Populární doplňky stravy: Arginin na podporu mužské plodnosti nebo i jako suplement pro snížení tlaku. Může nám ale i ublížit?

img

Stejně jako ostatní aminokyseliny, tak i arginin hraje roli při tvorbě bílkovin. Díky tomu může tělu pomoci budovat svaly a obnovovat tkáň. To však není všechno. Účinnost argininu vědci také zkoumají například při léčbě velkých ran.

Doplňky stravy: Arginin jako podpůrná léčba krevního oběhu?

Lidské tělo za normálních okolností arginin přirozeně produkuje. Další arginin pak můžeme získat ze stravy. Mezi nejlepší zdroje argininu patří červené maso, ryby, mléčné výrobky i vejce. Přesto je důležité podotknout, že ze stravy získáme jen malé množství argininu. U starších lidí nebo u lidí s některými zdravotními obtížemi je pak schopnost těla přirozeně arginin produkovat, snížená. A právě tito lidé by arginin měli suplementovat pomocí doplňků stravy. Kromě toho, že se arginin podílí na tvorbě bílkovin, uvolňuje v krvi také oxid dusnatý. Ten působí na rozšíření krevních cév v krevním oběhu. A to může pomoci při některých obtížích právě s krevním oběhem. 

Doplňky stravy: Arginin a jeho výhody pro zdraví

Arginin má pro lidské tělu řadu potenciálních výhod. Může se postarat o zdravé srdce, budování svalové hmoty, léčbu ran a dokonce má i kladný vliv na mužskou plodnost. I přesto, že existuje mnoho tvrzení o zdravotních výhodách argininu, ne všechny jsou podloženy vědeckými studiemi. V souvislosti s argininem se hovoří i o snížení vysokého krevního tlaku, léčba erektilní dysfunkce, zmírnění zánětu zažívacího traktu u předčasně narozených dětí nebo úprava hladiny cukru u lidí s diabetem. Údajně může i zlepšovat průtok krev, hojí rychleji rány, zmírňuje úzkosti, léčí popáleniny a zvyšuje i výkon při cvičení. Aby však bylo možné všechny tyto účinky argininu na lidské tělo potvrdit, bude třeba ještě mnoho výzkumů a odborných vědeckých studií.

Čtěte také:

Potraviny bohaté na bílkoviny: co by ve vašem jídelníčku nemělo chybět?

Únava, křeče a vysoký krevní tlak? Nejspíš vám chybí hořčík!

Populární doplňky stravy: L-karnitin je nejznámnější spalovač tuků. Jde však o placebo efekt nebo zaručeně funguje?

Doplňky stravy: Arginin a případné nežádoucí účinky

Stejně jako jiné doplňky stravy, může mít pochopitelně i užívání argininu některé nežádoucí účinky. Patří sem například nadýmání, bolesti břicha, průjem, záněty dýchacích cest, zhoršení astmatu, snížení krevního tlaku, alergie a dokonce i dna. Je však důležité uvést, že nežádoucí účinky se objevují převážně s vyššími nebo vysokými dávkami argininu. V každém případě je nutné držet se přesně dávkování, které je uvedeno na obalu doplňku stravy a v žádném případě jej nepřekračovat. Arginin by neměli užívat také lidé, kteří mají nějaké zdravotní obtíže. Zejména pak problémy se srdcem nebo tlakem, případně užívají některé léky. Rozhodně byste arginin neměli užívat jen tak sami od sebe, byť jej některé fitness weby nebo trenéři velmi vychvalují. Vždy se poraďte se svým ošetřujícím lékařem, zda právě pro vás jde o vhodný doplněk stravy. 

Doplňky stravy: Arginin z přirozených zdrojů

Velkou výhodou získávání argininu z přirozených zdrojů je to, že se jím nemůžeme předávkovat. Díky tomu se pochopitelně vyhneme i některým vedlejším účinkům konzumace příliš velkého množství argininu. Na druhou stranu, jen stava nemusí poskytnout dostatek tohoto prvku, k uspokojení potřeb našeho těla. Což se týká zejména starých nebo nemocných lidí. Ty by však měly tyto obavy konzultovat výhradně se svým lékařem a rozhodně neužívat doplňky stravy bez jeho vědomí. 

Vejce jsou dobrým zdrojem argininu

Nejlepším zdrojem argininu jsou pochopitelně jídla s vysokým obsahem bílkovin. Kromě již výše zmíněných potravin, je dobré do jídelníčku zařadit rovněž kuřecí a krůtí prsa, libové vepřové maso i mléčné výrobky. Lidé, kteří se masu a rostlinným bílkovinám vyhýbají, jsou pak vhodnou alternativou například čočka, cizrna, arašídy, dýňová semínky nebo sójové boby. Pokud si nejste jistí ohledně argininu a jeho příjmu stravou a rozhodujete se, zda začít užívat doplňky stravy s argininem či nikoliv, zkuste se nejprve poradit s nutričním specialistou. Ten zhodnotí váš jídelníček a zváží, zda je suplementace vhodná či nikoliv.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.