Letní nachlazení je snadno zaměnitelné s alergií. Virové nemocnění, jakým nachlazení je, však mívá i jiné příznaky, jako je kašel, zvýšená teplota či nadměrné pocení.

Letní nachlazení nepropuká jen kvůli klimatizaci. Jak ochránit své zdraví?

Letní nachlazení se nijak zvlášť neliší od toho zimního. Může být však snadno zaměnitelné s alergiemi, neboť příznaky bývají velmi podobné. Pokud v létě nastydnete, budete stejně jako u alergie kýchat, spustí se vám rýma a můžete pociťovat i svědění nebo bolesti v krku. Rozdíl je však v tom, že nachlazení zpravidla do týdne až dvou pomine, kdežto alergické projevy mohou přetrvávat dlouhodobě. Pojďme si tedy říct, jak svou imunitu posílíte a vyhnete se nepříjemnému virovému onemocnění.

Léto je obecně o větším setkávání se s blízkými ale i cizími lidmi. Mnozí s oblibou zahajují grilovací party, oslavy u bazénu anebo se vydají na koncerty či festivaly. Trendem jsou samozřejmě i dovolené jak v tuzemsku, tak i v zahraničí - cestování hromadnými prostředky, jako je letadlo, autobus či vlak představuje také riziko nákazy. Čím více tedy budete pobývat ve společnosti, tím zásadněji jste ohroženi případným letním nachlazením. Pokud ale podniknete jisté kroky k ochraně zdraví, nemusí vám kýchání, smrkání či kašlání překazit radovánky na slunci. Stačí skutečně málo…

Příčiny letního nachlazení

Nejčastější příčinou letního nachlazení jsou enteroviry, což jsou viry žijící běžně ve střevech, zatímco zimní nachlazení mnohem častěji způsobují tzv. rhinoviry. Co se týká enterovirů – existuje až 60 různých druhů, které mohou ono nachlazení způsobit. Někteří lidé jsou vůči nim imunní, avšak stále celosvětově onemocní i několik milionů osob – nejběžněji mezi červnem až říjnem. Příznaky letního nachlazení se příliš neliší od toho zimního. Trápit vás bude zřejmě rýma, bolest hlavy, škrabání v krku a v některých případech se může objevit i zarudnutí očí, zvýšená teplota nebo trávicí obtíže. Nutno také podotknout, že tato virová onemocnění jsou snadno přenosná na jiného člověka prostřednictvím známých kapének – k přenosu virů může dojít nejen kýcháním, kašláním ale i mluvením.

Čtěte také:

Populární doplňky stravy: Glutathion je považován za praotce všech antioxidantů. Posílí imunitní systém a očistí tělo

Jak letní nachlazení léčit?

Virová onemocnění, mezi která patří i letní nachlazení, se neléčí antibiotiky, neboť na ně nezabírají. Postačí tedy klidový režim, dostatek nealkoholických tekutin (voda, bylinné čaje) a případně lokální volně prodejné léky na rýmu a nachlazení. Obecně lze říct, že nejlepším „lékem“ na virové nemoci je dostatek spánku. Ten má vysoce regenerační efekt pro organismus. K rychlejší rekonvalescenci též přispějete konzumací plnohodnotné stravy s vysokým obsahem vitaminu C a zinku. Skvělé mohou být i masové vývary (především kuřecí), které mají protizánětlivý účinek. Pakliže budete dodržovat tento léčebný režim, příznaky letního nachlazení by měly pominout do týdne až čtrnácti dní. Jakmile ale nedojde ke zlepšení zdravotního stavu, nezdráhejte se navštívit lékaře.

I při letním nachlazení pomáhá k regeneraci dostatek spánku - pokud je to možné, zdřímněte si klidně i během dne.

Prevence je základ aneb Nedejte letnímu nachlazení šanci

Letnímu nachlazení můžete snadno předejít, pokud budete dodržovat jistá opatření:

  • Podporujte správnou funkci svého imunitního systému. To znamená eliminovat stres v životě dostatečným odpočinkem, jíst vyvážená jídla s dostatečným obsahem vitaminů a minerálů či případně užívat jakékoliv přírodní doplňky stravy na imunitu.
  • Dopřejte si dostatečné množství spánku. Ten je nezbytnou součástí regenerace imunitního systému. Běžně byste měli během noci naspat aspoň 7 až 8 hodin. Tak se skvěle ochráníte před případným letním nachlazením.
  • Dbejte na osobní hygienu. Myjte si tedy zejména na veřejných místech častěji ruce – teplou vodou a mýdlem, abyste zabránili šíření patogenů.
  • Vyhněte se kontaktu s nemocnými lidmi. Jestliže máte ve svém okolí nachlazeného člověka, snažte se omezit kontakt s ním – kvůli kapénkám se totiž snadno nakazíte. Někdy však tomuto nezabráníte, obzvlášť v rodině, proto si myjte řádně ruce při každém kontaktu s předmětem, který nemocný užíval.
  • Snažte se nedotýkat obličeje, pokud jste někde ve společnosti nebo na veřejnosti s ostatními lidmi. Přes sliznice se můžete viry způsobujícími letní nachlazení velmi rychle infikovat.
  • Udržujte své okolí čisté. Pravidelným úklidem domácnosti (klidně i pomocí dezinfekčních prostředků) eliminujete značně virové patogeny.

Autor článku: Iveta Reinisch



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ČTVRTEK 12. 12. 2024
býk
Měsíc přibývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni
PÁTEK 13. 12. 2024
býk
Měsíc přibývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni
SOBOTA 14. 12. 2024
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
NEDĚLE 15. 12. 2024
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích, dnes je úplněk. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch vám…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 16. 12. 2024
rak
Měsíc ubývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
ÚTERÝ 17. 12. 2024
rak
Měsíc ubývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
STŘEDA 18. 12. 2024
rak
Měsíc ubývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den paní Matrino, dnes trh nabízí různé druhy masti, krémů a gelů a každému n�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den, zkuste se podívat na výrobky od vabios.com, které jsou zaměřeny právě na tu ...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Urgentní půjčka pro ženy na mateřské dovolené a na MD v ČR Hrozí vám nepředvídat...
Zobrazit všechna témata

Jmelí si můžete vypěstovat i sami na zahradě. Jak na to?

Jmelí je oblíbený i tradiční symbol Vánoc všude na světě a spjat je zejména s polibkem pod ním, který má přinést dvěma lidem dlouhotrvající a šťastnou lásku nebo vztah. Dle evropských pověr pak představuje symb...

Jak vysvětlit větším dětem, že Ježíšek neexistuje?

Máte doma dítka, která mají tušení, že Ježíšek neexistuje? Pak se možná budete zaobírat otázkou, jak jim citlivě sdělit pravdu. Připravili jsme pro vás několik praktických tipů, díky nimž bude sdělování vánoční...

Nejlepší adventní trhy. Tipy, kam vyrazit v Česku i  v zahraničí

Je nejvyšší čas nasát pořádnou vánoční atmosféru. Koledy, svařené víno, punč, klobása na zahřátí, ale taky třeba trdelník. To všechno nabízejí tradiční adventní trhy. I když venku není sníh a rozhodně se nezdá,...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Letos pečeme na Vánoce...

Dneska se předem omlouvám těm, kteří milují Vánoce a nemůžou se jich dočkat. Protože dneska bude můj blogovej článek spíše vyhovovat těm, co je neslaví anebo nechtějí slavit pro letošek. Já se na ně vždycky těšila, ale vlivem okolností je slavit vlastně letos ani nechci...