Vliv Měsíce na člověka, jeho povahu, spánek, počasí a magii

Vliv Měsíce na člověka, jeho povahu, spánek, počasí a magii

Měsíc je jedinou přirozenou družicí naší planety Země. Je nejzářivějším tělesem na noční obloze a lidé jej pozorují již po tisíciletí. Stále jitří naši fantazii a stále jsme stejně fascinováni jeho skutečnými i magickými vlastnostmi.

Čtěte také:

Vyzkoušejte cvičení podle měsíce. Vliv měsíce vám pomůže cítit se lépe ve svém těle!

Měsíc, který je od Země vzdálený téměř 384 000 kilometrů je zdrojem mnoha prastarých legend a záhadných tajemství. Není divu, že je toto nebeské těleso věčnou a dávnou inspirací umělcům a výzvou vědcům a astronomům. Jaký je vliv Měsíce na člověka?

Z fyzikálního hlediska má Měsíc má na Zemi stabilizační efekt. Bez vlivu Měsíce a jeho gravitace by planeta Země mnohem více podléhala vlivům přitažlivých sil ostatních těles sluneční soustavy.  

Přečtěte si, jaké článek na téma úplňky v roce 2020

Vliv Měsíce na člověka a jeho spánek

Vliv Měsíce na člověka je prokázán v ohledu kvality lidského spánku. Podle výzkumů má vliv i samotný lunární cyklus. Ten způsobuje, že mozková činnost indikující kvalitu hlubokého spánku se za úplňku snižuje, a to až o 30 %. Lidé za úplňku tak průměrně usínají o 5 minut později a poté spí o 20 minut méně než za novoluní

Moment, kdy je celá polokoule Měsíce přivrácená k Zemi a osvícena slunečním světlem, nazýváme úplněk. Jedná se o nejsilnější fázi Měsíce, ke které se vztahuje mnoho legend a pověr.

Vliv Měsíce na člověka při úplňku

 • U citlivějších jedinců se mohou během úplňku objevit potíže se spánkem a usínáním, někteří lidé v tomto čase více trpí poruchami spánku, úplnou nespavostí nebo nočními děsy a můrami.
 • Působení úplňku se objevuje obvykle již 3 dny před samotným úplňkem a 3 dny po něm. V tomto období lidé bývají vnímavější, emočně nestabilnější, nervóznější a úzkostnější.
 • Úplněk má vliv také na naše tělo, hůře se hojí rány, krvácení je silnější a pooperační hojení je také problematičtější. V těchto dnech je náš metabolismus zpomalenější a proto můžeme více nabývat na váze.
 • Tělo také více zadržuje vodu.
 • Patříte-li k jedincům, kteří úplněk snáší špatně, pak si ve dnech okolo příchodu Měsíce dopřávejte více ovoce a zeleniny, nepřepínejte se, více odpočívejte a věnujte se více své fyzické i duševní schránce. Přečtěte si více o vlivu Měsíce na výživu

Vliv Měsíce na člověka (2)

Měsíc a jeho vliv na počasí

Měsíci se také někdy přisuzuje vliv na počasí. Měsíc sice počasí přímo neovlivňuje, ale může nám pomoci lépe si všímat změn, které se dějí na obloze. Například opar kolem Měsíce znamená blížící se zhoršení počasí a srážky v brzkých dnech.

Fáze lunárního cyklu a jejich využití v každodenním životě

Luna má svůj měsíční cyklus 28 dní, stejně jako je tomu u menstruačního cyklu žen. I proto bývá Luna spojována hlavně s ženskou energií, léčitelstvím, mateřstvím apod. Přečtěte si podrobný Lunární kalendář zde!

Podle lunární magie má každá ze tří viditelných měsíčních fází vliv na to, co se děje na Zemi.

Vliv Měsíce na člověka podle fází

 • Dorůstající Měsíc je vhodným časem pro začínání nových věcí.
 • Období, kdy Měsíc přibývá je vhodné pro plánování a budování, čerpání energie a sil.
 • V době, kdy Měsíc dorůstá také rostliny lépe rostou a jsou odolnější. Toto období je vhodné pro začínání nového a věnování se tomu, co je třeba rozvinout, rozmnožit nebo získat.
 • Období úplňku je bezesporu nejsilnější měsíční fází. Vliv Měsíce na člověka je při úplňku silnější, než je tomu v jiných dnech.O úplňku tělo přijímá velmi dobře všechny látky. Stromy jsou plné mízy a proto není vhodné je nyní prořezávat. O úplňku jsou lidé citlivější a vnímavější a je to čas tradičních pohanských rituálů a kouzel.   
 • Ubývající Měsíc je dobou vhodnou k dietě, regeneraci organismu a očistným kůrám. V této době bychom měli více pít a méně jíst, abychom vylučování škodlivin podpořili. Toto období je vhodné pro zbavování se nepříjemných překážek a všeho starého, co nám již zavazí.
 • Detoxikační pohotovost těla je v den novoluní nejvyšší. Zařadit půst v tento den je skvělým tahem v prevenci mnohých nemocí. Je to také  den vhodný k tomu, zbavit se škodlivých návyků a zlozvyků. Novoluní je vhodné k hluboké meditaci a propojení se s Vesmírem.
 • Zopakujte si v našem článku, jaké jsou fáze Měsíce.

Vliv Měsíce na člověka (4)

Fáze Měsíce při narození a jejich vliv na povahu člověka

Vliv Měsíce na člověka podle data narození

 • Lidé, kteří se narodili a rodí o novoluní nebo do 3,5 dne po něm, mívají sklony se do všeho vrhat po hlavě a bez rozmyslu.
 • Lidé narození ve fázi, kdy Měsíc začíná dorůstat a objevuje se první srpek Měsíce, touží silně po prosazení, mají důvěru v sebe a bývají poměrně akční.
 • Ve fázi, kdy je na obloze vidět půlka Měsíce, se rodí lidé, kteří se celý život musí rozhodovat, kudy jít dál. Často stojí na životních křižovatkách.
 • Lidé narození v době fáze tzv. vypouklého Měsíce často věnují velkou část života seberozvoji a mají tendenci se neustále zdokonalovat.
 • Lidé narození o úplňku a následně po něm, se nejvíce zajímají o témata vztahů. Dlouho hledají sebe sama a mohou se v životě dostat i do velkých osobních krizí.
 • Lidé narození ve fázi, kdy Měsíc začíná ubývat, ale ještě stále hodně zaří, se rádi předvádějí před ostatními a dokazují, co v nich je. Jsou to rození učitelé, herci a baviči.
 • Lidé narození v době, kdy Luna je na obloze opět ozářena jen napůl, akorát z druhé strany, bývají zaměření na budoucnost. Mívají smysl pro humor a ironii, nejsou však obvykle příliš ochotní přijímat kritiku.
 • Když je Měsíc na obloze osvětlen opět jen napůl, tentokrát ale z druhé strany, rodí se lidé, kteří jsou zaměřeni na budoucnost.
 • Ve chvíli, kdy ze srpku Měsíce zůstává už jen stříbrná nit se rodí zajímaví lidé, kteří obvykle nejdou s davem. Často v sobě nosí pocit jakéhosi poslání. Podívejte se na horoskop pro vaše znamení zvěrokruhu!

Fáze Měsíce a jeho vliv 

Vliv Měsíce na magii

Nejvíce k magii a rituálům vyzývá období úplňku. Vliv Měsíce na člověka je patrný během úplňkové noci, kdy je vhodný čas k hýčkání se, užívání si své smyslnosti, k uvolnění, relaxaci a vytyčení nových záměrů do budoucnosti.

Úplňkový rituál poděkování

O úplňkové noci se zamyslete nad tím, co všechno se vám minulý měsíc povedlo, přišlo k vám a za co jste vděčni. Poděkování si nejen uvědomte v duchu, ale ideálně jej vyslovte i nahlas, ať už někde v přírodě nebo před domácím oltáříkem.

Úplňkové čarování

Potřebujete-li nutně nějaký finanční obnos, přehazujte v rukou několik drobných mincí a negativní energii, která vám v získání peněz brání odevzdejte těmto mincím. Pak mince vhoďte na hladinu rybníka, ve které se zrcadlí Měsíc.

Podobným rituálním postupem můžete řešit i nějaký jiný problém. Negativní energii, která vám brání v dosažení vašeho cíle, předejte například oblázkům, které držíte v rukou. Přehazujte je z ruky do ruky a až dosáhnete vnitřního uvolnění, vhoďte je do vody. Zaujala vás lunární kouzla? Přečtěte si o lunární magii více!

Vliv Měsíce na člověka (3)

Očistné rituály na novoluní

Novoluní je dobou vhodnou pro očistu fyzickou i mentální. Dopřejte si očistnou lázeň, uvolnění a relaxaci. Tento čas je vhodný pro odevzdání toho, co už si do dalšího měsíce nechceme nést.

Tyto záležitosti můžete vypsat na papír nebo udělat koláž a poprosit Lunu, aby vaše záměry podpořila. Papír se vším starým můžete spálit v ohništi nebo nad plamenem. Symbolicky můžete také zasít několik semínek, jako symbol nových začátků.

Rituálně můžete také očistit váš domov, ať už úklidem, zbavením se přebytečných věcí v domácnosti, zapálením bílých svící, vykuřováním šalvějí atd.

Máte nějaké oblíbené rituály při novoluní nebo úplňku? A věříte na vliv Měsíce na člověka?Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

NEDĚLE 03. 07. 2022
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 04. 07. 2022
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
ÚTERÝ 05. 07. 2022
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
STŘEDA 06. 07. 2022
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
ČTVRTEK 07. 07. 2022
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
PÁTEK 08. 07. 2022
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
SOBOTA 09. 07. 2022
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v přibývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Jak na domácí pečivo bez pekárny - 10 skvělých receptů

Ahoj paní Ivko, pekla jste už ten olivovo-fíkový? Jak to dopadlo.Taky mě zaujal - víc ten obrázek, ale nevím,z...

Třinácté znamení Hadonoš: Jste narození v jiném znamení zvěrokruhu?

Mám otázečku. Proč tam sakra přidávali 13. znamení?? A proč nemá každé znamení jeden měsíc? A já jsem štír a n...

5 potravin, které spolehlivě podpoří vaše trávení

potřebuji ho spíše stabilizovat a narovnat střevní mikrofloru

Depilace - lunární kalendář

Zdravim, myslela jsem ze ubyvajici v kozorohovi je idel. Ted jsem zmatena, muzete tedy shrnout ...

Operace

Dobrý den, úpro všechny operace je nejvhodnější ubývající Měsíc, vyhněte se však d...

Operace

Dobrý den,prosím kdy je nejlepší čas na gynekologickou operaci(odstranění dělohy )?deku...
Zobrazit všechna témata

doporučujeme ze zboží

Reklama

Náramek pro Kozoroha OCHRANA

Náramek pro ochranu, sílu, sebedůvěru, sebepoznání a nadhled
390 Kč

ERBAVEN - osvěžující gel na "těžké" nohy 100ml ESI

Osvěžující gel na unavené a bolavé nohy Osvěžující gel…
203 Kč

Náramek s přívěskem NAPOJENÍ

Luxusní kunzit s perletí pro harmonii, ochranu, klid a…
690 Kč

KLIDNÉ DÍTĚ Aura parfém 30ml

Unikátní propojení aromaterapie s Bachovou terapií = bio…
329 Kč

Solný svícen SRDCE

Broušený solný krystal na čajovou svíčku z Himalájí, tvar…
250 Kč

Pravidla bezpečného opalování: Jak dosáhnout rychle bronzového opálení?

S létem se každoročně vynoří téma “opalování”. Ze všech stran jsme varováni, jak jsou sluneční paprsky nebezpečné, a že bychom si měli dávat pozor. Jenže my ty sluneční paprsky k životu zároveň i potřebujeme. T...

Práce u počítače vestoje? Odhalte benefity standing office!

Sezení za počítačem začíná být čím dál více pasé. V současnosti se vyrábí hned několik typů stolů s nastavitelnou výškou, kterou můžete během pracovního dne přizpůsobit svému stylu práce. Jaké jsou benefity sta...

Pronásledování neboli stalking: Proč k němu dochází a jak ho poznat?

Pronásledování doslova posedlou a zaujatou osobou je vážný problém. V našich končinách je toto chování označováno též velmi známým anglickým výrazem stalking. Jedná se o značně obtěžující počínání, které dokonc...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Ananasový sorbet se sektem

Nejprve si pečlivě oloupejte ananas, ten pak nakrájejte na menší kusy a rozmixujte v mixéru spolu s cukrem. Ovocnou směs pak vložte do plastové misky, přiklopte a nechte mrazit několik minut až hodin v mrazáku....

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Nostalgický chvilky...

Taky míváte nostalgický chvilky...? Já si myslim, že je má snad čas od času každej. Možná ženský o trochu víc než chlapi. Já jsem nostalgik jak vyšitej. Miluju se hrabat ve starejch fotkách a otáčet stránky zatuchlejch alb, který v rukách drželi mí pra pra pra rodiče... Fotky tě totiž přenesou do jinýho času - je to vlastně takový cestování časem. Je to úžasná věc... Já v ten moment skoro nedejchám. A představuju si, kde asi jaká fotka vznikla a proč.