Posílení imunity u dětí? Choďte s nimi ven i v dešti

Posílení imunity u dětí? Choďte s nimi ven i v dešti

Posílení imunity není jednorázovou akcí, je to setrvalý proces učení. Patogeny z vnějšího světa nezmizí, dokonce mají tu schopnost se přizpůsobovat změněným podmínkám. Proto bychom o svou imunitu měli pečovat. Posílení imunity u dětí je klíčové i v tom, že se jejich imunitní systém učí ještě intenzivněji než u nás dospělých. Jak na přirozené posílení imunity u dětí?

Čtěte také:

Imunita - prevence boreliózy

Dětská imunita se od dospělé liší

Dříve než se pustíte do bezhlavého posilování imunity u dětí, je třeba si uvědomit, že potřeby dítěte a dospělého se liší. Zejména v prvních letech života – většina odborníků se shoduje na období mezi šestým a sedmým rokem života se buduje její základ. Právě tato doba rozhoduje, jak bude jedinec zvládat útoky zvnějšku, ale i zevnitř. Imunita totiž není „jen“ obrana proti vnějším patogenům (ať už virům, bakteriím, plísním…), ale také pečuje o správnou činnost buněk uvnitř těla. Pokud tak nečiní nebo je naopak příliš aktivní, mohou se objevit alergie, autoimunitní onemocnění a řada dalších nepříjemných chronických potíží. Dětská imunita se tedy buduje postupně. Pokud jsou její reakce „zdravé“, pak „útoky“ zvládne a učí se na nich.

Imunita u dětí: Dbejte na pestrou stravu

Naše imunita je značně závislá na tzv. střevním mikrobiomu, respektive jeho diverzitě (pestrosti). Zjednodušeně řečeno, čím pestřejší je skladba našich mikroorganismů ve střevě (a na správných místech), tím snadněji se dítě „ubrání“ případným patogenům. Pestrosti však dosáhnete jen tím, že dítě bude konzumovat pestrou stravu. Jednostranně zaměřené stravování, jakkoli dobře míněné, může paradoxně dítě spíš oslabit. Velkou úlohu hraje také kojení v prvních měsících (někdo uvádí do 2 let dítěte) života. Díky mateřskému mléku dítě získává (mimo jiné) cenné mikroorganismy od matky. První alergeny (např. lepek) odborníci doporučují postupně zařazovat od půl roku života.

Posílení imunity u dětí? Zařaďte Omega 3, vitamin D a vitamin C

Vedle pestré stravy je dobré během náročnějších období (například podzimní návrat do škol, chřipkových epidemiích apod.) je dobré zvážit vhodné potraviny, případně doplňky stravy, které imunitu přirozeně podporují. A spolu s ní ještě působí na řadu důležitých funkcí.

Omega 3 mastné kyseliny – většina lidí si jej spojí s kardiovaskulárními chorobami (resp. prevencí proti nim), ale Omega 3 toho umí výrazně více. Posiluje imunitní systém (zejména její účinné látky DHA a EPA), činnost mozku (podporuje soustředění a paměť) a řada studií dokazuje, že jsou prospěšné i u dětí s ADHD. Přirozeně se vyskytuje v mořských rybách, mořských řasách a plodech. Bohužel rostlinný zdroj (lněná semínka, avokádo…) obsahuje jinou účinnou látku (ALA), kterou naše tělo musí nejprve přeměnit na DHA či EPA a její účinnost je pak jen v řádu několika procent (vs. živočišné zdroje cca 85 %). SZÚ označilo Omega 3 dokonce za jednu z možných látek sloužících jako součást prevence proti koronaviru.

Vitamin D – přirozeně jej získáváme ze slunečního záření, u dětí je vedle podpory imunity zásadní též pro správný vývoj kostí, chrupavek, ale i mozku. Přirozeně se vyskytuje v mořských rybách. Podle statistik SZÚ je ho dlouhodobě v našich tělech nedostatek. Proto je vhodné zvážit i kvalitní doplňky stravy.

Vitamin C – v létě jsou zahrady plné vitaminu C (třešně, jahody, rybíz, brusinky, růžičková kapusta, květák, rajčata, šípek), který je dlouhodobě spojován právě s imunitou. Vedle toho podporuje nervovou soustavu a chrání buňky před oxidativním stresem.

Mezi látky, které ještě přirozeně imunitu (nejen dětí) podporují jsou například zinek (pozor však při podezření na boreliózu – bakterie Borrelia se na rozdíl od ostatních bakterií živí právě zinkem!), česnek, zázvor, cibule, kurkuma s pepřem.

9707 

Posílení imunity: Pobyt venku za každého počasí

Pohyb a „čerstvý“ vzduch je pro imunitu dítěte velmi zásadní. Stejně jako dostatek „zdravé“ špíny. Právě přemíra hygieny a dezinfekcí je pro vývoj imunitního systému dítěte ohrožující. Zdravé hygienické návyky (mytí rukou po toaletě apod.) jsou samozřejmostí, ale hysterie, že dítě pojedlo trochu bahna nebo kočičí žrádlo je již spíš na škodu. Imunita i dítě mají například v dešti možnost zvyknout si i na trochu nepohodlí. Skvělou variantou je například stanování, třeba i na zahradě. Pokud prší, nazujte holínky, dejte pláštěnku a zkuste skákat v loužích. Vždy je samozřejmě nutné přihlédnout k aktuálnímu stavu dítěte.

Posílení imunity: Ach ta psychika!

Velkou roli v případě imunitních reakcí hraje samozřejmě také psychika. Zejména o prázdninách, kdy se již příliš nenosí prázdniny u babičky po celé dva měsíce, ale spíš neustálé přebíhání mezi zážitky, toho na dítě může být zkrátka moc. Dovolte si jednou „nic“ nedělat. Třeba se válet v posteli, na zahradě nebo si jen udělat piknik. Pokud je dítě častěji nemocné (může se přidat i noční pomočování), zkuste si s ním sednout a „popovídat“. Spíš ho nechte vyprávět. Může se ukázat, že nějaká událost v jeho životě na něj má velmi oslabující účinky (může to být věta od kamaráda, rozvádějící se sousedi anebo strach z něčeho).

Imunita u dětí: Pořiďte domácího mazlíčka

Možná jste již zaznamenali, že děti, které vyrůstají spolu se zvířaty jsou do určité míry zdravější. Důvodů bychom našli mnoho, ale mezi dva zásadní patří autenticita zvířete, které je schopno vracet bezpodmínečnou lásku téměř za každých okolností a druhou je opět podpora střevního mikrobiomu dítěte. Zvíře totiž rozšiřuje rozmanitost. Příjemným efektem je také výuka k zodpovědnosti.

Zajímavost na závěr

Pokud vaše dítě „jí holuby“, tedy spokojeně si vrtá v nose, aby ulovený výsledek následně snědlo, vězte, že i to je posílení imunity! Na nosních sliznicích se totiž zachycují bacily, které, pokud se v malém množství dostanou do střeva, může si na ně imunita vytvořit protilátky.

Autor článku: Markéta Palatin



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

NEDĚLE 23. 03. 2025
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 24. 03. 2025
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
ÚTERÝ 25. 03. 2025
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni
STŘEDA 26. 03. 2025
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni
ČTVRTEK 27. 03. 2025
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v ubývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni
PÁTEK 28. 03. 2025
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v ubývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni
SOBOTA 29. 03. 2025
beran
Měsíc putuje ve znamení Berana, dnes je novoluní. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Pokud trpíte na migrény, pijte…
více o tomto dni

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

S kvasinkovou infekcí mezi tlapkami u mě fenky jsem měl dlouho problémy. Zkoušel jsem hypermangan, ocet, léky ...

Amyotrofická laterální skleróza - ALS

Dobrý den, paní Beruško, odkud jste? Můžeme dát síly a dovedností dohromady. Prosím, na Vás e-mail nebo telefo...

Amyotrofická laterální skleróza - ALS

Dobrý den, osobně se starám o pacientka ALS...tato nemoc je neuchopitelná a krutá pro postižené ale i jejich r...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

SOUKROMÁ PŮJČKA PRO KAŽDÉHO.

SOUKROMÁ PŮJČKA PRO KAŽDÉHO. Nabízím smluvní úvěr od 50 000 do 30 000 000 Kč. Pe...

Soukromý investor, který pujcí opravdu každému obcanovi Ceské republiky: WhatsApp: +420608987486.

Soukromý investor, který pujcí opravdu každému obcanovi Ceské republiky: WhatsApp: +42060...

Speciální nabídka rychlé půjčky: marcela.krejsova01@gmail.com Nebo WhatsApp: +420608987486.

Speciální nabídka rychlé půjčky: marcela.krejsova01@gmail.com Nebo WhatsApp: +42060898748...
Zobrazit všechna témata

Znáte postbiotika? Jsou tajemstvím zdravých střev a silné imunity

Postbiotika se umí dokonale postarat o zdravou střevní mikroflóru i pevný imunitní systém. Tyto biologicky aktivní látky vznikají jako produkt fermentace probiotických bakterií a mohou mít pozitivní vliv na naš...

Permakulturní zahrada na jaře: Připravte se na novou sezónu

Permakulturní zahrada je příležitostí, jak efektivně využít prostor a obnovit ekologickou rovnováhu na našem pozemku. Příprava na novou sezónu v permakulturní zahradě zahrnuje plánování, výběr vhodných rostlin ...

První jarní den je tu: Přivítejte jaro s úsměvem i novou energií!

Astronomický první jarní den letos připadá na 20. března v 10:01. Konečně je tu jaro! S příchodem tohoto období začíná slunce svítit silněji, dny se prodlužují a příroda se probouzí k životu. Je to skvělý čas n...

Nejlepší jarní detoxikační smoothie: Tipy pro očistu těla i celkové zdraví

Detoxikace a jaro jsou spolu neodmyslitelně spjaty. Po dlouhé zimě je nutné tělo očistit a dodat mu všechny cenné látky, které postrádá. Smoothie koktejly mohou být jednou z cest, jak organismu pomoci a rychlej...

Toužíte si splnit sny? 7 tipů, jak se konečně dostat k vysněnému cíli

Každý večer usínáte s tím, že si moc přejete, aby se vaše sny vyplnili. Přes den myslíte na to, jaké by to bylo, kdyby… Poznáváte se v tom? Jestli toužíte po změně a chcete si začít plnit sny, začněte hned teď....

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Babské rady na suchou pokožku hlavy: Vsaďte na přírodní prostředky

Suchá pokožka hlavy je nepříjemný fyzický problém, který vás může obtěžovat zejména ve společnosti. Pojí se s ním totiž i zvýšené svědění kůže nebo tvorba lupů. K zmírnění obtíží můžete samozřejmě použít speciá...

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Život je jako jízda na horské dráze. Jednou jsi nahoře a pak dole

Novej rok 2025 je v plnym běhu a zima ve svym středu. Zanedlouho tu bude jaro, který mám spojený s takovou pohodou - pro mě je jaro znamením nový naděje a větší energie. Zpátky ale do přítomnosti. To, co mi připravil začátek roku, jsem si ani ve snu nedokázala představit.