Pěstování bylinek: Bobkový list

 bobkový list2Listy bobkového listu.

Vavřín – rostlina, která je spojená se starověkým Řeckem a Římem, kdy ji místní používali na věnce při slavnostech, bitvách a sportovních zápasech. V kuchyni pak můžete vavřín znát pod názvem bobkový list, který je výtečný v kuchyni a při přípravě zejména masových pokrmů. Vavřín pochází ze Středomoří, u nás proto rostlina podléhá mrazům. Bobkový list a jeho pěstování je možné v okrasných nádobách a přes zimu je třeba mít bobkový list na teplém místě. 

Bobkový list - pěstování

Vavřín je obdivuhodná rostlina, jelikož v přírodě dorůstá výšky dvou až osmi metrů a dožívá se věku až tří set let. Pokud se rozhodnete bobkový list pěstovat doma, nemusíte se bát, je to rostlina nenáročná. Pěstovat ho můžete běžném substrátu pro pokojové rostliny (bohatou na humus) a přihnojovat od konce února do konce září jednou za dva týdny běžnými hnojivy na pokojové rostliny.

Co ale musíte hlídat, je jeho pravidelné zalévání. Vavřín potřebuje pravidelně zalévat, přes léto a na přímém slunci dokonce každodenně. Musíme ale dbát na to, aby rostlina nestála ve vodě. V létě poznáme, že rostlina potřebuje zalít, když se výhonky se začnou sklánět a mladé lístky se trochu zkroutí. Jakmile však rostlinu zalijeme, rostlinka by se měla znova „probudit“.

Bobkový list dobře snáší řez a nenapadají ho škůdci

Od jara do podzimu je ideální jej pěstovat venku na zahradě nebo balkóně. Zimování vavřínu je ideální ve světlé chladné místnosti při teplotě 3 °C až 18 °C. Pokud jsou nízké teploty, rostlinu tolik zalévat nemusíme. Vavřín je díky svým tuhým listům s obsahem silic minimálně napadán škůdci, jako jsou mšice (přečtěte si, jak na mšice bez chemie). Bobkový list dobře snáší řez, ideální je provádět řez tak, aby rostlina dosahovala max 1,5 m. Nejvíc rostlině sluší kulovitý tvar.

bobkový list1Bobkový list v květináči.

Bobkový list - léčivé účinky

Bobkový list se pěstuje hlavně pro své aromativní, zelené a dekorativní listy. Využít ho můžete nejen při přípravě masa, ale také v omáčkách, na těstoviny, k rybím pokrmům a do marinád. Bobkový list využijete například v receptu na pomalu pečenou krkovici, v receptu na hovězí ragú nebo v receptu na polévku z pečeného květáku

Má chuť s nádechem citrusů a muškátového oříšku. Kromě skvělé chuti je bobkový list také užitečný, protože napomáhá zažívání a má lehké sedativní a antiseptické účinky. Ve formě čaje prospívá i revmatikům a pomáhá odstraňovat škodlivé látky z organismu.

Jako koření se používají pouze listy, a to jak čerstvé, tak sušené. Listy sušíme na suchém a tmavém místě. Po usušení listy ze stonků odtrháváme a můžeme je použít celé nebo drcené. Čerstvé listy vydrží v mikroténovém sáčku několik dní. Před použitím spíše krájíme. 

Přečtěte si také o dalším pěstování bylinek


Stáhnout v PDF

Přečteno: 1742x

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte