Indická kuchyně je velice specifická, pokrmy však báječně chutnají

Indická kuchyně: Nejlepší koření a byliny pro chuť i zdraví

Indická kuchyně si na bylinky a koření potrpí. Bez nich by to zkrátka nebyla ona. Indická kuchyně má byliny, které mají naprosto unikátní a velmi delikátní chuť. A často i specifické použití. Často se míchají i do směsí. U nás je ale stále využíváme málo.

Indická kuchyně: Koriandr

Koriandr s typickou sladkou příchutí patří mezi základní byliny, které indická kuchyně preferuje při přípravě celé řady pokrmů včetně polévek. Využívají se celá semena nebo jemně metá. Především slouží jako ochucovadlo při pečení. Čerstvé lístky koriandru jsou všeobecně využívány jako ozdoba dokončených jídel. Olej z lisovaných semen se používá ke smažení masových pokrmů. Používá se také při zažívacích potížích a při nadýmání.

Indická kuchyně: Kmín

Pro svou aromatickou a nahořklou příchuť indická kuchyně využívá koření především jako dochucovadlo pokrmů. V Indii je součástí kari, dále slouží jako přísada při pečení chleba a výrobě sýra. Pro zvýšení aromatických schopností kmínu se semínka zahřívají nebo restují. Kmín je také bohatým zdrojem vlákniny a minerálů, především železa, mědi, vápníku, draslíku, manganu, selenu, zinku a hořčíku. Protože je velmi bohatým zdrojem železa (jedna lžíce kmínu obsahuje až čtyři miligramy železa), doporučuje se při anémii, tedy nedostatku hemoglobinu v krvi. Rozdrcený kmín smíchaný s banánem může zajistit kvalitní spánek.

Čtěte také:

Nechte rozkvést talíře! Poradíme, které jedlé květy z vás udělají mistry kuchyně

Pikantní asijská kuchyně je stále oblíbenější. Proč jíst pálivé jídlo?

Indická kuchyně: Hořčičné semínko

Hořčičné semínko pochází z jednoleté byliny vypěstované jako olejnaté semínko a koření. Barva hořčičného semínka může být světle žlutá, černá, bílá nebo hnědá. U nás je známá varianta žlutobílého semínka. Byliny, respektive koření si indická kuchyně cení pro svoji schopnost prokrvování zažívacího traktu a tím usnadňujícímu trávení. Kupodivu i klasická placka z mouky a rozemletého hořčičného semínka má tišící schopnosti při revmatických bolestech.

Indická kuchyně: Kari

Pozor na záměnu tohoto koření s klasickým mletým kari, což je směs různých druhů koření! Listy byliny kari pocházejí ze stromu kari a populární jsou především v Jižní Indii jako koření, které dodává chuť a vůni pokrmům. Indická kuchyně jen zbožňuje. Sušené či čerstvé lístky byliny kari tak najdete v mnoha receptech na marinády a směsi koření jako je tandoori a tikka kabob. Ovšem ze stromu kari se využívá i kůra a kořeny k výrobě léčivých a stimulujících roztoků.

Indická kuchyně: Tamarind

Tamarindová pasta je vyráběna ze zralých plodů stromu tamarind. Ten sice původně pochází z Madagaskaru, ale v Indii zdomácněl. Indická kuchyně jej dnes už považuje za svoji součást. Z dužiny plodu se vyrábí pasta na dochucování jídel. Lusky tamarindu se někdy nazývají indické, nebo kyselé datle.

Nenechte si ujít kouzlo indické kuchyně

Výrazná sladkokyselá chuť tamarindové pasty je vhodná k ochucení nudlí, dále pak k dochucení zeleninových a luštěninových směsí, omáček, pečených mas, zavařenin a samozřejmě k výrobě velmi populárního čatní. Kupodivu lze z této pasty vyrobit i osvěžující nápoje. Kromě specifické chuti tamarindu obsahují její plody i velké množství vlákniny, fosforu, železa a vápníku. Nechybí v něm ani vitamín C.

Indická kuchyně: Asafoetida

Asafoetida je název aromatické pryskyřice kořene stromu Ferula asafoetida. Indická kuchyně si jej velmi oblíbila. Znám je ovšem pod názvem „čertovo lejno“ a to pro velmi výrazný a dosti odporný zápach. Jeho chuť je však velmi příjemná a připomíná něco mezi cibulí a česnekem. Používá se ve formě prášku, smíchaného s kurkumou a moukou. Jelikož chuť koření asafoetidy je velmi výrazná, tak se musí opatrně dávkovat. V indické kuchyni pak dodává pokrmům naprosto specifickou příchuť. Používá se především na dochucování omáček a nakládané zeleniny. Skvěle ale také dochucuje masové směsi, ryby, houby a také pokrmy z luštěnin.

Indická kuchyně: Kardamom

Koření kardamom známý svým kouřovým aroma je velmi populárním kořením v indické kuchyni. Jedná se o zralé tobolky rostliny kardamom. Tato mohutná, až pět metrů vysoká rostlina je původně doma v Kardamomových horách na hranicích Thajska a Kambodži. Pro svoji příjemnou chuť ho indická kuchyně využívá do kořenících směsí. Z kardamomu se také vyrábí olej hojně využívaným k přípravě pokrmů, ovocných šťáv a likérů. V Indii se od pradávna používal také pro očistu dutiny ústní, k podpoře léčby zánětů dásní a kožních chorob.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

PÁTEK 26. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 27. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 28. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 29. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
ÚTERÝ 30. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
STŘEDA 01. 05. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni
ČTVRTEK 02. 05. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Nejlepší sirupy do kávy si vyrobíte sami doma a za pár korun

No, pro mne je káva KÁVA a měla by i kávou zůstat, tj. s čistou chutí a vůní kávy. A že cukr do kávy nepatří? ...

Entezopatie

Dobrý den p. Jano jsem na tom stejně, bolesti,které mám snad všude. Jak jste vy na tom ?Příspěvek je starý 4 r...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Bylo mi doporučeno ať užívám fermentovanou rýži na snížení cholesterolu v krvi. Máte...

prací prostředky e shop

tam taky ráda objednávám. Líbí se mi, že je to eshop zamřěený celkově na ekologii a c...

prací prostředky e shop

taky si nemůžu vynachválit tu Tierra Verde :)
Zobrazit všechna témata

Jak vybrat nejúčinnější šampon proti lupům?

Říká se, že lupy trápí až polovinu populace. Kdo se s nimi setkal, potvrdí, že lupy dokáží pěkně znepříjemnit život. Na oblečení se objevují nevzhledné bílé částečky, svědění a drbání hlavy je velmi obtěžující....

Nezapomenutelná žádost o ruku aneb Kde vyslovit „Vezmeš si mě?“

Chcete, aby vaše žádost o ruku měla jistý punc originality a došly vám nápady? Pak pro vás máme hned několik tipů, díky nimž pozdvihnete tak důležitý okamžik života na vyšší úroveň. Svůj způsob si v našem výčtu...

Nanotechnologie v domácnosti: Univerzální úklid s nano houbičkami

V dnešní zrychlené době si často nemůžeme dovolit ztrácet hodiny času nad úklidem. Naštěstí se vývoj rapidně posunul i v oblasti úklidu a přinesl s sebou revoluční pomocníky v podobě nano houbiček. Tito malý, a...

Sociální sítě u dětí: Kdy je povolit a jaká přináší rizika?

Sociální sítě jsou v 21. století tématem číslo jedna. Od jejich vzniku si na ně lidé velmi rychle zvykli, a tak jsou dnes nedílnou součástí mnoha životů. Kde je ale ona zdravá uživatelská míra a existuje nějaká...

Nejlepší sirupy do kávy si vyrobíte sami doma a za pár korun

Pořádně hořkou a poctivou kávu bez příměsí si jistě dá rád každý. Jsou ale dny, kdy si i tu kávu chceme trošku ozvláštnit. A třeba si i trošku více osladit život. V takovém případě přijde jistě vhod sirup do ká...

Věříte v paranormální jevy? Psychologická fakta možná vaše přesvědčení vyvrátí

Proč i v 21. století věří stále tolik lidí na paranormální jevy? Psychologové mají na toto téma jasné vysvětlení, které vás možná ve výsledku překvapí. Nehledejte za ním však nic „duchařského“ ani abnormálního,...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.