Lékaři používají k diagnostice roztroušené sklerózy také magnetickou rezonanci - hodnotí výskyt tzv. plaků/lézí.

Roztroušená skleróza postihuje nejčastěji lidi v produktivním věku. Existují možnosti prevence?

Roztroušená skleróza je autoimunitní onemocnění centrálního nervového systému a postihuje na celém světě kolem tří milionů lidí. Dosud vědečtí pracovníci nepřišli s konkrétním zjištěním, co tuto nemoc vlastně způsobuje. Mají však za to, že se může jednat o kombinaci genetických faktorů a také prostředí, ve kterém dotyčný žije.

Faktem zůstává, že roztroušená skleróza postihuje primárně mladé a produktivní lidi ve věkovém rozmezí 20 až 40 let a 3x častěji také ženy. Diagnostikována však může být i po 40 roku života. Pojďme si tedy představit několik preventivních kroků, kterými lze předejít tomuto degenerativnímu onemocnění.

Co je to roztroušená skleróza a jak se projevuje?

Jak již bylo v úvodu uvedeno, roztroušená skleróza (zkratka RS) je autoimunitní onemocnění – což lze vykládat tak, že imunitní systém nemocného napadá své vlastní buňky. V tomto konkrétním případě destruuje neurony v centrálním nervovém systému (mozek a mícha). Konkrétně dochází k destrukci myelinu, což je ochranný obal nervových vláken – to může následně komplikovat „komunikaci“ mezi jednotlivými neurony, tedy i mezi mozkem a zbytkem těla.

Čtěte také:

Nemoc jako skvělá cesta k našemu sebepoznání

Mezi základní projevy roztroušené sklerózy patří:

  • necitlivost nebo slabost v jedné či více končetinách
  • brnění
  • špatná koordinace pohybu
  • nejistota v chůzi
  • rozmazané nebo dvojité vidění
  • částečná nebo úplná ztráta zraku na jedno oko (často spojená i s bolestivostí oka)
  • zvýšená únava
  • kognitivní problémy
  • výkyvy nálad

Pakliže u sebe zaznamenáte výše uvedené příznaky (několik z nich), určitě navštivte co nejdříve svého ošetřujícího lékaře. Ten vás pošle dle potíží ke specialistovi, který potvrdí či vyloučí onemocnění roztroušenou sklerózou.

Jak se roztroušená skleróza diagnostikuje a léčí?

Jakmile lékař (obvykle neurolog) pojme podezření na roztroušenou sklerózu, pečlivě pacienta vyšetří. Zkoumána je nejen jeho osobní a rodinná anamnéza. Provádí se totiž i neurologické vyšetření, analýza mozkomíšního moku (při RS je přítomnost tzv. oligoklonálních pásů), krevní odběry pro vyloučení jiných potíží a magnetická rezonance. Specialista tedy v rámci výsledků vyšetření posuzuje více kritérií, která jsou specifická pro diagnostiku RS. Tato kritéria se v lékařském světě nazývají McDonaldova a zahrnují výskyt + počet lézí na mozku nebo v míše (také tzv. plaky), zdravotní obtíže (tzv. ataky, v počátku nemoci se hovoří o klinickém izolovaném syndromu – CIS) a samotný průběh nemoci. Definitivní diagnostika onemocnění je tedy poměrně složitým procesem, který má svá specifika.

Při potvrzení roztroušené sklerózy se zahajuje léčba. Její forma však závisí na stadiu samotné nemoci. Pokud se jedná o akutní příznaky, obvykle bývají podávány kortikosteroidy ve vysokých dávkách (buď tablety nebo infuze). V rámci dlouhodobého hlediska se pak přistupuje k biologické léčbě.

I pravidelnou fyzickou aktivitou můžete předejít zdravotním potížím spojeným (nejen) s roztroušenou sklerózou! Udržte se fit!

Možnosti prevence aneb Nedejte roztroušené skleróze šanci!

Lékaři a vědci pracují neustále na zkoumání příčin roztroušené sklerózy, čímž také přichází na možné cesty prevence. Pro své zdraví tedy můžete udělat během života mnohé. Na co se zaměřit?

  • Eliminujte ve svém životě (pokud možno) stres, tedy více odpočívejte a pečujte o své duševní zdraví. Vědci přišli se zjištěním, že extrémně stresující situace v životě mohou zvýšit riziko rozvoje roztroušené sklerózy o 17 až 30 %.
  • Nekuřte cigarety ani jiné tabákové výrobky. Kouření je jedním z rizikových faktorů pro rozvoj RS. Stejně nebezpečné však může být i tzv. pasivní kouření!
  • Jezte vyváženou stravu. Mnohé studie prokázaly, že zejména obezita u dospívajících může představovat v dospělém věku zvýšené riziko rozvoje roztroušené sklerózy. Obecně lze tedy říct, že optimální hmotnost je v prevenci nemoci také zásadní. Proto jezte nutričně hodnotné potraviny a netloustněte.  
  • Zůstaňte fyzicky aktivní. Věnujte se jakýmkoliv sportům či denním procházkám. I to přispěje celkovému zdraví.
  • Doplňujte vitamin D. Vědci také zjistili, že dostatečná hladina vitaminu D může předcházet rozvoji RS. Užívat můžete buď doplňky stravy, anebo se pravidelně vystavovat slunečním paprskům, což vás nic nestojí…

Zajímavé jsou však i výsledky jiných studií, které prokazují, že pití červeného vína může díky obsahu resveratrolu též působit preventivně/proti rozvoji roztroušené sklerózy – tato látka má totiž protizánětlivé účinky. Samozřejmě je vhodné udržet přiměřené množství. A ještě jedna dobrá zpráva na závěr pro kávomilce! Vědci přišli v roce 2016 s tím, že lidé popíjející více kávy za den (asi 4 šálky) mohou vykazovat podstatně nižší riziko rozvoje RS!

Autor článku: Iveta Reinisch



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

SOBOTA 27. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 28. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 29. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
ÚTERÝ 30. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
STŘEDA 01. 05. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni
ČTVRTEK 02. 05. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni
PÁTEK 03. 05. 2024
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v ubývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

MUDr. Božena Hofrová: praktický lékař pro dospělé, Vracov
Jste z Vracova nebo blízkého okolí…
MUDr. Romana Kochrdová
Hledáte v Jihlavě zkušenou a…
MUDr. Magdalena Zmrhalová
Interní a diabetologickou ordinaci v Jihlavě…

Nejlepší sirupy do kávy si vyrobíte sami doma a za pár korun

No, pro mne je káva KÁVA a měla by i kávou zůstat, tj. s čistou chutí a vůní kávy. A že cukr do kávy nepatří? ...

Entezopatie

Dobrý den p. Jano jsem na tom stejně, bolesti,které mám snad všude. Jak jste vy na tom ?Příspěvek je starý 4 r...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Bylo mi doporučeno ať užívám fermentovanou rýži na snížení cholesterolu v krvi. Máte...

prací prostředky e shop

tam taky ráda objednávám. Líbí se mi, že je to eshop zamřěený celkově na ekologii a c...

prací prostředky e shop

taky si nemůžu vynachválit tu Tierra Verde :)
Zobrazit všechna témata

Nezapomenutelná žádost o ruku aneb Kde vyslovit „Vezmeš si mě?“

Chcete, aby vaše žádost o ruku měla jistý punc originality a došly vám nápady? Pak pro vás máme hned několik tipů, díky nimž pozdvihnete tak důležitý okamžik života na vyšší úroveň. Svůj způsob si v našem výčtu...

Nanotechnologie v domácnosti: Univerzální úklid s nano houbičkami

V dnešní zrychlené době si často nemůžeme dovolit ztrácet hodiny času nad úklidem. Naštěstí se vývoj rapidně posunul i v oblasti úklidu a přinesl s sebou revoluční pomocníky v podobě nano houbiček. Tito malý, a...

Sociální sítě u dětí: Kdy je povolit a jaká přináší rizika?

Sociální sítě jsou v 21. století tématem číslo jedna. Od jejich vzniku si na ně lidé velmi rychle zvykli, a tak jsou dnes nedílnou součástí mnoha životů. Kde je ale ona zdravá uživatelská míra a existuje nějaká...

Nejlepší sirupy do kávy si vyrobíte sami doma a za pár korun

Pořádně hořkou a poctivou kávu bez příměsí si jistě dá rád každý. Jsou ale dny, kdy si i tu kávu chceme trošku ozvláštnit. A třeba si i trošku více osladit život. V takovém případě přijde jistě vhod sirup do ká...

Věříte v paranormální jevy? Psychologická fakta možná vaše přesvědčení vyvrátí

Proč i v 21. století věří stále tolik lidí na paranormální jevy? Psychologové mají na toto téma jasné vysvětlení, které vás možná ve výsledku překvapí. Nehledejte za ním však nic „duchařského“ ani abnormálního,...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.