Nevynechávejte pravidelné preventivní návštěvy očního lékaře

Pečujte o své oči, prevence je klíčová aneb Jak komplikuje život zelený a šedý zákal?

Onemocnění zraku je poměrně časté především u starších osob. Čím vyšší věk, tím vyšší riziko vzniku očních chorob. Mezi dvě nejčastější nemoci patří šedý a nemocný zákal. Lidé tato dvě onemocnění často zaměňují a vlastně pořádně nevědí, o co jde. Jaký je tedy mezi nimi rozdíl? Na co si musíme dát pozor a v čem může být nápomocná prevence?

Léčitelný šedý zákal

Šedý zákal se odborně nazývá katarakta. Jde o oční onemocnění, při kterém dochází k postupnému zakalení oční čočky. Projevuje se tak, že člověk má postupně zamlžené vidění, je citlivý na oslnění, může vidět zkresleně nebo dokonce dvojitě, barvy mohou mít jiné odstíny a často se i zhoršuje krátkozrakost. Nebolí to, ale je to hodně nepříjemné. Už jen proto, že člověk hůř vidí.

Lékař při vyšetření pak nevidí čočku čirou, jak by měl být, ale mléčnou. Rychlost kalení čočky je u každého jedince pochopitelně různá. Od počátečních obtíží do úplné slepoty mohou v některých případech uplynout jen měsíce, jindy třeba i desetiletí. Nutné také podotknout, že šedý zákal je většinou spojený s přirozeným procesem stárnutí oka. Tudíž bývá nejčastěji spojený i s věkem. Existují však i jiné příčiny vzniku. Může to být úraz oka, nezdravý životní styl, užívání některých léků či následek jiného onemocnění.

Čtěte také:

Irisdiagnostika: Co všechno lze vyčíst z očí?

Odstraňte z těla škodlivé látky a nastartuje svůj imunitní systém pomocí metody naturopatie

Populární doplňky stravy: Lutein nebo zeaxanthin? Pro zdraví očí jsou nezbytné oba dva

Šedý zákal lze operovat

Jediným řešením je chirurgická operace. Šedý zákal není možné vyléčit ani léky a nepomůže ani nošení brýlí. Jedinou funkční metodou je odstranění zakalené čočky a její nahrazení umělou nitrooční čočkou. Ta už zůstane v oku po zbytek života. Nevyžaduje ani žádnou údržbu nebo výměnu. Dobrou zprávou však je, že tento druh operace patří mezi nejčastější a nejbezpečnější chirurgické zákroky, není tedy čeho se obávat.

Neléčitelný zelený zákal

Zelený zákal je odborně pojmenovaný jako glaukom. Jde o onemocnění, při kterém dochází k postupné degeneraci a následně i odumírání zrakového nervu. Problém zeleného zákalu je ten, že v raném stádiu nemá obvykle žádné zjevné příznaky, probíhá bezpříznakově a bez bolestí. Obtíže tak bohužel většina lidí zaregistruje až ve chvíli, kdy už je na cokoliv pozdě. Zelený zákal může vést postupně až k úplné ztrátě zraku.

O oči je třeba pravidelně a řádně pečovat

Nejdříve začne docházet k menším výpadkům zorného pole, jeho okraje jsou rozmazané, snižuje se i ostrost zraku a člověk má problém s jakoukoliv prací na blízko nebo s viděním v tmavých prostorách. V pozdější fázi pak již jedinec přichází o periferní vidění a při neléčeném glaukomu nakonec vidí jen tunelově, jako by se tedy díval přes nějakou tenkou trubičku. 

Rizikové faktory zeleného zákalu

Mezi největší rizikové faktory patří opět věk. V tomto případě už nad 40 let, avšak nejčastěji se zelený zákal vyskytuje o lidí na 65 let. Dále je pak rizikem dědičnost, vysoký nitrooční tlak a další onemocnění, jako je cukrovka nebo časté migrény. A rozhodně neprospívá ani stres. Glaukom bohužel není možné zcela vyléčit. Již vzniklá poškození zrakového nervu jsou nevratná. Správně zvolená léčba však může zpomalit zhoršování stavu zraku a zachovat jeho funkce. Rozhodně je při léčbě nezbytné snižování nitroočního tlaku. Možná je i konzervativní terapie pomocí očních kapek a možností je i laserová či chirurgická léčba glaukomu. Přičemž cílem léčby je jednoznačně usnadnění odtoku nitrooční tekutiny a tím následné snížení nitroočního tlaku.

Pro zákal je nezbytná prevence

Alespoň jednou za rok je rozhodně žádoucí chodit na preventivní prohlídky k očnímu lékaři. Jen tak je možné však podchytit případný vznik jakéhokoliv onemocnění. Důležité je to zejména u starších lidí, avšak i mladší by měli dbát na prevenci. Po čtyřicítce by pak preventivní prohlídka u očního lékaře měla být naprostou samozřejmostí. Co se týče prevence, na kterou se můžeme zaměřit sami doma, pak je to u zeleného zákalu volba ideálně nízkoglykemických potravin. Měli bychom dbát na duševní hygienu a eliminaci stresu, aby nedocházelo k nadprodukci stresových hormonů v nadledvinkách. Dobrá duševní pohoda je pak vhodnou prevencí i zákalu zeleného.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

SOBOTA 09. 11. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v přibývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. …
více o tomto dni
NEDĚLE 10. 11. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v přibývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. …
více o tomto dni
PONDĚLÍ 11. 11. 2024
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v přibývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni
ÚTERÝ 12. 11. 2024
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v přibývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni
STŘEDA 13. 11. 2024
beran
Měsíc přibývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté…
více o tomto dni
ČTVRTEK 14. 11. 2024
beran
Měsíc přibývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté…
více o tomto dni
PÁTEK 15. 11. 2024
býk
Měsíc putuje ve znamení Býka, dnes je úplněk.Udělejte si očistný den. Pozor na nachlazení, chraňte si krk šátkem. Můžete dělat plány do budoucna, den…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Optika Kovářová – Bruntál, Vrbno pod Pradědem
Přes 31 let se Optika Kovářová…
Oční optika LESA Uherské Hradiště
Oční optika Lesa v Uherském Hradišti nabízí kvalitní…
Oční optika LESA Uherské Hradiště
Oční optika Lesa v…

Netýká se přechozený vztah i vás? Poznejte známky soužití ze zvyku a zkuste znovuobjevit ztracenou jiskru!

Pro opakované komentáře s odkazy na externí webové stránky upozorňujeme, že se jedná o porušování "pravidel di...

Chov myší: Jaké myšky můžeme chovat doma?

Zdravím, mám 1 myšku darovanou hnědou větší a 2 bílé malé. Za jak dlouho vyrostou aby mě neprolezly 0,8mm drát...

Světový den chleba a pečiva: Upečte si vlastní bochník. S droždím nebo kváskový

Pekařka zdraví! Super článek, moc za něj díky. Jinak kdyby někdo chtěl zkusit péct z kvasu, tak ho ani nemusít...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Co znamená zdravá izolace a proč jí dávat přednost?

Je skvělé, že se zde probírá téma zdravé izolace a důraz na zdravé prostředí. Pokud hledáte efektivní ochranu ...

Péče o pleť 40+

Já musím říct, že mně na vrásky účinné pomohl až botox a aplikace kyseliny hyalurono...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Na prodej prášky proti bolesti, prášky na spaní, prášky na depresi, prášky na úzkos...

Nové BF boty

Co se týká barefoot bot pro děti, tak bych určitě doporučila vybírat hlavně podle ší�...
Zobrazit všechna témata

Barva očí o vás prozradí mnohé. Z očí lze dokonce vyčíst i zdravotní stav

Čtením zdravotního stavu z očí se ostatně zabývá i takzvaná irisdiagnostika. Terapeut dokáže podle určitých znaků na duhovce rozeznat, jaké nemoci vás trápí, případně s čím bojujete. Ostatně už podle barvy očí ...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Máte super sourozence? Važte si toho. Já stále čekám...

Dneska jsem se dívala na zprávy a přečetla si, že ve Španělsku jsou docela drsný záplavy. Vzpomněla jsem si u toho na bráchu, protože tam jezdí pracovně často. A posteskla jsem si, jak dlouho jsme se neviděli. Už to budou asi tři roky. Na svatbě mi naštěstí byl, pak jsme se snad na chvíli viděli na Vánoce v roce 2021 a od tý doby nic... Občas se ozval, teď už vůbec. Je to smutný, ale co, musim se s tim smířit.