Léto se s námi definitivně loučí

Podzim přichází: Zítra je první podzimní den, Jaké podzimní zvyky a tradice se u nás dodržují?

Po horkém létě se sice mnoho z nás těší na chladnější podzim. Ovšem s ním přicházejí i chmurnější dny, spadané listí a potřeba více vrstev oblečení. Sluníčko nemá již sílu a k prochladnutí není daleko. Právě proto je podzim obdobím, kdy bychom měli nadmíru pečovat o svůj imunitní systém, neboť virózy číhají na každém kroku. Podzim je ale také časem zábavy. Na co všechno se tedy můžeme těšit?

Podzimní tradice jsou v Čechách i na Moravě plné barev, zábavy i úsměvů. Totiž po létě plném dřiny mohli naši předkové konečně začít odpočívat a bavit se. Sklízely se poslední plodiny, uchovávaly se na zimu a lidé si mohli konečně oddychnout. Byl také čas veselí, právě proto na podzim se konaly vždy posvícení, veselice i zábavy. Které podzimní dny jsou pro nás však rozhodně důležité?

1. listopadu: Podzim a vzpomínka na zesnulé

Památka zesnulých čili Dušičky jsou v České republice ctěným podzimním svátkem. Vzpomínáme na ty, kteří už nejsou mezi námi a jdeme jim na hřbitov zapálit svíčku a přináší se i květinový dar, nejčastěji ve formě věnce ze sušených květů. Za zesnulé se také nechávají sloužit mše. Věřící jsou přesvědčeni, že ti,  jejichž duše ještě neodosáhly nebe a jsou v očišťovací fázi, mohou nyní získat odpustky a dostat se k Bohu rychleji. Mimochodem, Dušičky mají svůj původ v keltské tradici. Pocházejí se svátku Samhain, který se slavit v den keltského nového roku. 

Čtěte také:

Jak se vyhnout podzimnímu nachlazení a respiračním problémům?

Zahrada na podzim: Máme pro vás podrobný přehled, na jaké podzimní práce na zahradě nesmíte zapomenout

Podzimní rovnodennost 23. září – tradice a zvyky

11. listopadu: Na podzim probíhají svatomartinské hody

Nejoblíbenější podzimní radovánky: svatomartinské hody. Pěkně vypečená husa a mladé víno nesmí chybět na stole v žádné rodině. Svátek připadá na 11. listopadu a je oslavou svatého Martina, který je, mimo jiné, také patronem právě vinařů. Svatomartinské hody jsou vlastně i jakýmsi symbolickým poděkováním za hojnost a úrodu.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Posílení imunity na podzim prakticky a jednoduše

25. listopadu pospěšte na Kateřinskou zábavu

Kateřinská noc byla vždy nezapomenutelná, co se týče neobvyklých tradic i zvyků. Je škoda, že se nedochovala plně dodnes. Naši předkové si rozhodně nenechali ujít kateřinskou taneční zábavu. Byla to totiž jedna z posledních šancí k tanci, zpěvu a veselí před adventním ztišením se a půstem. Na rozdíl od jiných zábav během roku měla kateřinská veselice jedno pravidlo. Vše organizovaly a řídily výhradně ženy! Muži mohli svoji vyvolenou vyzvat k tanci až další den: tedy po půlnoci. Ženy ale také všechno platily a dokonce své vyvolené pány mohly obdarovávat malými dárky.

Podzimní posvícení či hody?

Oba dva pojmy slýcháme, přitom často nevíme, co znamená ten druhý. Tak tedy jednou provždy: jde o totožnou záležitost. Ale posvícení je v Čechách, hody na Moravě. Slaví se především na vesnicích a je to jakýsi způsob zakončení zemědělských prací. Naši předkové v tento čas světili také místní kostel, bývávalo to zvykem. Aby posvícení či hody mohly proběhnout, je třeba mít již všechno sklizeno a zpracováno. Posledním úkolem bylo napéct posvícenské koláče a hodovat.

Pouštění draků na podzim je tradice

Pouštění draků na podzim i lampióny

Budeme-li hovořit o dracích, musíme jít hodně do minulosti. Už staří Číňané vypouštěli draky. To proto, aby se přiblížili bohu. Meteorologové je zase využívali k tomu, aby se dozvěděli, jaké bude počasí. U nás jsou však nyní draci výhradně zábavou. Na podzim se pořádají drakiády a souteží se v tom, kdo má lépe vypadajícího i létajícího draka. S rychlejším stmíváním se pak rádi veselíme i na lampiónových průvodech. Stejně jako pouštění draků, má i tato kratochvíle svůj původ v Číně. Ostatně právě Číňané mají dodnes svůj svátek lampiónů a využívají lampióny i při všech velkých oslavách.

Podzimní pranostiky prozradí, jaká bude zima

Naši předkové měli jasno v tom, že podzimní počasí nám může napovědět, jaká nás čeká zima. Měli nastudové přírodní chody i jevy a byli schopni odhadnout, co nás čeká. A jaké pranostiky se dochovaly do dnešních dnů?

  • Jsou-li na podzim bouřky, neuhodí brzy mrazy.
  • Podzim bohatý na mlhu, větší v zimě mnoho sněhu.
  • Čím dříve listí opadne, tím úrodnější příští rok
  • Divoké husy odnášejí svačinu a přinášejí zimu.
  • Jsou-li prvé dny babího léta teplé, čeká nás teplý podzimek.
  • Kdo na podzim šetří, toho zima nevyhladoví.
  • Táhnou-li se ptáci blízko stavení, bude tuhá zima.
  • Jaký listopad, takový březen.

ČTĚTE: Podzimní plodiny na talíři: Které potraviny bychom měli jíst na podzim, abychom si udrželi pevné zdraví?

  • Jakmile se ukazuje polní myš, že máš o dřevo se starat, víš.
  • V říjnu hodně žaludů a bukvic oznamuje zimy víc.
  • Mnoho bukvic – mnoho vánic.
  • Oblékají-li si zajíci hustý kožíšek a mají-li mnoho sádla, bude tuhá zima.
  • Čím déle vlaštovky v říjnu poletávají, tím déle pěkné a jasné dny potrvají.
  • Je-li říjen zelený, bude leden studený.
  • Říjnový mráz a větry předpovídají leden a únor teplý.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ČTVRTEK 12. 12. 2024
býk
Měsíc přibývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni
PÁTEK 13. 12. 2024
býk
Měsíc přibývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni
SOBOTA 14. 12. 2024
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
NEDĚLE 15. 12. 2024
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích, dnes je úplněk. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch vám…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 16. 12. 2024
rak
Měsíc ubývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
ÚTERÝ 17. 12. 2024
rak
Měsíc ubývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
STŘEDA 18. 12. 2024
rak
Měsíc ubývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den paní Matrino, dnes trh nabízí různé druhy masti, krémů a gelů a každému n�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den, zkuste se podívat na výrobky od vabios.com, které jsou zaměřeny právě na tu ...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Urgentní půjčka pro ženy na mateřské dovolené a na MD v ČR Hrozí vám nepředvídat...
Zobrazit všechna témata

Jmelí si můžete vypěstovat i sami na zahradě. Jak na to?

Jmelí je oblíbený i tradiční symbol Vánoc všude na světě a spjat je zejména s polibkem pod ním, který má přinést dvěma lidem dlouhotrvající a šťastnou lásku nebo vztah. Dle evropských pověr pak představuje symb...

Jak vysvětlit větším dětem, že Ježíšek neexistuje?

Máte doma dítka, která mají tušení, že Ježíšek neexistuje? Pak se možná budete zaobírat otázkou, jak jim citlivě sdělit pravdu. Připravili jsme pro vás několik praktických tipů, díky nimž bude sdělování vánoční...

Nejlepší adventní trhy. Tipy, kam vyrazit v Česku i  v zahraničí

Je nejvyšší čas nasát pořádnou vánoční atmosféru. Koledy, svařené víno, punč, klobása na zahřátí, ale taky třeba trdelník. To všechno nabízejí tradiční adventní trhy. I když venku není sníh a rozhodně se nezdá,...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Letos pečeme na Vánoce...

Dneska se předem omlouvám těm, kteří milují Vánoce a nemůžou se jich dočkat. Protože dneska bude můj blogovej článek spíše vyhovovat těm, co je neslaví anebo nechtějí slavit pro letošek. Já se na ně vždycky těšila, ale vlivem okolností je slavit vlastně letos ani nechci...