Pěstování bylinek: Rýmovník

Pěstování bylinek: Rýmovník

Pěstování bylinek má rozhodně své výhody. Nejen, že vám udělají krásnou dekoraci, pročistí vzduch v místnosti, ale navíc poslouží i vašemu zdraví. A co víc, skvěle chutnají v běžných jídlech. Jednou z bylinek, kterou se vyplatí pěstovat, je rýmovník. Občas se označuje jako řecký eukalyptus nebo kubánské oregano. Vůně i chuť jeho listů totiž připomíná hned celou řadu bylin - v jednom. Co všechno rýmovník dokáže? A jak být při pěstování rýmovníku úspěšný?

Čtěte také:

Vyrobte si domácí sirup z rýmovníku a zbavte se nachlazení i stresu

Pěstování rýmovníku? 10 důvodů proč ano

  1. Rýmovník odpuzuje hmyz.
  2. Pomáhá s nachlazením, bolestí v krku a horečkami.
  3. První pomoc při popáleninách.
  4. Podporuje imunitní systém (obsahuje vitamín C).
  5. Upravuje trávení - pomáhá při žaludečních potížích nebo nevolnostech.
  6. Reguluje krevní tlak.
  7. Zklidňuje organismus - pomáhá při nespavosti, nervozitě, snižuje dopady stresu.
  8. Ulevuje při bolesti hlavy.
  9. Zvyšuje produkci mateřského mléka.
  10. Podporuje činnost ledvin - pomáhá vyloučit toxiny s těla (vhodný jako součást detoxikace). Přečtěte si další účinky rýmovníku

Pěstování rýmovníku - jak si rostlinu pořídit

Nejsnazším způsobem pořízení je samozřejmě koupě rostlinky v zahradním centru. Obvykle jsou k dispozici po celý rok. Dalším ze způsobů je odstřihnutí jedné lodyhy i s listy, která se následně dá zakořenit do vody. Proces trvá přibližně 3 týdny. Poté se pěstování rýmovníku přesouvá do květináčku s běžným zahradním substrátem. Podobně přistupujeme i k množení rýmovníku - opět stačí odstřihnuté lodyhy nechat zakořenit. Rýmovník můžete množit celoročně, s výjimkou zimního období. Přečtěte si více o rýmovníku

Jak na pěstování rýmovníku 

Rýmovník je v zemi původu keřem. Ve středoevropských podmínkách však venku nezvládne zimní období. Z tohoto důvodu se zpravidla pěstuje celoročně jako „pokojová rostlina.“ Má rád rozptýlené světlo, tzn. pobyt ve světlé místnosti nebo na parapetu, avšak bez přímého dopadu (zejména poledního) slunce. Listy mají tendenci se jinak spálit. Z hlediska výběru půdy není pěstování rýmovníku náročné. Je vděčný i za běžný zahradnický substrát, který můžete namíchat s pískem nebo trochou perlitu, čímž mu zeminu odlehčíte. 

Rýmovník není náročný ani na zálivku. Neuškodí mu, když na zalévání občas zapomenete. Svou zásobu vody drží v listech. Jako podporu můžete přihnojovat klasickým hnojivem, ale pokud plánujete využít jeho léčivých účinků, zvolte spíše hnojiva pro bylinky. Pokud chcete v pěstování rýmovníku pokračovat i další rok, je třeba jej na jaře přesadit do většího květináčku. Pokud se vám však rozroste, můžete přesadit i během roku.

Na co si dát pozor při pěstování rýmovníku

  • Pravidelně jej zaštipujte, rostlina bude košatější.
  • Škodí mu časté přelévání. Začne žloutnout a hnědnout.
  • Je velmi náchylný na zimu.
  • V zimním období mu dopřejte dostatek světla a spíše sucho.
  • Vyžaduje hodně světla (nikoli přímé slunce). Ideální je východní okno.
  • Pokud se rostlině začnou „kroutit“ listy, je potřeba zalít.
  • Pozor na průvan a výkyvy teplot.

Jak využít a uchovat sílu rýmovníku?

Způsobů, jak využít vlastností rýmovníku, je hned několik. Narozdíl od ostatních bylin však nejde usušit (respektive je to velmi náročné). Jeho listy obsahují příliš vody. Jak tedy z pěstování rýmovníku mít ten nejlepší užitek?

  1. Využijte sílu čerstvých listů - podobně jako aloe vera (přečtěte si více o aloe vera) pomáhá šťáva z listů rýmovníku při popáleninách. Rozdrcené listy v dlaních slouží i jako přírodní repelent. Je skvělý do jídla, zejména k dochucení masa nebo jako součást zálivky do zeleninového salátu.
  2. Odvar / čaj z rýmovníku - při nachlazení, žaludečních potížích nebo záchvatu astmatu. Pro silnější účinek přimíchejte lžičku medu (doplníte odvar o minerály a vitamíny).
  3. Udělejte si domácí sirup z rýmovníku- recept - uvolňuje hleny, ulevuje při bolesti v krku a působí i zklidňujícím způsobem na nervový systém (používá se při nespavosti nebo náročném stresovém období).
  4. Udělejte si domácí mast z rýmovníku - blahodárně působí (nejen) na suchou kůži, podporuje hojení ran a popálenin, je podpůrný při léčbě nemocí dýchacích cest (aplikuje se pod nos, na spánky nebo na hrudník).

Přečtěte si také o dalším pěstování bylinek



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ČTVRTEK 28. 03. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 29. 03. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 30. 03. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 31. 03. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 01. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
ÚTERÝ 02. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
STŘEDA 03. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Je vodíková voda zázračným nápojem nebo jde o největší podvod 21. století?

Proč Hans dává k této vodě komentář k ionizované vodě? Jsou to dvě zcela jiné metody: obohacování vody o vodík...

Vztahové pověry z celého světa: Znáte je?

Od své babičky, znám hodně pověr (pocházela z Bílých Karpat).
Děvče se svým chlapcem nesmí být spolu sami, př...

Jak chovat hady – 5 důležitých rad pro začínající chovatele

Před tím, než se rozhodnete si hada pořídit, je vždy nutné si zjistit vše co se chovu týče a mít připravené kv...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Hledáte půjčku na splacení všech svých dluhů? Musíte zaplatit exekuci? Máte spis v reg...

Jarní očistná hladovka

Rád bych v březnu držel 3-4 dnní očistnou hladovku jen o vodě. Kdy začít a kdy končit?...

Výklad karet

Ahoj, človíčku :)) Následující řádky zaujmou spíše někoho, kdo je nějakým způsob...
Zobrazit všechna témata

Máte problémy s vyprazdňováním? 5 kroků ke zdravé stolici

Stolice: Téma, které je tak trochu tabu. Přitom se týká každého z nás. Jen málokdo může říci, že se v tomto směru nesetkal v životě s žádným problémem. Zácpa, průjem, problémy s vyprazdňováním… Co je považováno...

Afrodiziaka k jídlu. Které potraviny vám zaručí dokonalý večer ve dvou?

Vkrádá-li se do vašeho milostného života šeď, nuda a všednost, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. To samé platí i v případě, že se objevily potíže s libidem nebo impotencí. Možností, jak stávající stav řeši...

Děti a paměť: Jak účinně procvičovat paměť u dětí?

Dětství je obdobím, během kterého lidské tělo prochází obrovskými změnami. A to nejen vzhledově, ale také v oblasti orgánů. Jedním z takových orgánů je i mozek, který při narození není plně vyvinutý. Je složitý...

Jak se vyrovnat se ztrátou? Návod, na zdravé truchlení

Každého z nás to v životě občas potká. Ztráta blízké osoby je hodně bolestivá záležitost a je poměrně náročné se s ní vypořádat. Přitom nemusí jít hned u úmrtí, ale patří sem i rozchod nebo rozvod. Jak se vyrov...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.