Pýchavka patří k nejoblíbenějším houbám. Poradíme tři recepty z pýchavky pro mlsné jazýčky

Pýchavka patří k nejoblíbenějším houbám. Poradíme tři recepty z pýchavky pro mlsné jazýčky

Pýchavka je velmi oblíbenou houbařskou delikatesou, která roste v našich lesích od června až do listopadu. Je velmi lehce rozpoznatelná a v kuchyni patří k chutným pokrmům, a to díky své jemné a lahodné chuti i příjemné vůni. Poradíme, kam je nejlepší na pýchavky chodit, jak je rozeznat a jaká chutná jídla lze z pýchavky v kuchyni snadno připravit.

Čtěte také:

Atlas hub

Pýchavka a jejich taxonomie

Nejčastějším a nejlépe rozpoznatelným zástupcem z čeledi pýchavkovitých je v našich lesích pýchavka obecná a pýchavka obrovská. Patří mezi stopkovýtrusné houby rostoucích na loukách a pastvinách. Pýchavka může vážit dokonce až 20 kg, přičemž je téměř nemožné si pýchavku splést s jinou houbou, jak se tomu někdy stává. Poznáte ji snadno podle obrovské bílé plodnice ve tvaru koule. Zajímá vás o houbách více? Podívejte se do našeho ATLASU HUB

Říše

 

houby (Fungi)

Oddělení

 

houby stopkovýtrusné (Basidiomycota)

Třída

 

stopkovýtrusé (basidiomycetes)

Podtřída

 

houby rouškaté (Agaricomycetidae)

Řád

 

lupenotvaré (Agaricales)

Čeleď

 

pýchavkovité (Lycoperdaceae)

Rod

 

pýchavka (Lycoperdon)

Druh

 

pýchavka obecná

Jak pýchavku poznat a kde je hledat?

Pýchavku není možné si splést s jinou houbou, jelikož je opravdu jedinečná a snadno ji pozná i dítě. Její klobouček je zcela bílý a tvarem připomíná velký míč. V průměru může mít plodnice dokonce až 100 cm a vážit může 20 kg. Povrch je velmi křehký a mohou na něm být malé a jemné ostny, které snadno opadávají. Stopka pýchavky je válcovitého tvaru, většinou ji ale díky velikosti kloboučku nevidíme.

Pýchavka roste od června až do listopadu a najít ji můžeme především ve skupinách, a to na loukách, pastvinách, jehličnatých i listnatých lesích. Zkušení houbaři již mají vytipovaná svá místa. My můžeme poradit pár lokalit. Zkuste například hledat místa s hustým porostem kopřiv nebo najděte myslivecké posedy. Budete mít opravdu velkou šanci, že právě zde pýchavku najdete. A nejen jednu! Nevíte, kam na houby? Přečtěte si náš článek - kde rostou houby

Pýchavka a její léčebné účinky

Pýchavka patří k houbám, která se skvěle vyjímá nejen na talíři, ale také v sobě má několik látek, které dokáží léčit lidský organismus. Pýchavka obsahuje mnoho minerálních látek jako vápník, hořčík, sodík, železo, fosfor a draslík. V minulosti využívali mnozí léčitelé prášek z výtrusů pýchavky na zastavení krvácení při operacích. Dnes ji můžete využít ve formě tinktury k ulevení při klimakterických obtížích v období ženské menopauzy. Tinkturu připravíme jednoduše. Do 100 ml vařící vody vmícháme cca 6 gramů sušené a rozdrcené pýchavky a necháme 20 min odstát. Pýchavka dokáže zmírnit i svědění při kopřivce, výtažek pomáhá při žaludečních potížích, chronickému zánětu trávicího ústrojí i kožních onemocnění.  Připravit si můžete i regenerující masku z pýchavek.

Někteří o pýchavce hovoří jako o kouzelné houbě, jelikož dle několika studií dokáže zastavit rakovinu. Pýchavka pomáhá proti nádorům prsu nebo leukemii. Při pravidelném konzumování může působit jako antiafrodiziakum. Jinak řečeno, dokáže ve vás utlumit chuť na sex.

Pýchavka (1)

Jak pýchavku v kuchyni připravit?

U pýchavky je důležité, abychom konzumovali jen ty plodnice, které mají na povrchu i uvnitř krásně bílou barvu. Proto již nemá cenu sbírat nažloutlé a měkké plodnice pýchavky. V kuchyni si s pýchavkou můžete opravdu vyhrát a připravit z ní chutné řízky z pýchavky, udělat si guláš z pýchavek nebo si uvařit polévku z pýchavky. Poradíme vám rychlé a jednoduché recepty, kterým nadchnete všechny mlsné jazýčky.

Pýchavka - recept na 3 chutné pokrmy z pýchavky

Pýchavka je v kuchyni velmi chutná a lehce se zpracovává. Pojďme si ukázat tři výborné recepty z pýchavky, a to řízky z pýchavky, guláš z pýchavky a polévku z pýchavky. Svoji kuchyni tak okořeníte zase o něco nového a zajímavého.

Guláš z pýchavek

Ingredience:

  • 500 g pýchavky
  • 3 dcl vody
  • Trochu oleje/másla
  • Hladká mouka
  • Cibule
  • Pepř, sůl a kmín
  • Kysaná smetana
  • Půl kostky masoxu
  • 2 kusy červené papriky
  • 3 lžičky mleté sladké papriky

Guláš z pýchavky – postup

Všechny pýchavky očistíme a nakrájíme na nudličky tlusté asi 0,5 až 1 cm. Na pánvi rozpálíme olej/máslo a osmažíme dozlatova jemně nakrájenou cibuli. Poté přidáme na nudličky nakrájené pýchavky a také na proužky nakrájenou červenou papriku. Přisypeme špetku soli, kmínu a mletou sladkou papriku. Vše dusíme pod pokličkou asi 10 až 15 minut do změknutí.

Potom do směsi přidáme 3 dcl vody, půl kostky masoxu a opět dusíme. Nakonec zahustíme omáčku hladkou moukou, kterou si rozmícháme v kysané smetaně. Na úplný závěr můžeme k doladění chuti přidat i muškátový oříšek. Ke guláši z pýchavky se skvěle hodí knedlík nebo pečivo.

Řízky z pýchavky

Ingredience:

  • 4 pýchavky
  • Špetka soli
  • Olej/máslo na smažení
  • Hladká mouka
  • Strouhanka
  • Vajíčko

Řízky z pýchavky – postup

Nejprve pýchavky řádně omyjeme pod vodou a očistíme. Poté je opatrně nakrájíme na plátky tlusté zhruba 2 cm. Plátky poté obalíme stejně, jako kdybychom připravovali řízky. Nachystáme si do jednoho talíře mouku, druhého vejce a do posledního strouhanku. Vezmeme plátek pýchavky a pečlivě ji obalíme nejprve v mouce, vajíčku a nakonec strouhance. Z obou stran pýchavku trochu osolíme a vložíme na rozpálenou pánev s olejem. Řízky z pýchavky můžete podávat s bramborem, hranolky nebo je jíst jen tak s chlebem.

Tip! Místo strouhanky můžeme obalit řízky z pýchavky například ve strouhaném sýru nebo do strouhanky tvrdý sýr přidat.

Pýchavka (3)

Polévka z pýchavky

Ingredience:

  • 150 g pýchavky
  • 2 l vody
  • 5 stroužků česneku
  • Špetka soli a kmínu
  • 1 cibule
  • 2 kusy brambor
  • Olej (máslo) na smažení
  • 1 kostka zeleninového bujónu

Polévka z pýchavky – postup

Nejdříve nakrájíme cibuli nadrobno a osmahneme na pánvi s olejem/máslem až dozlatova společně s na plátky nakrájeným česnekem. Na pánev přidáme oloupané a nakrájené brambory na kostičky. Stejným způsobem si připravíme i pýchavku, kterou lze krájet i na tenké plátky. Vše chvíli smažíme a dochutíme solí, kmínem a zalijeme vodou. Přidáme ještě kostku zeleninového bujónu a vaříme až do změknutí brambor.

Polévku z pýchavky můžeme jíst samostatně nebo si do ní přidat například krutónky z chleba nebo k ní přikusovat kousek čerstvého pečiva.

Tip! Do polévky z pýchavky můžeme při vaření přidat i hrášek a smetanu na vaření pro zjemnění chuti. Dochutit polévku můžete také dalším kořením, jako je špetka mleté papriky, libeček nebo jiná bylinka, kterou máte rádi.

VELKÝ HOUBOVÝ SERIÁL

Přečtěte si i ostatní díly našeho velkého houbového seriálu. 

  1. díl: HŘIB KOVÁŘ - Neoblíbenější česká houba
  2. díl: SMRŽ - Netradiční pochoutka
  3. díl: BEDLA VYSOKÁ - Oblíbená česká klasika
  4. díl: VÁCLAVKY - Nejlepší houbový guláš
  5. díl: KLOUZEK: Slizká, ale chutná houba
  6. díl: RYZEC - Houba s vytékajícím mlékem
  7. díl: PÝCHAVKA - Houba, kterou si nespletete
  8. díl: ŽAMPIONY: Nejprodávanější houba  
  9. díl: ČIRŮVKA: Velmi chutná květnová houba
  10. díl: MODRÁK: Modrající hřiby, které chutnají
  11. díl: KOLODĚJ: Fascinující modrák
  12. díl: HŘIB SATAN: Nebezpečně jedovatá houba
  13. díl: LIŠKY: Houby oblíbené v italské kuchyni 
  14. díl: MUCHOMŮRKA RŮŽOVKA: Výtečná jedlá houba
  15. díl: KŘEMENÁČ: Nejvyhledávanější houba
  16. díl: HŘIB SMRKOVÝ: Nejoblíbenější houba
  17. díl: KOZÁK: Houba vyskytující se pod břízami
  18. díl: HLÍVA ÚSTŘIČNÁ - Léčivá houba na imunitu
  19. díl: JIDÁŠOVO UCHO - Exotická křupavá houba
  20. díl: HŘIB DUBOVÝ - Skvost houbařského košíku
  21. díl: HŘIB ŽLUTOMASÝ - Lidově hřib babka


Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

STŘEDA 24. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, dnes je úplněk. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
ČTVRTEK 25. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 26. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 27. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 28. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 29. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
ÚTERÝ 30. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni

Entezopatie

Dobrý den p. Jano jsem na tom stejně, bolesti,které mám snad všude. Jak jste vy na tom ?Příspěvek je starý 4 r...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Bylo mi doporučeno ať užívám fermentovanou rýži na snížení cholesterolu v krvi. Máte...

prací prostředky e shop

tam taky ráda objednávám. Líbí se mi, že je to eshop zamřěený celkově na ekologii a c...

prací prostředky e shop

taky si nemůžu vynachválit tu Tierra Verde :)
Zobrazit všechna témata

Nezapomenutelná žádost o ruku aneb Kde vyslovit „Vezmeš si mě?“

Chcete, aby vaše žádost o ruku měla jistý punc originality a došly vám nápady? Pak pro vás máme hned několik tipů, díky nimž pozdvihnete tak důležitý okamžik života na vyšší úroveň. Svůj způsob si v našem výčtu...

Nanotechnologie v domácnosti: Univerzální úklid s nano houbičkami

V dnešní zrychlené době si často nemůžeme dovolit ztrácet hodiny času nad úklidem. Naštěstí se vývoj rapidně posunul i v oblasti úklidu a přinesl s sebou revoluční pomocníky v podobě nano houbiček. Tito malý, a...

Sociální sítě u dětí: Kdy je povolit a jaká přináší rizika?

Sociální sítě jsou v 21. století tématem číslo jedna. Od jejich vzniku si na ně lidé velmi rychle zvykli, a tak jsou dnes nedílnou součástí mnoha životů. Kde je ale ona zdravá uživatelská míra a existuje nějaká...

Dovolená na jaře? Proč ne! Volno má blahodárný vliv na naše tělo a čistí mozek

Letní dovolená je takový evergreen. Rádi někam vyrazíme a plánujeme si ji často prakticky už zkraje roku. Je vlastně tradice, že vždy v létě někam odjedeme a odpočíváme. Ale co si udělat dovolenou třeba právě t...

Nejlepší sirupy do kávy si vyrobíte sami doma a za pár korun

Pořádně hořkou a poctivou kávu bez příměsí si jistě dá rád každý. Jsou ale dny, kdy si i tu kávu chceme trošku ozvláštnit. A třeba si i trošku více osladit život. V takovém případě přijde jistě vhod sirup do ká...

Věříte v paranormální jevy? Psychologická fakta možná vaše přesvědčení vyvrátí

Proč i v 21. století věří stále tolik lidí na paranormální jevy? Psychologové mají na toto téma jasné vysvětlení, které vás možná ve výsledku překvapí. Nehledejte za ním však nic „duchařského“ ani abnormálního,...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.