Lékaři používají k diagnostice roztroušené sklerózy také magnetickou rezonanci - hodnotí výskyt tzv. plaků/lézí.

Roztroušená skleróza postihuje nejčastěji lidi v produktivním věku. Existují možnosti prevence?

Roztroušená skleróza je autoimunitní onemocnění centrálního nervového systému a postihuje na celém světě kolem tří milionů lidí. Dosud vědečtí pracovníci nepřišli s konkrétním zjištěním, co tuto nemoc vlastně způsobuje. Mají však za to, že se může jednat o kombinaci genetických faktorů a také prostředí, ve kterém dotyčný žije.

Faktem zůstává, že roztroušená skleróza postihuje primárně mladé a produktivní lidi ve věkovém rozmezí 20 až 40 let a 3x častěji také ženy. Diagnostikována však může být i po 40 roku života. Pojďme si tedy představit několik preventivních kroků, kterými lze předejít tomuto degenerativnímu onemocnění.

Co je to roztroušená skleróza a jak se projevuje?

Jak již bylo v úvodu uvedeno, roztroušená skleróza (zkratka RS) je autoimunitní onemocnění – což lze vykládat tak, že imunitní systém nemocného napadá své vlastní buňky. V tomto konkrétním případě destruuje neurony v centrálním nervovém systému (mozek a mícha). Konkrétně dochází k destrukci myelinu, což je ochranný obal nervových vláken – to může následně komplikovat „komunikaci“ mezi jednotlivými neurony, tedy i mezi mozkem a zbytkem těla.

Čtěte také:

Nemoc jako skvělá cesta k našemu sebepoznání

Mezi základní projevy roztroušené sklerózy patří:

  • necitlivost nebo slabost v jedné či více končetinách
  • brnění
  • špatná koordinace pohybu
  • nejistota v chůzi
  • rozmazané nebo dvojité vidění
  • částečná nebo úplná ztráta zraku na jedno oko (často spojená i s bolestivostí oka)
  • zvýšená únava
  • kognitivní problémy
  • výkyvy nálad

Pakliže u sebe zaznamenáte výše uvedené příznaky (několik z nich), určitě navštivte co nejdříve svého ošetřujícího lékaře. Ten vás pošle dle potíží ke specialistovi, který potvrdí či vyloučí onemocnění roztroušenou sklerózou.

Jak se roztroušená skleróza diagnostikuje a léčí?

Jakmile lékař (obvykle neurolog) pojme podezření na roztroušenou sklerózu, pečlivě pacienta vyšetří. Zkoumána je nejen jeho osobní a rodinná anamnéza. Provádí se totiž i neurologické vyšetření, analýza mozkomíšního moku (při RS je přítomnost tzv. oligoklonálních pásů), krevní odběry pro vyloučení jiných potíží a magnetická rezonance. Specialista tedy v rámci výsledků vyšetření posuzuje více kritérií, která jsou specifická pro diagnostiku RS. Tato kritéria se v lékařském světě nazývají McDonaldova a zahrnují výskyt + počet lézí na mozku nebo v míše (také tzv. plaky), zdravotní obtíže (tzv. ataky, v počátku nemoci se hovoří o klinickém izolovaném syndromu – CIS) a samotný průběh nemoci. Definitivní diagnostika onemocnění je tedy poměrně složitým procesem, který má svá specifika.

Při potvrzení roztroušené sklerózy se zahajuje léčba. Její forma však závisí na stadiu samotné nemoci. Pokud se jedná o akutní příznaky, obvykle bývají podávány kortikosteroidy ve vysokých dávkách (buď tablety nebo infuze). V rámci dlouhodobého hlediska se pak přistupuje k biologické léčbě.

I pravidelnou fyzickou aktivitou můžete předejít zdravotním potížím spojeným (nejen) s roztroušenou sklerózou! Udržte se fit!

Možnosti prevence aneb Nedejte roztroušené skleróze šanci!

Lékaři a vědci pracují neustále na zkoumání příčin roztroušené sklerózy, čímž také přichází na možné cesty prevence. Pro své zdraví tedy můžete udělat během života mnohé. Na co se zaměřit?

  • Eliminujte ve svém životě (pokud možno) stres, tedy více odpočívejte a pečujte o své duševní zdraví. Vědci přišli se zjištěním, že extrémně stresující situace v životě mohou zvýšit riziko rozvoje roztroušené sklerózy o 17 až 30 %.
  • Nekuřte cigarety ani jiné tabákové výrobky. Kouření je jedním z rizikových faktorů pro rozvoj RS. Stejně nebezpečné však může být i tzv. pasivní kouření!
  • Jezte vyváženou stravu. Mnohé studie prokázaly, že zejména obezita u dospívajících může představovat v dospělém věku zvýšené riziko rozvoje roztroušené sklerózy. Obecně lze tedy říct, že optimální hmotnost je v prevenci nemoci také zásadní. Proto jezte nutričně hodnotné potraviny a netloustněte.  
  • Zůstaňte fyzicky aktivní. Věnujte se jakýmkoliv sportům či denním procházkám. I to přispěje celkovému zdraví.
  • Doplňujte vitamin D. Vědci také zjistili, že dostatečná hladina vitaminu D může předcházet rozvoji RS. Užívat můžete buď doplňky stravy, anebo se pravidelně vystavovat slunečním paprskům, což vás nic nestojí…

Zajímavé jsou však i výsledky jiných studií, které prokazují, že pití červeného vína může díky obsahu resveratrolu též působit preventivně/proti rozvoji roztroušené sklerózy – tato látka má totiž protizánětlivé účinky. Samozřejmě je vhodné udržet přiměřené množství. A ještě jedna dobrá zpráva na závěr pro kávomilce! Vědci přišli v roce 2016 s tím, že lidé popíjející více kávy za den (asi 4 šálky) mohou vykazovat podstatně nižší riziko rozvoje RS!

Autor článku: Iveta Reinisch



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ČTVRTEK 01. 05. 2025
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
PÁTEK 02. 05. 2025
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
SOBOTA 03. 05. 2025
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
NEDĚLE 04. 05. 2025
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 05. 05. 2025
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
ÚTERÝ 06. 05. 2025
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
STŘEDA 07. 05. 2025
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

MUDr. Romana Kochrdová
Hledáte v Jihlavě zkušenou a…
MUDr. Magdalena Zmrhalová
Interní a diabetologickou ordinaci v Jihlavě…
MUDr. Jarmila Kremerová: praktický lékař pro dospělé, Petřvald
Hledáte zkušeného praktického lékaře, který se postará o…

Karmický vztah nebo opravdová láska? Naučte se je od sebe rozeznávat

ahoj, pokud je to nahoda, tak mi to prijde zajimave hodne a napsal bych o tom nejakou kratkou osobni zpoved..a...

Karmický vztah nebo opravdová láska? Naučte se je od sebe rozeznávat

Krasny den prosim ohledne karmickeho vztahu o kterem jsem predvedcena ze existuje protoze jsem ho zazila, je...

Třinácté znamení Hadonoš: Jste narození v jiném znamení zvěrokruhu?

ja jsem hadonos, nikdy jsem se necitila jako ulitly strelec, vzdycky me to tahlo k lecitelstvi (neplest si s a...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

rychlá legitimní půjčka od soukromé osoby

Dobrý den, byli jste na mnoha místech podvedeni a tentokrát hledáte čestného člověka, k...

EXPRESNÍ PŮJČKY DO 30 MINUT

Loan to pay off debt or pay bills or start a new business, Non-bank financial loan for your pro...

EXPRESNÍ PŮJČKY DO 30 MINUT

Loan to pay off debt or pay bills or start a new business, Non-bank financial loan for your pro...
Zobrazit všechna témata

Skrytá sůl v potravinách útočí na naše zdraví. Které potraviny jsou nejhorší?

Sůl je pro fungování lidského těla nezbytná, ale její nadměrná konzumace zvyšuje riziko vysokého krevního tlaku, srdečních onemocnění a ledvinových problémů. Skrytá sůl se přitom nachází i tam, kde bychom ji ne...

Umění naslouchat: 8 kroků, jak být lepším partnerem

Umění naslouchat je jednou z nejdůležitějších dovedností, kterou můžeme ve vztahu rozvíjet. Skutečné naslouchání není jen o tichu během partnerova monologu, ale o aktivním vnímání jeho slov, emocí i neverbálníc...

Výlet na Moravu, který chutná po vínu

Pokud nevíte, kde vám hlava stojí a nutně potřebujete odpočinek, vyrazte o víkendu s partnerem nebo přáteli na Moravu. Ubytujte se nedaleko vinice či vinařství, odpočívejte, bavte se a degustujte dobré víno.

Ješitnost se netýká jen mužů. Jak ovlivňuje náš život?

Tradičně je ješitnost připisována mužům, avšak velice běžně ji můžeme vídat i u ženského pohlaví. Znáte ve svém okolí někoho, kdo je ješitný? Pak možná tušíte, v čem tkví tato často negativně vnímaná povahová v...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Ergoterapie jako cesta k lepšímu a kvalitnějšímu životu

Už jste někdy slyšeli o ergoterapii? Je to obor, který lidem pomáhá překonávat různé zdravotní problémy, aby mohli znovu vykonávat každodenní činnosti. Ať už jde o zranění, nemoc nebo zhoršení pohybových schopn...

Velikonoční pondělí: Oslavy jara, života a tradic

Velikonoční pondělí je dnem plným tradic, které mají kořeny v dávných pohanských i křesťanských rituálech. Kromě tradiční pomlázky a barvení vajíček nechybí obchůzky koledníků nebo polévání vodou. A chybět samo...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Línání u psů je na jaře běžné. Kdy ale zbystřit?

S příchodem jara se chovatelé potýkají s nadměrným línáním u psů. Toto „shazování“ srsti není nic nenormálního a obvykle ustane do jednoho až dvou měsíců. Pejskové se tak zkrátka připravují na teplejší sezónu. ...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Staročeské recepty z rebarbory: 5 sladkých tipů, jak ji využít v kuchyni

Právě nastává skvělý čas zaměřit pozornost na staročeské recepty z rebarbory. Tato skvělá zelenina nakyslé chuti, často mylně nazývána ovocem, se skvěle hodí k pečení koláčů a buchet, k výrobě kompotů nebo příp...

Na vlastní kůži: Hydrocolon terapie vyčistí střeva a nastartuje detoxikaci. Skutečně to funguje?

Otázka, která mi vrtala hlavou už pěknou řádku let. Ale přece si nepůjdu někam jen tak nechat vypláchnout tlusté střevo. Co když m...

Život je jako jízda na horské dráze. Jednou jsi nahoře a pak dole

Novej rok 2025 je v plnym běhu a zima ve svym středu. Zanedlouho tu bude jaro, který mám spojený s takovou pohodou - pro mě je jaro znamením nový naděje a větší energie. Zpátky ale do přítomnosti. To, co mi připravil začátek roku, jsem si ani ve snu nedokázala představit.