Pozitivní myšlení dokáže do vašeho života přinést mnoho dobrého. Jak se na něj nastavit?
Pozitivní myšlení má na duševní i fyzické zdraví člověka téměř zázračný vliv! Významně napomoci pak může i k efektivnímu zvládání stresu, kterému se zkrátka nelze v životě tak úplně vyhnout. Pokud jste ze své podstaty optimistou, asi pro vás nebude pozitivní myšlenková vlna žádným problémem. Zarytí pesimisté však mohou s tímto nastavením jaksi bojovat. Pojďme si tedy říct, jak zůstat nad věcí!
Nutno podotknout, že pozitivní myšlení není „lékem“ na všechno, tj. nevyřeší všechny vaše problémy mávnutím kouzelného proutku. Může vám ale pomoct v tom, že budete různé situace řešit daleko příznivějším a produktivnějším způsobem. Každý se může naučit pozitivně myslet! Zkuste to tedy i vy.
Pozitivní myšlení versus negativní myšlení: Jak poznáte, že jste spíše negativistou?
Nejste si jistí, zda je vaší doménou pozitivní myšlení nebo to negativní? Pak se můžete prověřit u následujících znaků, které identifikují spíše negativismus. Jen díky uvědomění si své podstaty se totiž můžete změnit!
- Připouštíte si v životě jen to špatné? Pak jste nejspíš negativistou, pro kterého je zcela typické odfiltrování pozitivních situací (ty jsou obvykle rychle zapomenuty). Zkuste vnímat i to dobré, co se kolem vás děje – a věřte, že děje!
- Vztahujete problémy na sebe? To je pro negativismus poměrně typické. Když se například něco nepodaří, obviňujete se – i když se vás to přímo netýká. Stejně tak si můžete snadno myslet, že zrušená party je kvůli vám, protože vás nikdo nemá rád.
- Přemýšlíte nad katastrofickými scénáři? Potom to asi v životě nemáte jednoduché. V tomto ohledu myslete na to, že myšlenka má skutečně sílu. Dokážete díky ní přivolat do svého života dobré ale i špatné věci. Co tedy radši vsadit na pozitivní myšlení, které zamete se všemi těmi nesmyslnými katastrofami ve vaší hlavě?
Mezi další projevy negativistického myšlení pak patří i extrémní perfekcionismus, zveličování problémů, obviňování druhých za různé nepříjemné situace (do kterých se dostanete) a sebeobviňování se za to, že neděláte vše, co byste si ve skutečnosti představovali – máte na sebe vysoké nároky. Pozitivní myšlení je vám pak na hony vzdáleno i tehdy, pokud rádi polarizujete, tj. vidíte svět pouze dobrý nebo špatný (neexistuje pro vás zlatá střední cesta).
Nejste zrovna reklamou na pozitivní myšlení? Pak den, co den poctivě trénujte
Jestliže snadno podléháte různým splínům a jste spíše zasmušilými lidmi, čeká vás na cestě k pozitivnímu myšlení tvrdá práce. Začít můžete třeba hned těmito kroky:
- Zaměřte se na dobré věci. Jak už to, tak bývá, život je jako horská dráha. Jednou jste nahoře a po druhé zase dole. O to více vám jej usnadní určitý nadhled a pozitivní myšlení. Snažte se tedy vidět i v každém mraku sluneční paprsek (obrazně řečeno). Když vám například někdo z blízkých zruší na poslední chvíli schůzku, nerozčilujte se. Naopak pojměte volný čas přínosně pro sebe. Věnujte se tedy činnosti, která vás těší.
- Projevte vděčnost. Málokdo si uvědomuje, co dobrého v životě má – možná je to rychlým životním tempem, které zná snad každý. Praktikování vděčnosti ale blahodárně působí na celkové zdraví – redukuje stres, posiluje sebevědomí a podporuje odolnost v horších časech. Vyjádřete tedy osobní štěstí z toho, že máte skvělého partnera, hodné děti, nenahraditelného přítele nebo nápomocného kolegu. Někdy ovšem stačí i vděk za život jako takový, tj. za každodenní maličkosti, jako je kvalitní spánek, střecha nad hlavou, chutné jídlo a podobně. TIP: začnete si psát deník vděčnosti!
- Buďte otevření humoru. Smích skutečně léčí – dokáže efektivně bojovat se stresem a preventivně působí i proti vzniku úzkostí a deprese! Proto se nezdráhejte mu zcela propadnout a klidně i v časech zlých. Dodá vám dostatek sil pro překonání kdejaké překážky.
- Obklopte se pozitivními lidmi. Dalším nepopiratelným faktem je to, že negativismus či pozitivní myšlení jsou opravdu nakažlivé. Proto choďte, pokud možno, mezi příjemně a vesele naladěné lidi. Věřte, že v jejich přítomnosti se budete cítit přímo královsky – a tak je s jistotou poznáte. Vyzařují skvělou energii a více dávají, než berou.
- Cvičte pozitivní sebemluvu. Člověk je sám sobě leckdy největším kritikem. Pakliže máte také tendence se veřejně ponižovat, zkuste to jinak a lépe. Věřte ve své schopnosti a nikdy se nepodceňujte. A když sami sebe povzbudíte, uvidíte, že vám vše půjde od ruky. Krom jiného pozitivně ovlivníte nejen své myšlenky, ale i pocity – snáz se tedy budete vyrovnávat se stresem.
- Začněte každý den něčím pozitivním. Poslechnout si můžete například oblíbenou hudbu anebo udělat pro někoho jiného dobrý skutek. Zahřeje vás to u srdce a zlepší vám to náladu!
Zdravotní přínosy pozitivního myšlení
Už jen samotné rozhodnutí o změně nastavení myšlení je velkým pokrokem. Předává vám to informaci, že chcete žít opravdu v souladu se sebou, a naopak se nechcete nechat ovlivňovat pocity jiných lidí nebo nejrůznějšími okolnostmi. A když do toho šlápnete, čeká na vás v souvislosti s pozitivním myšlením mnoho benefitů! Jaké to jsou?
- Pozitivním myšlením si můžete regulérně prodloužit život!
- Pozitivním myšlením se obloukem vyhnete úzkostem, depresím a jiným psychickým problémům.
- Pozitivním myšlením budete lépe zvládat fyzickou ale i duševní bolest (např. po úraze nebo ztrátě někoho blízkého).
- Pozitivním myšlením posílíte svůj imunitní systém, a tak vás budou všechny nemoci obcházet.
- Pozitivním myšlením vylepšíte své kardiovaskulární zdraví, tedy snížíte pravděpodobnost vzniku infarktu nebo cévní mozkové příhody v budoucnu.
- Pozitivním myšlením lépe odoláte stresovým situacím.
- Pozitivním myšlením se můžete vyhnout onkologickému nebo autoimunitnímu onemocnění.
Vědci dodnes přesně nevyzkoumali, proč má pozitivní myšlení na zdraví člověka tak blahodárný vliv. Mají však za to, že pozitivně naladění lidé lépe zpracovávají stres – který, jak známo, bývá pro tělo i duši destruktivní (když překročí jistou mez). Též se předpokládá, že pozitivní lidé více inklinují k zdravějšímu životnímu stylu, tedy zdravěji jí, nekouří, neholdují příliš alkoholu a hýbou se.
Autor článku: Iveta Reinisch
Diskuse k článku