Řecká kuchyně je zdravá a báječně chutná!

Řecká kuchyně v kostce. Okuste jedinečné řecké byliny a koření

Řecká kuchyně je nejen velice oblíbená, ale především také pestrá a zdravá. Chcete-li vyzkoušet něco nového, rozhodně se nebojte ji vyzkoušet. Řecká kuchyně je právem považovaná za zdraví prospěšnou, neboť využívá mnoho prospěšných bylin, rostlin i koření.

Nejstarší řecké byliny – majoránka, kopr a fenykl – jsou u nás dlouho známy, ale málokdo ví, že se k nám dostaly díky expanzi římské říše do střední a severní Evropy. Staří Řekové je používali nejen k vaření a dochucování jídel, ale i k rituálním a pohřebním účelům. Rostliny byly též spojovány s řeckými bohy – například máta vznikla kvůli hněvu bohyně Démétér, která nymfu Minthé proměnila za žárlivosti na bylinu. Fenykl zase použil bájný Prométheus, když kradl bohům oheň. Olivovník sehrál dle báje hlavní roli ve sporu mezi Athénou a Poseidónem. Athéna nakonec v tomto sporu zvítězila, protože připravila delikátní olivový olej. Petržel prý vyrostla ze země nasycené krví tragicky zahynulého Archemorose, syna krále Nemeana a královny Euridice. A šafrán je prý pro změnu převtělením chlapce jménem Krokos, kterého obdivoval syn Dia – Hermés. 

Řecká kuchyně a oblíbené byliny

Dnešní řecká kuchyně používá celou řadu dalších zajímavých bylin. Za skutečnou perlu mezi nimi je považován slanorožec, jenž roste ve slaných pobřežních půdách na samém okraji moře a v deltách řek. Znát jej můžete i pod názvy mořský chřest, mořské fazolky nebo slanomil. Výrazně slaná chuť slanorožce propojená s chutí olivového oleje, česneku a citrónu je naprosto dokonalá pro přípravu klasických zeleninových salátů, fantasticky chutná v klasickém rizotu a je lahodný společník na talíři ke všem plodům moře (včetně ryb). Výborný je také smíchaný s jogurtem či v těstovinovém salátě. Samotný slanorožec lze také lehce opéci na másle a podávat jako chřest. A velmi stará bylina, hojně používaná ve starém Řecku, je popenec. Významná je především pro svůj vysoký obsah vitamínu C a minerálních látek. Připravuje se z ní především čaj, sirup nebo léčivý olej. Popenec je však vhodný také do salátů nebo jako ozdoba masitých jídel.

Čtěte také:

Pikantní asijská kuchyně je stále oblíbenější. Proč jíst pálivé jídlo?

Indická kuchyně: Nejlepší koření a byliny pro chuť i zdraví

Sečuánský pepř provoní vaše pokrmy. 3 směsi koření, které ocení zejména milovníci asijské kuchyně

Poklady středomoří a řecká kuchyně

Oblíbená je například i mátová saturejka nebo též marulka. Obsahuje silice, které voní jako máta, dobromysl i saturejka. Je to typická středomořská bylina, jež se používá do zeleninových salátů, dušené zeleniny a k dušenému masu

Řecká kuchyně využívá i laskavec, jemuž se také říká amarant nebo „sloní ucho“ je oceňován pro své výživové vlastnosti. Amarant má největší obsah proteinů ze všech známých obilovin a obsahuje esenciální aminokyselinu lysin, která se u jiných obilovin prakticky nevyskytuje. Využití v kuchyni je opravdu široké – ve formě mouky ho lze používat na pečení, podušený či pečený amarant lze přidávat do salátů, báječně zahustí polévky nebo omáčky. Uvařená semínka po vychladnutí získávají konzistenci želatiny, která slouží jako základ při výrobě džemů.

Vyzkoušet můžete i semena Malab. Jsou to jadérka divokých třešní. Sušená a mletá se stávají aromatický kořením, které se používá k dochucení koláčů, pečiva a chleba. A nigelová semínka nebo též černý sezam sice jako sezam sice vypadají, ale nejsou jím. Řecká kuchyně je využívá k dochucování chleba a dalšího pečiva podobně jako sezamová semínka, ale jsou chuťově mnohem výraznější a pokrmům dodávají kouřově pepřovou chuť s příchutí oregana.

Řecká kuchyně –⁠ recepty:

Řecká kuchyně: Smažené rajčatové koule

Přísady:

  • 3-4 větší rajčata
  • 1 červená cibule
  • petržel
  • máta 
  • oregano
  • 100 g sýru typu feta
  • sůl
  • hladká mouka a olej dle potřeby

Příprava: 

Rajčata zbavená jader a nakrájená na kousky dáme do cedníku a osolíme. Necháme je asi půl hodiny odpočinout. Do misky nakrájíme polovinu velké červené cibule a přidáme odkapaná rajčata. Zamícháme, přidáme nasekanou petržel, mátu, oregano a nakrájenou fetu a potom vše rozmačkáme vidličkou. Ve druhé misce smícháme polovinu hrnku hladké mouky a kypřicí prášek. Pak tuto směs přidáme k rozmačkaným rajčatům s kořením a fetou. Vše pak propracujeme na těsto, které se nelepí a lze již vytvarovat na koule nebo silné placky. Pokud je potřeba, přidáme ještě trochu hladké mouky. Hotové těsto necháme půl hodiny v lednici. Na pánvi rozehřejeme olej. Lžící vykrajujeme ze směsi jednotlivé porce a smažíme na obou stranách dvě až tři minuty. Osmažené odložíme na papírový ručník. Podáváme s opečeným chlebem, jogurtem a sklenkou ouza.

Řecká kuchyně: Oblíbená kuřecí polévka avgolemono

Přísady:

  • 1 celé kuře
  • 2 mrkve
  • celer nať
  • 1 větší cibule
  • bobkový list
  • celý pepř
  • sůl
  • ½ šálku rýže
  • 3 vejce
  • 1 lžička strouhané citrónové kůry
  • šťáva ze 2 citrónů

Příprava: 

Do hrnce vložíme celé kuře a zalijeme asi litrem vody. Přidáme dvě mrkve, celerovou nať, velkou cibuli, pár bobkových lístků, celý pepř – cca pět kousků – a osolíme. Vše vaříme hodinu až hodinu a půl. Poté vyndáme kuře, zeleninu a vývar přecedíme do jiné mísy. Čistou polévku znovu přivedeme k varu, přidáme půl šálku rýže nebo orzo (tradiční těstovinová rýže, která se vyrábí z tvrdé pšenice a nelepí, nerozvaří se, lze ji využít i jako přílohu či k přípravě rizota) a povaříme deset až dvanáct minut. Během této doby si připravíme vaječno-citrónovou směs.

Rozklepneme tři vajíčka, přidáme lžičku nastrouhané citrónové kůry a rozmícháme. Potom postupně přidáme šťávu ze dvou citrónů. Po uvaření rýže či těstovin sejmeme hrnec s vývarem z plamene. Do rozšlehané směsi vajíčka a citrónu přidáme dva hrnky vývaru a stále mícháme. Teprve potom přidáme směs do hrnce s vývarem a prohřejeme pět až deset minut. Vývar už nesmí vařit, pouze se prohřeje. Pak již pouze dochutíme mletým pepřem, solí a přidáme nasekanou petrželovou nať. 

Už jste vyzkoušeli poklady řecké kuchyně?

Řecká kuchyně: Podušené hovězí s orzo

Přísady:

  •  ¾ kg hovězího masa
  • sůl
  • pepř
  • olivový olej
  • 1 větší cibule
  • 4 stroužky česneku
  • 1 pórek
  • 1 mrkev
  • ½ šálku suchého bílého vína
  • 4 kuličky nového koření
  • 1 plechovka drcených rajčat
  • 1 lžička cukru

Příprava: 

V zapékací misce zahřejeme olivový olej. Větší kusy nakrájeného hovězího – ze zhruba tři čtvrtě kilogramu – osolíme, opepříme a osmahneme sedm až deset minut. Poté maso odložíme bokem a přidáme ještě trochu oleje. Do pánve dáme nakrájenou velkou cibuli a orestujeme tak, aby jen zesklovatěla. Poté přidáme čtyři rozdrcené stroužky česneku a krátce – asi minutu – osmahneme. Vzápětí přidáme nakrájený pórek a mrkev a podlijeme polovinou šálku suchého bílého vína. Vše promícháme. Dále přidáme čtyři kuličky nového koření, plechovku drcených rajčat, kávovou lžičku cukru a čtvrt litru vody. Za stálého míchání přivedeme k varu. Poté ztlumíme plyn a ještě tak sedm minut mícháme a prohříváme.

Následně vrátíme odložené maso, přikryjeme a asi hodinu vaříme, dokud není křehké. Po změknutí vložíme do trouby vyhřáté na 100 °C a přimícháme půl kila nevařeného orzo a půl šálku vody. Pokud je to nutné, dosolíme a opepříme. Vše ponecháme v troubě asi 45 minut (občas je dobré celou směs promíchat). Nakonec vyjmeme z trouby, odstraníme kuličky nového koření, nastrouháme na povrch parmazán a přikryté necháme patnáct až dvacet minut odpočinout. 

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

STŘEDA 24. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, dnes je úplněk. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
ČTVRTEK 25. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 26. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 27. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 28. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 29. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
ÚTERÝ 30. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni

Nejlepší sirupy do kávy si vyrobíte sami doma a za pár korun

No, pro mne je káva KÁVA a měla by i kávou zůstat, tj. s čistou chutí a vůní kávy. A že cukr do kávy nepatří? ...

Entezopatie

Dobrý den p. Jano jsem na tom stejně, bolesti,které mám snad všude. Jak jste vy na tom ?Příspěvek je starý 4 r...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Bylo mi doporučeno ať užívám fermentovanou rýži na snížení cholesterolu v krvi. Máte...

prací prostředky e shop

tam taky ráda objednávám. Líbí se mi, že je to eshop zamřěený celkově na ekologii a c...

prací prostředky e shop

taky si nemůžu vynachválit tu Tierra Verde :)
Zobrazit všechna témata

Nezapomenutelná žádost o ruku aneb Kde vyslovit „Vezmeš si mě?“

Chcete, aby vaše žádost o ruku měla jistý punc originality a došly vám nápady? Pak pro vás máme hned několik tipů, díky nimž pozdvihnete tak důležitý okamžik života na vyšší úroveň. Svůj způsob si v našem výčtu...

Nanotechnologie v domácnosti: Univerzální úklid s nano houbičkami

V dnešní zrychlené době si často nemůžeme dovolit ztrácet hodiny času nad úklidem. Naštěstí se vývoj rapidně posunul i v oblasti úklidu a přinesl s sebou revoluční pomocníky v podobě nano houbiček. Tito malý, a...

Sociální sítě u dětí: Kdy je povolit a jaká přináší rizika?

Sociální sítě jsou v 21. století tématem číslo jedna. Od jejich vzniku si na ně lidé velmi rychle zvykli, a tak jsou dnes nedílnou součástí mnoha životů. Kde je ale ona zdravá uživatelská míra a existuje nějaká...

Dovolená na jaře? Proč ne! Volno má blahodárný vliv na naše tělo a čistí mozek

Letní dovolená je takový evergreen. Rádi někam vyrazíme a plánujeme si ji často prakticky už zkraje roku. Je vlastně tradice, že vždy v létě někam odjedeme a odpočíváme. Ale co si udělat dovolenou třeba právě t...

Nejlepší sirupy do kávy si vyrobíte sami doma a za pár korun

Pořádně hořkou a poctivou kávu bez příměsí si jistě dá rád každý. Jsou ale dny, kdy si i tu kávu chceme trošku ozvláštnit. A třeba si i trošku více osladit život. V takovém případě přijde jistě vhod sirup do ká...

Věříte v paranormální jevy? Psychologická fakta možná vaše přesvědčení vyvrátí

Proč i v 21. století věří stále tolik lidí na paranormální jevy? Psychologové mají na toto téma jasné vysvětlení, které vás možná ve výsledku překvapí. Nehledejte za ním však nic „duchařského“ ani abnormálního,...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.