Nachlazení z klimatizace může propuknout nejen doma, ale i v práci nebo veřejných prostorách, kde se pohybuje více lidí.

Nachlazení z klimatizace bývá velmi častým letním neduhem. Jak se mu vyvarovat?

Nachlazení z klimatizace se může vyvinout zcela náhle a nečekaně kvůli kombinaci mnoha faktorů. Víte, co konkrétně způsobuje tento nepříznivý zdravotní stav a jak se mu vyhnout? Pokud ne, poradíme vám! Postačí udělat jen pár drobných změn a zůstanete i v těch nejteplejších dnech fit. Nenechte si znepříjemnit léto nebo překazit dovolenou a zahajte boj proti zcela zbytečné nemoci ještě dnes.

Není divu, že nachlazení z klimatizace je rok, co rok (hlavně během letních měsíců) na vzestupu. Lidé si zkrátka chtějí aspoň chvíli ulevit od extrémních tropických teplot, a tak se v místnosti intenzivně chladí. Málokomu ale v tyto okamžiky dochází, jak může být chladný vzduch z klimatizace pro organismus nebezpečný. Zjistěte, proč tomu tak je a jak se ochránit.

Co konkrétně způsobuje nachlazení z klimatizace?

Klimatizační jednotky, které produkují studený vzduch, nejsou ze své podstaty pro člověka škodlivé. Negativní efekt na zdraví však mohou mít v interakci s prostředím vašeho domova. Pojďme si to vysvětlit podrobněji:

Čtěte také:

Jak se zbavit nachlazení v 8 krocích

  1. Pokud vlastníte domácího mazlíčka, nebo žijete v prašnějším prostředí, měli byste vůči tomu také přizpůsobit frekvenci úklidů. Prach a různé jiné alergeny totiž klimatizace nasaje a cirkuluje ve vzduchu, čímž máte zaděláno na živnou půdu pro viry a bakterie.
  2. Další fakt je i to, že klimatizační jednotka vysušuje ovzduší v bytě, a tedy poskytuje výborné podmínky pro přežití mikroorganismů (a k tomu dráždí sliznice člověka).
  3. A v neposlední řadě je nachlazení z klimatizace způsobováno velmi často až extrémně studeným vzduchem, který z ní vychází – pakliže se dotyčný tímto vzduchem ovívá přímo, může dojít k podchlazení, oslabení imunity a následně nemoci.

Nachlazení z klimatizace nepodceňujte a adekvátně se podrobte léčbě

Jakékoliv oslabení organismu, klidně i v podobě nachlazení z klimatizace, je nutné řešit. Mezi standardní projevy patří rýma, často suchý kašel, kýchání, bolesti hlavy, bolesti kloubů, únava a případně i zvýšená teplota. Jakmile u sebe takovéto příznaky zpozorujete, omezte používání klimatizace na minimum, dostatečně se hydratujte, odpočívejte, používejte zvlhčovač vzduchu, případně si dopřejte inhalace vodní páry a užijte dle potřeby léky na bolest/teplotu. Pakliže budou zdravotní obtíže přetrvávat déle jak týden nebo se zhoršovat, měli byste navštívit lékaře.

Klimatizace dokáže zpříjemnit i ty nejteplejší dny. Nesmí však produkovat příliš chladný vzduch, aby nedošlo k prochladnutí.

Jak bojovat preventivně proti nachlazení z klimatizace?

Nechcete-li v létě marodit, určitě se vyplatí vsadit na preventivní kroky, které zabrání nachlazení z klimatizace. Konkrétně se zaměřte na následující:

  • Pravidelně dbejte o hygienu klimatizační jednotky v bytě. Vzduchové filtry měňte dle potřeby a případně se obraťte na odborníky, kteří pomohou klimatizaci zkontrolovat.
  • Snažte se zvlhčovat vzduch v bytě různými difuzéry anebo jen nádobami s vodou, které umístíte v interiéru. V létě by se měla vnitřní vlhkost vzduchu pohybovat v rozmezí od 40 do 55 % - orientační údaje vám mohou poskytnout různé vlhkoměry.
  • Klimatizaci nastavte tak, aby udržovala teplotu v bytě nanejvýš o 6 °C nižší, než je venku. V takovém případě se můžete snadno ochránit před teplotním šokem a následným nachlazením z klimatizace.
  • Dbejte na pravidelný úklid bytových prostor – obzvlášť, pokud máte psy, kočky a jiné mazlíčky, nebo bydlíte v prašnějším prostředí.

Zajímavosti z dob, kdy nachlazení z klimatizace ještě nehrozilo

Klimatizační jednotky lidstvu nezpříjemňovaly život odjakživa. Jejich nástup se totiž datuje až do počátků 20. století - na vynálezu klimatizace se konkrétně podílel americký technik Willis Carrier, jenž tehdy pracoval pro společnost Buffalo Forge Company (ta se původně zabývala kovářskými výrobky a později svůj sortiment rozšířila o vzduchotechniku, lapače prachu nebo třeba dřevoobráběcí stroje). Avšak, než si první rodiny mohly takové moderní chladící zařízení pustit, používaly různé jiné metody ochlazování interiérů – přičemž jim zcela přirozeně nehrozilo ono nachlazení z klimatizace, jako třeba dnes. Jak se tedy dříve lidé chladili? Používali ledové bloky. Výroba ledu však byla nákladnou záležitostí, a tak si tento komfort mohli dovolit v 19. století jen ti majetnější. Led býval také dobrou pomůckou k ochlazení vzduchu v některých nemocnicích.

Autor článku: Iveta Reinisch



Diskuse k článku

  • Galetta

    14:07 5. 8. 2024 +1
    Jako hlavní problém vidím to, že lidé dávají klimatizaci na 22 °C a méně a pak vyrazí do tepla. A to tělu samozřejmě nějakým způsobem nevyhovuje. Co si budeme povídat. Jasně, dají se třeba užívat výživové doplňky odsud https://www.senzamedical.cz/ které zlepšují imunitu. I tak si ale myslím, že je fajn to teplo přijmout a prostě se smířit s tím, že v létě se potíme více.

Lunární kalendář

ČTVRTEK 12. 12. 2024
býk
Měsíc přibývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni
PÁTEK 13. 12. 2024
býk
Měsíc přibývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni
SOBOTA 14. 12. 2024
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
NEDĚLE 15. 12. 2024
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích, dnes je úplněk. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch vám…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 16. 12. 2024
rak
Měsíc ubývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
ÚTERÝ 17. 12. 2024
rak
Měsíc ubývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
STŘEDA 18. 12. 2024
rak
Měsíc ubývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den paní Matrino, dnes trh nabízí různé druhy masti, krémů a gelů a každému n�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den, zkuste se podívat na výrobky od vabios.com, které jsou zaměřeny právě na tu ...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Urgentní půjčka pro ženy na mateřské dovolené a na MD v ČR Hrozí vám nepředvídat...
Zobrazit všechna témata

Jmelí si můžete vypěstovat i sami na zahradě. Jak na to?

Jmelí je oblíbený i tradiční symbol Vánoc všude na světě a spjat je zejména s polibkem pod ním, který má přinést dvěma lidem dlouhotrvající a šťastnou lásku nebo vztah. Dle evropských pověr pak představuje symb...

Jak vysvětlit větším dětem, že Ježíšek neexistuje?

Máte doma dítka, která mají tušení, že Ježíšek neexistuje? Pak se možná budete zaobírat otázkou, jak jim citlivě sdělit pravdu. Připravili jsme pro vás několik praktických tipů, díky nimž bude sdělování vánoční...

Nejlepší adventní trhy. Tipy, kam vyrazit v Česku i  v zahraničí

Je nejvyšší čas nasát pořádnou vánoční atmosféru. Koledy, svařené víno, punč, klobása na zahřátí, ale taky třeba trdelník. To všechno nabízejí tradiční adventní trhy. I když venku není sníh a rozhodně se nezdá,...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Letos pečeme na Vánoce...

Dneska se předem omlouvám těm, kteří milují Vánoce a nemůžou se jich dočkat. Protože dneska bude můj blogovej článek spíše vyhovovat těm, co je neslaví anebo nechtějí slavit pro letošek. Já se na ně vždycky těšila, ale vlivem okolností je slavit vlastně letos ani nechci...