Pouhých 15 minut slunění denně může značně posílit vaši imunitu na podzim! Vydejte se tedy na příjemnou procházku do přírody.

Posílení imunity na podzim prakticky a jednoduše: Relaxujte, pusťte to, co vás tíží, sluňte se a kvalitně jezte!

Posílení imunity je v podzimním období nanejvýš aktuální. Lidský organismus se totiž po parném létu musí adaptovat na náhlé poklesy teplot, které se změnou ročního období přirozeně přichází. Nic tedy nepodceňte a věnujte se zocelování svého zdraví třeba jednoduchými a praktickými cestami. Užijete si tak barevný podzimní čas přímo královsky!

Co se týká posilování imunity, někteří lidé mnohdy sahají k doplňkům stravy, které nejsou zrovna nejlevnější. Přitom stačí každodenně využít několik snadných praktik, jež zahrnují například pravidelný odpočinek, kvalitní stravování nebo dostatek slunečných paprsků. Změňte způsob myšlení, vykročte ze svých stereotypů a buďte zdravější i šťastnější.

Posílení imunity pomocí odpočinku i uvolnění emocí

Již dávno bylo dokázáno, že mnoho nemocí pramení z duševní nerovnováhy. Psychosomatika se tímto ostatně zaobírá velmi sáhodlouze. Proto na to myslete i během posilování imunity. Ostatně, inspiraci si můžete vzít třeba v samotné přírodě, která se na podzim přirozeně zpomaluje a zklidňuje. Některá zvířata se připravují na hibernaci a rostliny soustředí veškerou svou energii na kořeny. Proto si zkrátka vezměte pauzu a čas od času se zastavte, zhluboka dýchejte, či si dovolte být jen sami se sebou. V podzimním období tedy více spěte, zmírněte společenské aktivity a pusťte všechny emoce, lidi, předměty anebo vzpomínky, jež vám už neslouží. I stromy vám mohou být v tomto ohledu múzou – shazují totiž listy, aby se zase na jaře mohly probudit k životu a zazelenat.

Čtěte také:

Otužování vám posílí imunitu, ale také psychiku. Poradíme vám, jak na správné otužování.

Posílení imunity pomocí sezónní stravy

V letním období jste si pravděpodobně užívali lehké zeleninové a ovocné saláty anebo také hromady osvěžující zmrzliny. S podzimem však přichází potřeba zahřátí, proto jsou vhodné spíše teplé pokrmy. K jejich přípravě můžete dokonale využít sezónní zeleninu, jako například mrkve, pastináky, česnek, dýně, brambory nebo batáty. Na podzimní jídelníček se ale hodí i hrušky, ředkvičky, ředkve, květák, cibule, bílé fazole nebo tofu! Vydejte se tedy třeba na nedaleký farmářský trh a pořiďte si hojné zásoby k posílení imunity (pokud jste si samozřejmě zeleninu a ovoce nevypěstovali sami).

Podzimní sezónní zelenina zahrnuje pestrý výběr druhů. Skvělé pokrmy připravíte nejen z dýní ale třeba i z batátů!

Posílení imunity pomocí sluníčka

Výraznou roli v posílení imunity hraje také vitamín D, který lze získat jak z potravy (obsahují jej např. sardinky, losos, treska, vejce, houby), tak především ze slunečního záření – a to, jak víme, nic nestojí. Proto vyjděte ven a sluňte se každý den aspoň 15 minut. Nezapomeňte ovšem na dostatečnou ochranu prostřednictvím opalovacích krémů s ochranným faktorem. Taková podzimní procházka prosluněnou barevnou přírodou vám ostatně dodá i mnoho životodárné energie a pozvedne také tu nejchmurnější náladu – tak tedy do toho! Nasaďte pohodlné boty, oblečte teplejší vrstvy a jděte vstříc každodennímu dobrodružství.

Posílení imunity pomocí přírodních probiotik

Pokud se budete zaměřovat na posílení imunity, měli byste brát v potaz zejména svůj střevní mikrobiom. Právě jeho složení je úzce spojené s imunitním systémem, a tedy i s celkovým zdravím. Nemusíte si však kupovat v lékárně hromady nákladných přípravků s obsahem probiotik. Mnohem kvalitněji tyto látky doplníte do těla, když do svého jídelníčku zařadíte kysané zelí, kimchi, kombuchu či fermentované produkty, jako kefír a jogurt. A jestli se budete po konzumaci těchto produktů cítit nepříjemně, zbystřete – může to být známka toho, že vaše střeva nejsou příliš zdravá. V tomto ohledu je možné se krom jiného poradit i s naturopatem.

Posílení imunity pomocí přírodního vitamínu C a zinku

Vitamín C je silným antioxidantem, který skvěle zoceluje imunitní systém – jednoduše tak, že podporuje tvorbu bílých krvinek (právě ty jsou zodpovědné za ochranu před infekcemi). Proto na něj také nezapomeňte a zařaďte ho do svého života. Jezte dostatek citrusových plodů, bobulí a přidejte i papriky, kiwi nebo brokolici. A abyste pojali posílení imunity skutečně komplexně, myslete též na příjem zinku – ten příznivě ovlivňuje normální vývoj buněk, jež jsou zapojené do imunitního systému. Najdete jej například v mořských plodech (zejména v ústřicích), v ořechách či semínkách, v luštěninách i v mase.

Posílení imunity na podzim tak můžete vzít i velmi příjemnou a praktickou cestou – tedy očistit se od všeho, co vás svazovalo, užít si dokonalý relax v prosluněné přírodě a posléze se nasytit pestrým i kvalitním jídlem z čerstvých surovin.

Autor článku: Iveta Reinisch



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

PÁTEK 13. 12. 2024
býk
Měsíc přibývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni
SOBOTA 14. 12. 2024
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
NEDĚLE 15. 12. 2024
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích, dnes je úplněk. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch vám…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 16. 12. 2024
rak
Měsíc ubývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
ÚTERÝ 17. 12. 2024
rak
Měsíc ubývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
STŘEDA 18. 12. 2024
rak
Měsíc ubývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
ČTVRTEK 19. 12. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v ubývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den paní Matrino, dnes trh nabízí různé druhy masti, krémů a gelů a každému n�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den, zkuste se podívat na výrobky od vabios.com, které jsou zaměřeny právě na tu ...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Urgentní půjčka pro ženy na mateřské dovolené a na MD v ČR Hrozí vám nepředvídat...
Zobrazit všechna témata

Jmelí si můžete vypěstovat i sami na zahradě. Jak na to?

Jmelí je oblíbený i tradiční symbol Vánoc všude na světě a spjat je zejména s polibkem pod ním, který má přinést dvěma lidem dlouhotrvající a šťastnou lásku nebo vztah. Dle evropských pověr pak představuje symb...

Jak vysvětlit větším dětem, že Ježíšek neexistuje?

Máte doma dítka, která mají tušení, že Ježíšek neexistuje? Pak se možná budete zaobírat otázkou, jak jim citlivě sdělit pravdu. Připravili jsme pro vás několik praktických tipů, díky nimž bude sdělování vánoční...

Nejlepší adventní trhy. Tipy, kam vyrazit v Česku i  v zahraničí

Je nejvyšší čas nasát pořádnou vánoční atmosféru. Koledy, svařené víno, punč, klobása na zahřátí, ale taky třeba trdelník. To všechno nabízejí tradiční adventní trhy. I když venku není sníh a rozhodně se nezdá,...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Letos pečeme na Vánoce...

Dneska se předem omlouvám těm, kteří milují Vánoce a nemůžou se jich dočkat. Protože dneska bude můj blogovej článek spíše vyhovovat těm, co je neslaví anebo nechtějí slavit pro letošek. Já se na ně vždycky těšila, ale vlivem okolností je slavit vlastně letos ani nechci...