Pěstování bylinek: Levandule lékařská

 levandule a její pěstování2Pěstování levandule v květináči.

Levandule lékařská je stálezelená bylina s drobnými, nejčastěji fialovými květy. Její omamná vůně nás láká k použití nejen při ochucování jídel a nápojů, ale také k provonění prádla či vyhánění hmyzu. Podíváme se, jak na pěstování levandule doma i na zahradě a na co si přitom dát pozor.


Začtěte se také do dalších článků o levanduli. Přečtěte si náš starší článek o pěstování levandule, přečtěte si o levanduli na podzim, o množení levandule nebo o levanduli po zimě. Z levandule si také můžete připravit lahodnou levandulovou limonádu nebo dokonce domácí levandulový olej


Pěstování levandule na zahradě

Pěstování levandule je možné ze semínek, viz níže, nebo si můžeme koupit malé sazenice v zahradnictví nebo v obchodech pro kutily. Dá se také rozmnožovat pomocí řízků ze stonků. Levanduli sázíme na jaře nebo na podzim, ideálně do sušší, kamenité a vápnité půdy. V mokrých jílovitých půdách je pěstování levandule obtížnější. 

Nejkrásněji nám levandule pokvete po dvou až třech letech pěstování levandule. Před silnými mrazy můžeme kořeny levandule chránit slámou nebo suchými listy či senem. I když levandule miluje teplé a slunečné umístnění, mladé rostliny jsou citlivé na ostré slunceDůležité je levanduli nadměrně nezalévat, naopak sušší podmínky zvládá dobře. Čím slunečnější bude místo výsadby, tím aromatičtější budou květy levandule.

Množení levandule

Množení levandule provádíme tak, že na podzim z existující rostliny odřízneme konce výhonků bez květin v délce asi 10 centimetrů. Ve spodní polovině řízků odstraníme všechny listy, zapíchneme odřezky do nádoby se substrátem na množení levandule a pevně je do něj přitlačíme. Nádoby umístíme na světlé místo bez přímého slunce a pravidelně je zaléváme a rosíme. Na jaře nejprve umístíme nové rostliny v nádobách na jejich budoucí stanoviště, aby se otužily, a až poté je umístíme do země.

Pokud budeme sázet více sazenic na jednom místě, udržujeme rozestup cca 40 centimetrů podle druhu levandule a její očekávané výšky – některé druhy rostou do výšky 50 cm, některé až 90 centimetrů

Stříhání levandule

Levanduli stříháme dvakrát ročně – stříhání levandule provádíme jednou po odkvětu v srpnu a menší sestřih provedeme na jaře. Nikdy ji ale nezastřiháváme až po dřevnatou část, bylo by pro ni příliš náročné znovu obrazit.

levandule a její pěstování1Pěstování levandule.

Pěstování levandule v květináči

Pokud si chceme vypěstovat levanduli ze semínek, zasejeme je v období února až března. Do květináčů či truhlíků umístíme substrát a na něj položíme semínka, která mírně zatlačíme – nezasypáváme je hlínou! Substrát udržujeme stále vlhký, semínka vyklíčí za 3-4 týdny – ideální je pro ně teplota kolem 20 stupňů Celsia a světlé místo bez přímého slunce.

Když budou mít rostlinky levandule asi 10 centimetrů, můžete je rozsadit a umístit i ven na balkon. Výhodou pěstování levandule pro nezkušené pěstitele je fakt, že pokud jí zapomenete občas zalít, vadit jí to nebude. Chybou by naopak bylo dávat jí vody příliš. Je to tedy ideální bylinka do domácnosti, o kterou se nemusíte bát ani během dovolené.

V zimě je třeba levanduli v květináči chránit pouze před silnými mrazy – není ale vhodné ji umisťovat do vyhřátého bytu. Při dodržování těchto zásad nám vydrží roky. I v květináči je důležité při pěstování levandule ji pravidelně na podzim a na jaře zastřihávat, aby nám nepřerostla. Ideálně ji zastřihneme asi o polovinu přírůstků z předchozího roku. Pravidelné zastřihávání nám také zajistí hustou rostlinu, která bohatě pokvete.

Sběr a uchování levandule

Po pěstování levandule bylinu nejčastěji uchováváme sušením poté, co jsme ji plně rozkvetlou sklidili ustřižením. Můžeme ji buďto rozložit ve stínu na novinový papír nebo zavěsit na suchém stinném místě ve svazcích květem dolů.

Usušenou levanduli můžeme použít jako voňavou dekoraci, osvěžit s ní uložené prádlo a oblečení, inhalovat květy vložené do horké lázně nebo si vyrobit levandulový olej. V kuchyni je levandule vyhledávaným aromatickým kořením.

Přečtěte si také o dalším pěstování bylinek


Stáhnout v PDF

Přečteno: 1088x

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Doporučujeme k tématu

Vonné tyčinky SATTVA 15ks

Přírodní ručně vyráběné vonné tyčinky  Bez syntetických vůní,…

Cena: 74 Kč

Vonné tyčinky 20ks - různé druhy

Indické vonné tyčinky - různé vůně Požadovanou vůni prosím vyberte nad…

Cena: 42 Kč

Esenciální olej LEVANDULE Dr.Popov

Esenciální olej na popáleniny, bolesti hlavy, proti stresu Levandule uklidňuje…

Cena: 90 Kč

Tekutý prací prostředek s levandulí 2l…

Přírodní prací prostředek Vhodný i pro ruční praní. Obsahuje rostlinné,…

Cena: 299 Kč

Detoxikační náplasti LEVANDULE 14ks

přírodní detoxikační náplasti na chodidla, 14 ks Přírodní detoxikační…

Cena: 349 Kč

Koupelová sůl LEVANDULE 1kg

Koupelová sůl s levandulí Přírodní koupelová sůl z Himalájí, hmotnost 1…

Cena: 110 Kč

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte