Pouhých 15 minut slunění denně může značně posílit vaši imunitu na podzim! Vydejte se tedy na příjemnou procházku do přírody.

Posílení imunity na podzim prakticky a jednoduše: Relaxujte, pusťte to, co vás tíží, sluňte se a kvalitně jezte!

Posílení imunity je v podzimním období nanejvýš aktuální. Lidský organismus se totiž po parném létu musí adaptovat na náhlé poklesy teplot, které se změnou ročního období přirozeně přichází. Nic tedy nepodceňte a věnujte se zocelování svého zdraví třeba jednoduchými a praktickými cestami. Užijete si tak barevný podzimní čas přímo královsky!

Co se týká posilování imunity, někteří lidé mnohdy sahají k doplňkům stravy, které nejsou zrovna nejlevnější. Přitom stačí každodenně využít několik snadných praktik, jež zahrnují například pravidelný odpočinek, kvalitní stravování nebo dostatek slunečných paprsků. Změňte způsob myšlení, vykročte ze svých stereotypů a buďte zdravější i šťastnější.

Posílení imunity pomocí odpočinku i uvolnění emocí

Již dávno bylo dokázáno, že mnoho nemocí pramení z duševní nerovnováhy. Psychosomatika se tímto ostatně zaobírá velmi sáhodlouze. Proto na to myslete i během posilování imunity. Ostatně, inspiraci si můžete vzít třeba v samotné přírodě, která se na podzim přirozeně zpomaluje a zklidňuje. Některá zvířata se připravují na hibernaci a rostliny soustředí veškerou svou energii na kořeny. Proto si zkrátka vezměte pauzu a čas od času se zastavte, zhluboka dýchejte, či si dovolte být jen sami se sebou. V podzimním období tedy více spěte, zmírněte společenské aktivity a pusťte všechny emoce, lidi, předměty anebo vzpomínky, jež vám už neslouží. I stromy vám mohou být v tomto ohledu múzou – shazují totiž listy, aby se zase na jaře mohly probudit k životu a zazelenat.

Čtěte také:

Otužování vám posílí imunitu, ale také psychiku. Poradíme vám, jak na správné otužování.

Posílení imunity pomocí sezónní stravy

V letním období jste si pravděpodobně užívali lehké zeleninové a ovocné saláty anebo také hromady osvěžující zmrzliny. S podzimem však přichází potřeba zahřátí, proto jsou vhodné spíše teplé pokrmy. K jejich přípravě můžete dokonale využít sezónní zeleninu, jako například mrkve, pastináky, česnek, dýně, brambory nebo batáty. Na podzimní jídelníček se ale hodí i hrušky, ředkvičky, ředkve, květák, cibule, bílé fazole nebo tofu! Vydejte se tedy třeba na nedaleký farmářský trh a pořiďte si hojné zásoby k posílení imunity (pokud jste si samozřejmě zeleninu a ovoce nevypěstovali sami).

Podzimní sezónní zelenina zahrnuje pestrý výběr druhů. Skvělé pokrmy připravíte nejen z dýní ale třeba i z batátů!

Posílení imunity pomocí sluníčka

Výraznou roli v posílení imunity hraje také vitamín D, který lze získat jak z potravy (obsahují jej např. sardinky, losos, treska, vejce, houby), tak především ze slunečního záření – a to, jak víme, nic nestojí. Proto vyjděte ven a sluňte se každý den aspoň 15 minut. Nezapomeňte ovšem na dostatečnou ochranu prostřednictvím opalovacích krémů s ochranným faktorem. Taková podzimní procházka prosluněnou barevnou přírodou vám ostatně dodá i mnoho životodárné energie a pozvedne také tu nejchmurnější náladu – tak tedy do toho! Nasaďte pohodlné boty, oblečte teplejší vrstvy a jděte vstříc každodennímu dobrodružství.

Posílení imunity pomocí přírodních probiotik

Pokud se budete zaměřovat na posílení imunity, měli byste brát v potaz zejména svůj střevní mikrobiom. Právě jeho složení je úzce spojené s imunitním systémem, a tedy i s celkovým zdravím. Nemusíte si však kupovat v lékárně hromady nákladných přípravků s obsahem probiotik. Mnohem kvalitněji tyto látky doplníte do těla, když do svého jídelníčku zařadíte kysané zelí, kimchi, kombuchu či fermentované produkty, jako kefír a jogurt. A jestli se budete po konzumaci těchto produktů cítit nepříjemně, zbystřete – může to být známka toho, že vaše střeva nejsou příliš zdravá. V tomto ohledu je možné se krom jiného poradit i s naturopatem.

Posílení imunity pomocí přírodního vitamínu C a zinku

Vitamín C je silným antioxidantem, který skvěle zoceluje imunitní systém – jednoduše tak, že podporuje tvorbu bílých krvinek (právě ty jsou zodpovědné za ochranu před infekcemi). Proto na něj také nezapomeňte a zařaďte ho do svého života. Jezte dostatek citrusových plodů, bobulí a přidejte i papriky, kiwi nebo brokolici. A abyste pojali posílení imunity skutečně komplexně, myslete též na příjem zinku – ten příznivě ovlivňuje normální vývoj buněk, jež jsou zapojené do imunitního systému. Najdete jej například v mořských plodech (zejména v ústřicích), v ořechách či semínkách, v luštěninách i v mase.

Posílení imunity na podzim tak můžete vzít i velmi příjemnou a praktickou cestou – tedy očistit se od všeho, co vás svazovalo, užít si dokonalý relax v prosluněné přírodě a posléze se nasytit pestrým i kvalitním jídlem z čerstvých surovin.

Autor článku: Iveta Reinisch



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ČTVRTEK 07. 11. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v přibývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť a nehty, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes…
více o tomto dni
PÁTEK 08. 11. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v přibývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. …
více o tomto dni
SOBOTA 09. 11. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v přibývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. …
více o tomto dni
NEDĚLE 10. 11. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v přibývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. …
více o tomto dni
PONDĚLÍ 11. 11. 2024
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v přibývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni
ÚTERÝ 12. 11. 2024
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v přibývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni
STŘEDA 13. 11. 2024
beran
Měsíc přibývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté…
více o tomto dni

Netýká se přechozený vztah i vás? Poznejte známky soužití ze zvyku a zkuste znovuobjevit ztracenou jiskru!

Pro opakované komentáře s odkazy na externí webové stránky upozorňujeme, že se jedná o porušování "pravidel di...

Chov myší: Jaké myšky můžeme chovat doma?

Zdravím, mám 1 myšku darovanou hnědou větší a 2 bílé malé. Za jak dlouho vyrostou aby mě neprolezly 0,8mm drát...

Světový den chleba a pečiva: Upečte si vlastní bochník. S droždím nebo kváskový

Pekařka zdraví! Super článek, moc za něj díky. Jinak kdyby někdo chtěl zkusit péct z kvasu, tak ho ani nemusít...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Co znamená zdravá izolace a proč jí dávat přednost?

Je skvělé, že se zde probírá téma zdravé izolace a důraz na zdravé prostředí. Pokud hledáte efektivní ochranu ...

Péče o pleť 40+

Já musím říct, že mně na vrásky účinné pomohl až botox a aplikace kyseliny hyalurono...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Na prodej prášky proti bolesti, prášky na spaní, prášky na depresi, prášky na úzkos...

Nové BF boty

Co se týká barefoot bot pro děti, tak bych určitě doporučila vybírat hlavně podle ší�...
Zobrazit všechna témata

Barva očí o vás prozradí mnohé. Z očí lze dokonce vyčíst i zdravotní stav

Čtením zdravotního stavu z očí se ostatně zabývá i takzvaná irisdiagnostika. Terapeut dokáže podle určitých znaků na duhovce rozeznat, jaké nemoci vás trápí, případně s čím bojujete. Ostatně už podle barvy očí ...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Máte super sourozence? Važte si toho. Já stále čekám...

Dneska jsem se dívala na zprávy a přečetla si, že ve Španělsku jsou docela drsný záplavy. Vzpomněla jsem si u toho na bráchu, protože tam jezdí pracovně často. A posteskla jsem si, jak dlouho jsme se neviděli. Už to budou asi tři roky. Na svatbě mi naštěstí byl, pak jsme se snad na chvíli viděli na Vánoce v roce 2021 a od tý doby nic... Občas se ozval, teď už vůbec. Je to smutný, ale co, musim se s tim smířit.