrobný dotazník, který zjišťuje jejich rodinné, sociální a ekonomické poměry a jejich zdravotní stav, který potvrzuje lékař.
  • Součástí schvalování je psychologická anamnéza žadatelů.
  • Vyrozumění o tom, zda žadatel podmínky adopce dítěte v ČR splnil, zašle vyšší správní orgán (například krajský úřad).
  • Schválení žadatelé vznesou poté své požadavky na stáří, rasu, pohlaví, případně vzhled dítěte. Čím více je však přání, tím delší může být čekací doba. Dají k dispozici své fotografie.
  • Rodinu navštíví sociální pracovník, aby prohlédl prostředí, v němž bude adoptivní dítě vyrůstat (zejména velikost bytu, počet ložnic, počet v bytě žijících osob a podobně).
  • Žadatelé se zúčastní psychologických seminářů.
  • Podle české legislativy jsou k dítěti přiřazováni vhodní rodiče, ne k rodičům dítě.
  • Čekání trvá někdy i roky. Před samotnou adopcí je dítě na tři měsíce umístěno do rodiny, aby rodiče zjistili, zda péči zvládnou. Tento pobyt hradí rodina, nikoliv stát.
  • Žadatelem o adopci může být i osamělá osoba (žena nebo muž). České zákony zatím neumožňují společnou adopci dítěte homosexuálním párům, a to ani registrovaným.


Diskuse k článku

  • Megan

    12:56 31. 1. 2021 0
    Tento příspěvek byl smazán, neboť porušil etiku diskuze na portále Spektrum Zdraví.

Lunární kalendář

PÁTEK 26. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 27. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 28. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 29. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
ÚTERÝ 30. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
STŘEDA 01. 05. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni
ČTVRTEK 02. 05. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni

Nejlepší sirupy do kávy si vyrobíte sami doma a za pár korun

No, pro mne je káva KÁVA a měla by i kávou zůstat, tj. s čistou chutí a vůní kávy. A že cukr do kávy nepatří? ...

Entezopatie

Dobrý den p. Jano jsem na tom stejně, bolesti,které mám snad všude. Jak jste vy na tom ?Příspěvek je starý 4 r...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Bylo mi doporučeno ať užívám fermentovanou rýži na snížení cholesterolu v krvi. Máte...

prací prostředky e shop

tam taky ráda objednávám. Líbí se mi, že je to eshop zamřěený celkově na ekologii a c...

prací prostředky e shop

taky si nemůžu vynachválit tu Tierra Verde :)
Zobrazit všechna témata

Nezapomenutelná žádost o ruku aneb Kde vyslovit „Vezmeš si mě?“

Chcete, aby vaše žádost o ruku měla jistý punc originality a došly vám nápady? Pak pro vás máme hned několik tipů, díky nimž pozdvihnete tak důležitý okamžik života na vyšší úroveň. Svůj způsob si v našem výčtu...

Nanotechnologie v domácnosti: Univerzální úklid s nano houbičkami

V dnešní zrychlené době si často nemůžeme dovolit ztrácet hodiny času nad úklidem. Naštěstí se vývoj rapidně posunul i v oblasti úklidu a přinesl s sebou revoluční pomocníky v podobě nano houbiček. Tito malý, a...

Sociální sítě u dětí: Kdy je povolit a jaká přináší rizika?

Sociální sítě jsou v 21. století tématem číslo jedna. Od jejich vzniku si na ně lidé velmi rychle zvykli, a tak jsou dnes nedílnou součástí mnoha životů. Kde je ale ona zdravá uživatelská míra a existuje nějaká...

Nejlepší sirupy do kávy si vyrobíte sami doma a za pár korun

Pořádně hořkou a poctivou kávu bez příměsí si jistě dá rád každý. Jsou ale dny, kdy si i tu kávu chceme trošku ozvláštnit. A třeba si i trošku více osladit život. V takovém případě přijde jistě vhod sirup do ká...

Věříte v paranormální jevy? Psychologická fakta možná vaše přesvědčení vyvrátí

Proč i v 21. století věří stále tolik lidí na paranormální jevy? Psychologové mají na toto téma jasné vysvětlení, které vás možná ve výsledku překvapí. Nehledejte za ním však nic „duchařského“ ani abnormálního,...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.