img

Co je meditace, jak meditovat a co nám meditace přináší? Kladete si tyto otázky? Poradíme vám.

Při našem současném životním stylu, kdy je všechno zrychlené, již někteří lidé ztratili schopnost odpočívat. Neumí se zklidnit a uvolnit, protože jejich tělo už neumí relaxovat. Proto je potřeba své tělo opět naučit odpočívat. Pokud jste ještě neobjevili kouzlo meditace a chcete se dovědět jak meditovat, přečtěte si následující odstavce. Pokud již meditace provádíte, třeba i vás náš článek inspiruje a obohatí.

Co je meditace

Meditace je technika, díky které můžete pozorovat své myšlenky i tok energie. Meditace je skvělou terapií pro všechny, kteří touží po zklidnění, po nalezení vnitřního klidu a poznání svého Já. Meditace nám umožní spojení se svou duší a propojení se s Vesmírem. Provádět můžete meditace kdykoli během dne, při činnostech, u kterých dokážete zapomenout na okolní svět. Je ale potřeba naučit se při meditaci uvolnit a postupně nechávat myšlenky volně plynout a nehodnotit je ani na ně nereagovat pouze je pozorovat. Někomu může trvat déle, než se naučí zklidnit mysl a spojit se se svou vnitřní podstatou, ale může to zvládnout každý. Díky tomu, že se naučíte meditovat, zvýší se vaše energie i chuť do života. Meditace vás naučí prožívat přítomný okamžik, ve kterém probíhá náš skutečný život, být TADY a TEĎ.

Meditace a její účinky na naše zdraví

Pravidelná meditace má vliv na psychický i duševní stav člověka a tím posiluje naši imunitu. Psychika je pro náš imunitní systém velice důležitá. Meditace odbourává stres, rozpouští napětí a zmírňuje bolesti. V dnešním uspěchaném životě je meditace velkým pomocníkem při nacházení vnitřního klidu a zklidnění se.

Čtěte také:

Pomocí ájurvédy a meditace můžete snížit hladinu cholesterolu

Zenová meditace léčí tělo i duši

Aktivní meditace posune vaše hranice

Druhy meditace

Existuje velké množství meditačních technik. Každý člověk je jiný a proto každému může vyhovovat něco jiného. Vybírejte meditace podle svého pocitu a vnímání. Začínejte s těmi jednoduššími a postupně zkoušejte další meditace, které vás osloví. Tady je seznam některých z nich:

Meditace Vipassaná - je to indický způsob meditace, který se zaměřuje na hluboké propojení mysli a těla. Naučí vás vidět věci takové, jaké jsou ve skutečnosti.

Mindfulness meditace - jedná se o meditace všímavosti, učí vás plně vnímat přítomnost a své emoce. Řízená meditace: neboli řízená vizualizace bývá vedena terapeutem nebo průvodcem, který mluveným slovem vede celou meditaci. Meditace se zaměřuje na určité věci a prožitky.

Transcendentální meditace - tato meditace působí na uvolnění mysli a těla, opakují se při ní jednoduché mantry, které vás vedou k uvolnění.

Práce s čakrami - meditace slouží k posílení funkce čaker. Spočívá ve vizualizaci čaker a soustředění se na ně.

Mettá meditace neboli meditace milující laskavosti - v této meditaci se učíte laskavosti k sobě i druhým lidem. Skrze meditace, posíláte pozitivní energii.

Jak meditovat

Nyní se dostáváme k otázce jak meditovat. Meditace je potřeba provádět pravidelně, nejlépe denně. V okamžiku, kdy si na meditace zvyknete, nebudete s nimi chtít přestat. Vyčleňte si na meditace každý den nějaký čas. Meditace nemusí zabrat spoustu času, postačí i deset minut denně, záleží na vás a vašich časových možnostech. Než začnete meditovat, vyberte si klidné místo, kde vás nebude nikdo rušit. Vytvořte si takovou atmosféru, abyste se cítili příjemně a uvolněně. Můžete si zapálit svíčku, pustit tichou relaxační hudbu anebo zapálit vonnou tyčinku. Ideální doba pro meditaci je ráno po probuzení anebo večer před spaním. Meditace můžete praktikovat vsedě v takzvaném lotosovém květu nebo na židli, záda si můžete podložit polštářkem, abyste seděli rovně. Je ale možné provádět meditace také vleže nebo při chůzi. Možná vás nyní zajímá jednoduchý postup jak meditovat, proto čtěte dále.

Základní postup jak meditovat

1. Zaujměte pohodlnou pozici (vsedě na židli, v tureckém sedu, vleže, vestoje, vkleče) podle toho, jak je vám to pohodlné a abyste měli vzpřímenou páteř.

2. Zavřete si oči, aby vás nerušily žádné zrakové vjemy.

3. Začněte pomalu a zhluboka dýchat do břicha a jen pozorujte svůj dech. Pokud se objeví nějaká myšlenka, přesměrujte svou pozornost opět ke svému dechu.

4. Uvědomujte si, jak s každým nádechem přichází do těla energie a s výdechem odchází vše již nepotřebné. S každým výdechem se více a více uvolňujete.

5. Vnímejte prostor uvnitř svého těla.

6. Ze začátku zkoušejte meditovat jen pár minut a postupně přidávejte čas. Možná to bude pro vás z počátku obtížné, ale postupně se vám bude dařit lépe a lépe.

Meditace a mozkové vlny

Ve stavu relaxace či meditace se náš mozek dostává do změněného stavu vědomí. Nachází se v mozkové vlně alfa nebo théta. Meditace nás nejčastěji dostane do mozkových vln alfa. Mozkové vlny alfa převládají při relaxaci a stavu odpočinku. Meditace přenese naši mysl i tělo do stavu bdělé relaxace beze spánku. V tomto stavu vědomí naše tělo produkuje hormony prospěšné pro naše zdraví. Mozkové vlny théta se nejčastěji vyskytují při spánku. Ale pomocí hluboké meditace můžete také aktivovat vlny théta, které vám mohou umožnit setkat se s vaším podvědomím. V tomto stavu vědomí je možné své podvědomí přeprogramovat, můžeme měnit naše přesvědčení a vzorce chování.

Meditace po probuzení

Meditace ráno po probuzení nás pozitivně naladí na celý den a dodá nám potřebnou energii. Pokud je meditace prováděna časně ráno, kdy ještě příroda a všichni okolo spí, máte dostatek ticha a klidu pro sebe. Ráno je naše vědomí ještě klidné a můžeme se tak lépe do meditace ponořit. Ráno si pomocí meditace můžeme naprogramovat svůj nadcházející den. Meditace nám pomůže dostat se do stavu FLOW.

Meditace před spaním

Meditace večer před usnutím nás zklidní a naladí na nerušený spánek. Pokud máte problém s usínáním meditace vám pomůže. Jestli nemůžete často večer usnout, většinou to souvisí se stresem a strachem. Meditace dovede navodit vnitřní klid a pohodu, snižuje srdeční frekvenci, snižuje krevní tlak a aktivuje části mozku, které řídí spánek. Meditace provádějte každý den, postupně bude její účinek lepší a lepší. Spánek bude přicházet dříve a nebudete se v noci budit, díky tomu se budete budit odpočatí a fit.

A nyní se pusťte do meditace! Čím více lidí bude meditace pravidelně praktikovat, tím více lásky a harmonie na planetě vytvoříme.

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Láska a vztahy

Zklamání ve vztahu versus odpuštění. Jak k němu nejsnáze dojít?

Zklamání ve vztahu je okamžikem náročným a v neposlední řadě i bolestným. Intenzitu prožívaných emocí určuje vždy příčina. V partnerství může být závažným důvodem například nevěra. I přesto, že se cítíte smutní...

Bydlení, zahrada

Chcete mít doma vánoční vůně? Vyrobte si přírodní osvěžovače vzduchu

Vyrobit přírodní osvěžovače vzduchu není vůbec nic náročného. V obchodě za ně dáte zbytečně moc peněz, většinou jsou plné zbytečných chemických látek a ne vždy je vůně přesně podle vašeho gusta. Vyrobte si svoj...

Těhotenství, děti

Výběr povolání u dospívajících: Proč je důležité na děti netlačit?

Výběr povolání u dospívajících bude za pár měsíců opět aktuální. Současní deváťáci budou postaveni před otázku, co vlastně chtějí ve svém profesním životě dělat. Je však možné, aby v pouhých patnácti letech dos...

Zajímavá videa

Konzumní děti aneb Komercionalizace dětství

Film vrhá světlo na multimiliardové tržní odvětví, které se rozhodlo bombardovat reklamou děti již od toho nejranějšího věku. Podstrkuje jim i jejich…

Academy

Balanitida

Balanitida neboli balanitis je odborné označení pro zánět žaludu. Žalud je anatomická struktura penisu muže. Jde o hlavu (špičku) penis, která se v odborné literatuře častěji nazývá jako glans penis. Toto zánět...

Wellness

Indická masáž hlavy vás dokonale zrelaxuje a zbaví stresu

Indická masáž hlavy, jak název napovídá, pochází z Indie a sahá velmi hluboko do historie. Jde o extrémně relaxační a uvolňující masáž. K nám se dostala až v posledních letech a stihla si už najít své fanoušky....

Řemesla

Vyrobte si vlastní netradiční adventní kalendář: Snadno a rychle

K adventu bezpochyby patří právě adventní kalendář. Zapomeňte letos na kupovaný a vyrobte sobě nebo svým dětem vlastní, originální adventní kalendář. Bude to zábava a potěšíte mnohem více, než kdybyste koupili ...

Fitness

Jak sportovat v zimě? Zkuste i netradiční sporty

Sport v zimě rozhodně nemusíte pověsit do skříně k letním šatům. Naopak. Zimní sporty přináší zase jiný tip výzev a možností. Důležité je však vědět, jak sportovat v zimě, abyste své tělo i psychiku podpořili a...

Rozvoj osobnosti

Závislost na nakupování je nebezpečná. Oniománie může zbortit životní jistoty

Závislost na nakupování nemusí být odhalena hned. Do obchodů zavítáte zprvu je zřídka kdy, později však máte čím dál větší nutkání nakupovat ve velkém. A častokrát si koupíte i věci, které vlastně nepotřebujete...

Mazlíčci

Značkování u koček: Jak ho mazlíčka odnaučit?

Proč kočky značkují? A dá se toho nějak zbavit? Pokud vám kočka začne doma značkovat svoje území, nebo zanechávat loužičky zapáchající moči (což spolu vůbec nemusí vůbec souviset), je čas zbystřit. Něco se v ko...

První pomoc

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…