V jaké pozici spíte? Podle odborníků je pro zdravý a klidný spánek je nejvhodnější ležet na zádech
Spánek na zádech je nejzdravější, nejlepší a tělo si tak nejlépe odpočine. Přesto máme raději pozice spaní na boku, na zádech nebo v takzvané fetální poloze. Tedy schoulení na boku s pokrčenými koleny. Podle průzkumů spí takto až polovina lidí. Aniž by věděli, že to není příliš dobře…
Spánek na zádech je pro spoustu lidí absolutně nemyslitelný. Přitom právě tato poloha při spaní může pomoci vyřešit nám spoustu zdravotních obtíží. Od problémů se spánkem až po větší zdravotní obtíže. A naše tělo si v ní navíc také nejlépe odpočine.
Spánek na zádech má spoustu výhod
Spaní na zádech je zdravé ze spousty důvodů. Jednak pomáhá předcházet bolestem zad tím, že udržuje rovnou páteř. Vzhledem k tomu, že spánek v poloze na zádech prospívá i krční páteři, může pomoci snížit tenzní bolesti hlavy či migrény. Lépe se dýchá, tlak na hruď není takový jako v případě spaní na břiše nebo na boku. V neposlední řadě je pak spánek na zádech také prevencí vrásek. Navíc, co se týče kojenců, je spánek na zádech doporučován i u nich. A to jako prevence vzniku syndromu náhlého úmrtí.
Jak na zdravý spánek, když nejste fit: vyberte si správnou matraci
Zajistěte si zdravý spánek i v létě. Vy i vaše buňky to potřebujete
Spánek na zádech a jeho výhody
Eliminuje bolesti zad a krku:
vzhledem k tomu, že spánek na zádech pomáhá snížit tlak na páteř, tak vlastně tato poloha při spaní napodobuje vzpřímený postoj. A ten je pro nás samozřejmě nejlepší a nejpřirozenější. Pokud spíme například na břiše, pak máme hlavu otočenou na jednu nebo na druhou stranu, což je stejné, jako bychom seděli a celou dobu bychom měli hlavu otočenou jen na jednu stranu. Což by nám logicky způsobilo bolest. Navíc se nepřirozeně stračuje páteř, což může způsobit bolesti za krkem. Prevencí těchto bolestí tak může být právě spánek na zádech s oběma rukama po stranách nebo na hrudi.
Lépe se dýchá:
Jestliže spíme na břiše nebo na boku, pak si stlačujeme dýchací ústrojí a můžeme mít obtíže pořádně se nadechnout. Rozhodně nejsme schopni hlubokého bráničního dýchání, které je pro zdravý a pro hluboký spánek nezbytné. Pokud i ve spánku správně dýcháme, pak tím zároveň snižujeme následky stresu, budeme mít lepší náladu a lépe se budeme soustředit. Také právě pomalé a hluboké dýchání vede, podle odborníků, k produkci melatoninu, což je hormon, který podporuje relaxaci, navozuje spánek a zvyšuje aktivitu parasympatického nervového systému. A hlubokého dýchání jsme schopni jen případě, že preferujeme spánek na zádech.
Hezká pleť:
Především dívky a ženy by teď měly zbystřit, neboť spánek na zádech pomáhá předcházet i problémům s pletí. O tom, že díky této poloze nevznikají zbytečné vrásky, už řeč byla. Ale to není všechno. Tím, že nemáme položený obličej na polštáři, dovolíme pleti pořádně dýchat. Díky tomu se pak nebudou objevovat černé tečky v obličeji, uhry ani podráždění. A samozřejmě nehrozí ani to, že byste se vzbudili s “pomačkaným” obličejem.
Volné dýchací cesty:
Spánek v poloze, kdy je hlava výš než srdeční oblast, pomáhá zmírnit přetížení dýchacího ústrojí a zabraňuje také ucpávání nosu. Pokud je naopak hlava níž, než srdce, hleny se hromadí v dutinách a nedovolují nám pořádně dýchat. Když hlavu podepřeme, pak se gravitace postará o odvod hlenu a udržení čistých dýchacích cest. Následně se nám bude pochopitelně i lépe spát a spánek bude kvalitnější. Poloha na zádech při spánku pomáhá předcházet i refluxu a následně tedy i pálení žáhy.
Mizí bolesti hlavy:
Spánek na zádech umí odbourat i takzvané tenzní bolesti hlavy. Ty mohou mít často mylně zaměňovány na migrény. Příznaky tenzních bolestí jsou ztuhlý krk, pulzující bolest na jedné straně hlavy, bolest v oblasti očí, citlivost na světlo a hluk, rozmazané vidění nebo žaludeční nevolnost. Pokud i v noci budeme hlavu, krk a páteř udržovat v neutrální poloze, pak můžeme zmírnit tlak a vyhnout se tak bolesti.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku
Jana