Podzimní detoxikace organismu přírodní cestou

Podzimní detoxikace organismu přírodní cestou

Příznaky zanesení organismu toxickými látkami

  • bolesti hlavy
  • bolesti kloubů
  • trávicí potíže (plynatost, pocit plnosti, říhání)
  • bolesti hlavy
  • bolesti kloubů
  • celková únava
  • špatné soustředění
  • problémy se spánkem, časté noční buzení se, nespavost
  • špatná nálada, deprese
  • snadné vyčerpání organismu
  • zdravotní potíže - časté angíny, chřipky, rýmy, kašel, dýchací obtíže

Upravte svůj jídelníček

Nejzákladnější a zřejmě též nejjednodušší způsob, jak s očistou organismu začít, je úprava jídelníčku. Při samotné detoxikační kůře vypusťte alkohol, kávu, černé čaje a samozřejmě cigarety. Hlavní prohřešky proti zdravému stravování zřejmě dokážeme odhadnout sami, jedná se o smažená jídla, jídla s vysokým obsahem soli, cukru nebo tuků. Škodlivé pro organismus jsou rovněž veškeré polotovary a potraviny s velkým obsahem potravinářských aditiv. I při detoxikaci však platí, že změny je vhodné zařazovat postupně, náhlými a výraznými změnami bychom si mohli naopak spíše uškodit.

Čtěte také:

Zázvor a jeho účinky hravě nahradí lékaře

Tělo na proces detoxikace organismu postupně připravte, vyřaďte ty nejškodlivější potraviny ze svého jídelníčku a do svého týdenního nebo nejlépe denního režimu přidejte procházky na čerstvém vzduchu. Odpočinek a úlevu svému tělu můžete dopřát rovněž relaxačním cvičením, čistícími koupelemi a přínosné pro vás může být třeba i to, že si zajdete na masáž.

Detoxikaci organismu je nejlépe začít pěkně od základu a pročistit játra a žlučník, kde se usazuje největší množství škodlivin. Játra jsou pro náš organismus velice důležitá. Podílejí se na tvorbě krve, tvorbě močoviny. Málokdo ví, že rovněž ovlivňují kvalitu zraku, proto při jejich pročištění můžeme očekávat, že se zlepší i náš zrak a čistota vidění. Vyčištěná játra zvýší celkovou obranyschopnost organismu, zabrání vzniku akné a některých druhů ekzémů.

Potraviny vhodné pro detoxikaci organismu

Citron

Očista jater přírodní cestou je možná několika způsoby. Nejlépe na očistu jater zabírá citronová šťáva. Během této kúry je nutné dodržovat konzumaci jen dietní stravy. Citronová šťáva připravená z jednoho citronu a smíchaná se dvěma dcl vody, vypitá na lačno po ránu, udělá s organismem divy. Upraví celkové zažívání a posiluje játra.

Ostropestřec mariánský

Nejúčinnější bylinou pro správnou funkci jater je ostropestřec mariánský, ten podporuje růst nových jaterních buněk. Z ostropestřce si můžete připravovat a v průběhu dne popíjet čaje. Vhodný je i zázvorový čaj.

Červená řepa

Červená řepa podporuje činnost jater i střev, podpoří vylučování toxinů a odpadních látek z organismu. Po celá staletí je tato plodina považována za vynikající zdroj vitamínů, vitality, plodnosti, celkové energie a dlouhověkosti. Vhodné jsou saláty ze syrové červené řepy, ale můžeme z ní připravit i chutnou pomazánku. Polévky nebo boršč z červené řepy jsou také výborné. Červenou řepu můžeme nakládat, sterilovat apod. Vždy nám zaručí, že pokrm bude mít dostatek vitamínů a minerálů.

Pomazánka z červené řepy

Řepu nastrouháme, přidáme nastrouhaný sýr, případně některý z tavených sýrů, utřený česnek, sůl, pepř a vše zamícháme. Podáváme s celozrnným pečivem.

Více o červené řepě najdete zde.

Jablka

Dalším z vynikajících způsobů jak popohnat detoxikaci organismu, je zařazení do našeho jídelníčku plodiny typicky podzimní, a to jablka. Jablko je také skvělým pomocníkem při dietách a hubnutí.

Jablka mají protizánětlivé, mikrobiální a krvetvorné účinky. Sníme-li jedno jablko ráno a večer (chemicky neošetřené), upravíme tím činnost střev. Pozitivní účinky jablek lze využít při různých poruchách trávení, vodnatelnosti, závratích ale i nachlazení. Jablečný ocet zmírňuje pocit hladu, spaluje tuky a snižuje nadváhu. Jablka můžeme jíst nejen čerstvá, ale i pečená, připravit z nich kompot, džus. Kromě vlivu na imunitu, pozitivně působí i na psychiku člověka. Z jablek si můžete připravit chutný podzimní kompot.

Podzimní jablkový kompot

Jablka oloupeme a zbavíme jádřinců. Nakrájíme do hrnce na kostky a přidáme skořici a hřebíček. Pokud jsou jablka dostatečně sladká, pak je ani nedoslazujeme cukrem. Vaříme na mírném ohni, dokud směs nezačne pěnit, pak oheň zastavíme a necháme dojít. Dle chuti a surovin můžeme kombinovat i s hruškami, švestkami apod. Dá se jíst teplý i za studena.

Dýně

Dužina této další typicky podzimní plodiny obsahuje množství minerálních látek, zejména železo, draslík, hořčík a sodík. Oblibě se v posledních letech v české kuchyni těší i dýně Hokaido. Používá se k přípravě hutných polévek. Pro inspiraci zde předkládáme jeden z možných receptů, další recepty z dýně Hokaido naleznete zde.

Dýňová polévka

Na kostičky nakrájíme oloupanou cibuli a osmahneme na pánvičce na oleji dozlatova. Přidáme na kostky nakrájenou dýni a vše zalijeme vývarem. Dvacet minut necháme směs povařit, dokud nezměkne. Po uvaření odstavíme a necháme vychladnout. Polévku následně rozmixujeme a dochutíme pepřem, solí, kořením kari. Vše na mírném ohni ještě chvíli povaříme. Polévku můžeme podávat s trochou nízkotučného jogurtu, s pažitkou nebo bazalkou.

Dýni můžeme také připravovat jako součást nejrůznějších zeleninových směsí s bramborami, připravovaných v troubě v zapékací míse. Dýně je rovněž skvělým vylepšením nejrůznějších suchých moučníků.

Květák

Patří mezi oblíbené plodiny a je skvělým pomocníkem při detoxikaci a redukci váhy. Má močopudné účinky, upravuje činnost střev, snižuje krevní tlak. 100 gramů květáku obsahuje doporučenou denní dávku vitamínu C. Zdravou úpravou je vaření nebo i zapékání.

Květáková směs na mozeček

Doměkka uvařený květák necháme vychladnout a rozkrájíme na kousky. Smícháme s osmahnutou cibulí, dochutíme pepřem, solí a zalijeme rozmíchanými vejci. Směs postupně lehce promícháváme, až se spojí s květákem a srazí se.

Špenát

Špenát je ideálním pomocníkem při celkové podzimní únavě organismu a oslabení, je zdrojem antioxidantů, snižuje cholesterol a pomáhá ovládat pocity hladu. Ve špenátu se nachází široká škála živin. Důležité je množství vitamínů A, E a K, vápníku, fosforu a draslíku. Špenát doporučujeme pouze krátce tepelně upravovat, neboť při delším vaření ztrácí mnoho ze svých prospěšných látek. Syrový jej můžete přidávat do salátů, přidávat ho můžeme do obložených chlebů, je dobrou přílohou k masu či jako součást těsta nebo jeho náplň. Špenátová šťáva je skvělá pro pročištění střev.

Zázvor

Zázvor pomáhá proti únavovým podzimním stavům, podporuje trávení, pozitivně působí proti zánětlivým procesům a má protivirové účinky. Je skvělou prevencí proti rýmě, nachlazení i rakovině. Ze zázvoru si můžeme připravit čaj, nastrouhaný ho přidávat do salátů. Zázvor má velmi intenzivní chuť, pokud nemáte chuť na zázvorový čaj, můžete si zkusit připravit zázvorový drink.

Zázvorový drink

Nakrájený zázvor zalijte malým božstvím vařící vody. Minutu povařte na plynu nebo v mikrovlnce. Přeceďte a oslaďte, nechte vychladit. Přidejte takové množství vody, které vám vyhovuje a dochuťte pomerančovým, jablečným, brusinkovým nebo jiným džusem dle chuti. Bonusem je, že zázvor má i afrodiziakální účinky.

Více o zázvoru a jeho účincích se dozvíte zde.

Bylinky a bylinkové čaje

Velmi oblíbeným prostředkem pro detoxikaci organismu jsou výrobky s vysokou koncentrací výtažků z rostliny aloe vera.

Čaje z kopřivy dvoudomé mají velké detoxikační účinky, čistí organismus, odvodňují, působí na lymfu. Účinky kopřivy jsou antiseptické, působí antivirově, proti kašli, při chřipce, dobře působí na močové i dýchací orgány. Má pozitivní účinky i na žaludek, játra, podporuje trávení a vyprazdňování střev, celkově oživuje metabolismus. Podává se také na podporu krvetvorby.

Pro řešení různých zdravotních obtíží je vhodný také rakytník řešetlák, který řeší potíže při žaludečních a střevních potížích a žaludečních vředech. Má protizánětlivé účinky střevní a plicní. Pozitivně působí na stres, potíže krevního oběhu, imunitu. Šťáva z rakytníku řešetlákového je pro podzimní detoxikaci organismu ideální. Obsahuje řadu vitamínů, hlavně vitamín C, minerálů a dalších aktivních látek.

Růže šípková (Rose canina), lidově šípek je bohatý na vitamin C, B, P a K. Šípkový čaj se používá k celkovému posílení organismu, působí močopudně, zvyšuje odolnost vůči infekcím.

Nejúčinnější bylinou pro správnou funkci jater a jejich detoxikaci je ostropestřec mariánský, ten podporuje růst nových jaterních buněk. Z ostropestřce si můžete připravovat a v průběhu dne popíjet čaje.

K prevenci infekčních onemocnění a celkovému posílení imunity se používá echinacea, neboli třapatka nachová. Je vhodná k léčbě potíží horních cest dýchacích, chřipky, angíny, nachlazení, chronických zánětů močového měchýře, ženských pohlavních orgánů, prostaty, zánětu mízních uzlin a při sklonech k hnisání.

Heřmánek pravý je jednou ze základních léčivých bylin. Působí pozitivně při léčbě zánětů, pomáhá od bolesti a při hojení ran, navozuje celkové uklidnění. Uvolňuje křeče zažívacího ústrojí, pomáhá při žaludečních a střevních potížích.



Diskuse k článku

  • Janina

    17:22 5. 12. 2012 +2
    Píšete o popíjení čaje z ostropestřce, ale kdo trošku zná, tak ví, že se ve vodě strašně špatně rozpouští, proto je vhodnější v podobě po zpracování jako doplněk stravy.

Lunární kalendář

PÁTEK 29. 03. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 30. 03. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 31. 03. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 01. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
ÚTERÝ 02. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
STŘEDA 03. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
ČTVRTEK 04. 04. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni

Je vodíková voda zázračným nápojem nebo jde o největší podvod 21. století?

Proč Hans dává k této vodě komentář k ionizované vodě? Jsou to dvě zcela jiné metody: obohacování vody o vodík...

Vztahové pověry z celého světa: Znáte je?

Od své babičky, znám hodně pověr (pocházela z Bílých Karpat).
Děvče se svým chlapcem nesmí být spolu sami, př...

Jak chovat hady – 5 důležitých rad pro začínající chovatele

Před tím, než se rozhodnete si hada pořídit, je vždy nutné si zjistit vše co se chovu týče a mít připravené kv...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Hledáte půjčku na splacení všech svých dluhů? Musíte zaplatit exekuci? Máte spis v reg...

Jarní očistná hladovka

Rád bych v březnu držel 3-4 dnní očistnou hladovku jen o vodě. Kdy začít a kdy končit?...

Výklad karet

Ahoj, človíčku :)) Následující řádky zaujmou spíše někoho, kdo je nějakým způsob...
Zobrazit všechna témata

Máte problémy s vyprazdňováním? 5 kroků ke zdravé stolici

Stolice: Téma, které je tak trochu tabu. Přitom se týká každého z nás. Jen málokdo může říci, že se v tomto směru nesetkal v životě s žádným problémem. Zácpa, průjem, problémy s vyprazdňováním… Co je považováno...

Afrodiziaka k jídlu. Které potraviny vám zaručí dokonalý večer ve dvou?

Vkrádá-li se do vašeho milostného života šeď, nuda a všednost, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. To samé platí i v případě, že se objevily potíže s libidem nebo impotencí. Možností, jak stávající stav řeši...

Děti a paměť: Jak účinně procvičovat paměť u dětí?

Dětství je obdobím, během kterého lidské tělo prochází obrovskými změnami. A to nejen vzhledově, ale také v oblasti orgánů. Jedním z takových orgánů je i mozek, který při narození není plně vyvinutý. Je složitý...

Jak se vyrovnat se ztrátou? Návod, na zdravé truchlení

Každého z nás to v životě občas potká. Ztráta blízké osoby je hodně bolestivá záležitost a je poměrně náročné se s ní vypořádat. Přitom nemusí jít hned u úmrtí, ale patří sem i rozchod nebo rozvod. Jak se vyrov...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.