Odlišnosti generace X, Y a Z: Víte, do které patříte a co to znamená?
Už jste možná slyšeli debaty na téma generace X, Y nebo i Z. Jsou to v podstatě různé věkové kategorie lidí, které s sebou nesou určitá specifika a významně se v některých bodech odlišují. Vždyť vezměme si z racionálního hlediska to, že zkušenosti našich prarodičů a rodičů jsou opravdu diametrálně odlišné než ty naše. Jak se ale v tom všem orientovat? Pojďte s námi pochopit charakteristiku jednotlivých generací a přibližte se o kousek těm mladším či starším, kterým vlastně nejste schopni porozumět.
Ve společnosti přicházíme do kontaktu s lidmi různého věku. Pokud jde o vrstevníky, můžeme si perfektně rozumět. Když ale natrefíme na znatelně mladší ročníky nebo ty starší, je docela možné, že vznikne komunikační propast. Tu ale v mnoha situacích musíme překonat, protože jsme nuceni s generací X, Y i Z spolupracovat. Anebo prostě jen chceme efektivně komunikovat. K tomu ale musí být otevřeny vždy obě strany. Bez vzájemného pochopení to nepůjde. Zjistěte tedy, co stojí za generacemi, jejichž chápání světa vám nyní možná uniká.
Generace X neboli „Husákovy děti“
Lidé, kteří se narodili mezi roky 1965 až 1980 spadají do generace X. V Česku se jim také s oblibou říká „Husákovy děti“ – byly součástí silné populační vlny v tehdejším Československu. Tyto ročníky bývají zastánci soběstačnosti, zodpovědnosti a nezávislosti. Mnozí z nich totiž vyrůstali s tvrdě pracujícími rodiči, kteří jim vštěpovali jasné životní hodnoty související se schopností postarat se sám o sebe. Vlastní je ale generaci X i cílevědomost, individualismus a částečně i workoholismus – pracují však efektivně a chtějí se postarat o svůj blahobyt. Pozitivem těchto lidí je také to, že nejsou závislí na sociálních sítích, jako mladší ročníky – to je dané zkrátka tím, že si prošli celým obdobím technologického vývoje a vzestupu a mezitím se věnovali spíše koníčkům, vztahům a podobně (to pro ně stále zůstává tím nejzásadnějším).
Generace Y neboli „Mileniálové“
Do generace Y spadají ročníky 1981 až 1996, které se vyznačují akčností, intuitivním chováním, vysokými ambicemi, kreativitou, flexibilitou či přemýšlivostí a podnikavostí. Mívají také touhu zlepšit svět, přičemž aktivně dělají kroky k tomu, aby se tak stalo. Pro tzv. „Mileniály“ je také typický rychlý životní styl – neváhají se tak chopit jakékoliv příležitosti k profesnímu či duchovnímu růstu. Někdy však mohou na druhé působit negativisticky, neboť nejsou spokojeni s okolním světem. Natrefit můžete u těchto lidí ale i na sobecké rysy osobnosti – není tak divu, že se této generaci v zahraničí také přezdívá „generace ME-ME-ME“ neboli „generace MĚ-MĚ-MĚ“. S technologiemi jsou pak „Mileniálové“ zcela v souladu a jsou nedílnou součástí jejich životů.
Generace Z neboli „Internetová generace“
Ti, co se narodili v letech 1997 až 2012 patří do tzv. generace Z. V žilách těchto ročníků koluje nejen krev ale i nuly a jedničky. Internet je zkrátka součástí jejich DNA a opírá se o něj celý život včetně socializace, bydlení, vzdělávání a podobně. Základní vlastností této „Internetové generace“ je také nezávislost – odmítají být otroky společnosti a chtějí si dělat vše po svém. V multitaskingu (dělání více věcí najednou) jsou rovněž perfektní, pozornost ale neudrží příliš dlouho. Jako jedni z mála pak mají tito lidé velmi liberální názory na svět a obecně společnost. Jsou zkrátka otevření všemu novému a neodsuzují jiná životní přesvědčení.
Autor článku: Iveta Reinisch
Diskuse k článku