Populární doplňky stravy: Lysin jako nezbytná aminokyselina, která nám pomáhá bojovat proti infekcím?

img

Lysin je zcela nenahraditelná aminokyselina. Protože ji však naše tělo neumí samo vyrobit, je nutné dodávat mu jej stravou. Nebo doplňky stravy. Předpokládá se, že lysin pomáhá tělu produkovat protilátky, enzymy či hormony, bojující proti infekcím.

Lysin je základním stavebním kamenem bílkovin. Je nezbytný pro normální růst svalové hmoty. Naše tělo jej však využívá i k tvorbě karnitinu – látky, která se nachází ve většině buněk našeho těla. Lysin navíc také pomáhá přepravovat tuky napříč buňkami a spalovat je na energii. Někteří experti tvrdí, že lysin je dokonce schopen povzbuzovat obranyschopnost těla.

Doplňky stravy: Přínos lysinu pro naše zdraví

Pro správné fungování těla, je lysin nezbytný. Jde o klíčovou složku bílkovin, které hrají roli při růstu a regeneraci tělesných tkání. Lysin toho však zvládá mnohem víc. Například pomáhá tělu vstřebávat vápník, železo a zinek. Podporuje tvorbu kolagenu. Pomáhá produkovat enzymy, protilátky a hormony. V neposlední řadě pak podporuje imunitní systém. V souvislosti s lysinem se hovoří dokonce i o prevenci úbytku kostní hmoty (osteroporóza) a to tím, že pomáhá tělu lépe vstřebávat vápník. Rovněž pečuje o zdravou pokožku, zabraňuje zanášení tepen a pomáhá sportovcům zotavit se z náročného tréninku. V případě, nám lysin v těle chybí, budeme unavení a podráždění. Mezi příznaky nedostatku patří i špatné soustředění, nevolnost, červené oči, ztráta vlasů, anorexie, anémie či problémy s reprodukčním systémem. Doplňky stravy s lysinem se někdy využívat při léčbě některých onemocnění, například při cukrově, při vysoké hladině triglyceridů, pro vylepšení sportovního výkonu nebo při schizofrenii. Jde však výhradně jen o doplnění stávající léčby. U mnoha obtíží nebyl vliv lysinu dodnes dostatečně prozkoumán a potvrzen.

Čtěte také:

Mořské plody v hlavní roli: Uvařte si tyto lahodné pokrmy!

Vitamíny podle abecedy: Pod označením vitamín F se ukrývá celá skupina esenciálních mastných aminokyselin

Populární doplňky stravy: Arginin na podporu mužské plodnosti nebo i jako suplement pro snížení tlaku. Může nám ale i ublížit?

Doplňky stravy: Lysin a alternativní léčba některých obtíží

Lysin patří mezi doplňky stravy, které se využívají u závažnějších i méně závažných onemocnění. Mezi obtíže, u kterých byl nějakým způsobem prokázán jeho vliv, patří například:

Opar

Jelikož lysin může pomoci držet herpes virus pod kontrolou. Přesněji, jde o Herpes simplex virus 1 (HSV-1). Výsledkem je pak to, že se opar neobjevuje tak často a má lehčí průběh. Lysin dokonce může pomáhat i při léčbě genitálního oparu. Některé zdroje doporučují, aby lidé, které trápí herpetické infekce, užívali 1-3 g lysinu denně. Doplňky stravy s lysinem údajně mohou pomoci zabránit replikaci HSV-1 a značně zkrátit dobu léčby. Předpokládá se totiž, že lysin blokuje další aminokyselinu – arginin – kterou virus HSV-1 potřebuje k tomu, aby se množil. U oparů je možné lysin využívat i ve formě krémů, které se mažou na postižená místa.

Krevní tlak

Podle některých studií, může lysin pomoci snížit vysoký krevní tlak u lidí, jejichž příjem této aminokyseliny ze stravy není dostatečný. Je však třeba dalšího výzkumu, aby mohli experti skutečně potvrdit, že lysin na vysoký krevní tlak nějaký pozitivní vliv má. Zatím jsou důkazy bohužel nedostatečné.

Stres a úzkost

Lysin může hrát rovněž roli při snižování úzkosti a při snížení stresového zatížení organismu. Jedna studie prováděná na zvířatech zjistila, že lysin blokoval receptory zapojené do stresové reakce. Vědci také zjistili, že potkanům, kterým byl lysin podáván, měl vliv na střevní obtíže vyvolané stresem. Týdenní studie u 50 zdravých lidí si všimla, že suplementace 2,64 gramů lysinu a argininu snížila úzkost vyvolanou stresem a snížila hladinu stresového hormonu kortizolu.

Cukrovka

Výsledky jisté malé studie prokázaly, že lysin může zpomalit vzestup hladiny glukózy v krvi po jídle. Tento objev by mohl vést k lepší a účinnější léčbě lidí s diabetem. Problémem však je, že studie proběhla pouze na 12 zdravých dobrovolnících. Tutíž je v této oblasti třeba dalších studií a výzkumů, aby bylo možno tento efekt prokázat.

Doplňky stravy: Lysin a jeho přírodní zdroje

Lysin je přirozeně přítomen v mnoha potravinách, avšak jeho primárními zdroji jsou především živočišné produkty. Zejména pak tedy maso a mléčné produkty. Pro lidi, kteří živočišné produkty nekonzumují, jsou vhodným zdrojem této aminokyseliny luštěniny a pšeničné klíčky. 

Mořské plody jsou kvalitním zdrojem lysinu

Lysin se hojně vyskytuje především v hovězím, kuřecím a jehněčím mase, v mořských plodech a v rybách. Dále ve vejcích a mléčných výrobcích. Z rostlinné říše je však také možné sáhnout po bohatých zdrojích lysinu, patří sem především fazole, čočka, sójové boby, cizrna. Také řasa spirulina, zelenina (brambory, paprika, pór), ovoce (avokádo, sušené meruňky, hrušky). V neposlední řadě jsou pak bohatým zdrojem lysinu také pivovarské kvasnice či ořechy a semena (zejména pak makadamiové a kešu oříšky nebo dýňová semínka).

Doplňky stravy: Lysin a doporučená denní dávka

Užívání doplňků stravy s lysinem je bezpečné a nebyly dosud zaznamenány žádné vážnější vedlejší účinky. Většina lidí tak může bez obav užít denní dávku až 3 gramy lysinu bez jakýchkoliv obtíží či vedlejších účinků. Podle expertů je nejúčinnější užívat lysin ráno nalačno a zapít jen čistou vodou. Není však vhodné maximální denní dávku příliš překračovat. U velmi vysokých dávek (10-15 gramů denně) byly již zaznamenány zažívací obtíže, jako je nevolnost, průjem nebo žaludeční křeče. Rovněž existují informace o tom, že je možná nějaká souvislost mezi doplňky stravy s lysinem a problémy s ledvinami. I studie na zvířatech naznačují, že lysinové doplňky mohou zvyšovat riziko žlučových kamenů a vyšší hladinu cholesterolu.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.