Populární doplňky stravy: L-karnitin je nejznámnější spalovač tuků. Jde však o placebo efekt nebo zaručeně funguje?

img

L-karnitin patří mezi značně oblíbené doplňky stravy. Nejčastěji se s ním setkáte v posilovnách a fitness centrech, jelikož se využívá jako pomocník při hubnutí. Méně známé, avšak prokázané, je i jeho působení na lidský mozek. Podílí se totiž na produkci některých přenašečů vzruchů.

L-karnitin je tělu vlastní látka. Hraje klíčovou roli při výrobě energie, zlepšuje totiž transport mastných kyselin (tedy tuků) do mitochondrií buněk. Zde dochází ke “spalování” a využití tuků na energii. Právě díky tomuto svému působení v lidském těle se zařadil mezi doplňky stravy, které působí jako spalovače tuků.

Doplňky stravy: L-karnitin pod lupou

L-karnitin je standardní biologicky aktivní forma karnitinu, který se nachází v našem těle, v potravinách a obsahují jej i doplňky stravy. L-karnitin je vlastně derivát aminokyselin lysinu a methioninu. To znamená, že naše tělo jej může produkovat právě z těchto látek. Aby jej však dokázalo vyrobit v dostatečném množství, potřebuje k tomu i vitamín C. Krom l-karnitinu existují i další formy. Například d-karnitin. Ten je pro nás však nežádoucí. Jde o neaktivní formu, která brání využití přirozeného karnitinu. Žádné doplňky stravy by jej tedy neměly obsahovat. 

Čtěte také:

Pijte čaje a zhubnete! Bylinky na hubnutí a spalování tuků doplňují tělu energii a podporují hubnutí

Sportujete? Doplňky stravy pro sportovce vám můžou ochránit zdraví

Spinning: výborný spalovač tuku, u kterého se musíte hlídat

Dalším z rodiny karnitinů je i acetyl-l-karnitin. Lze jej nalézt pod označením ALCAR. Tento druh je zřejmě nejúčinnější forma pro nás mozek. Mnohé studie již naznačily, že by mohl prospívat lidem s neurodegenerativními chorobami.

Zajímavou formou je i propionyl-l-karnitin. Najít jej můžete pod označením GPLC. Je to forma vhodná pro oběhové problémy, vaskulární onemocnění a vysoký krevní tlak. Propionyl-l-karnitin může zvyšovat produkci oxidu dusnatého, což zlepší průtok krve.

A rozhodně zajímavou formou je l-karnitin l-tartrát. Což je sloučenina karnitinu a kyseliny vinné. Pomáhá při bolestech svalů a regeneraci.

Rozhodnete-li se karnitin užívat, vyberte si formu, která nejlépe vyhovuje vašim osobním potřebám a cílům. Pokud si nejste jistí, poraďte se s odborníkem, který se specializuje na sportovní výživu.

Doplňky stravy: Pomáhá skutečně l-karnitin hubnout?

Až 98 procent zásob l-karnitinu je ukryto ve svalech a stopové množství je i v játrech a v krvi. Některé moderní výzkumy zkoumají i potencionální výhody různých forem karnitinu pro různá onemocnění, včetně onemocnění srdce a mozku. Co se týče hubnutí a spalování tuků, tak teoreticky má využití l-karnitinu smysl. Tím, že pomáhá přeměňovat tuky na energii, by mohl pomoci zhubnout. Avšak veškeré provedené výzkumy na lidech ani zvířatech tomu jednoznačně neodpovídají. Pokud už nějaké výsledky byly, pak jen velmi nevýznamné.

L-karnitin: Mohou doplňky stravy prospívat mozku?

Zatímco hubnutí a spalování tuků zatím prokázáno v souvislosti s l-karnitinem nebylo, některé studie provedené na zvířatech naznačují, že na funkci mozku by nějaký vliv mít mohl. Výzkumy naznačují, že acetyl-l-karnitin by mohl u starších lidí prospívat mentálnímu zdraví. Zajímavou schopnost by mohl mít i u mladších jedinců, kde prospívá paměti a zlepšuje schopnost učit se. Rovněž by mohl zlepšit mozkové funkce při Alzheimerově chorobě či u obdobných mozkových chorob.

Doplňky stravy: L-karnitin a další pozitivní dopady na zdraví

Zdravé srdce

L-karnitin by mohl mít potenciál pro snížení krevního tlaku a mohl by prospívat i u některých srdečních chorob. Stále však probíhají studie, které by toto jednoznačně prokázaly. Pokud se zadaří, mohl by l-karnitin být zařazen mezi doplňky stravy podporující zdraví kardiovaskulárního systému.

Lepší výkon při cvičení

Stejně jako u spalování tuků, ani u zvýšení sportovního výkonu nebyla funkce l-karnitinu zcela prokázaná. I když výsledky nejsou vyloučeny. Pozitivní působení l-karnitinu však může být nepřímé a může se objevit až za několik týdnů nebo dokonce měsíců. V tom se značně liší od jiných doplňků stravy, které umí zvýšit sportovní výkon okamžitě. Běžně se však o l-karnitinu dozvíme, že může zlepšovat regeneraci svalů po cvičení a snižovat i jejich bolest po náročném tréninku. Dále, že může zvýšit přísun kyslíku do svalů, pomáhá snížit únavu po cvičení a může mít rovněž vliv na produkci červených krvinek, které transportují kyslík i do svalů v celém těle.

Diabetes II. typu

Podle dosavadních poznatků, by l-karnitin mohl snižovat příznaky cukrovky II. typu. Z provedené studie u pacientů, kteří užívají léky na diabetes, se ukázalo, že doplňky s karnitinem významně snížily hladinu cukru v krvi ve srovnání s placebem. Karnitin, podle zjištění odborníků, by také mohl pomáhat v boji proti cukrovce i preventivně.

Kvalitním zdrojem l-karnitinu jsou ryby a maso

Doplňky stravy: L-karnitin a jeho přírodní zdroje

Malé množství l-karnitinu lze získat z potravy konzumací ryb, mořských plodů i masa. Přičemž jako nejlepší zdroje se jeví hovězí maso, vepřové maso, kuře, pštros, krůta a vnitřnosti. Dále pak také mléko.

Doplňky stravy: L-karnitin a doporučená denní dávka

L-karnitin je důležitým prvkem pro jedince, kteří jsou často unavení, drží hladovky nebo drastické diety. Je doporučováno suplementovat jej při veganství a vegetariánství (kvůli nedostatku živočišné bílkoviny), při pravidelné fyzické aktivitě (při které dochází k jeho vyčerpání), dále u lidí středního věku, v těhotenství a při kojení. Doporučená denní dávka by se, podle vyhlášky Ministerstva zdravotnictví, měla konzumovat maximálně v množství 1 g karnitinu denně. Většinou se však začíná na dávce poloviční, tedy 500 mg. Dávkování je však individuální a vždy se raději poraďte se odborníkem na sportovní výživu, který stanoví optimální dávku přímo vám na míru. Při předávkování l-karnitinu se mohou objevit mírné vedlejší účinky, jako je nevolnost či žaludeční obtíže. L-karnitin také není vhodný pro dlouhodobé užívání. I zde rozhodně platí, že byste se měli o všem radit s expertem na sportovní výživu. Při dlouhodobém užívání l-karnitinu se může v těle zvýšit hladina trimethylaminoxidu (TMAO), která může stát za zvýšeným rizikem aterosklerózy.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.