Pěstování bylinek: Rýmovník

rýmovníkJak na rýmovník a jeho pěstování?

Pěstování bylinek má rozhodně své výhody. Nejen, že vám udělají krásnou dekoraci, pročistí vzduch v místnosti, ale navíc poslouží i vašemu zdraví. A co víc, skvěle chutnají v běžných jídlech. Jednou z bylinek, kterou se vyplatí pěstovat, je rýmovník. Občas se označuje jako řecký eukalyptus nebo kubánské oregano. Vůně i chuť jeho listů totiž připomíná hned celou řadu bylin - v jednom. Co všechno rýmovník dokáže? A jak být při pěstování rýmovníku úspěšný?

Pěstování rýmovníku? 10 důvodů proč ano

 1. Rýmovník odpuzuje hmyz.
 2. Pomáhá s nachlazením, bolestí v krku a horečkami.
 3. První pomoc při popáleninách.
 4. Podporuje imunitní systém (obsahuje vitamín C).
 5. Upravuje trávení - pomáhá při žaludečních potížích nebo nevolnostech.
 6. Reguluje krevní tlak.
 7. Zklidňuje organismus - pomáhá při nespavosti, nervozitě, snižuje dopady stresu.
 8. Ulevuje při bolesti hlavy.
 9. Zvyšuje produkci mateřského mléka.
 10. Podporuje činnost ledvin - pomáhá vyloučit toxiny s těla (vhodný jako součást detoxikace). Přečtěte si další účinky rýmovníku

Pěstování rýmovníku - jak si rostlinu pořídit

Nejsnazším způsobem pořízení je samozřejmě koupě rostlinky v zahradním centru. Obvykle jsou k dispozici po celý rok. Dalším ze způsobů je odstřihnutí jedné lodyhy i s listy, která se následně dá zakořenit do vody. Proces trvá přibližně 3 týdny. Poté se pěstování rýmovníku přesouvá do květináčku s běžným zahradním substrátem. Podobně přistupujeme i k množení rýmovníku - opět stačí odstřihnuté lodyhy nechat zakořenit. Rýmovník můžete množit celoročně, s výjimkou zimního období. Přečtěte si více o rýmovníku

Jak na pěstování rýmovníku 

Rýmovník je v zemi původu keřem. Ve středoevropských podmínkách však venku nezvládne zimní období. Z tohoto důvodu se zpravidla pěstuje celoročně jako „pokojová rostlina.“ Má rád rozptýlené světlo, tzn. pobyt ve světlé místnosti nebo na parapetu, avšak bez přímého dopadu (zejména poledního) slunce. Listy mají tendenci se jinak spálit. Z hlediska výběru půdy není pěstování rýmovníku náročné. Je vděčný i za běžný zahradnický substrát, který můžete namíchat s pískem nebo trochou perlitu, čímž mu zeminu odlehčíte. 

Rýmovník není náročný ani na zálivku. Neuškodí mu, když na zalévání občas zapomenete. Svou zásobu vody drží v listech. Jako podporu můžete přihnojovat klasickým hnojivem, ale pokud plánujete využít jeho léčivých účinků, zvolte spíše hnojiva pro bylinky. Pokud chcete v pěstování rýmovníku pokračovat i další rok, je třeba jej na jaře přesadit do většího květináčku. Pokud se vám však rozroste, můžete přesadit i během roku.

Na co si dát pozor při pěstování rýmovníku

 • Pravidelně jej zaštipujte, rostlina bude košatější.
 • Škodí mu časté přelévání. Začne žloutnout a hnědnout.
 • Je velmi náchylný na zimu.
 • V zimním období mu dopřejte dostatek světla a spíše sucho.
 • Vyžaduje hodně světla (nikoli přímé slunce). Ideální je východní okno.
 • Pokud se rostlině začnou „kroutit“ listy, je potřeba zalít.
 • Pozor na průvan a výkyvy teplot.

Jak využít a uchovat sílu rýmovníku?

Způsobů, jak využít vlastností rýmovníku, je hned několik. Narozdíl od ostatních bylin však nejde usušit (respektive je to velmi náročné). Jeho listy obsahují příliš vody. Jak tedy z pěstování rýmovníku mít ten nejlepší užitek?

 1. Využijte sílu čerstvých listů - podobně jako aloe vera (přečtěte si více o aloe vera) pomáhá šťáva z listů rýmovníku při popáleninách. Rozdrcené listy v dlaních slouží i jako přírodní repelent. Je skvělý do jídla, zejména k dochucení masa nebo jako součást zálivky do zeleninového salátu.
 2. Odvar / čaj z rýmovníku - při nachlazení, žaludečních potížích nebo záchvatu astmatu. Pro silnější účinek přimíchejte lžičku medu (doplníte odvar o minerály a vitamíny).
 3. Udělejte si domácí sirup z rýmovníku- recept - uvolňuje hleny, ulevuje při bolesti v krku a působí i zklidňujícím způsobem na nervový systém (používá se při nespavosti nebo náročném stresovém období).
 4. Udělejte si domácí mast z rýmovníku - blahodárně působí (nejen) na suchou kůži, podporuje hojení ran a popálenin, je podpůrný při léčbě nemocí dýchacích cest (aplikuje se pod nos, na spánky nebo na hrudník).

Přečtěte si také o dalším pěstování bylinek


Stáhnout v PDF

Přečteno: 2204x

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Doporučujeme k tématu

Bylinný čaj XL ŽALUDEK A STŘEVA

Porcovaný čaj v kvalitě sypaného čaje, 1 sáček na 4dl čaje Přírodní…

Cena: 49 Kč

Bylinný čaj XL VYSOKÝ KREVNÍ TLAK

Porcovaný čaj v kvalitě sypaného čaje, 1 sáček na 4dl čaje Přírodní…

Cena: 49 Kč

Bylinný čaj XL SLINIVKA

Porcovaný čaj v kvalitě sypaného čaje, 1 sáček na 4dl čaje Přírodní…

Cena: 49 Kč

Bylinný čaj XL PŘEKYSELENÍ ORGANISMU

Porcovaný čaj v kvalitě sypaného čaje, 1 sáček na 4dl čaje Přírodní…

Cena: 49 Kč

Bylinný čaj XL LYMFATICKÝ

Porcovaný čaj v kvalitě sypaného čaje, 1 sáček na 4dl čaje Přírodní…

Cena: 49 Kč

Bylinný čaj XL CHOLESTEROL

Porcovaný čaj v kvalitě sypaného čaje, 1 sáček na 4dcl čaje Přírodní…

Cena: 49 Kč

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte