Vliv Měsíce na člověka, jeho povahu, spánek, počasí a magii

Vliv Měsíce na člověka, jeho povahu, spánek, počasí a magii

Měsíc je jedinou přirozenou družicí naší planety Země. Je nejzářivějším tělesem na noční obloze a lidé jej pozorují již po tisíciletí. Stále jitří naši fantazii a stále jsme stejně fascinováni jeho skutečnými i magickými vlastnostmi.

Čtěte také:

Vyzkoušejte cvičení podle měsíce. Vliv měsíce vám pomůže cítit se lépe ve svém těle!

Měsíc, který je od Země vzdálený téměř 384 000 kilometrů je zdrojem mnoha prastarých legend a záhadných tajemství. Není divu, že je toto nebeské těleso věčnou a dávnou inspirací umělcům a výzvou vědcům a astronomům. Jaký je vliv Měsíce na člověka?

Z fyzikálního hlediska má Měsíc má na Zemi stabilizační efekt. Bez vlivu Měsíce a jeho gravitace by planeta Země mnohem více podléhala vlivům přitažlivých sil ostatních těles sluneční soustavy.  

Přečtěte si, jaké článek na téma úplňky v roce 2020

Vliv Měsíce na člověka a jeho spánek

Vliv Měsíce na člověka je prokázán v ohledu kvality lidského spánku. Podle výzkumů má vliv i samotný lunární cyklus. Ten způsobuje, že mozková činnost indikující kvalitu hlubokého spánku se za úplňku snižuje, a to až o 30 %. Lidé za úplňku tak průměrně usínají o 5 minut později a poté spí o 20 minut méně než za novoluní

Moment, kdy je celá polokoule Měsíce přivrácená k Zemi a osvícena slunečním světlem, nazýváme úplněk. Jedná se o nejsilnější fázi Měsíce, ke které se vztahuje mnoho legend a pověr.

Vliv Měsíce na člověka při úplňku

 • U citlivějších jedinců se mohou během úplňku objevit potíže se spánkem a usínáním, někteří lidé v tomto čase více trpí poruchami spánku, úplnou nespavostí nebo nočními děsy a můrami.
 • Působení úplňku se objevuje obvykle již 3 dny před samotným úplňkem a 3 dny po něm. V tomto období lidé bývají vnímavější, emočně nestabilnější, nervóznější a úzkostnější.
 • Úplněk má vliv také na naše tělo, hůře se hojí rány, krvácení je silnější a pooperační hojení je také problematičtější. V těchto dnech je náš metabolismus zpomalenější a proto můžeme více nabývat na váze.
 • Tělo také více zadržuje vodu.
 • Patříte-li k jedincům, kteří úplněk snáší špatně, pak si ve dnech okolo příchodu Měsíce dopřávejte více ovoce a zeleniny, nepřepínejte se, více odpočívejte a věnujte se více své fyzické i duševní schránce. Přečtěte si více o vlivu Měsíce na výživu

Vliv Měsíce na člověka (2)

Měsíc a jeho vliv na počasí

Měsíci se také někdy přisuzuje vliv na počasí. Měsíc sice počasí přímo neovlivňuje, ale může nám pomoci lépe si všímat změn, které se dějí na obloze. Například opar kolem Měsíce znamená blížící se zhoršení počasí a srážky v brzkých dnech.

Fáze lunárního cyklu a jejich využití v každodenním životě

Luna má svůj měsíční cyklus 28 dní, stejně jako je tomu u menstruačního cyklu žen. I proto bývá Luna spojována hlavně s ženskou energií, léčitelstvím, mateřstvím apod. Přečtěte si podrobný Lunární kalendář zde!

Podle lunární magie má každá ze tří viditelných měsíčních fází vliv na to, co se děje na Zemi.

Vliv Měsíce na člověka podle fází

 • Dorůstající Měsíc je vhodným časem pro začínání nových věcí.
 • Období, kdy Měsíc přibývá je vhodné pro plánování a budování, čerpání energie a sil.
 • V době, kdy Měsíc dorůstá také rostliny lépe rostou a jsou odolnější. Toto období je vhodné pro začínání nového a věnování se tomu, co je třeba rozvinout, rozmnožit nebo získat.
 • Období úplňku je bezesporu nejsilnější měsíční fází. Vliv Měsíce na člověka je při úplňku silnější, než je tomu v jiných dnech.O úplňku tělo přijímá velmi dobře všechny látky. Stromy jsou plné mízy a proto není vhodné je nyní prořezávat. O úplňku jsou lidé citlivější a vnímavější a je to čas tradičních pohanských rituálů a kouzel.   
 • Ubývající Měsíc je dobou vhodnou k dietě, regeneraci organismu a očistným kůrám. V této době bychom měli více pít a méně jíst, abychom vylučování škodlivin podpořili. Toto období je vhodné pro zbavování se nepříjemných překážek a všeho starého, co nám již zavazí.
 • Detoxikační pohotovost těla je v den novoluní nejvyšší. Zařadit půst v tento den je skvělým tahem v prevenci mnohých nemocí. Je to také  den vhodný k tomu, zbavit se škodlivých návyků a zlozvyků. Novoluní je vhodné k hluboké meditaci a propojení se s Vesmírem.
 • Zopakujte si v našem článku, jaké jsou fáze Měsíce.

Vliv Měsíce na člověka (4)

Fáze Měsíce při narození a jejich vliv na povahu člověka

Vliv Měsíce na člověka podle data narození

 • Lidé, kteří se narodili a rodí o novoluní nebo do 3,5 dne po něm, mívají sklony se do všeho vrhat po hlavě a bez rozmyslu.
 • Lidé narození ve fázi, kdy Měsíc začíná dorůstat a objevuje se první srpek Měsíce, touží silně po prosazení, mají důvěru v sebe a bývají poměrně akční.
 • Ve fázi, kdy je na obloze vidět půlka Měsíce, se rodí lidé, kteří se celý život musí rozhodovat, kudy jít dál. Často stojí na životních křižovatkách.
 • Lidé narození v době fáze tzv. vypouklého Měsíce často věnují velkou část života seberozvoji a mají tendenci se neustále zdokonalovat.
 • Lidé narození o úplňku a následně po něm, se nejvíce zajímají o témata vztahů. Dlouho hledají sebe sama a mohou se v životě dostat i do velkých osobních krizí.
 • Lidé narození ve fázi, kdy Měsíc začíná ubývat, ale ještě stále hodně zaří, se rádi předvádějí před ostatními a dokazují, co v nich je. Jsou to rození učitelé, herci a baviči.
 • Lidé narození v době, kdy Luna je na obloze opět ozářena jen napůl, akorát z druhé strany, bývají zaměření na budoucnost. Mívají smysl pro humor a ironii, nejsou však obvykle příliš ochotní přijímat kritiku.
 • Když je Měsíc na obloze osvětlen opět jen napůl, tentokrát ale z druhé strany, rodí se lidé, kteří jsou zaměřeni na budoucnost.
 • Ve chvíli, kdy ze srpku Měsíce zůstává už jen stříbrná nit se rodí zajímaví lidé, kteří obvykle nejdou s davem. Často v sobě nosí pocit jakéhosi poslání. Podívejte se na horoskop pro vaše znamení zvěrokruhu!

Fáze Měsíce a jeho vliv 

Vliv Měsíce na magii

Nejvíce k magii a rituálům vyzývá období úplňku. Vliv Měsíce na člověka je patrný během úplňkové noci, kdy je vhodný čas k hýčkání se, užívání si své smyslnosti, k uvolnění, relaxaci a vytyčení nových záměrů do budoucnosti.

Úplňkový rituál poděkování

O úplňkové noci se zamyslete nad tím, co všechno se vám minulý měsíc povedlo, přišlo k vám a za co jste vděčni. Poděkování si nejen uvědomte v duchu, ale ideálně jej vyslovte i nahlas, ať už někde v přírodě nebo před domácím oltáříkem.

Úplňkové čarování

Potřebujete-li nutně nějaký finanční obnos, přehazujte v rukou několik drobných mincí a negativní energii, která vám v získání peněz brání odevzdejte těmto mincím. Pak mince vhoďte na hladinu rybníka, ve které se zrcadlí Měsíc.

Podobným rituálním postupem můžete řešit i nějaký jiný problém. Negativní energii, která vám brání v dosažení vašeho cíle, předejte například oblázkům, které držíte v rukou. Přehazujte je z ruky do ruky a až dosáhnete vnitřního uvolnění, vhoďte je do vody. Zaujala vás lunární kouzla? Přečtěte si o lunární magii více!

Vliv Měsíce na člověka (3)

Očistné rituály na novoluní

Novoluní je dobou vhodnou pro očistu fyzickou i mentální. Dopřejte si očistnou lázeň, uvolnění a relaxaci. Tento čas je vhodný pro odevzdání toho, co už si do dalšího měsíce nechceme nést.

Tyto záležitosti můžete vypsat na papír nebo udělat koláž a poprosit Lunu, aby vaše záměry podpořila. Papír se vším starým můžete spálit v ohništi nebo nad plamenem. Symbolicky můžete také zasít několik semínek, jako symbol nových začátků.

Rituálně můžete také očistit váš domov, ať už úklidem, zbavením se přebytečných věcí v domácnosti, zapálením bílých svící, vykuřováním šalvějí atd.

Máte nějaké oblíbené rituály při novoluní nebo úplňku? A věříte na vliv Měsíce na člověka?

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

NEDĚLE 09. 05. 2021
beran
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté vody…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 10. 05. 2021
beran
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté vody…
více o tomto dni
ÚTERÝ 11. 05. 2021
býk
Měsíc putuje ve znamení Býka, dnes je novoluní. Něco si přejte, v novoluní se přání plní. Udělejte si očistný den. Pozor na nachlazení, chraňte si…
více o tomto dni
STŘEDA 12. 05. 2021
býk
Měsíc přibývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni
ČTVRTEK 13. 05. 2021
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
PÁTEK 14. 05. 2021
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
SOBOTA 15. 05. 2021
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni

Láska a vztahy

Partner má dítě z předchozího vztahu

Vztah dvou lidí je výzvou samo pro sebe. Pokud do vztahu vstoupí děti, dostává vztah naprosto nové rozměry. Pokud navíc jeden z partnerů má dítě z předchozího vztahu, pak má vztah skutečně speciální příchuť. Na...

Bydlení, zahrada

Pěstování dýně je vhodné započít v květnu. Jak na to?

Pěstování dýně není nikterak složité a zvládne to i začátečník. Nejvhodnější doba k výsadbě právě nastala, a tak můžete zvažovat, jaký druh zvolíte. Naskýtá se totiž hned několik možností. Stane se vaším favori...

Těhotenství, děti

Co pořídit, když čekáte miminko?

Příchod miminka v životě rodiny mnohé změní. A to nejen po psychické stránce a získání nových rolí. Do domácnosti přibude řada fyzických věcí, které tam jednoduše dříve nebyly. Některé pomůcky jsou potřebné, ji...

Psychologie

Smutek jako součást našeho života? Zkuste to změnit

Smutek je něco, co v životě nechceme, Avšak provází nás prakticky od narození až do smrti. Do života nám vstupují radostné i smutné události, které většinou relativně intenzivně prožíváme. Což je naprosto normá...

Ezoterika

Astromedicína: Jak funguje spojení astrologie a medicíny?

Astrologie není jen věda o tom, jak číst z hvězd. Pod tímto názvem se skrývá mnohem víc. Například i léčení pomocí astrologie čili astromedicína. Dokonce nám může pomoci některé naše zdravotní potíže rozkrýt a ...

Academy

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Wellness

Domácí pěna do koupele přispěje k dokonalé relaxaci

Domácí pěna do koupele je produkt levný a stejně tak efektivní, jako ten kupovaný. Během jeho přípravy se zabavíte v dlouhé chvíli a zpříjemníte si den aromatickými éterickými olejíčky. Ostatně můžete si vyrobi...

Fitness

Jak se zbavit bolesti za krkem? Pravidelně zařazujte tyto cviky

Bolesti za krkem dokáží náš den pořádně prodloužit. Paradoxem zůstává, že za bolesti za krkem si zpravidla můžeme sami. Jak se vyhnout nepříjemnému a bolestivému omezení našeho pohybu? Začněte tím, že si pohyb ...

Rozvoj osobnosti

Fobie, které se tváří velmi kuriózně: Jaké strachy si lidé dokázali vybudovat?

Fobie komplikují životy lidí již po stovky let. Tyto stavy se vyznačují až chorobným strachem z konkrétní věci anebo činnosti. Někdy mohou dotyčného doslova paralyzovat. Mezi nejčastější příznaky fobií patří úz...

Recepty

Velikonoční mini mazance

Upečte si voňavé velikonoční mini mazanečky podle našeho jednoduchého receptu s tvarohem a ořechy.

Mazlíčci

Americký mini kůň je přítulný a aktivní společník, který pomáhá zvládat stres

Americký mini kůň je přítulným společníkem, kterého si oblíbíte hned na první pohled. Jeho roztomilý vzhled a povaha vás učaruje. Především v Americe patří mezi vyhledávané mazlíčky. Pomáhá překonávat stres, dí...

První pomoc

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Blogeři

Nějaký ty filozofický pindy aneb zamyšlení nad bytím a nebytím

Při příležitosti prvního máje jsem se rozhodla, že vás opět obšťastnim svýma filozofickýma pindama (jak říkával kdysi můj otec). Dneska to bude jen takový malý zamyšlení nad mym bytim a nebytim. Je to s tvrdym y, takže buďte v klidu, nikdo mě nijak nikdy netejral. Bych se ani nenechala, slíznul by to zpátky! Sice se na mě dá dříví štípat, ale všechno má svý hranice, že jo.