Vypěstovat vlastní chmel není žádná věda

Vypěstujte si vlastní chmel! Umí dokonale zklidnit nervy i žaludek. A můžete si z něj vyrobit i domácí zelené velikonoční pivo!

Jako pivní surovinu ho zná každý, ale jako léčivou bylinu? Než si po obědě otevřete jedno „zdravotní“ pivo, seznamte se s jeho základní surovinou. Chmel umí dokonale zklidnit nervy, pomáhá bojovat se stresem a tiší zažívání.

Chmel otáčivý se k nám dostal v roce 859 – tedy možná už dříve, ale teprve z této doby o něm máme první zmínky. O jeho rozšíření na našem území se zasadil Karel IV. Dnes už si můžete chmel bez problémů vypěstovat na vlastní zahrádce. Povíme vám, k čemu je dobrý a naučíme vás uvařit si vlastní pivo.

Chmel a jeho pozitivní účinky na zdraví

Chmel působí proti bakteriím a dokáže zničit zhruba 40 druhů těchto choroboplodných zárodků. Dokonce i bakterie, proti kterým přestala být antibiotika účinná, což bylo vědci opakovaně prokázáno. Chmel navíc zamezuje množení infekcí podílejících se na vředech žaludku a vzniku rakoviny. Léčebné účinky mají především samičí plodní šištice. Tradičně se chmel využívá především jako přírodní lék při nespavosti, nervové vyčerpanosti, stresu, přepracování, napětí, podráždění, bušení srdce nervového původu a nervozitě. Tiší bolest – zejména bolest hlavy a migrény – a zabírá proti křečím. Je močopudný a lehce projímavý, pomáhá při revmatismu a zánětech nervů či kůže. Ideální je pro ženy v přechodu a muže v andropauze – mírní potíže spojené s tímto životním obdobím. Čistí krev a játra, dříve se chmel užíval jako lék při teplotě a horečce. Co se žaludku týče, zde jako jedna z mála bylin umí řešit i záněty. Předchází žaludečním vředům, povzbuzuje tvorbu žaludečních šťáv a tím i chuť k jídlu, a dokonce působí preventivně i proti rakovině tohoto orgánu. Jeho, snad jediným negativem je to, že mírně snižuje sexuální apetit. A to stejnou měrou u mužů i u žen. Chmelové šištice se používají nejčastěji ve formě čaje, odvaru nebo tinktury. 

Čtěte také:

Domácí výčep - vychutnejte si čepované pivo v pohodlí domova

Tinktura z chmele

Čeští vědci bodují, chmel bude díky nim mnohem prospěšnější

Vypěstujte si vlastní chmel

K růstu chmel potřebuje vlhčí místa – křoviny, lužní lesy či na březích potoků a řek. Zde vytváří poměrně hustý porost. A tady všude se s ním můžeme setkat jako s planou rostlinou. Nicméně chmel je u nás rostlina převážně pěstovaná. Kvete během června a července. Je však nutné přes léto rostlinu často a hodně zalévat. Ovšem pozor – půda nesmí být podmáčená. Jeho plody – chmelové šištice – dozrávají na konci srpna. Šištice otrháme, ale zbytek rostliny ponecháme – dojde ke stažení živin do kořene. Až teprve po uvadnutí a odumření šlahouny odstraníme. Při uchování je nutné počítat s tím, že šištice obsahují cca 80 % vody, musíme je tedy vhodně zpracovat. Při sušení bychom měli dosáhnout ideální vlhkosti 7-10%. Jinak by se chmel začal drolit a mohl by se zapařit. Nejlepší možností je chmel následně zamrazit nebo uchovat v nádobě, ze které odsajeme vzduch. Jinak totiž velmi rychle ztrácí svoji účinnost. Pokud bychom ho nechali na vzduchu, během několika málo měsíců by ztratil svoji účinnost. 

Chmel na talíři

V kuchyni se často využívají mladé výhonky, jež můžeme upravovat podobně jako například chřest. Dříve se často připravoval chutný chmelový salát z výhonků jen se solí, pepřem, octem a olejem. Tento salát dokonce kdysi patříval k vybraným lahůdkám na šlechtickém stole. Chmelové výhonky se dají nasekat do i polévky, nakládat nebo rozmixovat a rozvařit se smetanou na výbornou omáčku, například k uzenému masu. 

Výroba domácího piva není nic náročného

Zelené velikonoční pivo – recept:

Přísady: 

Příprava:

Chmel a kopřivy dáme společně do většího hrnce. Zalijeme vodou a dáme vařit. Můžeme mírně přikrýt pokličkou. Po půlhodině přidáme cukr a vaříme ještě dalších zhruba 15 minut. Přikryjeme pokličkou a necháme zcela zchladnout. Následně přidáme rozdrobené kvasnice a necháme dva dny kvasit. Z povrchu nápoje sbíráme průběžně kvasnicovou pěnu. Vždy čistou lžící nebo naběračkou! Po uplynutí dvou dnů směs přecedíme a slijeme do lahví. Zelené pivo skladujeme výhradně v chladničce a spotřebujeme co nejdříve.

Autor článku: Monika Poledníková 



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

PÁTEK 19. 04. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
SOBOTA 20. 04. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
NEDĚLE 21. 04. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 22. 04. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
ÚTERÝ 23. 04. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
STŘEDA 24. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, dnes je úplněk. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
ČTVRTEK 25. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Dobrý den, pane / paní Půjčte si peníze přímo bez hodnocení (půjčka je nyní levněj�...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Dobrý den, pane / paní Půjčte si peníze přímo bez hodnocení (půjčka je nyní levněj�...

prací prostředky e shop

já jsem si oblíbila netoxické čističe Method nebo tierra verde. Obojí kupuji na eshopu Al...
Zobrazit všechna témata

Nezapomenutelná žádost o ruku aneb Kde vyslovit „Vezmeš si mě?“

Chcete, aby vaše žádost o ruku měla jistý punc originality a došly vám nápady? Pak pro vás máme hned několik tipů, díky nimž pozdvihnete tak důležitý okamžik života na vyšší úroveň. Svůj způsob si v našem výčtu...

Na sázení letniček se vrhněte ideálně v květnu. Jaké druhy vybrat?

Teplé jarní počasí je jako stvořené k sázení letniček. Pokud si tedy chcete zkrášlit svou zahradu nebo i balkon pestrobarevnými kvítky nejrůznějších jednoletých rostlin, s polovinou května se pomalu začněte chy...

Sociální sítě u dětí: Kdy je povolit a jaká přináší rizika?

Sociální sítě jsou v 21. století tématem číslo jedna. Od jejich vzniku si na ně lidé velmi rychle zvykli, a tak jsou dnes nedílnou součástí mnoha životů. Kde je ale ona zdravá uživatelská míra a existuje nějaká...

Lepší život bez plastů: 6 nápadů, jak nahradit běžné plastové pomocníky

Dnešní doba velí jasně: měli bychom se snažit žít ekologicky a především se musíme zbavit plastů. Odborníci neustále varují, že nám život ničí i takzvané mikroplasty. Jsou ve vzduchu, v dešti, v jídle, ve vodě ...

Věříte v paranormální jevy? Psychologická fakta možná vaše přesvědčení vyvrátí

Proč i v 21. století věří stále tolik lidí na paranormální jevy? Psychologové mají na toto téma jasné vysvětlení, které vás možná ve výsledku překvapí. Nehledejte za ním však nic „duchařského“ ani abnormálního,...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.