Úplněk ruší spánek a posiluje emoce. A jaký je vliv úplňku na vás?

Úplněk ruší spánek a posiluje emoce. A jaký je vliv úplňku na vás?

V úplňku řada z nás pozoruje změny. Jinak spíme, jinak se cítíme a někdy i jinak jíme. O vlivu úplňku se vedou debaty už po celá staletí. I věda se pokusila účinky úplňku prokázat. Úplněk nás zkrátka fascinuje. Nejčastěji na sobě můžeme pozorovat horší spánek anebo častější zranění. Jindy se úplňku přičítají magické vlastnosti. Má přinášet lásku, splněná přání a odpuštění. Zjistěte, jaký je skutečný vliv úplňku!

Čtěte také:

Úplňky 2019 podrobně! Jaké úplňky vás čekají?

Fascinuje-li vás úplněk, sledujte lunární kalendář, kde se dozvíte, kdy úplněk přijde. Nebo si přečtěte článek Úplňky v roce 2019, kde přehledně rozebíráme veškeré úplňky, které nás v roce 2019 čekají. 

Záhadný úplněk: Proč na nás působí?

 • Měsíc je pro naši planetu důležitý nejen kvůli nočnímu světlu. Působí na příliv a odliv, ovlivňuje výšku vln až o 30 centimetrů, má vliv na počasí a stabilizuje rotační osu země.
 • Fascinující je síla měsíčního světla. Úplněk nám poskytuje 300x více světla, než když na nebi měsíc není. Úplněk spousta hvězdářů příliš v lásce nemá. Silné světlo měsíce na noční obloze totiž zastiňuje zář ostatních těles a nebe se hůře pozoruje.
 • I na přírodu působí vliv úplňku. Vše se v ní probouzí k životu. Žížaly jsou aktivnější než jindy, stejně tak i včely. Zvířata bývají agresivnější. Houby dokonce rychleji rostou.
 • Proč vlastně lidé přičítají úplňku vliv na lidské tělo? Je to hlavně kvůli vodě. Měsíc má vliv na vodu, mění příliv a odliv. A protože je lidské tělo ze tří čtvrtin tvořené vodou, úplněk může mít vliv i na náš organismus. Na druhou stranu, měsíc sice působí sice moře, ale na jezera nikoli. Ty totiž mají mnohem menší vodní plochu. A naše těla mají vody neporovnatelně méně.

Úplněk nepřeje spánku

Přes 90 % procent Evropanů si myslí, že úplněk jejich spánek mění. Vliv úplňku na spánek naznačují i vědecké studie.

 • Studie ukázala, že činnost mozku, která se stará o kvalitní hluboký spánek, se s úplňkem snižuje až o 30 procent. Je to díky tomu, že se nám vylučuje méně spacího hormonu melatoninu.
 • Průměrně usínáme o pět minut déle než obvykle a probouzíme se o 20 minut dříve. Náš spánek je neklidnější a sny živější. Za noc se můžeme klidně i několikrát probudit.
 • Nehledejme za tím ale žádný magický vliv úplňku. Méně spacího hormonu melatoninu se nám vylučuje hlavně kvůli tomu, že je více světla. A navíc si spíše pamatujeme, když se probudíme o úplňku a v pokoji máme světlo, než když se probudíme v jiné dny a je temno.
 • Náměsíčnost a úplněk na sebe ale pravděpodobně žádný vliv nemají.

úplněk a jeho vliv a moc3

Silný vliv úplňku na pocity

Úplněk způsobuje náladovost. Pokud se o úplňku cítíme nervózní, náladoví a podráždění, nejsme sami. Řada lidí má pocit, že je více emotivní a nervózní. Vliv úplňku způsobí, že pocity máme zažíváme intenzivněji. Lidé s psychickými obtížemi, jako jsou úzkosti anebo deprese, je při úplňku obzvlášť pociťují. Řada významných uměleckých děl vznikla právě za úplňku. Možná díky silnějším pocitům, které úplněk přináší. Astrologové totiž Měsíci přičítají vliv na emoce. Čím víc Měsíc sílí, tím jsou intenzivnější i naše pocity.

Úplněk působí na naše zdraví

Úplněk dokonce může mít vliv i na uzdravování. Pokud máme nějaké zranění, při úplňku můžeme pociťovat větší bolest, než obvykle. Ale můžeme cítit také větší bolest hlavy, jizev či zad. Mezi některými doktory panuje přesvědčení, že při úplňku mají na pohotovosti více úrazů. Množí se automobilové nehody a rvačky. Dokonce je při úplňku o 20 procent více infarktů, než v jiných dnech. Proto se nedoporučuje podstupovat operace, když je úplněk. Rány totiž více krvácejí. Nejlépe se budeme uzdravovat v novoluní.

Blahodárný vliv úplňku na plodnost

Úplněk se připisují i blahodárné účinky na plodnost. Často se porovnává ženský cyklus s měsíčním cyklem. Trvají skoro stejně dlouho. Ženský cyklus má 28 dní, měsíční 29,5 dnů. Vliv úplňku má zvyšovat i porodnost. Dokonce to potvrzují i někteří doktoři. Když je úplněk, rodí se více děti. Převážně pak chlapečci.

úplněk a jeho vliv a moc1

Úplněk posiluje komunikaci

Jedna britská studie ukázala, že úplněk má vliv i na náš život, který se odehrává prostřednictvím médií. Ve dnech těsně před úplňkem se lidé častěji připojují k internetu a častěji volají mobilním telefonem.

Vliv úplňku na lepší hubnutí

Pokud chceme shodit nadbytečná kila, naplánujme si hubnoucí program podle lunárního cyklu. Různé měsíční fáze totiž působí na hubnutí jiným způsobem. A vliv úplňku redukčním dietám jen prospívá. Zkusme si na tento den naplánovat očistnou kůru. Hned po úplňku můžeme začít s dietou. Jednodenní očistná kůra našemu tělu prospěje, i když jsme s váhou spokojen a jen chceme udělat něco pro své zdraví. Vyzkoušejte cvičení podle Měsíce

Mystický úplněk: Co nám přináší podle astrologie?

 • Podle astrologie je důležitý vliv úplňku na sny. Živé sny, které přináší úplněk, nám mají sdělit něco o našem životě. Stejně tak o pocitech našeho podvědomí, které v bdělém stavu nevnímáme.
 • S dorůstáním měsíce mají prý dorůst i naše touhy. Pokud si něco o úplňku přejeme, je podle astrologie větší šance, že se to vyplní.
 • Vyznání lásky, upevňování vztahů a odpuštění mají být při úplňku obzvlášť účinné.
 • Už za našich prababiček se říkalo, že vliv úplňku je silný i na rostliny. Bylinky mají být obzvlášť účinné, zejména jejich kořínky. Musíme si ale dát pozor, aby kořínky nepřišly do kontaktu s měsíčním světlem. Pak svoji sílu ztrácí.


Diskuse k článku

 • Dáša

  11:06 18. 11. 2019 +2
  Nespím den před úplňkem.
 • Kristýna

  14:57 12. 11. 2019 0
  Mám to stejně, jen je to většinou 1-2 dny před a 1-2 dny po. Jinak to mám naprosto stejně...
 • Jana Hahnová

  01:24 14. 10. 2019 +5
  Krásný dobrý večer, noc.
  Stále se zde mluví o....Mám jiný problém. Já nespím vůbec. Problémy nastávají 3 dny před a končí 3 dny po úplňku. Rady zněly jako..zatáhni žaluzie, dej si sklenku mléka atd. Jenomže i když je nebe zatažené, měsíc není vidět, světlo není, nic nenasvětšuje tomu, že by mohl být úplněk-nespím. Někdo by si to mohl vsugerovat. Ale faktem je, že nespím a teprve za dva dny a dvě noci zjistím, že byl úplněk. Prostě to sama nesleduji. Kolik takových nás je. Opravdu bych na to chtěla přijít, proč se to děje. Jsem podrážděnější, náladovější.

Lunární kalendář

STŘEDA 12. 06. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
ČTVRTEK 13. 06. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PÁTEK 14. 06. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
SOBOTA 15. 06. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
NEDĚLE 16. 06. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 17. 06. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
ÚTERÝ 18. 06. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v přibývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Amulety, talismany, esoterika, zdravá výživa a astro služby Spiritobchod.cz
Společnost Euro Trade Plus se zabývá provozováním…

Je vodíková voda zázračným nápojem nebo jde o největší podvod 21. století?

Nechápu příteli Rudo,že se tak schazuješ a mluvíš o čemu naprosto vůbec nerozumíš. Když já jsem se zabýval výr...

Nenechte pejskovo tělo zaplavit toxiny. Jak léčit selhání ledvin u psa?

31.5.2024 mi odešel pejsek / téměř 15 let -rotvajler/ na chronické poškození ledvin. Nikdy nestonal, 5 dní pře...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Nabídka půjčky se 100% jistotou Dobrý den, s cílem pomoci vám překonat různé finančn...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

prodáváme všechny druhy léků Morfin Zolpinox Sanval Frontin Adderall Ritalin Oxykodon Xana...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Možnost úvěru upřímný Půjčka a úvěr s 3 % úrokovou sazbou, vy se obáváte, že v�...
Zobrazit všechna témata

Kus melounu denně pro zdraví. Využijte melounovou sezónu na maximum

Meloun je ryze letní ovoce. Koupit se nyní dá za rozumnou cenu a rozhodně je neodmyslitelnou potravinou pro horké dny. Pochutnáme si na něm, udrží naše tělo pořádně hydratované a perfektně se hodí pro hubnutí. ...

Rozchod je studnicí nechtěných emocí. Jak se s ním co nejlépe popasovat?

Je těžké se s někým rozejít, ale ještě těžší je zotavování se z konce vztahu. To může trvat týdny, měsíce a u někoho i roky. Stojí za tím naše emoce. Ty v nás vyvolávají smutek, vztek, vinu, stud, někdy ale i v...

Mezinárodní den dětí je tu. Už víte, jak jej se svým potomkem oslavíte?

Každoročně je první červnový den věnován výhradně dětem. U té příležitosti jsou připravovány mnohé společenské, kulturní i sportovní akce. Ovšem Mezinárodní den dětí má za cíl nejen pobavit a oslavit děti na ce...

Znáte cirkadiánní rytmus? Hubnutí vám podle něj půjde jedna radost

O biologických hodinách se mluví poměrně hojně, avšak pojem cikradiánní rytmus není tolik známý. Přitom jde o poměrně zásadní věc v našem životě. Je sice velice důležité, co jíme, pijeme nebo jaké potravní dopl...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Nová etapa života začíná... aneb Znovu a lépe

Taky jste v životě někdy udělali věci, na který nejste zrovna pyšný? Já mnohokrát. Ale vždycky jsem se z nich snažila ponaučit. A právě teď skončila jedna etapa, která mě celý tři roky tížila. Nebudu zastírat skutečnosti, protože můj příběh může třeba někoho inspirovat k tomu, žít líp a vyvarovat se stejným chybám. Co mě tedy posunulo dál?