Nervové vyčerpání oslabuje imunitu. Jaké bylinky přispějí ke zklidnění a pohodě?

img

Nervové vyčerpání může být popisováno dokonce i jako zhroucení v důsledku nadměrného stresu anebo vystavením negativním situacím. A co se rozumí negativní situací? Lze ji popsat jako něco, co způsobuje duševní nepohodu. Často jsou to tragické události v rodině, finanční až existenční potíže, psychický teror a podobně.

Protože může mít nervové vyčerpání velice negativní vliv nejen na psychiku, ale i tělo, je potřeba ho co nejdříve řešit. Samo sebou můžete vsadit na návštěvu lékaře a klasická psychofarmaka, pomoci však mohou i přírodní zdroje. Ty jsou pro organismus daleko šetrnější.

Nervové vyčerpání neboli zhroucení a jeho typické příznaky

A jak vlastně poznat nervové vyčerpání nebo také zhroucení? Je to prakticky zjevné na první pohled. Dotyčný má skleslou náladu, nemá zájem o běžné denní činnosti, v práci značně klesá jako produktivita a dokonce si může „hodit marod“. Mezi další příznaky pak patří: úzkostlivost, pocity bezmoci, nízké sebevědomí, podrážděnost a popudlivost, snížená koncentrace, nespavost, sociální izolace, ataky nekontrolovatelného pláče, a to vše může vyústit až v suicidální (sebevražedné) myšlenky. Je tedy nasnadě žádat o pomoc co nejdříve. Ideální je vyhledat osobu blízkou, která problémy vyslechne a poradí. Pomoci může i psychoterapie.

Čtěte také:

Minerály v kostce: Hořčík si poradí s únavou i nervovým vyčerpáním. Víte, které potraviny jej nejvíc obsahují?

Nervové vyčerpání neboli zhroucení a prevence

Abyste své duševní zdraví udrželi ve skvělé kondici po dlouhá léta, je nasnadě o něj pečovat. Jedině tak může být ve vašem životě nervové vyčerpání tabu. Mezi preventivní opatření tedy můžeme zařadit: praktikování zdravějšího životního stylu s kterým se pojí konzumace plnohodnotné stravy bohaté na vitamíny a minerály, více odpočinku a třeba i meditace. S výhodou bude i pravidelný pobyt na čerstvém vzduchu a pohyb (časté procházky do přírody mohou pomoci s regenerací duše). Důraz na psychohygienu je v nynější hektické době více než důležitý. Je potřeba se zastavit a vydechnout.

Proti nervovému vyčerpání pomůže i zvýšený příjem hořčíku a vitamínu B.

Nervové vyčerpání neboli zhroucení a řešení cestou klasické medicíny

Jakmile se nervové vyčerpání nebo také zhroucení přeci jen dostaví vlivem nedostatečného odpočinku či zjištěním tragické události, je nasnadě z pohledu klasické medicíny navštívit psychologa či psychoterapeuta. Ve vážnějších případech je pak k dispozici i psychiatr, který může předepsat uklidňující léky. Mezi ty nejběžnější patří Lexaurin a Neurol. Vhodné je také zvýšit příjem hořčíku (na předpis např. Magnosolv) a vitamínu B. Tyto složky totiž ochrání i posílí nervový systém. Přestože začněte užívat psychofarmaka, je potřeba začít své duševní rozpoložení řešit terapiemi. I prostý rozhovor či sdílení obtíží může ulevit. Lidově řečeno: „Je nutné to ze sebe dostat.“

Nervové vyčerpání neboli zhroucení a bylinky, které mohou pomoci

Na nervové vyčerpání nebo také zhroucení mohou blahodárně působit i přírodní zdroje. Velmi nápomocné jsou v tomto ohledu například bylinky. A na jaké vlastně vsadit?

  • Když pocítíte značné duševní vyčerpání, uvařte si například čaj ze sušené meduňky lékařské. Ta podpoří kromě jiného i dobrý spánek.

  • Nervové vyčerpání se stane minulostí, pokud do svého pitného režimu zařadíte i čaj ze sušené mateřídoušky.

  • Výtečným přírodním antidepresivem je bezesporu i třezalka tečkovaná. Tu ale není vhodné kombinovat s léky, které vám předepsal lékař! Mohlo by to umocnit obtíže.

  • A v neposlední řadě vsaďte na kozlík lékařský. Ten má velmi zklidňující účinky na pošramocené nervy. Také přispěje k lepšímu spánku.

Autor článku: Iveta Berezkinová



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.