Nevynechávejte pravidelné preventivní návštěvy očního lékaře

Pečujte o své oči, prevence je klíčová aneb Jak komplikuje život zelený a šedý zákal?

Onemocnění zraku je poměrně časté především u starších osob. Čím vyšší věk, tím vyšší riziko vzniku očních chorob. Mezi dvě nejčastější nemoci patří šedý a nemocný zákal. Lidé tato dvě onemocnění často zaměňují a vlastně pořádně nevědí, o co jde. Jaký je tedy mezi nimi rozdíl? Na co si musíme dát pozor a v čem může být nápomocná prevence?

Léčitelný šedý zákal

Šedý zákal se odborně nazývá katarakta. Jde o oční onemocnění, při kterém dochází k postupnému zakalení oční čočky. Projevuje se tak, že člověk má postupně zamlžené vidění, je citlivý na oslnění, může vidět zkresleně nebo dokonce dvojitě, barvy mohou mít jiné odstíny a často se i zhoršuje krátkozrakost. Nebolí to, ale je to hodně nepříjemné. Už jen proto, že člověk hůř vidí.

Lékař při vyšetření pak nevidí čočku čirou, jak by měl být, ale mléčnou. Rychlost kalení čočky je u každého jedince pochopitelně různá. Od počátečních obtíží do úplné slepoty mohou v některých případech uplynout jen měsíce, jindy třeba i desetiletí. Nutné také podotknout, že šedý zákal je většinou spojený s přirozeným procesem stárnutí oka. Tudíž bývá nejčastěji spojený i s věkem. Existují však i jiné příčiny vzniku. Může to být úraz oka, nezdravý životní styl, užívání některých léků či následek jiného onemocnění.

Čtěte také:

Irisdiagnostika: Co všechno lze vyčíst z očí?

Odstraňte z těla škodlivé látky a nastartuje svůj imunitní systém pomocí metody naturopatie

Populární doplňky stravy: Lutein nebo zeaxanthin? Pro zdraví očí jsou nezbytné oba dva

Šedý zákal lze operovat

Jediným řešením je chirurgická operace. Šedý zákal není možné vyléčit ani léky a nepomůže ani nošení brýlí. Jedinou funkční metodou je odstranění zakalené čočky a její nahrazení umělou nitrooční čočkou. Ta už zůstane v oku po zbytek života. Nevyžaduje ani žádnou údržbu nebo výměnu. Dobrou zprávou však je, že tento druh operace patří mezi nejčastější a nejbezpečnější chirurgické zákroky, není tedy čeho se obávat.

Neléčitelný zelený zákal

Zelený zákal je odborně pojmenovaný jako glaukom. Jde o onemocnění, při kterém dochází k postupné degeneraci a následně i odumírání zrakového nervu. Problém zeleného zákalu je ten, že v raném stádiu nemá obvykle žádné zjevné příznaky, probíhá bezpříznakově a bez bolestí. Obtíže tak bohužel většina lidí zaregistruje až ve chvíli, kdy už je na cokoliv pozdě. Zelený zákal může vést postupně až k úplné ztrátě zraku.

O oči je třeba pravidelně a řádně pečovat

Nejdříve začne docházet k menším výpadkům zorného pole, jeho okraje jsou rozmazané, snižuje se i ostrost zraku a člověk má problém s jakoukoliv prací na blízko nebo s viděním v tmavých prostorách. V pozdější fázi pak již jedinec přichází o periferní vidění a při neléčeném glaukomu nakonec vidí jen tunelově, jako by se tedy díval přes nějakou tenkou trubičku. 

Rizikové faktory zeleného zákalu

Mezi největší rizikové faktory patří opět věk. V tomto případě už nad 40 let, avšak nejčastěji se zelený zákal vyskytuje o lidí na 65 let. Dále je pak rizikem dědičnost, vysoký nitrooční tlak a další onemocnění, jako je cukrovka nebo časté migrény. A rozhodně neprospívá ani stres. Glaukom bohužel není možné zcela vyléčit. Již vzniklá poškození zrakového nervu jsou nevratná. Správně zvolená léčba však může zpomalit zhoršování stavu zraku a zachovat jeho funkce. Rozhodně je při léčbě nezbytné snižování nitroočního tlaku. Možná je i konzervativní terapie pomocí očních kapek a možností je i laserová či chirurgická léčba glaukomu. Přičemž cílem léčby je jednoznačně usnadnění odtoku nitrooční tekutiny a tím následné snížení nitroočního tlaku.

Pro zákal je nezbytná prevence

Alespoň jednou za rok je rozhodně žádoucí chodit na preventivní prohlídky k očnímu lékaři. Jen tak je možné však podchytit případný vznik jakéhokoliv onemocnění. Důležité je to zejména u starších lidí, avšak i mladší by měli dbát na prevenci. Po čtyřicítce by pak preventivní prohlídka u očního lékaře měla být naprostou samozřejmostí. Co se týče prevence, na kterou se můžeme zaměřit sami doma, pak je to u zeleného zákalu volba ideálně nízkoglykemických potravin. Měli bychom dbát na duševní hygienu a eliminaci stresu, aby nedocházelo k nadprodukci stresových hormonů v nadledvinkách. Dobrá duševní pohoda je pak vhodnou prevencí i zákalu zeleného.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

NEDĚLE 15. 12. 2024
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích, dnes je úplněk. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch vám…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 16. 12. 2024
rak
Měsíc ubývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
ÚTERÝ 17. 12. 2024
rak
Měsíc ubývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
STŘEDA 18. 12. 2024
rak
Měsíc ubývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
ČTVRTEK 19. 12. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v ubývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
PÁTEK 20. 12. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v ubývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
SOBOTA 21. 12. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Optika Kovářová – Bruntál, Vrbno pod Pradědem
Přes 31 let se Optika Kovářová…
Oční optika LESA Uherské Hradiště
Oční optika Lesa v Uherském Hradišti nabízí kvalitní…
Oční optika LESA Uherské Hradiště
Oční optika Lesa v…

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den paní Matrino, dnes trh nabízí různé druhy masti, krémů a gelů a každému n�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den, zkuste se podívat na výrobky od vabios.com, které jsou zaměřeny právě na tu ...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Urgentní půjčka pro ženy na mateřské dovolené a na MD v ČR Hrozí vám nepředvídat...
Zobrazit všechna témata

Sváteční esenciální oleje: Které vůně vytvoří tu pravou pohodu Vánoc?

Esenciální oleje mohou předvánoční období u nás doma proměnit doslova v pohádkový ráj. Některé z nich totiž skutečně mohou blahodárně působit na náš klid, pohodu a dobré rozpoložení. Zlepší náladu a dokonce moh...

Jak vysvětlit větším dětem, že Ježíšek neexistuje?

Máte doma dítka, která mají tušení, že Ježíšek neexistuje? Pak se možná budete zaobírat otázkou, jak jim citlivě sdělit pravdu. Připravili jsme pro vás několik praktických tipů, díky nimž bude sdělování vánoční...

Nejlepší adventní trhy. Tipy, kam vyrazit v Česku i  v zahraničí

Je nejvyšší čas nasát pořádnou vánoční atmosféru. Koledy, svařené víno, punč, klobása na zahřátí, ale taky třeba trdelník. To všechno nabízejí tradiční adventní trhy. I když venku není sníh a rozhodně se nezdá,...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Letos pečeme na Vánoce...

Dneska se předem omlouvám těm, kteří milují Vánoce a nemůžou se jich dočkat. Protože dneska bude můj blogovej článek spíše vyhovovat těm, co je neslaví anebo nechtějí slavit pro letošek. Já se na ně vždycky těšila, ale vlivem okolností je slavit vlastně letos ani nechci...