Pěstování bylinek: Šanta kočičí

Pěstování bylinek: Šanta kočičí

Šanta kočičí vypadá jako meduňka nebo máta, pro lidi má jakožto léčivka i podobné účinky, ovšem pro kočky to je věc neodolatelná, ze které doslova šílí. I kdybyste si ale učichali nos, neucítíte to samé, co kočky. Vůně je to zcela specifická, kterou lidský nos nerozeznává – pro nás je to jednoduše „něco jako máta“, pro kočky je to šanta kočičí, droga, které mnohé nedokáží odolat. Nepodceňujme ji ovšem i jako léčivku pro naše, lidské, použití.

Čtěte také:

Pěstování bylinek: Máta

Šanta kočičí - pěstování

S kočkami je ale spojena nejvíc, i odtud pramení její české jméno. Setkat se můžete s mnoha dalšími názvy. A to jak v zahradnictví, tak i v hobby marketech, nebo ve zverimexech. Koupíte ji sušenou, v květináčku nebo jako semena. Přečtěte si více o šantě kočičí!

  • Catnip
  • Catmint (kočičí máta)
  • Kočičí kokain
  • Kočičí afrodisiakum

Jak na kočky šanta působí?

Tou záhadnou a důležitou složkou šanty je látka nepetalactone, dále karvakrol a thymol, kterou kočky cítí a reagují na ni. Vyvolává u nich euforické stavy, při nichž kočka čerstvou nebo sušenou šantu okusuje, líže, ochutnává a očichává. Začne se válet, třít o koberec, mňoukat, být mimořádně hravá až divoká, nebo naopak rozmazlená, zvýšeně sliní a chová se, jako kdyby byla „mimo“. Tento stav trvá několik minut, pak odeznívá. Je to relax, nebojte, bylinka pro ně není nijak nebezpečná, maximálně na ně působí jako uspávadlo, některé kočky po požití šanty spí.

  • U některých koček může vyvolat nebo uspíšit nástup mrouskání, látka v ní voní jako kočičí feromon.
  • Zhruba 20 % koček na šantu vůbec nereaguje, ignorují ji také koťata.
  • Podobný účinek na kočky má i kozlík lékařský, ožanka kočičí (nazývaná též „kočičí tymián“) na některé i klasická máta peprná.
  • Šantu milují i velké kočkovité šelmy, třeba lvi a tygři.

TIP na léto: Šanta kočičí přitahuje kočkovité šelmy, ale KOMÁRY naopak spolehlivě odradí. Skvělá rostlina na letní okno u ložnice!

Šanta kočičí - léčivé účinky

Šanta je trošku podceňovaná lidovým léčitelstvím, protože ji můžete využít k podpoře uzdravení v řadě zdravotních problémů. Na člověka má uklidňující účinek. Ano, šanta kočičí přináší úlevu při nespavosti nebo ve stresovém období podobně jako meduňka. Někteří dokonce říkají, že umí tlumit migrény a bolesti hlavy vzniklé z přemíry stresu. Ale pomůže vám, i když si pokazíte žaludek či podráždíte střeva nevhodným jídlem, nebo:

  • zmírňuje menstruační křeče a bolesti hlavy spojené s cyklem
  • působí lehce močopudně, využijete ji při začínajícím zánětu močových cest
  • mírně snižuje krevní tlak
  • kaše z čerstvé šanty kočičí snižuje otoky a bolesti kloubů při artritidě
  • vnější účinek je skvělý také na pleť trpící akné a záněty

šanta kočičí1

Pěstování šanty kočičí: Slunce a teplo

Balkon nebo zahrada, všude je skvělá trvalka. Pokud ji tedy nepotká kočka, která ji zamlada zdevastuje. Jinak je to rostlina zcela bezproblémová. Šanta kočičí je rostlina z čeledi hluchavkovitých, dorůstá výšky asi 30 cm a má drobné hluchavce nebo mátě podobné listy, zubaté a lehce chlupaté. Kvete růžovými nebo fialovými kvítky v průběhu května až června. Jaké má nároky na pěstování?

  • slunné, teplé místo
  • střední, ale pravidelná zálivka
  • propustná, lehčí půda

TIP: Po odkvětu začátkem léta ji zastřihněte, vyrazí znovu mladými lístky. Pro léčivé čaje jsou nejvhodnější natě těsně před květem.

Jak šantu množit?

Šanta kočičí se skvěle množí všemi způsoby a i když ji necháte jen tak divoce růst, bude se její trs přirozeně zvětšovat, podobně, jako to máme u máty. Pokud máte problémy se škůdci, přečtěte si, jak na mšice.

  • řízky z dřevnatých stonků rovnou sadíme do země, nebo necháme zakořenit ve vodě
  • semena vyséváme zjara (klíčí až při teplotě 20 °C) nebo v průběhu celého roku (květináče s mladými ani ne ročními rostlinkami pak necháváme přezimovat v teple)
  • šanta kočičí je v mladém stavu nutná chránit před kočkami krytem ze sklenice nebo plastu, přece jen, je to magnet na kočky a cítí ji i v sousedství, starší rostliny návštěvu kočky již přežijí.

Přečtěte si také o dalším pěstování bylinek



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

PÁTEK 29. 03. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 30. 03. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 31. 03. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 01. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
ÚTERÝ 02. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
STŘEDA 03. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
ČTVRTEK 04. 04. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni

Je vodíková voda zázračným nápojem nebo jde o největší podvod 21. století?

Proč Hans dává k této vodě komentář k ionizované vodě? Jsou to dvě zcela jiné metody: obohacování vody o vodík...

Vztahové pověry z celého světa: Znáte je?

Od své babičky, znám hodně pověr (pocházela z Bílých Karpat).
Děvče se svým chlapcem nesmí být spolu sami, př...

Jak chovat hady – 5 důležitých rad pro začínající chovatele

Před tím, než se rozhodnete si hada pořídit, je vždy nutné si zjistit vše co se chovu týče a mít připravené kv...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Hledáte půjčku na splacení všech svých dluhů? Musíte zaplatit exekuci? Máte spis v reg...

Jarní očistná hladovka

Rád bych v březnu držel 3-4 dnní očistnou hladovku jen o vodě. Kdy začít a kdy končit?...

Výklad karet

Ahoj, človíčku :)) Následující řádky zaujmou spíše někoho, kdo je nějakým způsob...
Zobrazit všechna témata

Máte problémy s vyprazdňováním? 5 kroků ke zdravé stolici

Stolice: Téma, které je tak trochu tabu. Přitom se týká každého z nás. Jen málokdo může říci, že se v tomto směru nesetkal v životě s žádným problémem. Zácpa, průjem, problémy s vyprazdňováním… Co je považováno...

Afrodiziaka k jídlu. Které potraviny vám zaručí dokonalý večer ve dvou?

Vkrádá-li se do vašeho milostného života šeď, nuda a všednost, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. To samé platí i v případě, že se objevily potíže s libidem nebo impotencí. Možností, jak stávající stav řeši...

Děti a paměť: Jak účinně procvičovat paměť u dětí?

Dětství je obdobím, během kterého lidské tělo prochází obrovskými změnami. A to nejen vzhledově, ale také v oblasti orgánů. Jedním z takových orgánů je i mozek, který při narození není plně vyvinutý. Je složitý...

Jak se vyrovnat se ztrátou? Návod, na zdravé truchlení

Každého z nás to v životě občas potká. Ztráta blízké osoby je hodně bolestivá záležitost a je poměrně náročné se s ní vypořádat. Přitom nemusí jít hned u úmrtí, ale patří sem i rozchod nebo rozvod. Jak se vyrov...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.