Vliv Měsíce na člověka, jeho povahu, spánek, počasí a magii

Vliv Měsíce na člověka, jeho povahu, spánek, počasí a magii

Měsíc je jedinou přirozenou družicí naší planety Země. Je nejzářivějším tělesem na noční obloze a lidé jej pozorují již po tisíciletí. Stále jitří naši fantazii a stále jsme stejně fascinováni jeho skutečnými i magickými vlastnostmi.

Čtěte také:

Vyzkoušejte cvičení podle měsíce. Vliv měsíce vám pomůže cítit se lépe ve svém těle!

Měsíc, který je od Země vzdálený téměř 384 000 kilometrů je zdrojem mnoha prastarých legend a záhadných tajemství. Není divu, že je toto nebeské těleso věčnou a dávnou inspirací umělcům a výzvou vědcům a astronomům. Jaký je vliv Měsíce na člověka?

Z fyzikálního hlediska má Měsíc má na Zemi stabilizační efekt. Bez vlivu Měsíce a jeho gravitace by planeta Země mnohem více podléhala vlivům přitažlivých sil ostatních těles sluneční soustavy.  

Přečtěte si, jaké článek na téma úplňky v roce 2020

Vliv Měsíce na člověka a jeho spánek

Vliv Měsíce na člověka je prokázán v ohledu kvality lidského spánku. Podle výzkumů má vliv i samotný lunární cyklus. Ten způsobuje, že mozková činnost indikující kvalitu hlubokého spánku se za úplňku snižuje, a to až o 30 %. Lidé za úplňku tak průměrně usínají o 5 minut později a poté spí o 20 minut méně než za novoluní

Moment, kdy je celá polokoule Měsíce přivrácená k Zemi a osvícena slunečním světlem, nazýváme úplněk. Jedná se o nejsilnější fázi Měsíce, ke které se vztahuje mnoho legend a pověr.

Vliv Měsíce na člověka při úplňku

 • U citlivějších jedinců se mohou během úplňku objevit potíže se spánkem a usínáním, někteří lidé v tomto čase více trpí poruchami spánku, úplnou nespavostí nebo nočními děsy a můrami.
 • Působení úplňku se objevuje obvykle již 3 dny před samotným úplňkem a 3 dny po něm. V tomto období lidé bývají vnímavější, emočně nestabilnější, nervóznější a úzkostnější.
 • Úplněk má vliv také na naše tělo, hůře se hojí rány, krvácení je silnější a pooperační hojení je také problematičtější. V těchto dnech je náš metabolismus zpomalenější a proto můžeme více nabývat na váze.
 • Tělo také více zadržuje vodu.
 • Patříte-li k jedincům, kteří úplněk snáší špatně, pak si ve dnech okolo příchodu Měsíce dopřávejte více ovoce a zeleniny, nepřepínejte se, více odpočívejte a věnujte se více své fyzické i duševní schránce. Přečtěte si více o vlivu Měsíce na výživu

Vliv Měsíce na člověka (2)

Měsíc a jeho vliv na počasí

Měsíci se také někdy přisuzuje vliv na počasí. Měsíc sice počasí přímo neovlivňuje, ale může nám pomoci lépe si všímat změn, které se dějí na obloze. Například opar kolem Měsíce znamená blížící se zhoršení počasí a srážky v brzkých dnech.

Fáze lunárního cyklu a jejich využití v každodenním životě

Luna má svůj měsíční cyklus 28 dní, stejně jako je tomu u menstruačního cyklu žen. I proto bývá Luna spojována hlavně s ženskou energií, léčitelstvím, mateřstvím apod. Přečtěte si podrobný Lunární kalendář zde!

Podle lunární magie má každá ze tří viditelných měsíčních fází vliv na to, co se děje na Zemi.

Vliv Měsíce na člověka podle fází

 • Dorůstající Měsíc je vhodným časem pro začínání nových věcí.
 • Období, kdy Měsíc přibývá je vhodné pro plánování a budování, čerpání energie a sil.
 • V době, kdy Měsíc dorůstá také rostliny lépe rostou a jsou odolnější. Toto období je vhodné pro začínání nového a věnování se tomu, co je třeba rozvinout, rozmnožit nebo získat.
 • Období úplňku je bezesporu nejsilnější měsíční fází. Vliv Měsíce na člověka je při úplňku silnější, než je tomu v jiných dnech.O úplňku tělo přijímá velmi dobře všechny látky. Stromy jsou plné mízy a proto není vhodné je nyní prořezávat. O úplňku jsou lidé citlivější a vnímavější a je to čas tradičních pohanských rituálů a kouzel.   
 • Ubývající Měsíc je dobou vhodnou k dietě, regeneraci organismu a očistným kůrám. V této době bychom měli více pít a méně jíst, abychom vylučování škodlivin podpořili. Toto období je vhodné pro zbavování se nepříjemných překážek a všeho starého, co nám již zavazí.
 • Detoxikační pohotovost těla je v den novoluní nejvyšší. Zařadit půst v tento den je skvělým tahem v prevenci mnohých nemocí. Je to také  den vhodný k tomu, zbavit se škodlivých návyků a zlozvyků. Novoluní je vhodné k hluboké meditaci a propojení se s Vesmírem.
 • Zopakujte si v našem článku, jaké jsou fáze Měsíce.

Vliv Měsíce na člověka (4)

Fáze Měsíce při narození a jejich vliv na povahu člověka

Vliv Měsíce na člověka podle data narození

 • Lidé, kteří se narodili a rodí o novoluní nebo do 3,5 dne po něm, mívají sklony se do všeho vrhat po hlavě a bez rozmyslu.
 • Lidé narození ve fázi, kdy Měsíc začíná dorůstat a objevuje se první srpek Měsíce, touží silně po prosazení, mají důvěru v sebe a bývají poměrně akční.
 • Ve fázi, kdy je na obloze vidět půlka Měsíce, se rodí lidé, kteří se celý život musí rozhodovat, kudy jít dál. Často stojí na životních křižovatkách.
 • Lidé narození v době fáze tzv. vypouklého Měsíce často věnují velkou část života seberozvoji a mají tendenci se neustále zdokonalovat.
 • Lidé narození o úplňku a následně po něm, se nejvíce zajímají o témata vztahů. Dlouho hledají sebe sama a mohou se v životě dostat i do velkých osobních krizí.
 • Lidé narození ve fázi, kdy Měsíc začíná ubývat, ale ještě stále hodně zaří, se rádi předvádějí před ostatními a dokazují, co v nich je. Jsou to rození učitelé, herci a baviči.
 • Lidé narození v době, kdy Luna je na obloze opět ozářena jen napůl, akorát z druhé strany, bývají zaměření na budoucnost. Mívají smysl pro humor a ironii, nejsou však obvykle příliš ochotní přijímat kritiku.
 • Když je Měsíc na obloze osvětlen opět jen napůl, tentokrát ale z druhé strany, rodí se lidé, kteří jsou zaměřeni na budoucnost.
 • Ve chvíli, kdy ze srpku Měsíce zůstává už jen stříbrná nit se rodí zajímaví lidé, kteří obvykle nejdou s davem. Často v sobě nosí pocit jakéhosi poslání. Podívejte se na horoskop pro vaše znamení zvěrokruhu!

Fáze Měsíce a jeho vliv 

Vliv Měsíce na magii

Nejvíce k magii a rituálům vyzývá období úplňku. Vliv Měsíce na člověka je patrný během úplňkové noci, kdy je vhodný čas k hýčkání se, užívání si své smyslnosti, k uvolnění, relaxaci a vytyčení nových záměrů do budoucnosti.

Úplňkový rituál poděkování

O úplňkové noci se zamyslete nad tím, co všechno se vám minulý měsíc povedlo, přišlo k vám a za co jste vděčni. Poděkování si nejen uvědomte v duchu, ale ideálně jej vyslovte i nahlas, ať už někde v přírodě nebo před domácím oltáříkem.

Úplňkové čarování

Potřebujete-li nutně nějaký finanční obnos, přehazujte v rukou několik drobných mincí a negativní energii, která vám v získání peněz brání odevzdejte těmto mincím. Pak mince vhoďte na hladinu rybníka, ve které se zrcadlí Měsíc.

Podobným rituálním postupem můžete řešit i nějaký jiný problém. Negativní energii, která vám brání v dosažení vašeho cíle, předejte například oblázkům, které držíte v rukou. Přehazujte je z ruky do ruky a až dosáhnete vnitřního uvolnění, vhoďte je do vody. Zaujala vás lunární kouzla? Přečtěte si o lunární magii více!

Vliv Měsíce na člověka (3)

Očistné rituály na novoluní

Novoluní je dobou vhodnou pro očistu fyzickou i mentální. Dopřejte si očistnou lázeň, uvolnění a relaxaci. Tento čas je vhodný pro odevzdání toho, co už si do dalšího měsíce nechceme nést.

Tyto záležitosti můžete vypsat na papír nebo udělat koláž a poprosit Lunu, aby vaše záměry podpořila. Papír se vším starým můžete spálit v ohništi nebo nad plamenem. Symbolicky můžete také zasít několik semínek, jako symbol nových začátků.

Rituálně můžete také očistit váš domov, ať už úklidem, zbavením se přebytečných věcí v domácnosti, zapálením bílých svící, vykuřováním šalvějí atd.

Máte nějaké oblíbené rituály při novoluní nebo úplňku? A věříte na vliv Měsíce na člověka?Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

NEDĚLE 26. 06. 2022
býk
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 27. 06. 2022
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v ubývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
ÚTERÝ 28. 06. 2022
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v ubývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
STŘEDA 29. 06. 2022
rak
Měsíc putuje znamením Raka, dnes je novoluní. Něco si přejte, v novoluní se přání plní. Udělejte si očistný den, skoncujte se svými zlozvyky. Věnujte…
více o tomto dni
ČTVRTEK 30. 06. 2022
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
PÁTEK 01. 07. 2022
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
SOBOTA 02. 07. 2022
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Depilace - lunární kalendář

Zdravim, myslela jsem ze ubyvajici v kozorohovi je idel. Ted jsem zmatena, muzete tedy shrnout ...

Operace

Dobrý den, úpro všechny operace je nejvhodnější ubývající Měsíc, vyhněte se však d...

Operace

Dobrý den,prosím kdy je nejlepší čas na gynekologickou operaci(odstranění dělohy )?deku...
Zobrazit všechna témata

doporučujeme ze zboží

Reklama

VIVACITÉ(S) DE BACH - vitalita a energie, přírodní parfém 55 ml

Vitalizující a energizující přírodní parfém s Bachovými…
1 269 Kč

Náramek s přívěskem ŠTĚSTÍ

Tygří oko pro ochranu, peníze, štěstí a sílu při realizaci…
340 Kč

Čakrový náramek AMETYST

Harmonie čaker, těla i mysli s ametystem
340 Kč

Lunární náramek ROZHODNUTÍ

Ametyst s onyxem pro jasnou mysl, napojení a ochranu
340 Kč

Náramek s přívěskem POHODA

Amazonit s růženínem pro klid, pohodu a lásku.
340 Kč

Sužují vás tropy? Poradíme, jak je přežít ve zdraví

Tropy jsou v našich končinách čím dál častější záležitostí. Lidský organismus se na extrémní teploty adaptuje, ovšem velmi záleží na tom, v jaké zdravotní kondici jste, jaký je váš věk a co děláte pro to, abyst...

Karmický vztah nebo opravdová láska? Naučte se je od sebe rozeznávat

Karmický vztah je plný vášně i bolesti. Je to jízda na horské dráze. Karmický vztah bývá velmi intenzivní a zároveň i hodně těžký pro obě strany. Často jde o vztahy egoistické, které nerespektují toho druhého. ...

Domácí limonády ve 20 skvělých receptech. Zachutnají hlavně v létě!

Domácí limonády mají své kouzlo a také nezaměnitelnou chuť. Neobsahují konzervanty a často také žádný rafinovaný cukr. Proto jsou zdravé a vhodné jak pro děti, tak třeba i pro diabetiky. Připravte si společně s...

Osvědčené rady a tipy, jak zvládnout emocionální stres a úzkost

Pojmy jako “stres” nebo “úzkost” dnes natolik zevšedněly, že každý ví přesně, o čem je řeč. Avšak označení “emocionální stres” není ještě tolik rozšířené a málokdo tuší, co se za tímto označením přesně ukrývá. ...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Ananasový sorbet se sektem

Nejprve si pečlivě oloupejte ananas, ten pak nakrájejte na menší kusy a rozmixujte v mixéru spolu s cukrem. Ovocnou směs pak vložte do plastové misky, přiklopte a nechte mrazit několik minut až hodin v mrazáku....

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Nostalgický chvilky...

Taky míváte nostalgický chvilky...? Já si myslim, že je má snad čas od času každej. Možná ženský o trochu víc než chlapi. Já jsem nostalgik jak vyšitej. Miluju se hrabat ve starejch fotkách a otáčet stránky zatuchlejch alb, který v rukách drželi mí pra pra pra rodiče... Fotky tě totiž přenesou do jinýho času - je to vlastně takový cestování časem. Je to úžasná věc... Já v ten moment skoro nedejchám. A představuju si, kde asi jaká fotka vznikla a proč.