Pěstování bylinek: Verbena citronová neboli sporýš lékařský

verbenaVerbena neboli sporýš lékařský.

Verbena pochází z Ameriky, kde je trvalkou a miluje slunce. Verbena citronová, česky sporýš, se u nás pěstuje na balkóně a pokud se o ní budete dobře starat, budete mít krásnou květinu s různě barevnými květy. Navíc krásně voní. Jak si tedy tuto dekorativní květinu vypěstovat u sebe doma?

Verbena citronová neboli sporýš lékařský bývá vysoká až 15-30 centimetrů a vytváří koberec pestrobarevných květenství z drobných květů, proto je verbena dobrá na kobercové výsadby záhonů, do truhlíků a do nádob. V květinářstvích najdete řadu odrůd, které můžeme vypěstovat i ze semen.

Verbena citronová = sporýš lékařský

Semena verben vysévejte zjara a na konci léta. Na jaře ale dávejte pozor na spodní teplo pro klíčící rostlinky. Semenáčky jsou choulostivé na přeschnutí i na přemokření, teplotu potřebují minimálně kolem dvaceti stupňů.

Když rostlinky verbeny přepícháte, musíte začít po třech týdnech s přihnojováním, aby nezdřevnatěly výhony, které by tak už nekvetly. Pokud semena verbeny vyséváte v období léta, uchovávejte je na světlém místě, při deseti stupních a přiměřeně zalévejte. 

Jak pěstovat verbenu?

Jelikož verbena citronová miluje slunce, první důležitá věc je, pěstovat ji na místech, kam vám slunce svítí. Pokud ji dostatečně zaléváte, nemusíte se bát, že bude trpět úpalem. Dobře verbena citronová rostou v samozavlažovacích truhlících. Verbena je na vodu náročná, stejně tak na živiny, proto už dva týdny po výsadbě můžete začít s pravidelným týdenním přihnojováním.

Verbena citronová vám vydrží až do října

Když verbenu vysadíte, zastřihněte na kadí rostlině polovinu jejích výhonů, po rozvětvení pak ty zbylé, tím se rostliny více rozkvetou.  Pokud vám některá květenství odkvetou, nemusíte je odstraňovat, protože ostatní rozkvetlé rostliny je zakryjí. 

Verbena citronová není náročná na péči stačí pravidelně zalévat, hnojit a čas od času nůžkami ostříhat odkvetlá květenství. Verbena vám při takto dobré péči vydrží od června až do října. Verbena citronová přežije i první mráz, ale poté se budete muset rozhodnout, jestli rostlinu přezimovat, nebo si příští jaro pořídit novou. V zimě také bývá verbena napadány mšicemi, proto ji nezapomeňte kontrolovat. Přečtěte si, jak na mšice bez chemie.

Tipy:

  • Dobrým trikem je namočit semena na noc před výsevem do vlažné vody.
  • Na přihnojování jsou nejlepší tekutá hnojiva pro balkónové květiny.
  • Zaštípnuté výhonky verbeny lze použít k řízkování a zakořenění ve vodě (řízky by měly mít délku asi 15 cm a měly by být bez spodních lístků).

Přečtěte si také o dalším pěstování bylinek


Stáhnout v PDF
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte