Pouhých 15 minut slunění denně může značně posílit vaši imunitu na podzim! Vydejte se tedy na příjemnou procházku do přírody.

Posílení imunity na podzim prakticky a jednoduše: Relaxujte, pusťte to, co vás tíží, sluňte se a kvalitně jezte!

Posílení imunity je v podzimním období nanejvýš aktuální. Lidský organismus se totiž po parném létu musí adaptovat na náhlé poklesy teplot, které se změnou ročního období přirozeně přichází. Nic tedy nepodceňte a věnujte se zocelování svého zdraví třeba jednoduchými a praktickými cestami. Užijete si tak barevný podzimní čas přímo královsky!

Co se týká posilování imunity, někteří lidé mnohdy sahají k doplňkům stravy, které nejsou zrovna nejlevnější. Přitom stačí každodenně využít několik snadných praktik, jež zahrnují například pravidelný odpočinek, kvalitní stravování nebo dostatek slunečných paprsků. Změňte způsob myšlení, vykročte ze svých stereotypů a buďte zdravější i šťastnější.

Posílení imunity pomocí odpočinku i uvolnění emocí

Již dávno bylo dokázáno, že mnoho nemocí pramení z duševní nerovnováhy. Psychosomatika se tímto ostatně zaobírá velmi sáhodlouze. Proto na to myslete i během posilování imunity. Ostatně, inspiraci si můžete vzít třeba v samotné přírodě, která se na podzim přirozeně zpomaluje a zklidňuje. Některá zvířata se připravují na hibernaci a rostliny soustředí veškerou svou energii na kořeny. Proto si zkrátka vezměte pauzu a čas od času se zastavte, zhluboka dýchejte, či si dovolte být jen sami se sebou. V podzimním období tedy více spěte, zmírněte společenské aktivity a pusťte všechny emoce, lidi, předměty anebo vzpomínky, jež vám už neslouží. I stromy vám mohou být v tomto ohledu múzou – shazují totiž listy, aby se zase na jaře mohly probudit k životu a zazelenat.

Čtěte také:

Otužování vám posílí imunitu, ale také psychiku. Poradíme vám, jak na správné otužování.

Posílení imunity pomocí sezónní stravy

V letním období jste si pravděpodobně užívali lehké zeleninové a ovocné saláty anebo také hromady osvěžující zmrzliny. S podzimem však přichází potřeba zahřátí, proto jsou vhodné spíše teplé pokrmy. K jejich přípravě můžete dokonale využít sezónní zeleninu, jako například mrkve, pastináky, česnek, dýně, brambory nebo batáty. Na podzimní jídelníček se ale hodí i hrušky, ředkvičky, ředkve, květák, cibule, bílé fazole nebo tofu! Vydejte se tedy třeba na nedaleký farmářský trh a pořiďte si hojné zásoby k posílení imunity (pokud jste si samozřejmě zeleninu a ovoce nevypěstovali sami).

Podzimní sezónní zelenina zahrnuje pestrý výběr druhů. Skvělé pokrmy připravíte nejen z dýní ale třeba i z batátů!

Posílení imunity pomocí sluníčka

Výraznou roli v posílení imunity hraje také vitamín D, který lze získat jak z potravy (obsahují jej např. sardinky, losos, treska, vejce, houby), tak především ze slunečního záření – a to, jak víme, nic nestojí. Proto vyjděte ven a sluňte se každý den aspoň 15 minut. Nezapomeňte ovšem na dostatečnou ochranu prostřednictvím opalovacích krémů s ochranným faktorem. Taková podzimní procházka prosluněnou barevnou přírodou vám ostatně dodá i mnoho životodárné energie a pozvedne také tu nejchmurnější náladu – tak tedy do toho! Nasaďte pohodlné boty, oblečte teplejší vrstvy a jděte vstříc každodennímu dobrodružství.

Posílení imunity pomocí přírodních probiotik

Pokud se budete zaměřovat na posílení imunity, měli byste brát v potaz zejména svůj střevní mikrobiom. Právě jeho složení je úzce spojené s imunitním systémem, a tedy i s celkovým zdravím. Nemusíte si však kupovat v lékárně hromady nákladných přípravků s obsahem probiotik. Mnohem kvalitněji tyto látky doplníte do těla, když do svého jídelníčku zařadíte kysané zelí, kimchi, kombuchu či fermentované produkty, jako kefír a jogurt. A jestli se budete po konzumaci těchto produktů cítit nepříjemně, zbystřete – může to být známka toho, že vaše střeva nejsou příliš zdravá. V tomto ohledu je možné se krom jiného poradit i s naturopatem.

Posílení imunity pomocí přírodního vitamínu C a zinku

Vitamín C je silným antioxidantem, který skvěle zoceluje imunitní systém – jednoduše tak, že podporuje tvorbu bílých krvinek (právě ty jsou zodpovědné za ochranu před infekcemi). Proto na něj také nezapomeňte a zařaďte ho do svého života. Jezte dostatek citrusových plodů, bobulí a přidejte i papriky, kiwi nebo brokolici. A abyste pojali posílení imunity skutečně komplexně, myslete též na příjem zinku – ten příznivě ovlivňuje normální vývoj buněk, jež jsou zapojené do imunitního systému. Najdete jej například v mořských plodech (zejména v ústřicích), v ořechách či semínkách, v luštěninách i v mase.

Posílení imunity na podzim tak můžete vzít i velmi příjemnou a praktickou cestou – tedy očistit se od všeho, co vás svazovalo, užít si dokonalý relax v prosluněné přírodě a posléze se nasytit pestrým i kvalitním jídlem z čerstvých surovin.

Autor článku: Iveta Reinisch



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

PONDĚLÍ 29. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
ÚTERÝ 30. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
STŘEDA 01. 05. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni
ČTVRTEK 02. 05. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni
PÁTEK 03. 05. 2024
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v ubývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni
SOBOTA 04. 05. 2024
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v ubývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni
NEDĚLE 05. 05. 2024
beran
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté vody…
více o tomto dni

Nejlepší sirupy do kávy si vyrobíte sami doma a za pár korun

No, pro mne je káva KÁVA a měla by i kávou zůstat, tj. s čistou chutí a vůní kávy. A že cukr do kávy nepatří? ...

Entezopatie

Dobrý den p. Jano jsem na tom stejně, bolesti,které mám snad všude. Jak jste vy na tom ?Příspěvek je starý 4 r...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Bylo mi doporučeno ať užívám fermentovanou rýži na snížení cholesterolu v krvi. Máte...

prací prostředky e shop

tam taky ráda objednávám. Líbí se mi, že je to eshop zamřěený celkově na ekologii a c...

prací prostředky e shop

taky si nemůžu vynachválit tu Tierra Verde :)
Zobrazit všechna témata

Nezapomenutelná žádost o ruku aneb Kde vyslovit „Vezmeš si mě?“

Chcete, aby vaše žádost o ruku měla jistý punc originality a došly vám nápady? Pak pro vás máme hned několik tipů, díky nimž pozdvihnete tak důležitý okamžik života na vyšší úroveň. Svůj způsob si v našem výčtu...

Nanotechnologie v domácnosti: Univerzální úklid s nano houbičkami

V dnešní zrychlené době si často nemůžeme dovolit ztrácet hodiny času nad úklidem. Naštěstí se vývoj rapidně posunul i v oblasti úklidu a přinesl s sebou revoluční pomocníky v podobě nano houbiček. Tito malý, a...

Sociální sítě u dětí: Kdy je povolit a jaká přináší rizika?

Sociální sítě jsou v 21. století tématem číslo jedna. Od jejich vzniku si na ně lidé velmi rychle zvykli, a tak jsou dnes nedílnou součástí mnoha životů. Kde je ale ona zdravá uživatelská míra a existuje nějaká...

Věříte v paranormální jevy? Psychologická fakta možná vaše přesvědčení vyvrátí

Proč i v 21. století věří stále tolik lidí na paranormální jevy? Psychologové mají na toto téma jasné vysvětlení, které vás možná ve výsledku překvapí. Nehledejte za ním však nic „duchařského“ ani abnormálního,...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.