Sečuánský pepř provoní vaše pokrmy. 3 směsi koření, které ocení zejména milovníci asijské kuchyně

img

Sečuánský pepř neboli žlutodřev peprný pochází z jihovýchodní Asie. S oblibou je v dnešní době používán do pokrmů čínských, vietnamských i japonských. Jeho historie je velmi dlouhá a dalo by se říct, že započala v daleké Číně. V zemi bylo koření velmi uctívané a u pasu v mošničkách jej nosili údajně i čínští vojáci. Věřili, že je ochrání před zraněním nebo smrtí.

Chutí vás sečuánský pepř dozajista nadchne. Dokonce osloví i ty jedince, kteří příliš neholdují pikantním pokrmům, ale mají rádi pepřovou chuť. Je totiž oproti klasickému pepři méně pálivý. A když koření rozemelete, uchvátí vás neskonale svěží citrusová vůně. Bobule jsou po vysušení hnědé barvy. Čerstvé pak mají červený odstín. Rozšiřte si obzory se třemi směsmi, kterými dochutíte především asijská jídla.

Sečuánský pepř a jeho využití v gastronomii

Pokud jste milovníci vietnamské, čínské anebo japonské kuchyně a k tomu i vášniví kuchaři, sečuánský pepř by neměl ve vaší kulinářské výbavě chybět. Kořením se dochucují standardně pokrmy s kuřecím či kachním masem. Avšak hodit se bude sečuánský pepř i na vepřové, do asijských polévek, či do teplých omáček na steaky. Sušený pepř je vhodné před zahájením vaření opražit na suché pánvi (zhruba polovinu z použitého množství). Tak vynikne vůně i chuť tohoto skvělého exotického koření.

Čtěte také:

Římský kmín a vůně Orientu: 5 směsí koření, které se hodí do exotických pokrmů

Sečuánský pepř a jeho léčivé vlastnosti

Rozhodli jste se použít k ochucení svých jídel sečuánský pepř? Pak příznivě zapůsobíte především na svůj trávicí systém a kardiovaskulární aparát. Dokonale prohřejete organismus (což ocení hlavně zimomřiví lidé) a zregulujete tlak krve. V podzimním a zimním období kromě jiného posílíte svůj imunitní systém. Dále má koření i antibakteriální a antivirotické účinky. V asijských zemích sečuánský pepř s oblibou používají do zeleného čaje, tudíž tím předchází nejrůznějším nemocem. To ale není všechno. Toto jemně pikantní koření je i dokonalým antioxidantem. Hodí se tedy i k detoxikaci organismu. Rovněž obsahuje celou řadu vitamínů a minerálů (např. vitamín A, draslík, mangan, nebo železo).

Koření pěti vůní

Sečuánský pepř a tři směsi domácího koření

A jak sečuánský pepř vlastně kombinovat? To se dozvíte právě teď. Tyto tři směsi koření nadchnou každého nadšence, který s oblibou vaří asijské pokrmy.

  • Asijská směs koření zvaná Xinjiang: je vhodná především ke grilování kebabu či jehněčího masa. Avšak směs se bude hodit i na jiná grilovaná masa. Potřebovat budete tyto ingredience: celý kmín – ¼ šálku, sečuánské chilli vločky – 2 lžíce, celý sečuánský pepř – cca 1 lžíce, černý pepř (mletý) – 2 lžíce, sůl – 1 a ½ lžičky, mletý zázvor – 1 lžíce, sušený a mletý česnek – 1 lžíce, mleté chilli – 1 a ½ lžičky. Začněte tím, že si na suché pánvi opražíte kmín, chilli vločky a sečuánský pepř. Pak tyto druhy koření pomelte na jemný prášek a promíchejte s ostatními surovinami. Uchovávejte v uzavíratelné kořence na suchém místě.
  • Domácí koření pěti vůní: tahle směs je velmi populární v Číně. Díky ní připravíte skvělé pečené kuře, hovězí maso, kachnu po pekingsku, nebo také můžete ochutit zeleninu a rýži. Potřebujete následující ingredience: celý badyán – 6 ks, celý sečuánský pepř – 1 lžíce, semínka fenyklu – 1 lžíce, mletá skořice – 2 a ¼ lžičky, celý hřebíček – 15 ks. Všechny suroviny rozemelte pomocí mlýnku v jemný prášek, smíchejte s mletou skořicí a uchovejte v uzavíratelné kořence na tmavém a suchém místě.
  • Sečuánská směs na pečené vepřové maso: chcete si připravit chutnou pečínku z vepřového masa? Pak si namixujte tuto snadnou směs koření na marinádu (na cca 750 gramů masa). Potřebovat budete: mletý muškátový oříšek – 2 lžičky, mletý sečuánský pepř – 1 a ½ lžičky, mletý černý pepř – ½ lžičky a sůl – 1 lžičku.

Autor článku: Iveta Berezkinová



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.