Pěstování bylinek: Máta

Pěstování bylinek: Máta

V dalším díle seriálu o pěstování bylinek se podíváme na mátu, která svou chutí dokáže obohatit nejen čajovou směs, ale také mnoho jídel či nápojů. Navíc, má řadu příznivých účinků na naše zdraví. A protože máta není jen jedna, můžete získat pomocníků hned několik. Kterou si pořídit zrovna k vám domů? Jak na ni, aby vám dobře rostla? Čemu všemu je prospěšná? Co všechno z ní lze udělat? Pěstování bylinek nemusí být složité, pokud víte, jak na to.

Čtěte také:

Máta - nenáročná bylinka s širokým využitím

Jak máta působí na naše zdraví?

Typickou složkou máty je menthol (v lidové mluvě se užívá i peprmint), obsahuje však také třísloviny, hořčiny, flavonoidy a celý seznam důležitých látek. Díky tomu je schopna podpořit trávení, dýchací cesty, zmírňuje stres či ulevuje od bolesti kloubů. Protože jednou z vlastností mentolu je také chladivý efekt, používá se i v případě nějakých kožních potíží, u nichž pomáhá zklidnit pokožku a odstraňovat svědění. Jednotlivé druhy se mohou výrazně lišit, a to nejen chutí, ale také svými účinky. Máta - účinky, přečtěte si víc. 

Máta - druhy

  • Máta peprná 

    je asi nejznámější odrůda máty. Listy se používají do moučníků, čokolád, salátů či nápojů - nejznámější je asi mojito a skvělá je i v letních limonádách. Své místo si našla i v dospělém světě - vyrábí se z ní pálenka „zelená.“ Pomáhá pálením žáhy, spolu s anýzem podporuje činnost tlustého střeva a v kombinaci např. s revení reguluje činnost žlučníku a žlučovodů. Její inhalace ulevuje při nemocech horních cest dýchacích. Přečtěte si více o mátě
  • Máta vonná 

    je typická mentolová chuť je obohacena o chuť po jablku či citronu. Tato máta se využívá nejen v kuchyni, kde jídlu dodá zajímavý podtón, ale hojně i v tradičním léčitelství. Zde jí jsou připisování protizánětlivé účinky, přispívá ke snížení horečky a také podporuje správné trávení. Její aroma pomáhá odpuzovat hlodavce či klíšťata. 
  • Máta vodní 

    tento druh obsahuje pravděpodobně nejvíce silic, avšak „chutná“ po bahně, proto se zpravidla využívá méně. Nicméně v přírodním léčitelství se používala ke stimulaci tvorby žluče, proti průjmu a regulaci zažívání.
  • Máta klasnatá 

    je častou přísadou do koupelí, které ulevují od bolesti kloubů, zmírňují revmatické projevy a zklidňují pokožku při kožních problémech.

Svou zahradu potěšíte i dalšími druhy jako je například máta dlouholistá. Ta neobsahuje tolik zdraví prospěšných látek, zato potěší vaše estetické cítění. Kromě krásných květů získáte i širokou škálu motýlů, kterým „chutná“ a tak chodí sosat její nektar.

Máta - pěstování

Mátu doporučujeme pořídit v sazeničkách, obzvlášť, pokud jste v pěstování bylinek začátečníkem. Její vypěstování ze semínek je totiž náročnější - buď nevzejdou nebo bývají rostlinky slabé. Nicméně možné to je. Začíná se v březnu, kdy ji však držíme v teple, než zesílí. Další variantou jsou kořenové řízky.  Zpravidla se k nim přistupuje na jaře, ale v zásadě je možné tuto metodu provozovat celoročně. Jak na to?

  1. Odtrhněte zakořeněný kousek z rostoucí máty nebo vezměte celou rostlinu a rozdělte ji na menší části.
  2. Dejte ho do květináče a důkladně zalijte.
  3. Udržujte vlhkou půdu.

máta pěstování3

Pěstování máty v květináči

Mátu vždy vysazujeme do vlhké půdy. Svůj pěstitelský úspěch můžete podpořit i přidáním písku na dno květináče, čímž zabráníte hnití kořínků způsobené častým zalíváním. Máta nemá ráda sucho, a to ani v zimě. Je vděčná spíše za polostín, navíc chráněný proti větru. Pokud s rostlinkou počítáte na jeden rok, nemusíte hnojit. Důležité je rostlinku pravidelně zastřihávat, aby místo růstu vzhůru spíše košatěla.

Pěstování máty na zahradě

Máta se umí velice snadno až agresivně šířit napříč celou zahradou. Využívá k tomu své kořeny. Pokud tomu chcete zabránit, zasaďte ji v nějaké nádobě, kterou usadíte do záhonu, přičemž cca 2 cm horního okraje necháte nad povrchem. Dopřejte jí však prostor alespoň 50 x 20 cm. Podobně jako s květináčem na balkóně, i zde je důležité ji hodně zalévat. Půda by měla být vlhká, ale ne bahnitá. Abyste zamezili uhnití kořenů, i zde přimíchejte na dno nádoby trochu písku. Protože se rostlina může dožít až 5 let, je vhodné ji občas řídkým roztokem kompostu pohnojit.

Máta a její pěstování - na co si dát pozor

  • uhnívání kořínků a náchylnost k plísním (lze mu předejít přimícháním písku),
  • invazivní tendence převzít nad zahradou kontrolu (zasaďte v nádobě),
  • potíže s různými škůdci - mšice, roztoči (přečtěte si, jak na mšice),
  • vzdálenost mezi různými druhy máty alespoň 30 cm (spíše víc), neboť jinak hrozí jejich divoké křížení.

Pěstování bylinek - tipy u máty

  1. Pokud nemáte pro listy okamžité využití, zamrazte je a nebo usušte (lze i v troubě při teplotě cca 35 ˚C).
  2. Nejvhodnější čas sklizně listů je pozdní dopoledne.
  3. Dopolední slunce podporuje vznik aroma v listech.
  4. Pro zvýraznění chuti máty, ji zasaďte vedle kopřivy.
  5. Heřmánek mátě ubírá sílu, nedávejte je k sobě.
  6. Na zimu dejte mátu do chladnějších prostor (okolo 10 ˚C), s dostatkem světla a pravidelně zalévejte. Jestliže ji necháte na záhonku, chraňte kořeny, například chvojím.

máta pěstování1

Připravte si mátovou limonádu 

Přečtěte si také o dalším pěstování bylinek



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

STŘEDA 04. 12. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v přibývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť a nehty, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes…
více o tomto dni
ČTVRTEK 05. 12. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v přibývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť a nehty, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes…
více o tomto dni
PÁTEK 06. 12. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v přibývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. …
více o tomto dni
SOBOTA 07. 12. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v přibývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. …
více o tomto dni
NEDĚLE 08. 12. 2024
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v přibývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 09. 12. 2024
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v přibývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni
ÚTERÝ 10. 12. 2024
beran
Měsíc přibývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté…
více o tomto dni

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den paní Matrino, dnes trh nabízí různé druhy masti, krémů a gelů a každému n�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den, zkuste se podívat na výrobky od vabios.com, které jsou zaměřeny právě na tu ...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Urgentní půjčka pro ženy na mateřské dovolené a na MD v ČR Hrozí vám nepředvídat...
Zobrazit všechna témata

Jmelí si můžete vypěstovat i sami na zahradě. Jak na to?

Jmelí je oblíbený i tradiční symbol Vánoc všude na světě a spjat je zejména s polibkem pod ním, který má přinést dvěma lidem dlouhotrvající a šťastnou lásku nebo vztah. Dle evropských pověr pak představuje symb...

Advent je tu! Jak si jej rozplánovat, abychom do Vánoc všechno stihli?

Advent by měl být obdobím klidu a rozjímání. Místo toho se snažíme stihnout nemožné a těsně před Vánoci doslova odpadáme. Letos to ale bude jinak! Poradíme vám, jak si advent rozplánovat tak, abyste všechno s l...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Letos pečeme na Vánoce...

Dneska se předem omlouvám těm, kteří milují Vánoce a nemůžou se jich dočkat. Protože dneska bude můj blogovej článek spíše vyhovovat těm, co je neslaví anebo nechtějí slavit pro letošek. Já se na ně vždycky těšila, ale vlivem okolností je slavit vlastně letos ani nechci...